Προς το περιεχόμενο

Πώς να φτιάξεις έναν ραδιοφωνικό σταθμό στα fm!!!


Filippos_Alpidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πρώτος μου πομπός ήταν smart kit 0,2watt.μετα της Σμαρτ Κιτ ο 1w και μετά ο 4watt, αυτά το 1991 περίπου. Μετά κατασκεύασα αυτοταλαντωτα με λυχνία el-504 και el-84 και διβαθμιο με αυτές της λυχνίες. Με απλή ανόρθωση δικτύου (προσοχή μην το δοκίμασετε σπίτι 🏠 σας!!!). Κάποια το 1992 και μετά αυτά, μαθητής λυκείου. Μετά κατά την διάρκεια των σπουδών μηχανήματα μεσαίων κυμάτων με 6v6  807 4-400 και 813 λυχνίες με διαμορφωτή και τελικό ήχου με 811 λυχνίες. Κατόπιν ιδιοκατασκευές pll μεσαίων και linear με mosfets irfp360 σε διάταξη ΑΒ push pull. Αυτά. Τα έχω αφήσει αρκετά χρόνια αλλά μου τα θυμησατε. Δυστυχώς πλέον είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλεις μηχάνημα στον αέρα λόγω συνθηκών, αλλά με ένα μικρό της Σμαρτ Κιτ μπορείς να παίξεις. Έφτιαχνα και πλακέτες, είχα φτιάξει εμφανιστηριο με λάμπα υπεριωδών και φωτοευαίσθητες πλακέτες και σχεδίαζα με λογισμικό τις πλακέτες, αλλά τα χημικά είναι.επικινδυνα για την αποχαλκωση, μην μπλέξεις με τέτοια. Αλλά και το 1w της Σμαρτ Κιτ είναι σε Κιτ πρέπει να έχεις κολλητίρι και να κατέχεις κολλήσεις. Πιθανόν να έχει και μονταρισμένα Κιτ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, Filippos_Alpidis είπε

Ευχαριστώ πολυ!!!

Τον ρώτησα και δεν ήθελε!!! 

Ευχαριστώ πολύ, όταν τον αρχίσουμε, θα σας πω σε τι συχνότητα εκπέμπει!!!

Η συχνότητα μεταβάλετε κατα βούληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπόψιν κύκλωμα ταλάντωσης με μεταβλητό πυκνωτή και πηνίο σαν αυτά τα Κιτ δεν έχουν καλή σταθερότητα συχνότητας. Σίγουρα θα έχεις μικρές ολισθησεις. Μόνο με ταλαντωτή με pll ή dds κλειδώνει η συχνότητα. Βέβαια ανεβαίνει κατά πολύ το κόστος. Για πρώτη επαφή με τις ραδιοσυχνότητες για αρχαριο νομίζω το Κιτ είναι μια χαρά πάντως.

Παλιός ραδιοπειρα(ματισ)τής ☠️

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εμένα αυτό. Μου το είχε προτείνει ο καθηγητής της φυσικής όταν πήγαινα γυμνάσιο και ήθελα να φτιάξω κι εγώ ραδιοφωνικό σταθμό. Τελικά ακόμα δεν τον έφτιαξα...

Scan25.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Από εμένα αυτό. Μου το είχε προτείνει ο καθηγητής της φυσικής όταν πήγαινα γυμνάσιο και ήθελα να φτιάξω κι εγώ ραδιοφωνικό σταθμό. Τελικά ακόμα δεν τον έφτιαξα...

Scan25.jpg

WTF! Πηνίο ταλάντωσης με μεσαία λήψη. Να τον παιδεψεις θες τον άνθρωπο? Βασικά αν δεν έχει βασική γνώση από ηλεκτρονικά και δεν ξέρει να κολλάει με κολλητηρι καλύτερα να πάρει μονταρισμένο. Εκτός αν θέλει να μάθει κι όλας. Τα υλικα για τέτοια πομπουδακια είναι φθηνά πάντως. Αλλά προσοχή όταν κατασκευάζεις υψισυχνα κυκλώματα τα υλικά και κυρίως το κύκλωμα ταλάντωσης, οι πυκνωτές του σταδίου ταλάντωσης και το τρανζίστορ θα πρέπει να είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Αλλιώς μπορεί να μην ταλαντώνει, ειδικά στα fm. Εδώ το κύκλωμα ταλάντωσης rf είναι γύρω από το δεξιά τρανζίστορ. Αυτοταλαντωτα κύκλωμα είναι. Και έχει και στάδιο ενίσχυσης του ήχου af.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Nik10 είπε

Αγαπητέ εαν ξέρεις να τυπώνεις pcb υπάρχουν πολλά σχέδια που λειτουργούνε. Υπάρχουνε και έτοιμοι βέβαια πομποί 3-4 watt για να παίξετε με τον μικρό. Η δαπάνη είναι μικρή. Πάνω από 1Watt ωστόσο θεωρείται παράνομη η εκπομπή αλλά αυτή η ισχύ θα καλύψει άνετα το σπίτι. Σήμερα δεν μπορείς να κάνεις σταθμό στα FM, μπορείς όμως να αγοράσεις άδεια σταθμού εν λειτουργία και τότε καλή τύχη!!!

FM Trans. 8Watt.jpg

FM Trans. 8watt PCB.pdf 337 kB · 2 downloads FM Trans. 8watt PCBFilter.pdf 320 kB · 1 download

 

Το καλύτερο ελληνικό site για να βρεις το υλικό που ζητάς....    https://www.hlektronika.gr/

Επεξ/σία από Nik10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nik10 είπε

 

Το καλύτερο ελληνικό site για να βρις το υλικό που ζητάς....    https://www.hlektronika.gr/

Είπα να μην κάνω διαφήμιση... Είμαι πολλά χρόνια μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Είπα να μην κάνω διαφήμιση... Είμαι πολλά χρόνια μέλος.

Σε λίγες μέρες που θα κάνω εγγραφή θα σας συναντήσω λοιπόν. Έχετε να δείτε...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...