Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο τροφοδοτικό


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vins είπε

Πολύ σωστά, αλλά στον op λειτούργησε έτσι? Όχι.

Σημαίνει ότι η seasonic βγάζει κακά τροφοδοτικά? Φυσικά και όχι!

Το λέω γιατί στο μόνο που διαφώνησα ήταν η γενίκευση που έκανες παραπάνω: "Ο ερωτών έχει ένα από τα 3-4 καλύτερα τροφοδοτικά. Και εννοώ τους καλύτερους κατασκευαστές στον κόσμο."

Στα υπόλοιπα είμαστε απολύως σύμφωνοι!

 

Είναι από τους ελάχιστους καλύτερους κατασκευαστές και είναι 80+ bronze.
Παθαίνουν βλάβες τα fans? Προφανώς ναι, όμως το mtbf αφορά στο σύνολο κι όχι τις εξαιρέσεις που καλύπτονται από εγγύηση. Ο φίλος μας έχει ένα καλό μηχάνημα, που ΙΣΩΣ έχει λερωθεί ή ξεκεντραριστεί. Ας μην υποβαθμίσει την ποιότητά του.

Θέλω να πω... αν έλεγε πως έχει κάτι του κιλού, θα του έλεγα να ξεχάσει τον ανεμιστήρα και να πάει για ένα καλύτερο, οικονομικότερο σε κατανάλωση, και καινούργιο. Αλλά για το συγκεκριμένο είναι κρίμα. Εχω ένα delta 500W του 2008, που σε παλμογράφο και φορτίο "πατάει κάτω" δεκάδες σύγχρονα PSU του 100άρικου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια το τροφοδοτικο ειναι μια χαρά. απλά μετά τον πρώτο χρόνο άρχισε ο θόρυβος του ανεμιστήρα χώρις να ξέρω το γιατί και χωρίς να κάνω κάποια επέμβαση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, A_panM είπε

παιδια το τροφοδοτικο ειναι μια χαρά. απλά μετά τον πρώτο χρόνο άρχισε ο θόρυβος του ανεμιστήρα χώρις να ξέρω το γιατί και χωρίς να κάνω κάποια επέμβαση. 

Κοίταξε αυτό σε παρακαλώ:

Επίσης, αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποτε κάποιο άλλο, έχε υπόψη σου πως ίσως αγοράζεις... seasonic
:)

http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page678.htm

 

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, snbblp είπε

Κοίταξε αυτό σε παρακαλώ:

Επίσης, αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποτε κάποιο άλλο, έχε υπόψη σου πως ίσως αγοράζεις... seasonic
:)

http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page678.htm

 

ήταν ένας λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όταν το αγόραζα, η αθόρυβη λειτουργία του. (για το συγκεκριμένο το είχα ακούσει/τσεκάρει και από κοντά σε εν λειτουργία σύστημα). Μάλιστα όταν έκτισα και άνοιξα πρώτη φορά το σύστημα είχα μείνει με το στόμα ανοικτό από την αθόρυβη λειτουργία του. Όπως είπα και παραπίσω το άφηνα βράδυ μέσα στο δωμάτιο που κοιμόμουν και ειλικρινά δεν καταλάβαινες αν ήταν ανοικτό ή κλειστό.

Μην πείτε γιατί δεν το έστελνα νωρίτερα μια και υπήρχε εγγύηση. Η απάντηση είναι από καθαρή μου μ***α.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, A_panM είπε

ήταν ένας λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όταν το αγόραζα, η αθόρυβη λειτουργία του. (για το συγκεκριμένο το είχα ακούσει/τσεκάρει και από κοντά σε εν λειτουργία σύστημα). Μάλιστα όταν έκτισα και άνοιξα πρώτη φορά το σύστημα είχα μείνει με το στόμα ανοικτό από την αθόρυβη λειτουργία του. Όπως είπα και παραπίσω το άφηνα βράδυ μέσα στο δωμάτιο που κοιμόμουν και ειλικρινά δεν καταλάβαινες αν ήταν ανοικτό ή κλειστό.

Μην πείτε γιατί δεν το έστελνα νωρίτερα μια και υπήρχε εγγύηση. Η απάντηση είναι από καθαρή μου μ***α.

 

Εντάξει, λάθη συμβαίνουν...
Φιλαράκο, 12-15€ περίπου κάνει. Ακόμα κι αν δεν βρεις HA, υπάρχουν πολλοί άλλοι κατασκευαστές που κάνουν κάθετου άξονα αυτολιπαινόμενα fans. Πχ Noctua...
Αλλαξέ το, κι όλα θα παν' καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει και η Αrctic κάθετου άξονα αυτολιπαινόμενα η αλλιως FDB fans που κανουν λιγοτερο απο 5ε.    

Επεξ/σία από mixalis95320
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρρυ αν είμαι λάθος αλλά μου φαίνεται ότι οι μπροστινοί (πυκνωτές;) είναι φουσκωμένοι και μάλιστα το χρώμα έχει σπάσει στο σημείο που φαίνεται ο σταυρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*Δική μου εικόνα είναι αυτή για να πάρει ο t.s. μια ιδέα πως είναι οι φουσκωμένοι πυκνωτές.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2021 στις 8:36 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Οι πυκνωτές του σε τι κατάσταση είναι; Έχουν φουσκώσει;

Π.χ. 

samsung-caps.jpg

οι 4 ειναι φουσκωμενοι αρκετα.. Θεμα χρονου να ανοιξουν... Αν εχεις θερμικο κολλητηρι και πιανουν τα χερια σου, τα αλλαζεις με ιδια ακριβως. μF, V, θερμοκρασια..

Εχω αλλαξει κ εβγαλε πολλα χρονια ακομα..

Απλα θελει προσοχη με τα ρευματα....

Αν κ επεσαν οι τιμες, παιρνεις κατευθειαν νεο...

Επεξ/σία από syfiltzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις 2 ποστ πισω ο Λευτερης ειπε οτι η φωτο ειναι απλα ενδεικτικη απλα για να δει πως ειναι οι φουσκωμενοι πυκνωτες...Δεν ειναι το πραγματικο τροφοδοτικο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, το τροφοδοτικό (CWT PSP-575P2P) του PC μου έχει 2 φουσκωμένους πυκνωτές. Όλο λέω να τους αλλάξω (μαζί με τους γειτονικούς κι ας φαίνονται καλοί) καθώς και το ανεμιστηράκι του και να το χρησιμοποιώ πλέον για δοκιμές αντί το BeQuiet SP9, αλλά αργεί το "νέο" 775 σύστημα...

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 7:55 ΜΜ, A_panM είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση, 

δεν είναι κρίμα όμως να το πετάξω ενώ είναι λειτουργικό?!?! Μόνο είναι λίγο θορυβώδες.🤪

δεν ειναι ευκολο αυτο που ζητας δεδομενου οτι το πιο αθορυβο ανεμιστηρακι  που θα βρεις το πιο πιθανο ειναι οτι θα σπρωχνει λιγοτερο αερα και θα ψυχει λιγοτερο οποτε μπορει να θερμαινεται περισσοτερο και να φθαρει προωρα στο καλο σεναριο. Στο κακο σεναριο μπορει να παρεις και καμια φωτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mrkra είπε

δεν ειναι ευκολο αυτο που ζητας δεδομενου οτι το πιο αθορυβο ανεμιστηρακι  που θα βρεις το πιο πιθανο ειναι οτι θα σπρωχνει λιγοτερο αερα και θα ψυχει λιγοτερο οποτε μπορει να θερμαινεται περισσοτερο και να φθαρει προωρα στο καλο σεναριο. Στο κακο σεναριο μπορει να παρεις και καμια φωτια...

Ακριβώς γι αυτό ανοίξα το θέμα. Ώστε να μην κάνω πειράματα με άλλα ανεμιστηρακια διαφορετικών προδιαγραφών.  Γι αυτό κ ζητησα κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικό κτλ ώστε να το αντικαταστησω.  Εννοειται πως με αυτά δεν παίζουμε και είναι απόλυτα λογικά διαφορετικός τύπος φαν να μην δίνει την σωστή ψύξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, A_panM είπε

Ακριβώς γι αυτό ανοίξα το θέμα. Ώστε να μην κάνω πειράματα με άλλα ανεμιστηρακια διαφορετικών προδιαγραφών.  Γι αυτό κ ζητησα κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικό κτλ ώστε να το αντικαταστησω.  Εννοειται πως με αυτά δεν παίζουμε και είναι απόλυτα λογικά διαφορετικός τύπος φαν να μην δίνει την σωστή ψύξη. 

Διαφορετικος τυπος φαν θα δινει περισσοτερη απο τη "σωστη" ψυξη με τιμημα ισως  τον θορυβο .

Δεν καταλαβαινω το κολλημα να βρεις εναν ιδιο ανεμιστηρα , που καποτε μια φορα και εναν καιρο ο κατασκευαστης

βρηκε ευκαιρο και τον τοποθετησε  στο πιο οικονομικο τροφοδοτικο του .

Μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...