Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές Mac υπολογιστών αυξήθηκαν σημαντικά στο τέταρτο τρίμηνο του 2020


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, peterako είπε

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό. Βλέπω πολύ γλύψιμο να πέφτει, αλλά κανένας δεν έχει εξηγήσει  επαρκώς τι παίζει. Το μόνο που κατάλαβα είναι μπαίνει πιο γρήγορα στο ίντερνετ, και καίει λιγότερο?

Φαντάσου να χεις μια Ferrari που να καίει όσο ένα παπάκι

Θα μου πεις πώς γίνεται αυτό. Μαύρη μαγεία;

Δεν ξέρω. Η Apple όμως τα κατάφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, peterako είπε

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό. Βλέπω πολύ γλύψιμο να πέφτει, αλλά κανένας δεν έχει εξηγήσει  επαρκώς τι παίζει. Το μόνο που κατάλαβα είναι μπαίνει πιο γρήγορα στο ίντερνετ, και καίει λιγότερο?

αν είσαι εξοικιωμένος με MacOs , και είναι εντός budget , ναι είναι ότι καλύτερο για traveller που θέλει να κάνει βαριά εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MacBook Air με M1 δεν συγκρίνεται με τίποτα στα λεφτά που έχει. 

Δυστυχώς τσουζει η τιμή του με τα 16GB Ram. 

Σε σύγκριση με X1 Carbon gen 7 με i5 8ης γενιάς έχει 

- Πιο φωτεινη οθόνη 

- Πιο μεγάλη ανάλυση στην οθόνη (2Κ)

- Καλύτερο ήχο 

- Τρομερα καλη αυτονομία χωρις να σκεφτεσαι τα settings. Στο X1 πρέπει να διαλέξεις better battery life και παλι δεν φτάνει το MB air. Με better battery life στο X1 δεν μπορεις να δεις Cosmote TV χωρις σπασίματα. 

- Μεγαλύτερο/βολικότερο touchpad

- Δεν εχει ανεμιστήρα, αρα δεν εχει γρίλιες και δεν κανει σαν αεροπλάνο 

- Πιο καλή web camera ( και οι 2 ειναι 720p)

- Δεν ειχα δουλέψει MacOs ποτέ πριν και με εξέπληξε ευχάριστα. 

- Χειρότερο πληκτρολόγιο

Τι με φοβίζει :

- το service της Apple γενικά 

- πόσο θα το πληρώσουμε αν πάθει κάτι 

- το γυαλί της οθόνης που εχω την αισθηση οτι αν πεσει το λαπτοπ θα σπασει 

- το ότι δεν εχει camera shutter

Για το μέσο χρήστη δεν υπάρχει καν δίλημμα, το M1 MacBook Air ειναι σχεδόν μονόδρομος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχος του MacBook Pro M1 εδώ και ένα μήνα και πραγματικά δεν έχω λόγια! Δεν έχω κάνει καμία πολυ βαριά δουλειά μέχρι τώρα παρά μονο photoshop και Lightroom και ειναι σφαιρα! Καλα η μπαταρια το κατι αλλο...πλησιαζει τις 20 ωρες που υποσχεται η apple. Οσο για την Touch Bar..... σε καααποιες εφαρμογες φαση εχει, αλλα δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος υπαρξης.. πολλες φορες σε καθυστερει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, techon1 είπε

Φαντάσου να χεις μια Ferrari που να καίει όσο ένα παπάκι

Θα μου πεις πώς γίνεται αυτό. Μαύρη μαγεία;

Δεν ξέρω. Η Apple όμως τα κατάφερε.

Εγω θα έλεγα ένα παπάκι με επιδοσεις Ferrari. Πέρα από εξειδικευμένες εργασίες δεν βλέπω τον λόγο να παει ακομη και τώρα σε mac . Αν δεν είχε πάει ήδη σημαίνει ότι δεν του χρειάζεται το Mac Os ειδικά τώρα που δεν παίρνει και windows . Η αύξηση των πωλήσεων ήταν και λόγο hype που δημιούργησαν οι YouTubers που και η κουτσή Μαρία έμαθε ότι η apple δεν βγάζει μόνο iPhone και έτρεξε να πάρει αυτό το m1 air που όλοι εκθειάζουν ποσο γρήγορο είναι σε video editing 4k  και benchmarks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, songless_bird είπε

Εγω θα έλεγα ένα παπάκι με επιδοσεις Ferrari. Πέρα από εξειδικευμένες εργασίες δεν βλέπω τον λόγο να παει ακομη και τώρα σε mac . Αν δεν είχε πάει ήδη σημαίνει ότι δεν του χρειάζεται το Mac Os ειδικά τώρα που δεν παίρνει και windows . Η αύξηση των πωλήσεων ήταν και λόγο hype που δημιούργησαν οι YouTubers που και η κουτσή Μαρία έμαθε ότι η apple δεν βγάζει μόνο iPhone και έτρεξε να πάρει αυτό το m1 air που όλοι εκθειάζουν ποσο γρήγορο είναι σε video editing 4k  και benchmarks...

παίρνει windows. Μέσω parallels και σου δινει την arm εκδοση να την περασει.

Για x86 υπάρχει και το crossover.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ακούω για μαγείες και θαύματα. Ο m1 απλά είναι ένα τσιπ που τα περιέχει όλα, απλά επικοινωνούν όλα μεταξύ τους ΑΠΟΔΟΤΙΚΑ σε επίπεδο hardware και το software γίνεται optimized για αυτό το τσιπ. Εξού και οι καλές επιδόσεις, οι χαμηλές θερμοκρασίες και η καλή μπαταρία/power efficiency.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anonymGR είπε

παίρνει windows. Μέσω parallels και σου δινει την arm εκδοση να την περασει.

Για x86 υπάρχει και το crossover.

Τα arm windows δεν αξίζουν ούτε σε surface X αυτή τη στιγμή.

Και μιλάς για emulation. Με ότι περιορισμούς μπορούν να προκύψουν από το μην αναβαθμίσιμο hardware των apple μηχανημάτων πλέον . Μηχανημα με 8 gb δεν είναι vfm αν θες να το κρατήσεις πάνω από 2 χρόνια. Το 16  ξεφεύγει οπως θα ξεφύγουν και τα 32 , 64 128 που θα βγαλει αν θελει να δικαιολογησει τα 5 -10.000  που θα ζητάει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...