Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση γραμμής Vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Dimitris_iver said:

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις.Δλδ άμα αλλάξω modem το h300s που δίνει η voda από ότι κατάλαβα μπορεί να μου βγάλει αλλά αποτελέσματα στο line attenuation?

Δεν έχω ούτε φίλτρα επάνω ούτε άλλες συσκευές.

Έχω απλά συνδεδεμένο κατευθείαν το καλώδιο dsl από την πριζα τηλεφώνου στο μόντεμ και το καλώδιο του ρεύματος  στην πρίζα χωρίς πολυμπριζο.

α.απο modem Σε modem θα δεις αλλα νουμερα σχετικα παραπλήσια.

β.καποια ρουτερ βγαζουν μονο το ενα attenuation ενω αλλα τα βγαζουν ολα.

γ.το πριζακι που εχεις το ρουτερ ελπιζω να εχει μονο ενα ζευγαρι καλωδια συνδεδεμενο πανω του δηαλδη αυτο που ερχεται απο τον κατανεμητη/χωνευτη.

δ.απο router σε router επισης θα δεις διαφορετικο συγχρονισμο.καποια εχουν καλυτερο καποια χειροτερο.το attenuation ειναι απλα ενα νουμερο. οτι δηλαδη το ενα θα σου βγαλει πχ attenuation 20  και το αλλο 15 δεν σημαινει οτι αυτο με το 15 θα συγχρονισει περισσοτερο.ειναι απλα πως καταλαβαινει το attenuation.

παρακατω ενα παραδειγμα για να δει καποιος το θεμα attenuation

 


Attenuation NA | 14.3 db | 35.9 db          ------------          2.5 db | 29.6 db | NA
Attain Rate 50591 kbps 8366 kbps
SNR Margin NA | 8.1 db | 7.9 db         ----------------            16 db | 14 db | NA
Current Tx rate 45304 kbps 5000 kbps

οπως βλεπουμε στο attenuation και στο margin υπαρxουν 3 τιμες για το down και 3 τιμες για το Up. καποια ρουτερ το δειχνουν αλλα δειχνουν μονο ενα. το na ειναι Not available για χ ψ λογους πχ να μην χρησιμοποιειται εκεινη η συχνοτητα λογω profile κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα,

 

Εχω double play 100mbps vodafone. Ο συγχρονισμός στο router φαίνεται οκ. 106/11.

Ενω το download ειναι οκ, το έχω τσεκάρει, στο upload δεν πάει πάνω απο 5mbps. Σε επικοινωνία μαζί τους, τους εξήγησα οτι το upload δεν πάει πάνω απο 5mbps αλλα αυτοι μου λένε οτι το router εχει συγχρονίσει στα 11 αρα πάει. Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...