Προς το περιεχόμενο

xpenology η freenas/truenas


astrea966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.αποφασισα να χρησιμοποιησω μια combo μητρικη που εχω με celleron j1800 και να στησω ενα nas.εχω στησει και το xpenology και το truenass και "παιζω" μαζι τους αλλα δεν εχω καταληξει σε καποιο.ειμαι εξοικιωμενος με το synology γιατι παλιοτερα ειχα nas της εταιριας.αυτη τη στιγμη εχω ενα qnap TS-231P2-4G και ενα WD ex2 ultra.η χρηση του θα ειναι σαν file server, να στριμαρουν οι συσκευες του σπιτιου ταινιες να τρεχει vpn να κατεβαζει τορρεντς και βλεπουμε .απομακρυσμενη διαχειριση για την ωρα δεν με απασχολει.το freenas μ`αρεσει γιατι ειναι πιο παραμετροποιησιμο και παιρνει ενημερωσεις απροβληματιστα σε αντιθεση με το xpenology που θα πρεπει να βγαινει καταληλος bootloader ωστε να υποστηριξει καποια νεα ενημερωση.

τι θα μου προτεινατε να κρατησω? (με επιχειρηματα αν γινεται)

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση μνήμη έχεις ? Προσωπικά έχω σε "χειρότερο" επεξεργαστή (N54L - Turion @ 2.2 Ghz) file server, exhange, backup, ftp με 6GB ram και server 2012r2 (4χ4 GB HDDs - consumer) και πάει σφαίρα, δεν χρησιμοποιώ raid βέβαια. 

Προσωπικά θα σου έλεγα xpenology λόγω του ότι έχει απλό GUI και μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές για ότι χρειάζεσαι να κάνεις. Αν σου τύχει κάτι στραβό είναι εύκολη η διαχείριση του. 

To freenas προσωπικά δεν το βολεύτηκα σε zfs έτρωγε πολύ μνήμη και στα καλά καθούμενα (δεν βρήκα ποτέ το λόγο) γονάτιζε τον επεξεργαστή χωρίς να κάνω κάποια διεργασία. (ίσως να έφταιγε η έκδοση που είχα - όπως και να έχει κέρδισαν τα WS2012r2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Πόση μνήμη έχεις ? Προσωπικά έχω σε "χειρότερο" επεξεργαστή (N54L - Turion @ 2.2 Ghz) file server, exhange, backup, ftp με 6GB ram και server 2012r2 (4χ4 GB HDDs - consumer) και πάει σφαίρα, δεν χρησιμοποιώ raid βέβαια. 

Προσωπικά θα σου έλεγα xpenology λόγω του ότι έχει απλό GUI και μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές για ότι χρειάζεσαι να κάνεις. Αν σου τύχει κάτι στραβό είναι εύκολη η διαχείριση του. 

To freenas προσωπικά δεν το βολεύτηκα σε zfs έτρωγε πολύ μνήμη και στα καλά καθούμενα (δεν βρήκα ποτέ το λόγο) γονάτιζε τον επεξεργαστή χωρίς να κάνω κάποια διεργασία. (ίσως να έφταιγε η έκδοση που είχα - όπως και να έχει κέρδισαν τα WS2012r2)

εχω μια 8αρα για την ωρα πανω και μια 4αρα διαθεσιμη αν χρειαστει μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...