Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7530 Vodafone - Ξαφνική μείωση ταχύτητας συγχρονισμού


furiousboy13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι σε Vodafone vdsl 100mbps εδώ και 1,5 μήνα και το Attainable throughput είναι πάντα από 110mbps και πάνω ενώ το Current throughput και με το router της Vodafone και με το fritz σπάνια πέφτει κάτω από 100mbps.

Το fritz το έχω συνδεδεμένο 1 εβδομάδα και το Attainable throughput που μου έδινε ήταν πάντα 110mbps ενώ Current throughput γύρω στο 105.

Σήμερα είδα ότι το Attainable throughput ξαφνικά πήγε στα 95mbps και το Current throughput στα 90 και μάλιστα στη σύνδεση έγραφε up-time 5:30 ώρες το οποίο αντιστοιχούσε στις 6:30 τα ξημερώματα ενώ το up-time μου κανονικά ήταν πολύ παραπάνω. Δυστυχώς δεν είσα logs πριν το restart. Παρά τα restart που έκανα δε φαίνεται να πιάνει τις παλιές τιμές.

Να σημειώσω ότι δεν είχα περάσει το γνωστό tweak που κυκλοφορεί για το SNR. Μετά από αυτό το πρόβλημα το πέρασα δοκιμαστικά και πήγε στις παλιές ταχύτητες κάνοντας το SNR από 13 σε 6.

Πήρα τη vodafone να ρωτήσω αν κάναν κάποια αλλαγή από μεριάς του αλλά μου απάντησαν πως όχι.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, furiousboy13 said:

Καλησπέρα, είμαι σε Vodafone vdsl 100mbps εδώ και 1,5 μήνα και το Attainable throughput είναι πάντα από 110mbps και πάνω ενώ το Current throughput και με το router της Vodafone και με το fritz σπάνια πέφτει κάτω από 100mbps.

Το fritz το έχω συνδεδεμένο 1 εβδομάδα και το Attainable throughput που μου έδινε ήταν πάντα 110mbps ενώ Current throughput γύρω στο 105.

Σήμερα είδα ότι το Attainable throughput ξαφνικά πήγε στα 95mbps και το Current throughput στα 90 και μάλιστα στη σύνδεση έγραφε up-time 5:30 ώρες το οποίο αντιστοιχούσε στις 6:30 τα ξημερώματα ενώ το up-time μου κανονικά ήταν πολύ παραπάνω. Δυστυχώς δεν είσα logs πριν το restart. Παρά τα restart που έκανα δε φαίνεται να πιάνει τις παλιές τιμές.

Να σημειώσω ότι δεν είχα περάσει το γνωστό tweak που κυκλοφορεί για το SNR. Μετά από αυτό το πρόβλημα το πέρασα δοκιμαστικά και πήγε στις παλιές ταχύτητες κάνοντας το SNR από 13 σε 6.

Πήρα τη vodafone να ρωτήσω αν κάναν κάποια αλλαγή από μεριάς του αλλά μου απάντησαν πως όχι.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Το πρωτο τεστ που θα κανεις ειναι να δεις αν εχεις θεματα με αλλο μοντεμ στη θεση του 7530.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Το πρωτο τεστ που θα κανεις ειναι να δεις αν εχεις θεματα με αλλο μοντεμ στη θεση του 7530.

Ναι αυτό θέλω να κάνω απλά δεν είμαι σπίτι αυτες τις μέρες και αυτά τα κάνω remote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύνδεσα σήμερα το H300s και ο Μέγιστος Συχγρονισμός από 118-120mbps που ήταν παλιά πήγε 110mbps ενώ ο τρέχων από 103+ που ήταν παλιά πήγε 94mbps. 

Άρα δεν ήταν θέμα του fritz η πτώση του συγχρονισμού.

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θεμα χαλκου πιθανοτατα ή ακομα και καποια οξειδωση σε κατανεμητη,box, χωνευτη.ακομα και καποια καλωδιακη βλαβη θα μπορουσε να ειναι σε αλλες περιπτωσεις.

επισης κανε αυτο ασχετα με τα υπολοιπα για να εχεις τα μεγιστα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι θεμα χαλκου πιθανοτατα ή ακομα και καποια οξειδωση σε κατανεμητη,box, χωνευτη.ακομα και καποια καλωδιακη βλαβη θα μπορουσε να ειναι σε αλλες περιπτωσεις.

επισης κανε αυτο ασχετα με τα υπολοιπα για να εχεις τα μεγιστα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Ναι τον έχω ακολουθήσει τον οδηγό και γι αυτό κιόλας συγχρόνιζα ψηλά.

Θεωρείς πιθανό να έκανε κάποια αλλαγή ο ΟΤΕ στη γραμμή μου χωρίς να ρωτήσει vodafone και γι'αυτό να έχω μείωση; Ή δεν παίζουν τέτοια σενάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.023db842fa88e3baeb244e3966b85c1d.pngimage.png.6ee5c229abcc4a08725ad2f7c1a6c2ae.png

 

Αυτα είνα τα στατιστικά του fritz στην πρώτη εικόνα και του H300s στη δεύτερη.

Οταν πήρα τη vodafone είχα συνδεδεμένο το fritz και επειδη έβλεπε συγχρονισμό 90 το καταχώρησε και μου είπε τα γνωστά να αλλάξω καλώδιο τηλεφώνου, factory reset κτλ όταν βρεθώ στον χώρο μου και μετά να έρθει τεχνικός να μετρήσει.

Απ' ότι καταλαβα αν ειχα συνδεδεμένο το h300 οταν πήρα επειδη θα εβλεπε 94mbps και δίνει 93 εγγυηση ταχυτητας η Vodafone δε θα ασχολουταν παραπάνω. 

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2021 στις 9:30 ΜΜ, furiousboy13 είπε

Καλησπέρα, είμαι σε Vodafone vdsl 100mbps εδώ και 1,5 μήνα και το Attainable throughput είναι πάντα από 110mbps και πάνω ενώ το Current throughput και με το router της Vodafone και με το fritz σπάνια πέφτει κάτω από 100mbps.

Το fritz το έχω συνδεδεμένο 1 εβδομάδα και το Attainable throughput που μου έδινε ήταν πάντα 110mbps ενώ Current throughput γύρω στο 105.

Σήμερα είδα ότι το Attainable throughput ξαφνικά πήγε στα 95mbps και το Current throughput στα 90 και μάλιστα στη σύνδεση έγραφε up-time 5:30 ώρες το οποίο αντιστοιχούσε στις 6:30 τα ξημερώματα ενώ το up-time μου κανονικά ήταν πολύ παραπάνω. Δυστυχώς δεν είσα logs πριν το restart. Παρά τα restart που έκανα δε φαίνεται να πιάνει τις παλιές τιμές.

Να σημειώσω ότι δεν είχα περάσει το γνωστό tweak που κυκλοφορεί για το SNR. Μετά από αυτό το πρόβλημα το πέρασα δοκιμαστικά και πήγε στις παλιές ταχύτητες κάνοντας το SNR από 13 σε 6.

Πήρα τη vodafone να ρωτήσω αν κάναν κάποια αλλαγή από μεριάς του αλλά μου απάντησαν πως όχι.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Ποιο είναι το κόλπο με το SNR ?

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alexis84 είπε

Μου στελνεις σε παρακαλω και μενα το κολπο με το snr? Ευχαριστω

Μπορείς να το βρεις στο adslgr

https://www.adslgr.com/forum/threads/1139399-AVM-fritz!box-tweaks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να το βρεις στο adslgr

https://www.adslgr.com/forum/threads/1139399-AVM-fritz!box-tweaks

Αυτό στέλνω απλά πολλές φορές βλέπω αναφορές στο εν λόγω forum ως γειτονικό forum αντί να ανφέρεται κατευθείαν.

Οπότε γι αυτό είπα να μην ποστάρει direct το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, furiousboy13 είπε

Αυτό στέλνω απλά πολλές φορές βλέπω αναφορές στο εν λόγω forum ως γειτονικό forum αντί να ανφέρεται κατευθείαν.

Οπότε γι αυτό είπα να μην ποστάρει direct το post.

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα, εξάλλου πολλά μέλη/moderators γράφουν και στα δυο αυτά fora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός και μέτρησε στην είσοδο του σπιτιού 90mbps ενώ παλιά εκεί είχε μετρήσει 102 και λέω ωραία αφού είναι κάτω από 93 θα δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ και όλα καλά. Αλλά μου λέει ότι για να δηλώσει η vodafone βλάβη στον ΟΤΕ πρέπει upload και download αθροιστικά να είναι κάτω από 100 και εμένα μαζί με το upload έβγαινε 100...

Θα πάρω vodafone μήπως μπορέσουν να το δηλώσουν σαν βλάβη αν και θα μου κάνουν νερά... και θα πάω έστω για την αποζημίωση εγγυημένης ταχύτητας.

Εντωμεταξύ από τότε που έγινε αυτό, παρατηρώ και μια στο τόσο αποσυνδέσεις που δεν είχα οπότε είμαι σίγουρος ότι κάτι έχει συμβεί στην γραμμή.

 

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...