Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το JingOS, το πρώτο Linux distribution για tablets εμπνευσμένο από το iPadOS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, stefstefan είπε

Αν δεν στηθεί μία κερδοσκοπική εταιρεία πίσω από την εκάστοτε διανομή λίνουξ και δεν επενδύσει σε προσωπικό, έρευνα, συνεργασίες και μπλα μπλα μπλα, τότε θα συνεχίσουν να έχουν την ίδια απήχηση που έχουν δεκαετίες τώρα όλες μα όλες οι διανομές λίνουξ. Φέρε μου ρε φίλε το COD, φέρε μου το Illustrator, φέρε μου το ένα το άλλο, και μη μου αρχίσετε την καραμέλα με το wine και τις διάφορες πατέντες ή εναλλακτικές με ελλιπείς δυνατότητες και για να σε βάλω θα σε πληρώσω κιόλας. Αλλά δεν μπορείς, γιατί έχεις μάθει να είσαι ο τριτοδεύτερος μια ζωή σαν λειτουργικό. Μόνο εφέ να πουλάς, "α κοιτάξτε με, τι ωραία εικονίδια που έχω!", χρώματα, γουολπέιπερς και ένα σωρό άλλες φανφάρες και τίποτα ουσιαστικό παραπάνω.

Συμφωνώ. Αλλά πές μου πόσοι αγοράζουν εξ ημών τα προγράμματα ; Γιατί καλά τα λές αρκεί να πληρώνεις βέβαια. Όποια διανομή και να βάλεις μια χαρά είναι και τα περισσότερα δουλεύουν. Δεν είμαι και γκουρού.  Για οικιακό χρήστη που σερφάρει , χρειάζεται εναν κειμενογράφο , ενα λογιστικο φύλλο , να παρακολουθεί ταινίες κλπ  είναι απόλυτα λειτουργικότατο. Και για κάποιον που δουλεύει  blender, Davinci  επίσης. Σίγουρα η Adobe ή οι μεγάλες εταιρείες δεν θα δώσουν τα δικά τους προιόντα σε αυτή την πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να απαντησω λιγο εδω, οτι ο μεσος χρηστης εξυπηρετειται κυριως απο το τεραστιο UX r&d που λαμβανει χωρα σε ms-apple και οχι στη linux κοινοτητα. το πως θα πλοηγηθει για να βρει τα ιδια προγραμματα εχει σημασια για την εξαπλωση του os. και σιγουρα τα windows και το macos ειναι πιο "ευκολα"

επισης τα windows ειναι παντου σε εταιριες, και εκει αγοραζουν τα προγραμματα ναι. 

δε νομιζω οτι υπαρχει ακομα κοντρα, απλα υπαρχει θεληση για εξωτερικευση αποψεων, εξ ου και τα σεντονια εδω απο καποιους. ολα σωστα κατ εμε, κουβεντα να γινεται. λογικοι ανθρωποι ειμαστε στην πλειοψηφια, ξερουμε που και γιατι υπερτερει το καθε os 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτούς που αναρωτιούνται για τα Transformer ειδικά, έχω ένα T100HA με Z8500 και 4gb ram στο οποίο έβαλα πρόσφατα το pop os και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ξαναπήρε ζωή το μηχάνημα. Σίγουρα δεν είναι τέλεια αλλά όλα δουλεύουν απευθείας με μόνο πρόβλημα το bluetooth. Από τα windows πολύ καλύτερα σίγουρα. Νομίζω ότι μια λίνουξ διανομή δεν υπάρχει περίπτωση να μη καλύψει το μέσο χρήστη. Υπάρχει τρομερή βοήθεια online. Επίσης όντως πιθανόν να είναι περισσότερες οι φορές που  αναζήτησα βοήθεια για κάποιο θέμα που προέκυψε στα λίνουξ από ότι στα windows, αλλά στα λίνουξ σχεδόν πάντα θα βγάλεις μια άκρη. Και δεν είμαι και κανας σπουδαίος χρήστης. Το πρόβλημα είναι τα προγράμματα που χρειάζεσαι ή έχεις συνηθίσει να χρησιμοποιείς που είναι διαθέσιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dchatz είπε

Βγαλτε ρε κάτι να δουλεύει αξιοπρεπως σε τιποτα MLS ή Turbo-X tablet που ούτε τα settings δε ξεκινάνε και τα λέμε.

Χρόνια τώρα υπάρχει.
"Κάδος σκουπιδιών" ψάξε στο google.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nighthawk6969 είπε

Χρόνια τώρα υπάρχει.
"Κάδος σκουπιδιών" ψάξε στο google.

βρε σατανα καλο!!!

οτι και να τους βαλεις σε αυτα τα κλαπατσιμπανα για τον κουβα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Makatsoras είπε

απλα ολοι αυτοι οι τυποι που βγαζουνε κατα καιρους διαφορα  σου λενε με τον τροπο τους μην κοιτας αλλου.

παρε apple και εισαι κομπλε ετσι και αλλιως και εμεις οταν μεγαλωσουμε apple θελουμε να γινουμε.

Μήλο έχω και γω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Makatsoras said:

τι του ειπες δηλαδη,οτι καποιοι πληρωνουνε πολλα λεφτα για να βαλουνε λινουξ σε σερβερ?

φιλικα στο λεω, μην παρεξηγηθουμε.

 

Το σχόλιο του ήταν: "Σιγά μην βάλει κάποιος τζινξος σε μηχάνημα που πλήρωσε 1000 ευρώ"
Ξεκάθαρα το συμπέρασμα είναι πως από ένα όριο και πάνω δεν αξίζει ενα os το οποίο δεν είναι windows. Γιατί ότι και αν είναι το jinxos, από τη στιγμή που όπως λέει το άρθρο είναι ενα fully-fledged linux, επαγωγικά το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει (με βάση -πάλι- μόνο το σχόλιο του), είναι πως από 1000ευρώ και πάνω δεν αξίζει να μπει *nix λειτουργικό ή έστω linux, για να μην θιχτούν οι unix-compliant nerds.

Η απάντηση μου ήταν το κλισέ με τα supercomputers.

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 3:37 ΜΜ, nasos74 είπε

Μου αρέσει που πιο πολλοί ρίχνουν το βάρος για μη εξάπλωση του linux στον τελικό χρήστη, όπως πχ φόβος για το καινούργιο ή ότι φταίει η κακία microsoft, adobe, κτλ που δεν αγκαλιάζουν το μεγαλείο του Linux

Καταρχήν ας δούμε τα βασικά, 

1)    Υπάρχει ένα Linux? Όχι βέβαια, έχουμε διανομές με θεμελιώδης διαφορές στην υλοποίηση τους. 
2)    Έχουμε ένα κοινό GUI και γενικότερα user experience? Όχι βέβαια, εδώ γίνεται σφαγή μεταξύ της κοινότητας.
3)    Υπάρχει οποιαδήποτε μορφή τυποποίησης, ώστε να είναι γενικής χρήσης λειτουργικό και όχι ειδικής χρήσης? Όχι, κάνει κάποια πράγματα καλά και κάποια όχι.
4)    Είναι όλες οι διανομές ισάξιες σε ποιότητα? Όχι βέβαια…
5)    Έχει χάσει η linux κοινότητα τον σκοπό της? Ναι, αμφιταλαντεύεται ανάμεσα freedom vs convenience, profit vs free, legacy vs modern κτλ 

Και το κυριότερο…

Αν τολμήσει κανένας φουκαράς να ρωτήσει με τι διανομή να ξεκινήσω, θα πάρει 10 διαφορετικές απαντήσεις και flame war (τοξικότητα)

Οπότε, καλό θα ήταν να δούμε λίγο την πραγματικότητα, 

1)    Τα windows και το MacOS καλύπτουν το σύνολο των αναγκών των χρηστών τους και μάλιστα πολύ καλά.
2)    Ιδιαίτερα σε σύγχρονο hardware τα Windows κυρίως αποδίσουν το ίδιο καλά ή και καλύτερα με το linux, όσο αφορά την εμπειριά του χρήστη.
3)    Σε παραγωγικές εφαρμογές το software για linux υπολείπεται αισθητά του ανταγωνισμού. (οποιοσδηποτε συγκρινει microsoft office vs Libreoffice, Photoshop vs GIMP κτλ, είναι είτε φοιτήτης ή self-employed ή απλά άνεργος)

To linux μένει στο desktop εκεί που είναι γιατί οι δημιουργοί του εστιαζούν στα «θέλω» τους και όχι στα θέλω ενός χρήστη.

Χωρίς μια εταιρεία που να έχει το σθένος να βάλει το linux πραγματικά σε desktop arena (σε business υπάρχει), όπως πχ Google ή ακόμα και η  Microsoft (θα γίνει και αυτό), το linux θα παραμένει κατακερματισμένο και εκμεταλεύσιμο από συγκεκριμένες πηγές. 
 

Ξεκινάω με grammar naziness. Μ' αρέσει που υπογραμμίζεις κιόλας το θεμελιώδης διαφορές. Θεμελιώδεις.

Και τώρα που έφυγαν οι πολλοί, θέλω να πω ότι με στεναχωρεί το σχόλιο σου. Και ένα ακόμα παρόμοιο που έχει παρακάτω.

Είναι ιδεολογικό το θέμα. Μου λες ξεκάθαρα ότι ο κόσμος δεν θέλει την ελευθερία του, θέλει την ευκολία του. Γεια σου ρε Aldous, το βρήκες. Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία. Τόση σοφία και εγώ δεν θέλω να τη δω, πιστεύω ότι ο κόσμος θα αλλάξει και θα σταματήσουμε να έχουμε καταπιεστές και καταπιεζόμενους.

Θέλετε όλοι τον "benevolent" dictator Apple. Απολαύστε τον.

Ή για να είμαστε και επί του θέματος, απολαύστε την απομίμησή του.

Flame out!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...