Προς το περιεχόμενο

Bravia XR: Με HDMI 2.1 και άκρως βελτιωμένο επεξεργαστή οι νέες Full-array LCD και OLED τηλεοράσεις της Sony


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LivEviL είπε

Καλημέρα θέλει να κάνει ένας φίλος μού αγορά το μοντέλο 2020 Sony xh9096 πού επίσης είναι 2.1 hdmi 4k dolby vision hdr σε 55 την έχει βρει από φίλο τού στην τιμή τού black Friday δηλαδή στα 799€ σφραγισμένη.. Θα έχει τρελές διάφορες από την x90j ας πούμε? Την θέλει για χρήση ps5 xbox series x

Χωρίς να την έχω στην κατοχή μου αλλά επειδή σκεφτόμουν να την πάρω,το update που εγινε για να ενεργοποιηθεί η hdmi 2.1 για να υποστηρίξει τις νέες κονσόλες αποδείχθηκε κάτω του μετρίου και όλοι μιλάνε στα ΄φορουμ για κακή εμπειρία.

Γενικώς το hdmi 2.1 σαν μια νέα τεχνολογία παρουσίασε προβλήματα σε αρκετές μάρκες.

Οι καινούριες σειρές φαντάζομαι θα το διαχειρίζονται καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, dumakos είπε

Χωρίς να την έχω στην κατοχή μου αλλά επειδή σκεφτόμουν να την πάρω,το update που εγινε για να ενεργοποιηθεί η hdmi 2.1 για να υποστηρίξει τις νέες κονσόλες αποδείχθηκε κάτω του μετρίου και όλοι μιλάνε στα ΄φορουμ για κακή εμπειρία.

Γενικώς το hdmi 2.1 σαν μια νέα τεχνολογία παρουσίασε προβλήματα σε αρκετές μάρκες.

Οι καινούριες σειρές φαντάζομαι θα το διαχειρίζονται καλυτερα.

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό αλλά ευχαριστώ πού μού το ειπες όλοι λένε ότι είναι μία από τής καλύτερες tv για ps5 αυτί και η lg cx σίγουρα εάν υπάρχουν κάποια bug μελλοντικά με αλλα update θα στρώσουν σαν τηλεόραση αξίζει? Ειδικά σε αυτίν την τιμή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LivEviL είπε

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό αλλά ευχαριστώ πού μού το ειπες όλοι λένε ότι είναι μία από τής καλύτερες tv για ps5 αυτί και η lg cx σίγουρα εάν υπάρχουν κάποια bug μελλοντικά με αλλα update θα στρώσουν σαν τηλεόραση αξίζει? Ειδικά σε αυτίν την τιμή? 

Καλά σαν τιμή και με τα χαρακτηριστικά που έχει είναι vfm.

Τώρα για το αν θα λυθεί το θέμα κράτα μικρό καλάθι γιατι πιστεύω ότι δεν είναι μόνο θέμα software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dumakos είπε

Καλά σαν τιμή και με τα χαρακτηριστικά που έχει είναι vfm.

Τώρα για το αν θα λυθεί το θέμα κράτα μικρό καλάθι γιατι πιστεύω ότι δεν είναι μόνο θέμα software.

Κατάλαβα την εμπιστεύομαι την sony πιστεύω δεν θα αφήσει ποτέ ένα προϊόν τής έτσι.. Δηλαδή τι άλλο θέμα να είναι εκτός από software? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LivEviL είπε

Κατάλαβα την εμπιστεύομαι την sony πιστεύω δεν θα αφήσει ποτέ ένα προϊόν τής έτσι.. Δηλαδή τι άλλο θέμα να είναι εκτός από software? 

 Hardware.Η θύρα τελικά να μην μπορεί να υποστηρίξει το vrr και το 4k120hz

Κατά τα άλλα εννοείται Sony εγγύηση ειδικά όσον αφορά την ποιότητα και την εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, LivEviL είπε

Δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό αλλά ευχαριστώ πού μού το ειπες όλοι λένε ότι είναι μία από τής καλύτερες tv για ps5 αυτί και η lg cx σίγουρα εάν υπάρχουν κάποια bug μελλοντικά με αλλα update θα στρώσουν σαν τηλεόραση αξίζει? Ειδικά σε αυτίν την τιμή? 

Καλημέρα φίλε μου, 

εγώ την έχω (XH9096...γιατί υπάρχει και η XH9077).

Δεν έχω PS5 αλλά PS4 και παίζει πολύ πολύ καλύτερα από την προηγούμενη Samsung , σχεδόν εφάμιλλα με gaming monitor.

Οι τεχνολογίες που διαθέτει και το λογισμικό είναι ίσως το καλύτερο που έχω δει ως τώρα σε αυτά τα λεφτά. Και εγώ την πήρα 799 από την επίσημη αντιπροσωπεία καθώς την έφεραν οι ίδιοι και παρέκαμψαν τα courier που ήταν μεγάλο πρόβλημα στην BF...

Εξαιρετική εικόνα και σε Netflix και σε 4K περιεχόμενο.

βέβαια στα 1300 που είχε αρχικά, θα σκεφτόμουν να πάω σε oled

Επεξ/σία από teovag
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dumakos είπε

 Hardware.Η θύρα τελικά να μην μπορεί να υποστηρίξει το vrr και το 4k120hz

Κατά τα άλλα εννοείται Sony εγγύηση ειδικά όσον αφορά την ποιότητα και την εικόνα

Περίεργο να συμβεί αυτό δηλαδη να μην μπορεί να το υποστηρίξει...εαν δεν μπορεί και η sony δηλώνει ότι μπορεί είναι ξεκάθαρα απάτη από μεριά τής... Φαντάσου πόσες μήνυσης θα είχε φάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LivEviL είπε

Περίεργο να συμβεί αυτό δηλαδη να μην μπορεί να το υποστηρίξει...εαν δεν μπορεί και η sony δηλώνει ότι μπορεί είναι ξεκάθαρα απάτη από μεριά τής... Φαντάσου πόσες μήνυσης θα είχε φάει 

False advertising.

Τόσο απλά το χαρακτηρίζουν όλοι.

Πάντως όπως σου είπα και οι Samsung οι φετινές έχουν θέμα με το ps5 ενώ με το Xbox δεν έχουν.

Περίεργα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dumakos είπε

False advertising.

Τόσο απλά το χαρακτηρίζουν όλοι.

Πάντως όπως σου είπα και οι Samsung οι φετινές έχουν θέμα με το ps5 ενώ με το Xbox δεν έχουν.

Περίεργα πράγματα

Άρα είναι θέμα update είτε κονσόλας είτε τηλεόρασης αν ήτανε θέμα τεχνικό σίγουρα θα το έκανε σε όλες τής κονσόλες.. Γενικά το ps5 έχει βγει πάρα πολύ ελαττωματική κονσόλα καθόλου καλό launch γενικά σε όλους τούς τομής 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια με πέρυσι βλέπω με την μόνη αλλαγή τον xr παντού και τις θύρες 2.1 αλλά χωρίς ακόμη να υποστηρίζουν vrr,η Σόνυ είπε θα δωθεί Update αγροτερα για το vrr

Το fald στις lcd, στην x90j θα είναι όπως το περσινό προφανώς με 32 ζώνες,και στα ανώτερα μοντέλα με περισσότερες

Στην x80j και κάτω αν συνεχίσει με ips panel πάλι θα φάει τα μούτρα της

Στις oled ίδιες πάλι μόνο που κοτσαραν τον xr και τις 2.1

Γενικά οι εταιρείες κάνουν ουσιαστικές αλλαγές κάθε 3-4 χρόνια και ανάμεσα μερικά Facelift ώστε να κρατήσουν χαμηλά τις τιμές και να βγάλουν τα έξοδα έρευνας και ανάπτυξης

Ο ανταγωνισμός φέτος στις lcd έκανε ουσιαστική αλλαγή με την mini led τεχνολογία με χιλιάδες ζώνες local dimming αλλά να δούμε και το software που έχει αναπτύξει για να εκμεταλλευτεί αυτήν την τεχνολογία που την εισήγαγε πέρσι η TCL αλλά με τραγική υλοποίηση λόγω αδύνατου Software 

Η LG αν δεν αλλάξει τα ips panel της δεν τα σώζουν η mini led τεχνολογία

Ίσως μόνο ο xr από μόνος του να κάνει την διαφορά ίσως να μην φτάνει όμως

Θα δείξει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

Τα ίδια με πέρυσι βλέπω με την μόνη αλλαγή τον xr παντού και τις θύρες 2.1 αλλά χωρίς ακόμη να υποστηρίζουν vrr,η Σόνυ είπε θα δωθεί Update αγροτερα για το vrr

Το fald στις lcd, στην x90j θα είναι όπως το περσινό προφανώς με 32 ζώνες,και στα ανώτερα μοντέλα με περισσότερες

Στην x80j και κάτω αν συνεχίσει με ips panel πάλι θα φάει τα μούτρα της

Στις oled ίδιες πάλι μόνο που κοτσαραν τον xr και τις 2.1

Γενικά οι εταιρείες κάνουν ουσιαστικές αλλαγές κάθε 3-4 χρόνια και ανάμεσα μερικά Facelift ώστε να κρατήσουν χαμηλά τις τιμές και να βγάλουν τα έξοδα έρευνας και ανάπτυξης

Ο ανταγωνισμός φέτος στις lcd έκανε ουσιαστική αλλαγή με την mini led τεχνολογία με χιλιάδες ζώνες local dimming αλλά να δούμε και το software που έχει αναπτύξει για να εκμεταλλευτεί αυτήν την τεχνολογία που την εισήγαγε πέρσι η TCL αλλά με τραγική υλοποίηση λόγω αδύνατου Software 

Η LG αν δεν αλλάξει τα ips panel της δεν τα σώζουν η mini led τεχνολογία

Ίσως μόνο ο xr από μόνος του να κάνει την διαφορά ίσως να μην φτάνει όμως

Θα δείξει..

Και εγώ αυτό πιστεύω φίλε μού ακριβός όπως το είπες ανά 4 χρόνια βλέπεις διάφορες... Οπότε με βλέπω για την xh9096 πού είναι και ποιο όμορφη με ποιο μαζεμένα bezels και αρκετά καλή τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, agrimi_pontios είπε

Θα δίνω πάντα πάνω από ένα χιλιάρικο για να παίρνω τουλάχιστον την 55 άρα την μέτρια. Κάθεσαι να δεις full hd μπάλα και βλέπεις γρασίδι και κίνηση που δεν έχεις ξαναδεί. Όπως επίσης και ταινίες. Αν το μάτι καταλαβαίνει την διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα. Αν πάλι τα βλέπει όλα σαν τα hd κανάλια περνεις ότι να ναι.

Και πάλι χίλιες φορές να τα δώσεις σε τηλεόραση που θα κρατήσεις τουλάχιστον 5 χρόνια παρά σε κινητό που κάθε χρόνο ο άλλος αλλάζει iphone

Άσχετη σύγκριση. Βασικά εγώ δεν το πήγαινα εκεί αλλά στην αναγκαιότητα αλλά οκκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή εικόνα όπως πάντα με ωραία οξύτητα και πίστα χρώματα, αν και στη σειρά 900 δε σε αφήνει να κανεις calibration CAL Man. καθώς και το Android tv φοβερό. Το θέμα είναι το στοίχημα που είχε βάλει για τους gamers με το 4Κ και 120hz και vrr το έχασε και έχει βγει εκτέθημενη προσβάλο τας και το ps5 γιατί όταν λες κάτι ps5 ready και τελικά δεν είναι ... υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης ειδικά όταν ο άλλος αλλάζει κάθε 5 χρόνια tv και δίνει 1000-1500€. 

2 ώρες πριν, dumakos είπε

Και ήρθε η επιβεβαίωση,

Και τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου εκεί στο Japan

Από εκεί και πέρα τι άλλο να πούμε μεγάλη ντροπή ....να τάζει και να αφερεί μετά , όσο και να πρωτοπορεί δείχνει έλλειψη σοβαρότητας και επαγγελματισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nosstrom είπε

Φοβερή εικόνα όπως πάντα με ωραία οξύτητα και πίστα χρώματα, αν και στη σειρά 900 δε σε αφήνει να κανεις calibration CAL Man. καθώς και το Android tv φοβερό. Το θέμα είναι το στοίχημα που είχε βάλει για τους gamers με το 4Κ και 120hz και vrr το έχασε και έχει βγει εκτέθημενη προσβάλο τας και το ps5 γιατί όταν λες κάτι ps5 ready και τελικά δεν είναι ... υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης ειδικά όταν ο άλλος αλλάζει κάθε 5 χρόνια tv και δίνει 1000-1500€. 

Από εκεί και πέρα τι άλλο να πούμε μεγάλη ντροπή ....να τάζει και να αφερεί μετά , όσο και να πρωτοπορεί δείχνει έλλειψη σοβαρότητας και επαγγελματισμού. 

Ένας φίλος μού προσωπικά δεν θα το Αφισει έτσι αυτό... Έκανε την αγορά για ready ps5 και τώρα τού τα αλλάζουν.. Θα κινηθεί νομικά εάν δεν πάρουν πίσω την τηλεόραση και δεν γίνει επιστροφή χρημάτων 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...