Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7530 Vodafone - Ξαφνική μείωση ταχύτητας συγχρονισμού


furiousboy13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
On 13/01/2021 at 20:53, furiousboy13 said:

Ναι τον έχω ακολουθήσει τον οδηγό και γι αυτό κιόλας συγχρόνιζα ψηλά.

Θεωρείς πιθανό να έκανε κάποια αλλαγή ο ΟΤΕ στη γραμμή μου χωρίς να ρωτήσει vodafone και γι'αυτό να έχω μείωση; Ή δεν παίζουν τέτοια σενάρια;

μπα. δυσκολο.πιο πιθανο το θεωρω να εχει γινει απο οξειδωση,απο Crosstalk ή δεν ξερω τι αλλο παρα καποιος να σου πηρε το ζευγαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω εκανα τον οδηγο κ δεν ειδα καμια διαφορα.. απιστευτο το ξερω.! Λοιπον μαλιστα εγω εκανα τον οδηγο με διάφορες ρυθμισεις, απο -10 εως και 1 εβαλα κ σε καθε ρύθμιση εκανα ιμπορτ κ σπεεντ τεστ. Ομως εχω παρατηρησει κατι στην γραμμη μου και θελω την βοηθεια σας. 
Οταν συγχρονιζει, η ταχύτητα ειναι στα 95400 παραδειγμα κ το Attainable throughput ειναι 97000 μετα απο λιγη ωρα  το Attainable throughput παει στο 101000 αλλα η δικη μου ταχύτητα μενει σταθερη... .! Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι με τον οδηγο ισως πρεπει να περιμενω περισσοτερη ωρα μηπως κανει διορθωση της ταχύτητας ? 

Επεξ/σία από Casy_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Casy_ said:

Και εγω εκανα τον οδηγο κ δεν ειδα καμια διαφορα.. απιστευτο το ξερω.! Λοιπον μαλιστα εγω εκανα τον οδηγο με διάφορες ρυθμισεις, απο -10 εως και 1 εβαλα κ σε καθε ρύθμιση εκανα ιμπορτ κ σπεεντ τεστ. Ομως εχω παρατηρησει κατι στην γραμμη μου και θελω την βοηθεια σας. 
Οταν συγχρονιζει, η ταχύτητα ειναι στα 95400 παραδειγμα κ το Attainable throughput ειναι 97000 μετα απο λιγη ωρα  το Attainable throughput παει στο 101000 αλλα η δικη μου ταχύτητα μενει σταθερη... .! Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι με τον οδηγο ισως πρεπει να περιμενω περισσοτερη ωρα μηπως κανει διορθωση της ταχύτητας ? 

α.αν η γραμμη συγχρονιζει πχ στα 93 Mbit και το attainable ειναι στα 100 τοτε αν το attainable αλλαξει και παει στα 105 δεν σημαινει οτι θα ανεβει και ο συγχρονισμος παρα μονο αν κανεις reboot.το attainable αλλαζει λιγακι πανω κατω.αν αλλαζει πολυ σημαινει καποιο θεμα με το χαλκο. για να παρεις τα μεγιστα πρεπει και η καλωδιωση σου να ειναι σωστη

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

χωρις παραλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ το καταλαβα, αλλα δεν εχω αφενος συνδεμενα τηλ. Αφετερου, δεν μου απαντησες οτι,  μηπως πρεπει αλλαζοντας τις τιμες, βαση του οδηγου, να περιμενω περισσοτερη ωρα μηπως ανεβει ή κανει διορθωση ?? Γιατι με το ρεμποουτ παλι παει χαμηλα και ανεβαινει σταδιακα.
Επισης δεν καταφερα δεν κανω register το τηλ, αλλα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, αν ειναι παιρνω την voda κ το κανουν.
Thanks!

Επεξ/σία από Casy_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2022 στις 2:03 ΜΜ, Casy_ είπε

μηπως πρεπει αλλαζοντας τις τιμες, βαση του οδηγου, να περιμενω περισσοτερη ωρα μηπως ανεβει ή κανει διορθωση ?? Γιατι με το ρεμποουτ παλι παει χαμηλα και ανεβαινει σταδιακα. Και επισης προσεξα οτι με το Fritz το upload δεν παει πανω απο 7,7 ενω με το speedtouch και το H300 ηταν στο 10.9 με speedtest.

 

@poulinos

 

Επεξ/σία από Casy_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα, ένας καλώς τρόπος να ελέγξεις την ποιότητα του χαλκού σου είναι:

Έλεγχος της εσωτερικής καλωδίωσης, όπως ακριβώς έστειλε ο poulinos σε προηγούμενη απάντηση.

Χρήση capacitance meter, να μετρήσεις τους 2 πόλους μεταξύ τους, να δεις αν αλλάζει η χωρητικότητα σε nF, έπειτα να ελέγξεις έναν έναν τους πόλους με μια γείωση για να ελέγξεις διαφορά nf στους πόλους.

Αν ο ΟΤΕ τερματίζει σε BOX και όχι σε εισαγωγή , βάλε γεννήτρια ακουστικού σήματος στην πρίζα σου , πάρε μια σκάλα και καθάρισε όλες τις ενώσεις σε όλα τα ενδιάμεσα Χ.Κ , τυπικά σε box απαγορεύεται να ανέβεις και να πειράξεις, αλλά έχω δεί ενώσεις μέσα σε box και μετά τερματισμό σε escalit.. 

Αν πάλι είσαι σε πολυκατοικία και τερματίζει ο ΟΤΕ σε εισαγωγή.. τα παραπάνω σου είναι άχρηστα..

Υ.Γ , αν για κάποιο λόγο είσαι VPU με POTS από καμπίνα του παρόχου σου απο ΑΚ, ζήτησε να γίνει ενα line test 

Ελπίζω να βοήθησα.

Μόλις τώρα, ThisIsIt είπε

Καλησπέρα και από μένα, ένας καλώς τρόπος να ελέγξεις την ποιότητα του χαλκού σου είναι:

Έλεγχος της εσωτερικής καλωδίωσης, όπως ακριβώς έστειλε ο poulinos σε προηγούμενη απάντηση.

Χρήση capacitance meter, να μετρήσεις τους 2 πόλους μεταξύ τους, να δεις αν αλλάζει η χωρητικότητα σε nF, έπειτα να ελέγξεις έναν έναν τους πόλους με μια γείωση για να ελέγξεις διαφορά nf στους πόλους.

Αν ο ΟΤΕ τερματίζει σε BOX και όχι σε εισαγωγή , βάλε γεννήτρια ακουστικού σήματος στην πρίζα σου , πάρε μια σκάλα και καθάρισε όλες τις ενώσεις σε όλα τα ενδιάμεσα Χ.Κ , τυπικά σε box απαγορεύεται να ανέβεις και να πειράξεις, αλλά έχω δεί ενώσεις μέσα σε box και μετά τερματισμό σε escalit.. 

Αν πάλι είσαι σε πολυκατοικία και τερματίζει ο ΟΤΕ σε εισαγωγή.. τα παραπάνω σου είναι άχρηστα..

Υ.Γ , αν για κάποιο λόγο είσαι VPU με POTS από καμπίνα του παρόχου σου απο ΑΚ, ζήτησε να γίνει ενα line test 

Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ 2 , εφόσον δεν έχει πρόβλημα ο εξοπλισμος και ο χαλκός, πιθανόν να είναι πρόβλημα στην πόρτα του DSLAM, συνήθως οι διακυμάνσεις προέρχονται από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 13/01/2021 at 20:53, furiousboy13 said:

Ναι τον έχω ακολουθήσει τον οδηγό και γι αυτό κιόλας συγχρόνιζα ψηλά.

Θεωρείς πιθανό να έκανε κάποια αλλαγή ο ΟΤΕ στη γραμμή μου χωρίς να ρωτήσει vodafone και γι'αυτό να έχω μείωση; Ή δεν παίζουν τέτοια σενάρια;

δεν σημαινει οτι εκανε αλλαγη.μπορει καποια οξειδωση,καποια κακη επαφη,crosstalk και αλλα τοσα.

On 20/01/2021 at 14:39, furiousboy13 said:

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός και μέτρησε στην είσοδο του σπιτιού 90mbps ενώ παλιά εκεί είχε μετρήσει 102 και λέω ωραία αφού είναι κάτω από 93 θα δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ και όλα καλά. Αλλά μου λέει ότι για να δηλώσει η vodafone βλάβη στον ΟΤΕ πρέπει upload και download αθροιστικά να είναι κάτω από 100 και εμένα μαζί με το upload έβγαινε 100...

Θα πάρω vodafone μήπως μπορέσουν να το δηλώσουν σαν βλάβη αν και θα μου κάνουν νερά... και θα πάω έστω για την αποζημίωση εγγυημένης ταχύτητας.

Εντωμεταξύ από τότε που έγινε αυτό, παρατηρώ και μια στο τόσο αποσυνδέσεις που δεν είχα οπότε είμαι σίγουρος ότι κάτι έχει συμβεί στην γραμμή.

 

kai na to δωσουν βλαβη η βλαβη θα παει στον οτε και ο οτε θα απαντησει αυτο που ειπε και εσενα.

On 11/01/2022 at 14:03, Casy_ said:

Οκ το καταλαβα, αλλα δεν εχω αφενος συνδεμενα τηλ. Αφετερου, δεν μου απαντησες οτι,  μηπως πρεπει αλλαζοντας τις τιμες, βαση του οδηγου, να περιμενω περισσοτερη ωρα μηπως ανεβει ή κανει διορθωση ?? Γιατι με το ρεμποουτ παλι παει χαμηλα και ανεβαινει σταδιακα.
Επισης δεν καταφερα δεν κανω register το τηλ, αλλα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, αν ειναι παιρνω την voda κ το κανουν.
Thanks!

οταν αλλαζεις την τιμη θα συγχρονισει εκει που πρεπει.εσυ απο οτι καταλαβες βλεπεις αλλαγες στο attainable που ειναι κατι που δεν το πειραζει εσυ. μαλλον εννοεις οτι ανεβαινει το attainable σου.

On 15/01/2022 at 20:06, ThisIsIt said:

Καλησπέρα και από μένα, ένας καλώς τρόπος να ελέγξεις την ποιότητα του χαλκού σου είναι:

Έλεγχος της εσωτερικής καλωδίωσης, όπως ακριβώς έστειλε ο poulinos σε προηγούμενη απάντηση.

Χρήση capacitance meter, να μετρήσεις τους 2 πόλους μεταξύ τους, να δεις αν αλλάζει η χωρητικότητα σε nF, έπειτα να ελέγξεις έναν έναν τους πόλους με μια γείωση για να ελέγξεις διαφορά nf στους πόλους.

Αν ο ΟΤΕ τερματίζει σε BOX και όχι σε εισαγωγή , βάλε γεννήτρια ακουστικού σήματος στην πρίζα σου , πάρε μια σκάλα και καθάρισε όλες τις ενώσεις σε όλα τα ενδιάμεσα Χ.Κ , τυπικά σε box απαγορεύεται να ανέβεις και να πειράξεις, αλλά έχω δεί ενώσεις μέσα σε box και μετά τερματισμό σε escalit.. 

Αν πάλι είσαι σε πολυκατοικία και τερματίζει ο ΟΤΕ σε εισαγωγή.. τα παραπάνω σου είναι άχρηστα..

Υ.Γ , αν για κάποιο λόγο είσαι VPU με POTS από καμπίνα του παρόχου σου απο ΑΚ, ζήτησε να γίνει ενα line test 

Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ 2 , εφόσον δεν έχει πρόβλημα ο εξοπλισμος και ο χαλκός, πιθανόν να είναι πρόβλημα στην πόρτα του DSLAM, συνήθως οι διακυμάνσεις προέρχονται από εκεί.

οπως θα ξερεις γιατι μαλλον εισαι τεχνικος.

α.ο οτε δινει ενα χ ποσοστο διαφορα στο tg-rg πριν το δηλωσει βλαβη.

β.οταν βλεπεις box με αριθμηση τοτε αυτο που εχει φτιαχτει ειναι απλα fake escalit που απλα πιανεται σαν χωνευτη. οπως θα δεις και περιπτωση που το καλωδιο απο το box παει κατευθειαν μεσα σε escalit(Πολυ σπανιο). το τι θεωρειται φαινεται α.απο το που ειναι η αριθμηση και β. αν ξερεις το οριο βλεπεις αν ο οτε το αναφερει πχ 34/4 box 4 ή αν το αναφερει 34/4 eis 4. οταν μετρησεις capacitance test σε μια γραμμη pots η μετρηση οσο θυμαμαι ειναι μεχρι το kv. για αυτο και οταν ενας χρηστης γυρναει σε vpu βλεπεις λιγοτερα nf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ ορίζει κατώφλι σε ADSL βάσει κάποιον παραμέτρων, σε VPU LIGHT π.χ σε 50mbps, αν θυμάμαι καλά βγαίνει (50download+5upload)=55-20%=44 αν η αποστάση είναι φυσιολογική για την ταχυτητα (περίπου 600 με 700 μετρα το πολυ),προσωπική μου άποψη για τα ADSL απο ΑΚ τα ορίζει πολύ χαμηλά, έτσι ώστε και βλάβη να υπάρχει να είναι εντός ορίων, όπως και τη διαφορά στο capacitance μεταξυ του ενος πολου με τη γειωση και του 2ου πολου με τη γειωση.

Τώρα για τα VPU light, τα nF της κάρτας του DSLAM είναι περίπου 25, και το 1nf ειναι περιπου 20μέτρα, ανάλογα και τη διατομη του χαλκού. Π.Χ μετράμε σε escalit 35/7 ΕΙΣ 7, 38nf, η απόσταστη απο το kV είναι 38nf-25nf=13nf, 13nf=260 μέτρα περίπου. (13nf Χ 20μ). Βέβαια αν δεν έχεις TDR και η ευθεία σου δεν είναι αποσυνδεμένη απο το DSLAM δεν θα έχεις ποτέ μέτρηση με ακρίβεια.

Οτι αφορά το POTS με VDSL , π.χ η vodafone , δίνει απο δική της καμπίνα, απο Α.Κ (intracom IBAS),τηλεφωνία , η οποία φτάνει μέχρι το kv του ΟΤΕ στο οποιο γινεται πατσαρισμα στη ρεγκλετα που φεύγει προς τον πελάτη και το ίδιο απο την high density προς αυτή τη ρεγκλέτα( αν θυμάμαι καλά)

https://www.taxheaven.gr/attachment/5519 εδω για οποιον θελει να κανει light reading :)

 

* VPU με τηλεφωνια POTS απο ΑΚ , δίνει τη δυνατότητα στο παροχο να κάνει linetest μέσω του δικού του dslam και να δει προβλήματα στο χαλκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ThisIsIt said:

Ο ΟΤΕ ορίζει κατώφλι σε ADSL βάσει κάποιον παραμέτρων, σε VPU LIGHT π.χ σε 50mbps, αν θυμάμαι καλά βγαίνει (50download+5upload)=55-20%=44 αν η αποστάση είναι φυσιολογική για την ταχυτητα (περίπου 600 με 700 μετρα το πολυ),προσωπική μου άποψη για τα ADSL απο ΑΚ τα ορίζει πολύ χαμηλά, έτσι ώστε και βλάβη να υπάρχει να είναι εντός ορίων, όπως και τη διαφορά στο capacitance μεταξυ του ενος πολου με τη γειωση και του 2ου πολου με τη γειωση.

Τώρα για τα VPU light, τα nF της κάρτας του DSLAM είναι περίπου 25, και το 1nf ειναι περιπου 20μέτρα, ανάλογα και τη διατομη του χαλκού. Π.Χ μετράμε σε escalit 35/7 ΕΙΣ 7, 38nf, η απόσταστη απο το kV είναι 38nf-25nf=13nf, 13nf=260 μέτρα περίπου. (13nf Χ 20μ). Βέβαια αν δεν έχεις TDR και η ευθεία σου δεν είναι αποσυνδεμένη απο το DSLAM δεν θα έχεις ποτέ μέτρηση με ακρίβεια.

Οτι αφορά το POTS με VDSL , π.χ η vodafone , δίνει απο δική της καμπίνα, απο Α.Κ (intracom IBAS),τηλεφωνία , η οποία φτάνει μέχρι το kv του ΟΤΕ στο οποιο γινεται πατσαρισμα στη ρεγκλετα που φεύγει προς τον πελάτη και το ίδιο απο την high density προς αυτή τη ρεγκλέτα( αν θυμάμαι καλά)

https://www.taxheaven.gr/attachment/5519 εδω για οποιον θελει να κανει light reading :)

* VPU με τηλεφωνια POTS απο ΑΚ , δίνει τη δυνατότητα στο παροχο να κάνει linetest μέσω του δικού του dslam και να δει προβλήματα στο χαλκό.

για να δηλωθει βλαβη σε adsl απο το αστικο κεντρο οπως ειπες πρεπει η ταχυτητα να ειναι απο ενα κατωφλι και κατω με βαση το Profile με 10 margin.Οπως σωστα ειπες τα ορια ειναι υπερβολικα χαμηλα με σκοπο να μην μπαινουν πολλες βλαβες. καπου ειχα σηκωσει τα ορια για καποια ak

Για να ελεγχθεί ο συγχρονισμός ενός πελάτη και να αποφασιστεί εάν ο συγχρονισμός είναι αποδεκτός ή όχι, έχουν οριστεί οι παρακάτω κανόνες και έλεγχοι.
•    Η υπηρεσία είναι LLU ADSL
•    Το μήκος βρόχου δεν ξεπερνά τα 4km
•    Δεν υπάρχει ηλεκτρικό πρόβλημα στον βρόχο
•    Έχει εφαρμοστεί το κοινό profil ελέγχου
•    Το attainable rate downstream συγχρονισμού δεν ξεπερνάει το αποδεκτό κατώφλι από τον πίνακα σε σχέση με το attenuation downstream

πχ για πεντελη αστικο κεντρο

PENT 10db 9572
PENT 15db 8076
PENT 20db 5488
PENT 25db 3940
PENT 30db 3112
PENT 35db 3164
PENT 40db 2324
PENT 45db 1824
PENT 5db 11476
PENT 50db 1648
PENT 55db 768

για τους πολους νομιζω η διαφορα μπορουσε να ειναι 10 τις 100.

για το voice test οσο θυμαμαι μετρας λιγοτερα nf σε VPu γιατι φτανεις μεχρι το Kv όπως και το αναποδο οταν μετρας απο πελατη και φτανεις μεχρι το Kv.
για ακριβη μετρηση του μηκους μονο με tdr το κανεις και οχι με capacitance ασχετα που ο οτε δεν δεχεται το tdr.
Και βεβαια ο παροχος για θεματα ταχυτητας ποτε δεν βγαζει την γραμμη στον αερα απο το αστικο κεντρο οποτε μετραει τα παντα.

 

επισης να αναφερουμε οτι οταν εχουμε τηλεφωνια απο το αστικο κεντρο αν εχει προβληματα ο χαλκος στο κεντρικο ζευγαρι τοτε σε παρα πολλες περιπτωσεις δεν θα επηρεασουν το ιντερνετ που παιζει απο το kv .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...