Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή εταιρείας κατασκευής eshop


Hausdorff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Αναζητώ εταιρείας κατασκευής eshop και έχω χαθεί στις επιλογές. Πρόκειται για κατάστημα με λίγα προϊόντα γενικά το οποίο θα το διαχειρίζονται άνθρωποι που δεν διαθέτουν πάρα πολλές γνώσεις πάνω στους υπολογιστές. Στα site που έχω επισκεφθεί αναφέρουν διάφορες επιλογές (π.χ. woocommerce, joomla, prestashop, κλπ) καθώς επίσης και διάφορα άλλα χαρακτηριστικά τα οποία δεν μπορώ να αξιολογήσω ιδιαίτερα. Έχει κάποιος να μου προτείνει τις πιο βασικές αξιόπιστες εταιρείες του χώρου ώστε να έχω από κάπου να αρχίσω το ψάξιμο (και να μην μπλέξω με ανθρώπους που δεν μπορώ να συνεννοηθώ); Παρεμπιπτόντως, από αυτά που διαβάζω (π.χ. εδώ) το επόμενο διάστημα θα πρόγραμμα επιδότησης για την κατασκευή eshop. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου!

Εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω ανθρώπους γιατί είμαι ιδιοκτήτης σε μία από αυτές τις εταιρείες (θέλω να πιστεύω και από τις έμπιστες).

Εγώ θα ήθελα να σε ενημερώσω μόνο για το πρόγραμμα ΕΣΠΑ για το οποίο έχει γίνει προδημοσίευση και μπορείς να διαβάσεις αν θες περισσότερα εδώ.

Αυτό που προτείνω πάντα είναι να προσπαθήσεις να βρεις κάποιον που νιώθεις ότι μπορείς να συνεννοηθείς, να δεις έργα τους που να ταιριάζουν με αυτό που κάνεις (όχι αναγκαστικά το ίδιο αντικείμενο που πουλάς αλλά το ίδιο concept) και φυσικά να είσαι on budget.

Απέφυγε custom λύσεις που θα σε δέσουν με αυτόν που θα συνεργαστείς και προσπάθησε να καταλάβεις αν οι κριτικές που έχουν είναι αληθινές κι αν ταιριάζουν με αυτό που θες κι εσύ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dichagr είπε

Γεια σου!

Εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω ανθρώπους γιατί είμαι ιδιοκτήτης σε μία από αυτές τις εταιρείες (θέλω να πιστεύω και από τις έμπιστες).

Εγώ θα ήθελα να σε ενημερώσω μόνο για το πρόγραμμα ΕΣΠΑ για το οποίο έχει γίνει προδημοσίευση και μπορείς να διαβάσεις αν θες περισσότερα εδώ.

Αυτό που προτείνω πάντα είναι να προσπαθήσεις να βρεις κάποιον που νιώθεις ότι μπορείς να συνεννοηθείς, να δεις έργα τους που να ταιριάζουν με αυτό που κάνεις (όχι αναγκαστικά το ίδιο αντικείμενο που πουλάς αλλά το ίδιο concept) και φυσικά να είσαι on budget.

Απέφυγε custom λύσεις που θα σε δέσουν με αυτόν που θα συνεργαστείς και προσπάθησε να καταλάβεις αν οι κριτικές που έχουν είναι αληθινές κι αν ταιριάζουν με αυτό που θες κι εσύ.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με αυτό που αναφέρεις ως custom λύσεις τι εννοείς; Αυτό που λες πάντως θέλω κι εγώ. Κάποιους ανθρώπους να συνεργάζονται και να μας εξηγήσουν πως μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά, όχι να μου πετάξουν κανένα manual 200 σελίδων για ένα μισοτελειωμένο site και μετά να τρέχουμε. Αξιόπιστες κριτικές για τις εταιρείες που θεωρείς ότι μπορώ να βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο θέμα φίλε μου... Τυχαίνει γνωρίζω άτομο που συνεργάζεται με τις μεγαλύτερες εταιρείες τους χώρου, τεράστια agencies με πάρα πολλούς πελάτες και να έχουν όλοι πρόβλημα. ΌΛΟΙ! 

Όπως λέει και ο φίλος από πάνω, απέφυγε τις custom λύσεις (δηλαδή να σου το στήσει κάποιος από τη αρχή ολόκληρο). Στην Ελλάδα αυτό που παίζει πάρα πολύ είναι το wooComerce , το οποίο είναι αρκετά ώριμο. Θα πρέπει να βρεις και ένα όμορφο θέμα (όχι free) που να έχει support και security updates. Το eShop ποιος θα το διαχειρίζεται; Χρειάζεται σίγουρα έναν eShop Manager ο οποίος θα επικοινωνεί με την εταιρεία, θα σου τρέχει τις καμπάνιες κλπ κλπ κλπ. Να ξέρεις το να ανοίγεις ένα eShop είναι πάνω-κατω ίδιο με το να ανοίγεις ένα καινούργιο κατάστημα.

@dichagr σε ποια εταιρεία είσαι; (Αν δεν θέλεις να γράψεις εδώ, στείλε μου pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να αποφασίσεις την πλατφόρμα που θα επιλέξεις. Πάντα έτοιμες και custom !

κάθε μια έχει demo.

2) βρες θέμα που να σου αρέσει.

και μετά...

3) βρες εταιρία να στο παραμετροποιησει σε αυτό που θες.

4) λες τι θες εγγράφως. συμφωνείς αν θα υπάρξει και πόση θα είναι η αμοιβή για μη ολοκληρωμένη εργασία, μετέπειτα βοήθεια κ.α.

Επεξ/σία από sam sam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλές οι παράμετροι. Το θέμα ειναι να ξέρεις από την αρχή τι θέλεις να κάνεις. Αν βρεις πχ 4-5 εταιρίες δες αν έχουν Portfolio στην σελίδα τους με σελίδες που έχουν φτιάξει ήδη. Αν δεν έχουν τους ζητάς στα mail Που θα ανταλλάξετε

Εγώ έχω άτομο να σου προτείνω αλλά ειναι εκτός Αθηνών . Ειναι σημαντικό να ειναι εκεί που θα ειναι και η επιχείρηση σου για να τον δεις από κοντά να ανταλλάξετε απόψεις. Θα μου πεις ολα μέσω ιντερνετ θα τα κάνει αλλά ..

Βασικά πρέπει να φτιάξεις ένα πλάνο στο μυαλό σου και να ξέρεις τι θες από την αρχή για να σου βγει και το κόστος από την αρχή.

Γιατι μπορεί να σου πει πχ ο επαγγελματίας κάποια λεφτά στην αρχή και μετά να του πεις οτι θέλω πχ να μου βάλεις και αυτό να μου βάλεις και εκείνο..Καποια πράγματα κοστίζουν δηλαδή και αν δεν του τα πεις από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...