Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το JingOS, το πρώτο Linux distribution για tablets εμπνευσμένο από το iPadOS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δημιουργοί του αναφέρουν πως θα έχει λειτουργικότητα παρομοίου επιπέδου με το iPadOS της Apple και αναμένεται πολύ σύντομα.

Το πρώτο λειτουργικό για tablets με επιρροές από το iPadOS και βασισμένο σε Linux έρχεται σύντομα, και λέγεται JingOS.

Στην επίσημη σελίδα, οι δημιουργοί του αναφέρουν είναι σχεδιασμένο με βασικό γνώμονα τη φορητότητα, χωρίς να κρύβουν πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε ο σχεδιασμός του iPadOS στην εμφάνιση και τις λειτουργίες που θα προσφέρει το JingOS. 

Επιπλέον, θα διαθέτει native εφαρμογές, όπως Calendar, Files, Media Player μεταξύ άλλων και δεν θα περιορίζεται ιδιαίτερα, μιας και αποτελεί ένα πλήρως εξοπλισμένο Linux distribution που θα μπορεί να τρέχει desktop εφαρμογές όπως VS Code, Libre Office κλπ. 

%E6%9C%AA%E6%A0%87%E9%A2%98-4.gif

Θα υποστηρίζει πλήρως ποντίκι και πληκτρολόγιο, όπως και trackpad gestures, όμως θα εστιάζει στη λειτουργία με την αφή καθώς προορίζεται για tablets. 

Αναφέρεται επίσης πως αντίστοιχη έκδοση για smartphones βρίσκεται υπό ανάπτυξη και αναμένεται να διατεθεί πριν το τέλος του χρόνου. 

Αρχικά, έχει δοκιμαστεί σε Microsoft Surface 6 και Huawei MateBook 14 με οθόνη αφής, όμως η λίστα συμβατών συσκευών αναμένεται να μεγαλώνει διαρκώς, ενώ θα περιλαμβάνει και συσκευές βασισμένες σε ARM. 

Τέλος, τα images του JingOS αναμένεται να γίνουν διαθέσιμα για λήψη έως τις 31 Ιανουαρίου.

Παρακάτω θα βρείτε ένα βίντεο όπου επιδεικνύονται οι δυνατότητες του JingOS. 

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

and one more thing... πολύ τρολιά μου φαίνεται, αν όχι, μοιάζει τόσο πολύ το UI του OS και των native εφαρμογών του που προβλέπω μαύρο σύννεφο μηνύσεων από την AAPL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε να δούμε και το τσίγγος (JingOs) τι θα λέει .

Αγαπώ linux κοινότητα αλλά ακόμη παλεύουμε σε laptop να παίξουν όλα σωστά

 Να μην σχολιάσω που το όνομα στο terminal είναι surfacepro6 WTF

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για τα Linux , πάντως το iPadOS φυσάει , μακάρι να πάει καλα ..

Πολυ το ψήνω για το νετμπουκ μου..γτ με 2γιγα ραμ και win10 δυστυχως σέρνεται..

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Δεν ξέρω για τα Linux , πάντως το iPadOS φυσάει , μακάρι να πάει καλα ..

Πολυ το ψήνω για το νετμπουκ μου..γτ με 2γιγα ραμ και win10 δυστυχως σέρνεται..

δραττομαι της ευκαιριας, 

Αυτο ειναι και το ζουμι της ολης υποθεσης και ισως ενας λογος που το λινουξ δεν πηρε και δεν παιρνει την θεση που πρεπει.

οταν η μονη περιπτωση που το σκεφτομαστε ειναι οταν το μηχανημα μας πλεον ειναι χρεπι που λενε και οι λινουξαδες.

ετσι δεν γινεται δουλεια για το λινουξ.

μια παρακληση μονο , ναι το ξερουμε για τους σερβερ, εκει ειναι κορυφη το λινουξ οποτε δεν χρειαζεται να το πει καποιος,

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άντε να δούμε και το τσίγγος (JingOs) τι θα λέει .

Αγαπώ linux κοινότητα αλλά ακόμη παλεύουμε σε laptop να παίξουν όλα σωστά

 Να μην σχολιάσω που το όνομα στο terminal είναι surfacepro6 WTF

Το όνομα λογικά βγαίνει επειδή το test device είναι το surface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Makatsoras είπε

οταν η μονη περιπτωση που το σκεφτομαστε ειναι οταν το μηχανημα μας πλεον ειναι χρεπι που λενε και οι λινουξαδες.

ετσι δεν γινεται δουλεια για το λινουξ.

Το ειχα ψάξει και πιο παλιά για το νετμπουκ μου,αλλα επειδή ειναι 2in1 (Asus Transformerbook T100TA),δεν δούλευαν τα πάντα πχ η αφή , το card reader κτλ...βέβαια πάει καιρός που το κοίταξα -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mAs_81 είπε

Το ειχα ψάξει και πιο παλιά για το νετμπουκ μου,αλλα επειδή ειναι 2in1 (Asus Transformerbook T100TA),δεν δούλευαν τα πάντα πχ η αφή , το card reader κτλ...βέβαια πάει καιρός που το κοίταξα -_-

Αν αντεχεις βαλε fedora. Το δοκιμασα σε hp x2 detachable που ειναι ιδια φαση και δουλευουν ολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gatilaras είπε

Αν αντεχεις βαλε fedora. Το δοκιμασα σε hp x2 detachable που ειναι ιδια φαση και δουλευουν ολα.

Θα το κοιτάξω , αλλα πλέον λέω να ξανά δοκιμάσω όταν πλέον εχω πάρει άλλο νετμπουκ/λαπτοπ 

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gparion είπε

Αυτό το μήλο τους έχει μολύνει όλους. 

απλα ολοι αυτοι οι τυποι που βγαζουνε κατα καιρους διαφορα  σου λενε με τον τροπο τους μην κοιτας αλλου.

παρε apple και εισαι κομπλε ετσι και αλλιως και εμεις οταν μεγαλωσουμε apple θελουμε να γινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

δραττομαι της ευκαιριας, 

Αυτο ειναι και το ζουμι της ολης υποθεσης και ισως ενας λογος που το λινουξ δεν πηρε και δεν παιρνει την θεση που πρεπει.

οταν η μονη περιπτωση που το σκεφτομαστε ειναι οταν το μηχανημα μας πλεον ειναι χρεπι που λενε και οι λινουξαδες.

ετσι δεν γινεται δουλεια για το λινουξ.

μια παρακληση μονο , ναι το ξερουμε για τους σερβερ, εκει ειναι κορυφη το λινουξ οποτε δεν χρειαζεται να το πει καποιος,

Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί το ms office. Είναι σαφές ότι ακόμη και η microsoft φοβάται ότι με υποστήριξη ms office θα γίνει σύντομα το νούμερο 1 λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...