Προς το περιεχόμενο

Χρηματιστήριο - Active Trading


vs_skg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που το γενικότερο sentiment που βλέπω στον κύκλο μου είναι ο κόσμος να είναι πιο πρόθυμος να παίξει λεφτά στο χρηματιστήριο, είπα να ξεκινήσω ένα θέμα περί ενεργού trading. Ενεργού εννοώ ότι θα ποστάρω καλές ευκαιρείες που διακρίνω για το σύντομο μέλλον και φυσικά τις προσωπικές μου θέσεις σε αυτές, αντί για "βάλτα σε ένα ETF και μην ασχολείσαι".

Το μεγαλύτερο upside για μενα αυτή την στιγμή εντοπίζεται σε 3-4 sectors:

- SPACs

- Καθαρη ενεργεια

- Ηλεκτροκινηση

- Κανναβη

Ειναι κανενας αλλος που ασχολειται ενεργα να κανουμε κουβεντα?

Θεσεις: 

100 CIIC

81 PSTH

270 IPOF

450 ZNTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Με ποιό τρόπο αγόρασες τις συγκεκριμένες μετοχές; 

Θέσεις:

SPWR : 100 (μέχρι προχθές)

AMD  : 125

Ολες υπαρχουν στην trading212. Σημερα που θελω να ανοιξω μια θεση σε warrants θα το κανω στην Interactive brokers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβα και μπηκα CCIV στα 12, προβλεπεται διπλασιασμος μεχρι τελος της εβδομαδας καθως μολις κυκλοφορησαν φημες συγχωνευσης με τη Lucid Motors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι που είσαι ενθουσιασμένος φίλε μου, να σου κάνω μερικές ερωτήσεις αν δεν έχεις θέμα;

Αρχικά, μόλις άνοιξα λογαριασμό στο trading212, γιατί μέχρι τώρα έκανα τα 'trades' μου, μέσω revolut. 

Έχω 2 ερωτήσεις, αρχικά, διαλέγω το απλό investing account ή επιλέγω και το cfd;

Επίσης ευρώ ή δολλάρια;

edit: Τελευταία φορά που έκανα 'Active trading' ήταν με την OAS/CPE/WLL,  που μάλλον πιο πολύ τζόγο θα το χαρακτήριζα :P

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pinkakos είπε

Χαίρομαι που είσαι ενθουσιασμένος φίλε μου, να σου κάνω μερικές ερωτήσεις αν δεν έχεις θέμα;

Αρχικά, μόλις άνοιξα λογαριασμό στο trading212, γιατί μέχρι τώρα έκανα τα 'trades' μου, μέσω revolut. 

Έχω 2 ερωτήσεις, αρχικά, διαλέγω το απλό investing account ή επιλέγω και το cfd;

Επίσης ευρώ ή δολλάρια;

edit: Τελευταία φορά που έκανα 'Active trading' ήταν με την OAS/CPE/WLL,  που μάλλον πιο πολύ τζόγο θα το χαρακτήριζα :P

Μην μπλεξεις με τα Contracts For Differences, το απλο investing. Καταθεση θα κανεις σε ευρω και το portfolio total θα στο βγαζει σε Ευρω, οι τιμες ειναι σε δολλαρια ωστοσο.

Το καλο με τα SPAC ειναι οτι προσφερουν μη συμμετρικο προφιλ ρισκου. Μιλαμε για securities που εχουν εγγενη αξια 10 δολλαρια, πριν ανακοινωθει ο στοχος μπορεις να τα βρεις σε ενα premium 5-20%, και οταν ανακοινωθει ο στοχος, ειδικα αν ειναι καλος, ανεβαινουν 40% και παραπανω. 

https://www.reddit.com/r/SPACs/wiki/index

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή που είδα επένδυση σε SPACs, το μυαλό μου πήγε σε Super Political Action Committees και λέω πέσαμε σε ομογενή "μεγιστάνα" :D

My bad όμως και θα επανέλθω μιας και άρχισε με ενδιαφέρον η συζήτηση και τώρα ειναι αργά η ώρα.

Σε πρώτη φάση θα συμφωνήσω με τα renewables / clean energy / e-mobility που λίγο πολύ ειναι ένα sector και υποσύνολα του αλλά χωράει συζήτηση. Κάνναβη δεν είμαι πεπεισμένος ακόμη προσωπικά.

Ανοιχτές θέσεις έχω μόνο σε Ελλάδα προς το παρόν (αν ενδιαφέρουν τη συζήτηση τις αναφέρω)

Καλή σας νύχτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Helionar είπε

Στην αρχή που είδα επένδυση σε SPACs, το μυαλό μου πήγε σε Super Political Action Committees και λέω πέσαμε σε ομογενή "μεγιστάνα" :D

My bad όμως και θα επανέλθω μιας και άρχισε με ενδιαφέρον η συζήτηση και τώρα ειναι αργά η ώρα.

Σε πρώτη φάση θα συμφωνήσω με τα renewables / clean energy / e-mobility που λίγο πολύ ειναι ένα sector και υποσύνολα του αλλά χωράει συζήτηση. Κάνναβη δεν είμαι πεπεισμένος ακόμη προσωπικά.

Ανοιχτές θέσεις έχω μόνο σε Ελλάδα προς το παρόν (αν ενδιαφέρουν τη συζήτηση τις αναφέρω)

Καλή σας νύχτα!

Special Purpose Acquisition Companies

Το πιο "χοτ" επενδυτικο οργανο του 2020 και (μαλλον) και του 2021. 

Πες τες τις θεσεις φυσικα. Προσωπικα δεν ειμαι τοσο θαρραλεος να επενδυσω στην ελληνικη οικονομια.

 

Υ.Γ. Για την CCIV ισως να ημουν και απαισιοδοξος με τον διπλασιασμο μεχρι την Παρασκευη, ακομα και το x3 x4 ειναι πιθανο βλεποντας το volume και το buzz που εχει δημιουργηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Special Purpose Acquisition Companies

Το πιο "χοτ" επενδυτικο οργανο του 2020 και (μαλλον) και του 2021. 

Πες τες τις θεσεις φυσικα. Προσωπικα δεν ειμαι τοσο θαρραλεος να επενδυσω στην ελληνικη οικονομια.

 

Υ.Γ. Για την CCIV ισως να ημουν και απαισιοδοξος με τον διπλασιασμο μεχρι την Παρασκευη, ακομα και το x3 x4 ειναι πιθανο βλεποντας το volume και το buzz που εχει δημιουργηθει.

Περιμένω να γίνει verify ο λογαριασμος μου και έρχεται το CCIV: 200 :P

Edit : Verified, yoloooooooooooooo

 

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Περιμένω να γίνει verify ο λογαριασμος μου και έρχεται το CCIV: 200 :P

Edit : Verified, yoloooooooooooooo

 

Ανεβηκε 10% pre-hours ηδη, και κυκλοφορησαν τρια job posting στο LinkedIn της Lucian που σχετίζονται με το SEC, ενισχυοντας τις χθεσινες φημες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλησα IPOF στο ανοιγμα προβλεποντας σωστα οτι θα πεσει σημερα καθ' οτι δεν ειναι η κλιματικη επενδυση στην οποια αναφεροταν ο Chamath. Συνολο 10% κερδος, ικανοποιημενος. 

Μπηκα στα 19 στην ACTC οπου ειχαμε εκρηξη σημερα και αυξησα την θεση μου σε CCIV.

Ισως πουλησω την CIIC και ξαναμπω στην IPOF οταν σταματησει το ξεπουλημα στα 13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι αφότου έγινε verified ο λογαριασμός, ξεκινάω με μικρότερο "κεφάλαιο" από αυτό που υπολόγιζα, γιατί έχω να πληρώσω και το μάστερ :P

Θέσεις

CCIV: 70

TLSS : 240

Κοιτάζω και την TNXP αλλά επειδή μου τέλειωσε το funding  δεν μπόρεσε να πάρω τίποτα :P, είναι +20% premarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Λοιπόν επανέρχομαι αφότου έγινε verified ο λογαριασμός, ξεκινάω με μικρότερο "κεφάλαιο" από αυτό που υπολόγιζα, γιατί έχω να πληρώσω και το μάστερ :P

Θέσεις

CCIV: 70

TLSS : 240

Κοιτάζω και την TNXP αλλά επειδή μου τέλειωσε το funding  δεν μπόρεσε να πάρω τίποτα :P, είναι +20% premarket.

Ωπα, αυτα ειναι penny stocks. Παιζεις με την φωτια ε?

Χθες μας ξεφτυλισε η ανακοινωση της ACTC, ηρθε και εκλεψε την δοξα απο την CCIV :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vs_skg είπε

Ωπα, αυτα ειναι penny stocks. Παιζεις με την φωτια ε?

Χθες μας ξεφτυλισε η ανακοινωση της ACTC, ηρθε και εκλεψε την δοξα απο την CCIV :P

 

Μου είχε μείνει ένα 10άρικο, κάπου έπρεπε να τα βάλω (65% gains btw :P )

Και η CCIV καλά είναι, πάει για 17, λογικά αν δε γίνει καμια τρολιά, μέχρι την Παρασκευή θα πάει 20

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...