Προς το περιεχόμενο

πτυχίο πανεπιστημίου ή ΤΕΙ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι σε μια σχολή στην οποία μήκα με κατατακτήριες ως Μηχανικός πληροφορικής ΤΕ.  Με τις αλλαγές η σχολή έγινε πανεπιστήμιο, πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στο πρότυπο του ΕΚΠΑ,  και όσοι είμαστε ήδη φοιτητές ΤΕΙ έχουμε δικαίωμα αφού τελειώσουμε με μαθήματα, πρακτική και πτυχιακή (συνολο 240 μονάδες) να πάρουμε πτυχίο πανεπιστημίου εφόσον πάρουμε 4 επιπλέον μαθήματα (2 που εντάχθηκαν τώρα στο πρόγραμμα σπουδων και 2 επιλογης). για την ακριβεια η διαφορά με πριν  είναι οτι καταργηθηκε η πρατική, η πτυχιακή εργασία δεν είναι υποχρεωτικη, τα μαθηματα παρέμειναν ιδια εκτός από 2-3 που αυξήθηκε λίγο η υλη, καποια που αλλαξαν ονομα και 1 που εφυγε εντελώς. 

Αξίζει λοιπόν κάποιος αφού τελειώσει να μπει στη διαδικασία να κάνει το πτυχίο πανεπιστημίου ή όχι? εχω ενα χρόνο μπροστα μου βέβαια αλλά εσεις που είστε στην αγορά εργασίας τι λέτε? Να χαραμίσω αλλο ένα εξάμηνο με μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν ή να πάρω το πτυχίο ΤΕΙ και να ψάξω για δουλειά, αξιοποιώντας το χρόνο μαθαίνοντας καλύτερα προγραμματισμό?

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν μιλάμε για 4 μόνο έξτρα μαθήματα εγώ θα το έκανα σίγουρα. Σε αντίστοιχη περίπτωση φίλου που απαιτούνταν όμως αρκετά περισσότερα μαθήματα και  επειδή το είχε ήδη παραβασανίσει το θέμα πτυχίο η συμβουλή μου ήταν όχι.

Απο τη στιγμή δε που μπήκες με κατακτήριες που σημαίνει ότι είσαι ένας λίγο μεγαλύτερος - και πιο ώριμος άνθρωπος από τον μέσο φοιτητή που μπαίνει με πανελλαδικές, δε νομίζω να σου είναι μεγάλος κόπος να περάσεις 4 έξτρα μαθήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πέσεις σε κομπλεξικό καθηγητή 4 μαθήματα δεν είναι τίποτα. Διάβασε ένα εξάμηνο και πάνε δώσε, ΕΚΤΟΣ αν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσεις κανονικά το εξάμηνο, στέλνοντας παράλληλα αιτήσεις για δουλειά. Ακόμη και δουλειά να βρεις και να ξεκινήσεις, θα πιεστείς λίγο παραπάνω την περίοδο της εξεταστικής και θα τα περάσεις. Δεν μπορώ να φανταστώ, ότι το να περάσεις 4 μαθήματα θα είναι τόσο full time απασχοληση, που για 6 μηνες δεν θα μπορεσεις να κανεις τιποτε αλλο. Ειχα φιλο που δουλευε κανονικα, ενω παραλληλα καθε Πεμπτη απογευμα μετα την δουλεια εκανε 3 ωρες δρομο για να παει στην πολη που εκανε το μεταπτυχιακο του και παρασκευη βραδυ επεστρεφε για να δουλεψει το Σαββατο ξανα. Του βγηκε ο πατος εναν χρονο, αλλα δικαιοθηκε στο τελος.

Στην δικιά σου περίπτωση θελει ελάχιστη προσπάθεια για να τα συνδιάσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ρωτάω από τώρα επειδη στο επόμενο εξάμηνο επιλέγω κατευθυνση οπότε αν αποφασίσω να παρω πανεπιστημίου να μην πάρω τα δυο μαθήματα επιλογής που είναι στα διαθέσιμα για μετα (τα υπόλοιπα είναι δικτυα που δεν τα χωνευω). Γενικά από τα επιπλέον μαθήματα μόνο το ενα από τα υποχρεωτικά θα ειναι δύσκολο λόγο της καθηγήτριας, στα υπόλοιπα ευτυχως η δυσκολία εξαρταται μόνο από το διάβασμα.  εχω οικογενεια και φουλ δουλειά, αλλά όχι πάνω στον τομέα της πληροφορικής, και οσο να ναι είναι και η ηλικία. τα 4 αυτα μαθήματα έχουν και εργαστηρια με υποχρεωτική παρακολουθηση και ξεχωριστή εξέταση. Ηδη εχω μείνει λίγο πίσω οπότε σιγουρα θα πάει ενα εξάμηνο παραπάνω η πτυχιακή και η πρακτικη. Γενικά όμως από τους τωρινούς φοιτηρές που έχουν αυτή τη δυνατότητα ελάχιστους βλέπω να το κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/12/2020 at 15:16, velociraptoras said:

Καλησπέρα, είμαι σε μια σχολή στην οποία μήκα με κατατακτήριες ως Μηχανικός πληροφορικής ΤΕ.  Με τις αλλαγές η σχολή έγινε πανεπιστήμιο, πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στο πρότυπο του ΕΚΠΑ,  και όσοι είμαστε ήδη φοιτητές ΤΕΙ έχουμε δικαίωμα αφού τελειώσουμε με μαθήματα, πρακτική και πτυχιακή (συνολο 240 μονάδες) να πάρουμε πτυχίο πανεπιστημίου εφόσον πάρουμε 4 επιπλέον μαθήματα (2 που εντάχθηκαν τώρα στο πρόγραμμα σπουδων και 2 επιλογης). για την ακριβεια η διαφορά με πριν  είναι οτι καταργηθηκε η πρατική, η πτυχιακή εργασία δεν είναι υποχρεωτικη, τα μαθηματα παρέμειναν ιδια εκτός από 2-3 που αυξήθηκε λίγο η υλη, καποια που αλλαξαν ονομα και 1 που εφυγε εντελώς. 

Αξίζει λοιπόν κάποιος αφού τελειώσει να μπει στη διαδικασία να κάνει το πτυχίο πανεπιστημίου ή όχι? εχω ενα χρόνο μπροστα μου βέβαια αλλά εσεις που είστε στην αγορά εργασίας τι λέτε? Να χαραμίσω αλλο ένα εξάμηνο με μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν ή να πάρω το πτυχίο ΤΕΙ και να ψάξω για δουλειά, αξιοποιώντας το χρόνο μαθαίνοντας καλύτερα προγραμματισμό?

Tι θέλεις να κάνεις ακριβώς; Σου χρειάζεται ο χαρακτηρισμός ΠΕ αντί για ΤΕ; Σε τυπικό επίπεδο, το πτυχίο των πρώην ΤΕΙ είναι 6ης βαθμίδας τίτλος Bachelor. Αν θέλεις να ασχοληθείς με ακαδημαϊκή εκπαίδευση περαιτέρω, θα συνιστούσα να αναλώσεις πόρους σε ένα μεταπτυχιακό, αντί για 4 επιπλέον μαθήματα στο Bachelor. My 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπαν και οι αλλοι, θα το πω και εγω. Παρτα οπωσδηποτε. 4 μαθηματα δεν ειναι κατι. Εμας στο ΠΑΔΑ στο αντιστοιχο τμημα που μας κανανε 5ετες μας βαλανε +15 μαθηματα και βγηκαν ευκολα. Ειδικα αν εχεις περασει ηδη τα μαθηματα που με το νεο προγραμμα σπουδων θα γινουν δυσκολοτερα, τοτε ειναι ακομη πιο ευκολο. Καλη τυχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 9:52 ΠΜ, DrFreeman είπε

Tι θέλεις να κάνεις ακριβώς; Σου χρειάζεται ο χαρακτηρισμός ΠΕ αντί για ΤΕ; Σε τυπικό επίπεδο, το πτυχίο των πρώην ΤΕΙ είναι 6ης βαθμίδας τίτλος Bachelor. Αν θέλεις να ασχοληθείς με ακαδημαϊκή εκπαίδευση περαιτέρω, θα συνιστούσα να αναλώσεις πόρους σε ένα μεταπτυχιακό, αντί για 4 επιπλέον μαθήματα στο Bachelor. My 2 cents.

εχω ηδη μεταπτυχιακό -σε άλλο τομέα- και δε σκοπευω να συνεχίσω με κάτι άλλο μετά, αλλά να βρω δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, velociraptoras said:

εχω ηδη μεταπτυχιακό -σε άλλο τομέα- και δε σκοπευω να συνεχίσω με κάτι άλλο μετά, αλλά να βρω δουλεια

Τότε ο τίτλος Bachelor για κατηγορία ΠΕ αντί ΤΕ σου είναι παντελώς αδιάφορος. Μόνη εξαίρεση η περίπτωση να κυνηγάς στο Δημόσιο συγκεκριμένη θέση ΠΕ. Θεωρώ πως δεν αξίζει τον κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Τότε ο τίτλος Bachelor για κατηγορία ΠΕ αντί ΤΕ σου είναι παντελώς αδιάφορος. Μόνη εξαίρεση η περίπτωση να κυνηγάς στο Δημόσιο συγκεκριμένη θέση ΠΕ. Θεωρώ πως δεν αξίζει τον κόπο.

Στον ΑΣΕΠ υποτίθεται οτι (αν δεν έχει γίνει ήδη και μου διαφεύγει) ΤΕ και ΠΕ θα είναι κοινό για σχολές 4ετούς φοίτησης (και πολύ πιθανό να μπούν και τα κολέγια-όπως διάβαζα κάπου).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, agnostos13 said:

Στον ΑΣΕΠ υποτίθεται οτι (αν δεν έχει γίνει ήδη και μου διαφεύγει) ΤΕ και ΠΕ θα είναι κοινό για σχολές 4ετούς φοίτησης (και πολύ πιθανό να μπούν και τα κολέγια-όπως διάβαζα κάπου).

Το γνωρίζω πως επίκειται, δεν έχω εικόνα για το χρόνο που θα καταλήξουν σε σχετική ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Τότε ο τίτλος Bachelor για κατηγορία ΠΕ αντί ΤΕ σου είναι παντελώς αδιάφορος. Μόνη εξαίρεση η περίπτωση να κυνηγάς στο Δημόσιο συγκεκριμένη θέση ΠΕ. Θεωρώ πως δεν αξίζει τον κόπο.

Δημοσιο μόνο αν τύχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...