Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε cpu FX-8350


mike.hatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

Μου εφερε ενα φιλαρακι μου ενα συστημα με τον fx-8350 το οποιο δεν μπουταρε καν. Specs: 

  • cpu: fx 8350
  • gpu: gtx 1650 
  • mobo: asus m5a99x evo R2.0
  • ram: 2x4gb hyperx fury
  • psu: ενα thermaltake "600W" χωρις πιστοποιηση

Πανω στον fx-8350 ειχε την stock ψυκτρα (😪). Στην μητρικη αναβε το led για cpu. Τυχαινε να εχω εναν fx-6100 τον οποιο εβαλα και το pc bootαρε κανονικα. Κατεληξα πως καηκε ο επεξεργαστης με αυτην την μικρη ψυκτρα. Επισης τεσταρα τον fx-8350 στην μητρικη που καθοταν ο fx-6100 και δεν μπουταρε ουτε σε αυτην. Κατεληξα οτι καηκε ο επεξεργαστης και του το εστειλα πισω με τον fx-6100 και μια καλυτερη ψυκτρα(xigmatek gaia που ειχα επισης spare). 

Υπαρχει περιπτωση να μην εχει καει ο fx-8350?

Για το τροφοδοτικο δε θυμαμαι πιο μοντελο ηταν, αλλα ειναι καποιο thermaltake "600W" 7-8 χρονων, χωρις πιστοποιηση, και θυμαμαι οτι στην +12V γραμμη εδεινε μονο 480W το οποιο με κανει να πιστευω οτι ηταν πολυ low budget/μαπα. Υπαρχει περιπτωση να έφταιγε αυτο για τον επεξεργαστη, και να ξανακανει το ιδιο? Να του πω να αγορασει καποιο αλλο? 

Ξερει κανεις περιπου ποσο ειναι η φυσιολογικη τιμη για εναν μεταχειρισμενο fx-8350? επειδη απ' οσο καταλαβα δε θελει να πεσει σε αποδοση με τον fx-6100.

Ευχαριστω εκ τον προτερων για τις απαντησεις :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mike.hatz είπε

Υπαρχει περιπτωση να έφταιγε αυτο για τον επεξεργαστη, και να ξανακανει το ιδιο? Να του πω να αγορασει καποιο αλλο? 

Δοκιμάσατε να τρέξετε π.χ. το Prime95 και το Furmark ταυτόχρονα ελέγχοντας τις τάσεις 12, 5 και 3,3ν  στο HWinfo;

26 λεπτά πριν, mike.hatz είπε

Ξερει κανεις περιπου ποσο ειναι η "φυσιολογικη" τιμη για εναν μεταχειρισμενο fx-8350?

Για φυσιολογική δεν ξέρω, στις αγγελίες του site θα τον βρείτε στα 50-70.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Δοκιμάσατε να τρέξετε π.χ. το Prime95 και το Furmark ταυτόχρονα ελέγχοντας τις τάσεις 12, 5 και 3,3ν  στο HWinfo;

Καλη ιδεα, η αληθεια ειναι πως οχι, δεν ειχα πολυ χρονο επειδη το χρειαζοταν αμεσα και δεν το σκευτηκα. Θα του πω να το κανει μονος του. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike.hatz είπε

Για το τροφοδοτικο δε θυμαμαι πιο μοντελο ηταν, αλλα ειναι καποιο thermaltake "600W" 7-8 χρονων, χωρις πιστοποιηση, και θυμαμαι οτι στην +12V γραμμη εδεινε μονο 480W το οποιο με κανει να πιστευω οτι ηταν πολυ low budget/μαπα. Υπαρχει περιπτωση να έφταιγε αυτο για τον επεξεργαστη, και να ξανακανει το ιδιο? Να του πω να αγορασει καποιο αλλο?

Η απάντηση στην απορία σου ίσως είναι αυτό που έβαλα σε κόκκινο. Ακόμα και να μην ευθύνεται το τροφοδοτικό για την βλάβη, όσο καλό και να ήταν, τα 7-8 χρόνια είναι αρκετά.

Είναι καλή ιδέα να πάρει καινούριο ποιοτικό τροφοδοτικό γιατί:

α) Αποκλείει τον κίνδυνο βλάβης από το γερασμένο τροφοδοτικό.

β) Ακόμα και να πάει σε αναβάθμιση, δεν θα πάει χαμένο (μπορεί να μπει στο νέο σύστημα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογική τιμή για fx8350 θεωρώ ότι είναι γυρω στα 40€ . Πριν ένα χρόνο είχα δώσει τόσο τον λίγο χειρότερο 8320 κ τωρα ειναι ενα χρονο πιο αρχαίος. 

 

 

 

Αμα δε βρει έως 50 ας σκεφτεί για άλλη πλατφόρμα έστω μεταχειρισμενη, αν δεν έχει λεφτά ας μείνει με τον 6100 μεχρι να μαζέψει μιας κ από ότι καταλαβαίνω δε τον χρειάζεσαι 

 

 

 

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής προσωπικα ουτε τα 40-50 δε θα έδινα σε τόσο παλια πλατφορμα γιατί αυριο μπορεί να χαλασει η μητρική πχ . Αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και από εμένα. Έτυχε να αγοράσω και εγώ έναν επεξεργαστή από ένα παλικάρι εδώ στο insomnia. Ήταν ο 6300 fx. Πριν από αυτόν είχα έναν phenom κάτι... Όταν λοιπόν έβαλα τον 6300 στη mobo μου δε μου μπούταρε και είπα ότι ο άτιμος μου πούλησε καμμένο επεξεργαστή. Με λίγο ψάξημο όμως ανακάλυψα ότι έφτεγε το version του BIOS! Ήθελε δηλαδή να κάνω update το BIOS της μητρικής ώστε να αναγνωρίζει τον επεξεργαστή.

Οπότε, τσέκαρε τη μητρική που έχεις, δες τι version BIOS έχεις και δες στην ιστοσελίδα της μητρικής ποιο version BIOS αναγνωρίζει τον επεξεργαστή που θέλεις να βάλεις. Ελπίζω να βοήθησα!

Έριξα μια ματιά στη μητρική και στα version BIOS στην ιστοσελίδα της Asus. 

https://www.asus.com/us/Motherboards/M5A99X_EVO_R20/HelpDesk_CPU/

Άμα ψάξεις τον 8350 που θέλεις θα δεις ότι το bios πρέπει να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1006. 

Ξαναλέω, τσέκαρε τι bios έχεις εσύ και άμα χρειάζεται αναβάθμηση κάνε στη τελευταία version BIOS ώστε να είσαι πλήρως καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...