Προς το περιεχόμενο

Το φετινό MacBook Pro θα προσπεράσει το Touch Bar και θα επαναφέρει το MagSafe


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Φίλε, πήρες μηχάνημα που (ήξερες πως) δεν τρέχει εγγενώς αυτά που θέλεις.

Νέα πλατφόρμα (το ήξερες) και περίμενες πως 5 εταιρίες και 10 open source devs θα συγχρονιστούν να φτιάξουν το setup σου να τρέχει νεράκι σε 1-2 μήνες. Θα πω απλά this is wrong on many levels αλλά αν εσύ την βρίσκεις να χαλιέσαι, οκ, πάσο. Η Apple έχει πει συγκεκριμένα πράγματα. Καταλαβαίνω πως αν χρειάζεσαι νέο Mac σήμερα είναι δύσκολη η επιλογή, αλλά αν τίθεται θέμα συγκεκριμένης δουλειάς σήμερα πας σε νέο με Intel ή αν μπορείς περιμένεις.

Για να σου απαντήσω:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

1. Το ό,τι δεν τρέχει κάποιο λογισμικό εγγενώς σήμερα, δεν αναιρεί τα προσόντα του Μ1 γενικώς. Ένας "επαναστατικό" SoC, δυστυχώς, δεν σημαίνει πως φτιάχνει μόνο του λογισμικό!

2. Ξέρω πολύ καλά τι κάνεις, δεν γκούκλαρα τι είναι το homebrew ή το docker για να σου απαντήσω (φυσικά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνεις στη δουλειά σου αλλά δεν έχει και σημασία.) Εγώ με i7/16GB RAM δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω για την δουλειά μου Apple Silicon σήμερα. 2022 και μετά μάλλον. Ένα Air Μ1 για 2ο μηχάνημα πάντως, δε θα με χάλαγε.

3. Δεν έχω καμιά πρόσφατη ανάμνηση/εικόνα της Apple να αναφέρεται σε κάτι άλλο πέρα από τα δικά της εργαλεία για development σε Mac. Είμαι και στο Developer Program... και από resources... όλα Xcode related είναι. Δεν καταλαβαίνω καν από πού προκύπτει το παράλογο του να έχει τα δικά της εργαλεία για το δικό της οικοσύστημα σε πρώτη μοίρα. Κι εγώ άλλα εργαλεία χρησιμοποιώ κυρίως, αλλά δεν περιμένω από την ίδια την Apple να τα υποστηρίζει!

Από την δική μου οπτική, τα πρώτα αυτά, basic Apple Silicon Macs, από developers απευθύνονται κατά κύριο λόγο σε αυτούς που φτιάχνουν λογισμικό που τρέχει σε Mac. Δεν είναι έτοιμα για οποιοδήποτε development stack γιατί προφανώς κάποιος πρέπει πρώτα να κάνει develop κάθε επιμέρους κομμάτι αυτού του stack 🤯 όχι η Apple βέβαια, αυτή τα δικά της τα έκανε και ετοιμάζει τα επόμενα!

Μιλάμε για transition 2 ετών και εσύ γκρινιάζεις επειδή το Docker είναι ακόμα σε preview 2 μήνες μετά το launch και μιλάς για "χαμένη εμπιστοσύνη"... Υπερβολικός λίγο.

 

Με Rosetta 2 τα τρέχει τελικά όλα αυτά που θες;

P.S. This is not a test! This is happening!

Οχι δυστηχως δεν τρεχουν ολα με rosseta αλλα δεν ειναι ουτε εκει το θεμα.

Για να το κλεισουμε ομως γιατι προφανως συμφωνουμε να διαφωνουμε και να αναλονωμαστε μεινε εσυ ικανοποημενος με την μηχανη που εχεις (αναμενοντας δυο χρονια οπως αναφερεις για να ωριμασει η συγκεκριμενη ) αλλα επετρεψε στους αλλους που εχουν πληρωσει για την εν λογω μηχανη να εχουν τις αποψεις χωρις ομως να τους χαρακτηριζεις υπορβολικους θεωρωντας πως η δικη οσυ αποφαση να μην παρεις μια μηχανη (τη συγκεκριμενη) day one  σου επιτεπει να προσπαθεις να δειξεις οτι οσοι το εκαναν προφανως ειτε δεν το σκεφτηκαν σοβαρα η ειχαν λεφτα για καψιμο η ηταν αδαεις μιας και δεν ειναι (εαν προσεχες) μονο το γεγονος της νεας αυτης τεχνολογιας που με εκανε να απογοητευτω απο την αγαπητη απλ.

Παντα φιλικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
28 minutes ago, nextp said:

Οχι δυστηχως δεν τρεχουν ολα με rosseta αλλα δεν ειναι ουτε εκει το θεμα.

Για να το κλεισουμε ομως γιατι προφανως συμφωνουμε να διαφωνουμε και να αναλονωμαστε μεινε εσυ ικανοποημενος με την μηχανη που εχεις (αναμενοντας δυο χρονια οπως αναφερεις για να ωριμασει η συγκεκριμενη ) αλλα επετρεψε στους αλλους που εχουν πληρωσει για την εν λογω μηχανη να εχουν τις αποψεις χωρις ομως να τους χαρακτηριζεις υπορβολικους θεωρωντας πως η δικη οσυ αποφαση να μην παρεις μια μηχανη (τη συγκεκριμενη) day one  σου επιτεπει να προσπαθεις να δειξεις οτι οσοι το εκαναν προφανως ειτε δεν το σκεφτηκαν σοβαρα η ειχαν λεφτα για καψιμο η ηταν αδαεις μιας και δεν ειναι (εαν προσεχες) μονο το γεγονος της νεας αυτης τεχνολογιας που με εκανε να απογοητευτω απο την αγαπητη απλ.

Παντα φιλικα.

 

Υπάρχουμε όμως ταυτόχρονα κι εμείς που έχουμε πληρώσει για την εν λόγω μηχανή και έχουμε μόνο θετικές απόψεις (μέχρι τώρα). Συμφωνούμε όμως πως είναι αστείο να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλο πως το μηχάνημα είναι καλό ή κακό μιας και η συνολική εμπειρία εξαρτάται από τις ανάγκες και τη δουλειά του καθενός! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nextp είπε

Οχι δυστηχως δεν τρεχουν ολα με rosseta αλλα δεν ειναι ουτε εκει το θεμα.

Για να το κλεισουμε ομως γιατι προφανως συμφωνουμε να διαφωνουμε και να αναλονωμαστε μεινε εσυ ικανοποημενος με την μηχανη που εχεις (αναμενοντας δυο χρονια οπως αναφερεις για να ωριμασει η συγκεκριμενη ) αλλα επετρεψε στους αλλους που εχουν πληρωσει για την εν λογω μηχανη να εχουν τις αποψεις χωρις ομως να τους χαρακτηριζεις υπορβολικους θεωρωντας πως η δικη οσυ αποφαση να μην παρεις μια μηχανη (τη συγκεκριμενη) day one  σου επιτεπει να προσπαθεις να δειξεις οτι οσοι το εκαναν προφανως ειτε δεν το σκεφτηκαν σοβαρα η ειχαν λεφτα για καψιμο η ηταν αδαεις μιας και δεν ειναι (εαν προσεχες) μονο το γεγονος της νεας αυτης τεχνολογιας που με εκανε να απογοητευτω απο την αγαπητη απλ.

Παντα φιλικα.

 

Εντάξει, δεν ξέρω γιατί συνεχίζεις να υποννοείς πως δεν προσέχω ή δεν καταλαβαίνω τι λες, but it's ok... Ελπίζω να κυκλοφορήσουν αυτά που χρειάζεσαι το συντομότερο και να απολαύσεις το μηχάνημα όπως θέλεις, έστω και με καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Υπάρχουμε όμως ταυτόχρονα κι εμείς που έχουμε πληρώσει για την εν λόγω μηχανή και έχουμε μόνο θετικές απόψεις (μέχρι τώρα). Συμφωνούμε όμως πως είναι αστείο να προσπαθεί να πείσει ο ένας τον άλλο πως το μηχάνημα είναι καλό ή κακό μιας και η συνολική εμπειρία εξαρτάται από τις ανάγκες και τη δουλειά του καθενός! :) 

Αυτό λέω και εγώ ακριβώς. . Δεν θεωρώ πως άφησα να εννοηθεί πως χαρακτηρίζω την μηχανή εξ ονόματος όλων μας και εάν κάποιας κατάλαβε κάτι τέτοιο απλά κατάλαβε λάθος .
Αλλά και δεν δέχομαι όπως ο καθένας μας εδώ μέσα να χαρακτηρίζομαι με τον ένα η τον τον άλλο τρόπο ακριβως για  αυτες τις αποψεις Η τις επιλογές μου (τις οποίες εξηγώ αναλυτικά ) 
.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού έχουμε γυρίσει το νήμα σε απόψεις για τα προηγούμενα μοντέλα. Έχει κάποιος m1 air η pro με 8gb ram να μας πει πως τρέχει Lightroom και davinci?

Όσο για την αγορά νέου προϊόντος για επαγγελματική χρήση αν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι σε καλύπτει τώρα που το αγοράζεις, απλά δεν το αγοράζεις! Τέτοιου είδους ρίσκα καλό είναι να μην παίρνονται σε επαγγελματικά μηχανήματα, πάλι καλά κρατάνε τιμή και είναι εύκολο να το πουλήσεις και να γυρίσεις σε intel αν δεν μπορείς να δουλέψεις..

Επεξ/σία από xenos.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...