Προς το περιεχόμενο

Αδιέξοδο με VDSL Vodafone (Παγκράτι) -Αναζήτηση παρόχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί/ές, 

Καλημέρα και καλή χρονιά. Εφτασα να έχω τρεις γραμμές Vodafone στο όνομά μου, αλλά το τελευταίο εξάμηνο το πράγμα έχει ξεφύγει. 

Εργάζομαι με τηλεργασία και έχω μίνιμουμ 9-10 αποσυνδέσεις καθημερινά (επανέρχεται με restart στο router αλλά με χαμηλή ταχύτητα), σε βαθμό που έχω κουραστεί να μιλώ με την τεχνική υποστήριξη. Πλέον απειλείται η σχέση μου με τον εργασιακό μου χώρο.

Μένω κοντά σε Βαρνάβα. Η απόφαση να φύγω είναι ειλημμένη. Εχω μιλήσει με Cosmote που τάζει 50άρα με πραγματικές ταχύτητες άνω των 43 DL και καλό upload. Mίλησα και με Wind που υπόσχεται (σωστοί εκ πρώτης) μια ταχύτητα με μίνιμουμ 27 για την 50άρα VDSL. Να σημειώσω ότι με την 30άρα VDSL της Vodafone στις καλές του έχω 16-21 DL. 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; Εχει κανείς από την περιοχή να μοιραστεί εμπειρίες; 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλή χρονιά! 

 

 

voda-vdsl.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός στο χώρο έχει έρθει να πάρει μετρήσεις; Συγχρονίζει στα ίδια το ρουτερ και στον κατανεμιτη; 
 

Θα μπορούσες να κοιτάξεις και Inalan, HCN αν έχεις καλύψει και να πας σε οπτική ίνα αφού τίθεται και θέμα εργασίας.

Με τόσο μεγάλη εξασθένηση δύσκολα να πάρεις όλο το 50αρι αλλά τουλάχιστον να έχεις μια σταθερή γραμμή για να μην έχεις πρόβλημα με τη δουλειά.

Σε έχουν κλειδώσει στα 30Mbps ή μου φαίνεται; Εκτός και αν το πακέτο σου είναι 30αρι.

Καλό θα ήταν να γίνει ένας έλεγχος στην εσωτερική σου καλωδίωση. Το ρουτερ να είναι στην 1η πρίζα (μάστερ) με ένα ζεύγος επάνω, χωρίς παράλληλα και πυκνωτές κλπ.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf
 

Διάβασε αυτό εδώ και βεβαιώσου ότι είναι όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω δίπλα στο Άλσος, Σπύρου Μερκούρη, με 50 VDSL Vodafone κλειδώνει στα 54999/5499 (με το +10%) χωρίς αποσυνδέσεις. Μέγιστο ρυθμό έχω περίπου 90+Mbps.

Μου κάνει εντύπωση γιατί η πολυκατοικία μου είναι του 1965, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τις γραμμές.

Θα σου έλεγα να πιέσεις να σιγουρέψουν πως μέχρι και τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου η γραμμή είναι εντάξει. Από κει και πέρα ίσως θα πρέπει να τσεκάρεις και την εσωτερική καλωδίωση καθώς και την γραμμή σου απο τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Τεχνικός στο χώρο έχει έρθει να πάρει μετρήσεις; Συγχρονίζει στα ίδια το ρουτερ και στον κατανεμιτη; 
 

Θα μπορούσες να κοιτάξεις και Inalan, HCN αν έχεις καλύψει και να πας σε οπτική ίνα αφού τίθεται και θέμα εργασίας.

Με τόσο μεγάλη εξασθένηση δύσκολα να πάρεις όλο το 50αρι αλλά τουλάχιστον να έχεις μια σταθερή γραμμή για να μην έχεις πρόβλημα με τη δουλειά.

Σε έχουν κλειδώσει στα 30Mbps ή μου φαίνεται; Εκτός και αν το πακέτο σου είναι 30αρι.

Καλό θα ήταν να γίνει ένας έλεγχος στην εσωτερική σου καλωδίωση. Το ρουτερ να είναι στην 1η πρίζα (μάστερ) με ένα ζεύγος επάνω, χωρίς παράλληλα και πυκνωτές κλπ.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf
 

Διάβασε αυτό εδώ και βεβαιώσου ότι είναι όλα οκ. 

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ. Ναι, αρχικά η σύνδεση είναι 30άρα. Τεχνικός είχε έρθει στο σπίτι 2 φορές, αλλά προ διετίας. Δεν είχε βρει κάτι περίεργο και φαντάζομαι δεν είχε αλλάξει κάτι. Η σύνδεση άρχισε σταδιακά να γίνεται... απαράδεκτη. Πλέον είναι ανυπόφορη. Σε ό,τι αφορά το ρούτερ, ναι είναι στη μία (και μοναδική) πρίζα που υπάρχει στο σπίτι, το οποίο είναι σχετικά καινούριο (κατασκευή 2007). Θα κοιτάξω και τον οδηγό (αν και φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβω πολλά για να τσεκάρω τι μπορεί να συμβαίνει. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι :)

9 λεπτά πριν, red7genius είπε

Μένω δίπλα στο Άλσος, Σπύρου Μερκούρη, με 50 VDSL Vodafone κλειδώνει στα 54999/5499 (με το +10%) χωρίς αποσυνδέσεις. Μέγιστο ρυθμό έχω περίπου 90+Mbps.

Μου κάνει εντύπωση γιατί η πολυκατοικία μου είναι του 1965, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τις γραμμές.

Θα σου έλεγα να πιέσεις να σιγουρέψουν πως μέχρι και τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου η γραμμή είναι εντάξει. Από κει και πέρα ίσως θα πρέπει να τσεκάρεις και την εσωτερική καλωδίωση καθώς και την γραμμή σου απο τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.

Καλημέρα. Ετσι είναι και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με την επιλογή παρόχου. Στα 200 μέτρα ο τάδε πάροχος μπορεί να φυσάει και στα 500 ο ίδιος πάροχος να είναι χάλια. Να ρωτήσω πώς μπορεί να γίνει αυτό από τη Vodafone. Πλέον είναι πολύ δύσκολη και η επικοινωνία. Να φανταστείς τους είπα ότι δεν θα ανανεώσω γιατί έχω κλείσει με άλλο πάροχο και δεν επανήλθαν ποτέ χαχα. Επομένως, τους παίρνω και ζητώ να δουν τη γραμμή μέχρι τον κατανεμητή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι λογο αποστασης που μπορεις να το δεις και αποτον χαρτη με τα kv http://fttxgr.eu/map

τοτε οτι παροχο και να βαλεις θα παρεις απο το ιδιο Dslam και απο τον ιδιο χαλκο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και αν δε σου το δώσουν αυτό, αναγκαστικά παίρνεις έναν ηλεκτρολόγο να κάνετε τον έλεγχο, επείγει η δουλειά φυσικά οπότε...

Δεν έχει σημασία η ηλικία της οικοδομής αλλά η δουλειά του ηλεκτρολόγου ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αλλο πραγμα ποσο συγχρονιζεις αλλο ποσο κατεβαζεις.αν συγχρονιζεις 30 και κατεβαζεις για 10 τοτε δεν φταιει η ταχυτητα sync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν ειναι λογο αποστασης που μπορεις να το δεις και αποτον χαρτη με τα kv http://fttxgr.eu/map

τοτε οτι παροχο και να βαλεις θα παρεις απο το ιδιο Dslam και απο τον ιδιο χαλκο.

Ευχαριστώ πολύ. Βλέπω ότι είμαι στα 330 - 350m και από dslam OTE και Vodafone. Επομένως, λέμε ότι αν συγχρονίζει 30 και κατεβάζω 10 δεν έχει ευθύνη ο πάροχος, αλλά η εγκατάσταση (μου) ;

Μίλησα με τεχνική υποστήριξη Vodafone. Μου είπαν το «θα κάνουμε κάποιες ρυθμίσεις» (ω, πόσες φορές έχουν γίνει αυτές οι ρυθμίσεις). Και επίσης έβγαλα splitter και συνέδεσα το router απευθείας. 

Πλέον μου βγάζει αυτό. Προφανώς έβαλε κι άλλο κόφτη στην ταχύτητα;

 

voda-vdsl-2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι θέμα ταχύτητας , είναι θέμα σφαλμάτων για αυτό κάνει restart το ρουτερ. Έχεις πάρα πολλά σφάλματα , κοίτα συνδέσεις κλπ

Επεξ/σία από dispi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dispi είπε

Δεν είναι θέμα ταχύτητας , είναι θέμα σφαλμάτων για αυτό κάνει restart το ρουτερ. Έχεις πάρα πολλά σφάλματα , κοίτα συνδέσεις κλπ

Μάλιστα. Και αυτό πώς... σώζεται; Με αλλαγή παρόχου μπορεί να στρώνει; Με τεχνικό στο σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις πρόβλημα στην πρίζα σου , στην καλωδίωση κλπ και να αλλάξεις πάροχο τι θα κερδίσεις; Αν σου είπαν από Vodafone ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από αυτούς , κοίτα πρίζα , καλωδίωση , άλλαξε φίλτρα , αποσύνδεσε τηλέφωνο και δες, δοκίμασε με άλλο ρούτερ που παίζει σε voda ( μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο) αλλά κοίτα τα σφάλματα . Μου έχει τύχει καινούργιο φίλτρο και να είναι χαλασμένο. Κάνε και ένα reset στο ρούτερ.

Επεξ/σία από dispi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dispi είπε

Αν έχεις πρόβλημα στην πρίζα σου , στην καλωδίωση κλπ και να αλλάξεις πάροχο τι θα κερδίσεις; Αν σου είπαν από Vodafone ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από αυτούς , κοίτα πρίζα , καλωδίωση , άλλαξε φίλτρα , αποσύνδεσε τηλέφωνο και δες, δοκίμασε με άλλο ρούτερ που παίζει σε voda ( μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο) αλλά κοίτα τα σφάλματα . Μου έχει τύχει καινούργιο φίλτρο και να είναι χαλασμένο. Κάνε και ένα reset στο ρούτερ.

Θα το δω, ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι μέχρι πριν ένα έτος λειτουργούσαν όλα ΟΚ. Ηδη αποσυνέδεσα τηλέφωνο για να δω (η δεύτερη μέτρηση που ανέβασα είναι με το router απευθείας στη master πρίζα, χωρίς splitter ή φίλτρο). Η ρύθμιση που μου είπαν ότι έκαναν είναι ότι κατέβασαν στα 14 το συγχρονισμό. Επιστροφή στο 2013. Στην πρίζα θα κοιτάξω αυτά που λέει ο οδηγός της cyta (όσο μπορώ φυσικά). 

Αυτό που βλέπω είναι ότι προτείνει διπλή τηλεφωνική πρίζα στη master. Αυτό δηλαδή είναι μονόδρομος;

cyta-1.jpg.5004ee717c737a429b639bd8b02dedcb.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε έναν ηλεκτρολόγο με εμπειρία στα δίκτυα και θα σε κάνει καινούργιο, δυστυχώς θα κοστίσει αλλά όπως είπες και εσύ είναι για δουλειά και όχι για χόμπυ.


Τα σφάλματα είναι πάρα πολλά, εχεις δοκιμασει αλλο ρουτερ στο μεταξυ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Πάρε έναν ηλεκτρολόγο με εμπειρία στα δίκτυα και θα σε κάνει καινούργιο, δυστυχώς θα κοστίσει αλλά όπως είπες και εσύ είναι για δουλειά και όχι για χόμπυ.


Τα σφάλματα είναι πάρα πολλά, εχεις δοκιμασει αλλο ρουτερ στο μεταξυ; 

Ετσι φαίνεται ότι πρέπει να γίνει. Είμαι σε ενοίκιο βέβαια και νομίζω ότι θα του κάνω δουλειά με τον τεχνικό του ιδιοκτήτη στο... τσάμπα, αλλά τι να κάνεις. Από την εποχή που είχα πάρει ένα Netgear ψιλοακριβό και τελικά δεν... έπαιζε στην τότε Forthnet, σταμάτησα τους πειραματισμούς. Τι router μπορεί να παίρνει ώστε να μη  μου κάνει θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rebirth είπε

Ετσι φαίνεται ότι πρέπει να γίνει. Είμαι σε ενοίκιο βέβαια και νομίζω ότι θα του κάνω δουλειά με τον τεχνικό του ιδιοκτήτη στο... τσάμπα, αλλά τι να κάνεις. Από την εποχή που είχα πάρει ένα Netgear ψιλοακριβό και τελικά δεν... έπαιζε στην τότε Forthnet, σταμάτησα τους πειραματισμούς. Τι router μπορεί να παίρνει ώστε να μη  μου κάνει θέματα;

Μίλα με τον ιδιοκτήτη πρώτα, ενημέρωσέ τον ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι πρέπει να γινει αυτό και αυτό, να σου δώσει δικο του ηλεκτρολογο αν εχει τοσο θεμα και να αναλάβει το κόστος. 

Η ερώτησή μου ηταν ουσιαστικα αν σου εχουν αλλαξει ρούτερ, αν οχι ζητα ενα αλλο για να αποκλειστεί και αυτό μήπως έπαθε κανα κοκομπλόκο και σταμάτησε να διορθώνει σφάλματα. Δεν έχω και πολύ εμπειρία από τα ρουτερ της Vodafone οπότε.. 

21 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Θα το δω, ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι μέχρι πριν ένα έτος λειτουργούσαν όλα ΟΚ. Ηδη αποσυνέδεσα τηλέφωνο για να δω (η δεύτερη μέτρηση που ανέβασα είναι με το router απευθείας στη master πρίζα, χωρίς splitter ή φίλτρο). Η ρύθμιση που μου είπαν ότι έκαναν είναι ότι κατέβασαν στα 14 το συγχρονισμό. Επιστροφή στο 2013. Στην πρίζα θα κοιτάξω αυτά που λέει ο οδηγός της cyta (όσο μπορώ φυσικά). 

Αυτό που βλέπω είναι ότι προτείνει διπλή τηλεφωνική πρίζα στη master. Αυτό δηλαδή είναι μονόδρομος;

cyta-1.jpg.5004ee717c737a429b639bd8b02dedcb.jpg

Αυτό που προτείνει είναι διπλί πρίζα για να δουλέψει η τηλεφωνια και στις άλλες πρίζες. Εσύ ουσισατικά θες ένα καλώδιο από τον κατανεμητή να έρχεται απευθείας στην τηλεφωνικη πρίζα και το ρούτερ πάνω σε αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...