Προς το περιεχόμενο

Η ματιά του φωτογράφου .........


babisskg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από costas_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Προσωπικά ούτε κάποιο στυλ βλέπω, ούτε κάποιον αυθορμητισμό στις φωτογραφίες σου.

Ένα ξάφνιασμα και μια αμηχανία διακρίνω από ανθρώπους, που δεν επέλεξαν να φωτογραφηθούν και να ανέβουν στο insomnia ή όπου αλλού.

Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτό θα μπορούσε να είναι και ποινικά κολάσιμο, περί παραβίασης ιδιωτικότητας κτλ. αλλά θα ανοίγαμε ένα κεφάλαιο που δεν είναι της παρούσης, δεν έχω όρεξη να αναλύσω αλλά και ούτε και θα σε άγγιζε καν μιας και έχεις διαμορφώσει ήδη το "στυλ" σου.

Ο τρόπος που ανέφερε ο προηγούμενος αφορά στην πραγματική φωτογραφία δρόμου που δεν εστιάζει σε πρόσωπα αλλά σε αυθόρμητες εξωτερικές σκηνές.

Υπάρχει ένα σχετικό νήμα περί ηθικής στη φωτογραφία δρόμου, το είχα ανοίξει προ 2,5 ετών. Το βάζω έτσι για τα τυπικά αλλά και αν θέλει κάποιος να γράψει κάτι πιο συγκεκριμένο εκεί καθώς το εδώ νήμα είναι πιο γενικό. 

 


Από εκεί και πέρα θα έλεγα πως δεν υπάρχει σαφής ορισμός του τι είναι πραγματική φωτογραφία δρόμου και τι όχι. Αν κάποιος έχει ορισμό θα ήθελα να τον δω. Και το ξάφνιασμα αλλά και οι αντιδράσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα. Το ότι μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει αυτή η προσέγγιση ή ακόμα και να τους εκνευρίζει - εμού συμπεριλαμβανομένου - δεν το καθιστά κάτι διαφορετικό. Κάποιοι έκαναν και κάνουν καριέρα με αυτή την προσέγγιση, υπάρχουν 2 σύνδεσμοι στο νήμα που παρέθεσα. Είναι 100% legit τουλάχιστον φωτογραφικά. 


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, udroxoos είπε

Προσωπικά ούτε κάποιο στυλ βλέπω, ούτε κάποιον αυθορμητισμό στις φωτογραφίες σου.

Ένα ξάφνιασμα και μια αμηχανία διακρίνω από ανθρώπους, που δεν επέλεξαν να φωτογραφηθούν και να ανέβουν στο insomnia ή όπου αλλού.

Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτό θα μπορούσε να είναι και ποινικά κολάσιμο, περί παραβίασης ιδιωτικότητας κτλ. αλλά θα ανοίγαμε ένα κεφάλαιο που δεν είναι της παρούσης, δεν έχω όρεξη να αναλύσω αλλά και ούτε και θα σε άγγιζε καν μιας και έχεις διαμορφώσει ήδη το "στυλ" σου.

Ο τρόπος που ανέφερε ο προηγούμενος αφορά στην πραγματική φωτογραφία δρόμου που δεν εστιάζει σε πρόσωπα αλλά σε αυθόρμητες εξωτερικές σκηνές.

Εγώ πάλι σαν αντικειμενικός παρατηρητής μπορώ να σου πω ότι street photography θεωρώ τις φωτογραφίες του EF123 κι όχι του Yanni. Του Γιάννη μπορείς να τις κατατάξεις και σαν σκηνικές φωτογραφίες. Θα μπορούσαν δηλαδή να είναι ζωγραφικοί πίνακες εννοώ ή σκηνικό κάποιας ταινίας. 

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι η αμηχανία των φωτογραφιζόμενων ψιλοχαλάει τις φωτογραφίες. Ειδικά σε συτή που είναι στο μετρό μοιάζουν σαν εγκληματίες 😄.

Η φωτογραφία του όμως με τις 2 κοπέλες λίγο πριν να φιληθούν που δεν τον έχουν πάρει χαμπάρι είναι πολύ καλή 😉.

 

 

Επεξ/σία από kriosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, udroxoos είπε

Προσωπικά ούτε κάποιο στυλ βλέπω, ούτε κάποιον αυθορμητισμό στις φωτογραφίες σου.

Ένα ξάφνιασμα και μια αμηχανία διακρίνω από ανθρώπους, που δεν επέλεξαν να φωτογραφηθούν και να ανέβουν στο insomnia ή όπου αλλού.

Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτό θα μπορούσε να είναι και ποινικά κολάσιμο, περί παραβίασης ιδιωτικότητας κτλ. αλλά θα ανοίγαμε ένα κεφάλαιο που δεν είναι της παρούσης, δεν έχω όρεξη να αναλύσω αλλά και ούτε και θα σε άγγιζε καν μιας και έχεις διαμορφώσει ήδη το "στυλ" σου.

Ο τρόπος που ανέφερε ο προηγούμενος αφορά στην πραγματική φωτογραφία δρόμου που δεν εστιάζει σε πρόσωπα αλλά σε αυθόρμητες εξωτερικές σκηνές.

Διαφωνω και οταν βρω χρονο θα μπω στο καταλληλο νημα να το φιλοσοφισουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kriosgr είπε

Εγώ πάλι σαν αντικειμενικός παρατηρητής μπορώ να σου πω ότι street photography θεωρώ τις φωτογραφίες του EF123 κι όχι του Yanni.

Κι εγώ ως αντικειμενικός παρατηρητής εξέφρασα τη γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Κι εγώ ως αντικειμενικός παρατηρητής εξέφρασα τη γνώμη μου

Σε ποια κατηγορία θα έβαζες τότε τις φωτογραφίες του EF123?  Σε Landscape;  Άσε ξέρω..... σε paparazzi 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Σε ποια κατηγορία θα έβαζες τότε τις φωτογραφίες του EF123?  Σε Landscape;  Άσε ξέρω..... σε paparazzi 😁

Θα μπορούσα να (ξανά)εξηγήσω αλλά και πάλι δεν θα καταλάβαινες και θα (ξανά)ρωτούσες 😝

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, kriosgr said:

Εγώ πάλι σαν αντικειμενικός παρατηρητής μπορώ να σου πω ότι street photography θεωρώ τις φωτογραφίες του EF123 κι όχι του Yanni. Του Γιάννη μπορείς να τις κατατάξεις και σαν σκηνικές φωτογραφίες. Θα μπορούσαν δηλαδή να είναι ζωγραφικοί πίνακες εννοώ ή σκηνικό κάποιας ταινίας. 

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου ότι η αμηχανία των φωτογραφιζόμενων ψιλοχαλάει τις φωτογραφίες. Ειδικά σε συτή που είναι στο μετρό μοιάζουν σαν εγκληματίες 😄.

Η φωτογραφία του όμως με τις 2 κοπέλες λίγο πριν να φιληθούν που δεν τον έχουν πάρει χαμπάρι είναι πολύ καλή 😉.

 

 

Επίσης όπως και κάθε τέχνη είναι και θέμα αισθητικής του καθενός τι τον εκφράζει και τι όχι. Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος, αρκεί να μην προσβάλλουμε κανέναν και να σεβόμαστε τον προσωπικό χώρο του καθενός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγχαρητήρια για τις λήψεις σας! 

Σκέφτομαι να βάλω wallpaper αρκετές φώτο. Δεν ξέρω αν γίνεται να βάζετε τοποθεσίες για.να έχουμε όλη την πληροφορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Επίσης όπως και κάθε τέχνη είναι και θέμα αισθητικής του καθενός τι τον εκφράζει και τι όχι. Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος, αρκεί να μην προσβάλλουμε κανέναν και να σεβόμαστε τον προσωπικό χώρο του καθενός.

Τα ίδια λέγαν και στον El Greco αλλά η ιστορία τον δικαίωσε. Στην γνώση και στην τέχνη δεν υπάρχουν όρια. Ελπίζω να συμφωνείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...