Προς το περιεχόμενο

Cosmote Speedport 2i μονο για τηλεφωνο


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εστειλε σημερα η Cosmote μυνημα οτι θα αλλαξει η τηλεφωνικη μου γραμμη σε ευρυζωνικη. Οποτε πρεπει αναγκασικα να εγκατασταθει το Speedport 2i. Αυτη τη στιγμη εχω βολευτει και χρησιμοποιω ενα Asus dsl-n14u για το ιντερνετ...Επειδη δεν θελω να μπλεξω να στησω παλι απο την αρχη ολο το δικτυο με καλωδια ethernet κτλ μπορει να μεινει ως εχει το Asus για το internet και να χρησιμοποιηθει το Speedport μονο για το τηλεφωνο (πχ σε μια πριζα να ειναι συνδεδεμενο το Asus για το internet και σε μια αλλη τηλεφωνικη πριζα μονο το Speedport για να δουλευει η τηλεφωνια?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, spocky είπε

πχ σε μια πριζα να ειναι συνδεδεμενο το Asus για το internet και σε μια αλλη τηλεφωνικη πριζα μονο το Speedport για να δουλευει η τηλεφωνια?)

Οχι αυτο δεν γίνεται ενας ρουτερ μονο στην γραμμη.

Ετσι και αλλιως θα αλλαξουν πολλα με το νοιπ, οποτε μεσα στις αλλαγες βαλε και τον καινούργιο ρουτε και εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, spocky είπε

Μου εστειλε σημερα η Cosmote μυνημα οτι θα αλλαξει η τηλεφωνικη μου γραμμη σε ευρυζωνικη. Οποτε πρεπει αναγκασικα να εγκατασταθει το Speedport 2i. Αυτη τη στιγμη εχω βολευτει και χρησιμοποιω ενα Asus dsl-n14u για το ιντερνετ...Επειδη δεν θελω να μπλεξω να στησω παλι απο την αρχη ολο το δικτυο με καλωδια ethernet κτλ μπορει να μεινει ως εχει το Asus για το internet και να χρησιμοποιηθει το Speedport μονο για το τηλεφωνο (πχ σε μια πριζα να ειναι συνδεδεμενο το Asus για το internet και σε μια αλλη τηλεφωνικη πριζα μονο το Speedport για να δουλευει η τηλεφωνια?)

- Μπορεί, όχι όμως με τον τρόπο που λες...

11 ώρες πριν, spocky είπε

Αν βαλω το Speedport πισω απο το Asus ετσι ωστε να δινει μονο Ιντερνετ, τα port forward και ο dhcp server θα υπαρχει προβλημα αν ειναι στο Asus?

- Το Speedport μπορεί να μπει πίσω από το Asus.

1. Όταν γίνει η μετάβαση στην "Ευρυζωνική" τηλεφωνία, πρώτα θα τοποθετήσεις μόνο το Speedport 2i στη γραμμή ώστε να πάρει αυτόματα τους κωδικούς της τηλεφωνίας.

2. Μετά θα πρέπει να κάνεις ότι λέει ο παρακάτω οδηγός στο #150https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-Χρήση-Speedport-μόνο-για-VoIP-Cosmote-πίσω-από-άλλο-router-(ASUS)/page10

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

- Μπορεί, όχι όμως με τον τρόπο που λες...

- Το Speedport μπορεί να μπει πίσω από το Asus.

1. Όταν γίνει η μετάβαση στην "Ευρυζωνική" τηλεφωνία, πρώτα θα τοποθετήσεις μόνο το Speedport 2i στη γραμμή ώστε να πάρει αυτόματα τους κωδικούς της τηλεφωνίας.

2. Μετά θα πρέπει να κάνεις ότι λέει ο παρακάτω οδηγός στο #150https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-Χρήση-Speedport-μόνο-για-VoIP-Cosmote-πίσω-από-άλλο-router-(ASUS)/page10

Αυτο το link κοιταγα κι εγω πριν λιγο.:) Με τον τροπο που περιγραφεται στον οδηγο, τα port forward, το ddns και το VPN που εχουν σεταριστει στο ASUS θα εξακολουθουν να δουλευον η τα χανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Speedport μπαίνει πίσω από το Asus για να λειτουργεί και η τηλεφωνία που δεν μπορεί να διαχειριστεί το Asus.

Το Asus θα εξακολουθήσει να είναι modem/router όπως είναι και τώρα, και θα συνεχίσει να έχει τη διαχείριση της γραμμής και του δικτύου, δεν θα χάσεις τίποτα. Ρίξε και μια ματιά σε όλη τη σελίδα 6 του θέματος που σε παρέπεμψα πριν (και ειδικά στο #79). https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-Χρήση-Speedport-μόνο-για-VoIP-Cosmote-πίσω-από-άλλο-router-(ASUS)?p=5840970#post5840970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας και τα 2 λινκ δεν εχω καταφερει ακομα τη συνδεση. Μηπως κανω λαθος την συνδεσμολογια? Αυτη τη στιγμη εχω απο την κεντρικη γραμμη το splitter απο το οποιο η ιντερνετ γραμμη παει στο Asus και η phone γραμμη παει στο phone 2 του Speedport. Το τηλεφωνο ειναι σε αλλο δωματιο μονο του με ενα φιλτρο. Ειναι σωστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, spocky είπε

Διαβαζοντας και τα 2 λινκ δεν εχω καταφερει ακομα τη συνδεση. Μηπως κανω λαθος την συνδεσμολογια? Αυτη τη στιγμη εχω απο την κεντρικη γραμμη το splitter απο το οποιο η ιντερνετ γραμμη παει στο Asus και η phone γραμμη παει στο phone 2 του Speedport. Το τηλεφωνο ειναι σε αλλο δωματιο μονο του με ενα φιλτρο. Ειναι σωστη?

Τώρα μας κούφανες εντελώς. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι το voip και πως λειτουργεί. 

Η γραμμή καταρχήν έγινε voip; τώρα έχεις τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις voip πρεπει να τα ξηλώσεις ολα, φίλτρα, σπλιτρερ τα πάντα, η γραμμή του παρόχου παει κατεύθυναν στον ρουτερ  του παρόχου, μετα επανω στον ρούτερ συνδέεις την τηλεφωνική συσκευή.

Και τέλος.

 

Κανε αυτα πρωτα και για πιο προχωρημένα βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Για να εχεις voip πρεπει να τα ξηλώσεις ολα, φίλτρα, σπλιτρερ τα πάντα, η γραμμή του παρόχου παει κατεύθυναν στον ρουτερ  του παρόχου, μετα επανω στον ρούτερ συνδέεις την τηλεφωνική συσκευή.

Και τέλος.

 

Κανε αυτα πρωτα και για πιο προχωρημένα βλέπουμε

Συμφωνα με αυτο απο την Cosmote (σελιδα 8-10) https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/SPEEDPORT_ENTRY_2i_ΟΔΗΓΙΕΣ_ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ_GR.pdf το πηγα. Το τηλεφωνο δεν ειναι στο δωματιο που ειναι το Speedport οποτε δεν μπορει να παει πανω στο ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Συμφωνα με αυτο απο την Cosmote (σελιδα 8-10) https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/SPEEDPORT_ENTRY_2i_ΟΔΗΓΙΕΣ_ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ_GR.pdf το πηγα. Το τηλεφωνο δεν ειναι στο δωματιο που ειναι το Speedport οποτε δεν μπορει να παει πανω στο ρουτερ.

Αυτά που περιγράφεις με αυτά που γράφει στο manual δεν έχουν καμία σχέση οπότε δεν το πήγες σύμφωνα με αυτά που λέει η  cosmote.  Τράκαρε πρώτα αν άλλαξε η γραμμή βάζοντας πάνω μόνο ρούτερ ΟΤΕ και τηλέφωνο χωρίς φίλτρα σπλιτερ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν βαζω στο dsl του speedport την κεντρικη γραμμη και το τηλεφωνο στο speedport επισης ολα παιζουν κανονικα...Επισης οταν βαλω το splitter ( τη μια εξοδο στο dsl του speedport και την αλλη στο phone 2 του speedport) με το τηλεφωνο σε αλλη τηλςφωνικη γραμμη με φιλτρο παλι ολα παιζουν κανονικα..

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα βρηκα αυτες τις οδηγιες απο την cosmote και πλεον εχω και τηλεφωνια (μεσω του Speedport) και ιντερνετ μεσω του (Asus).

https://www.messina-pbx.gr/images/stories/ote/ΧΡΗΣΗ LAN1 ΩΣ WAN(oxygen).pdf

Το μονο μειον ειναι οτι για καποιο λογο δεν μπορω να μπω απο το δικτυο μου στο interface του Speedport (192.168.1.1) απο κανενα pc. To Asus το εχω με IP 192.168.1.254.

Επισης βλεπω αρκετα μειωμενη ταχυτητα συγχρονισμου, δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι εχω και τις 2 συσκευες.

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, spocky είπε

Τελικα βρηκα αυτες τις οδηγιες απο την cosmote και πλεον εχω και τηλεφωνια (μεσω του Speedport) και ιντερνετ μεσω του (Asus).

https://www.messina-pbx.gr/images/stories/ote/ΧΡΗΣΗ LAN1 ΩΣ WAN(oxygen).pdf

Το μονο μειον ειναι οτι για καποιο λογο δεν μπορω να μπω απο το δικτυο μου στο interface του Speedport (192.168.1.1) απο κανενα pc. To Asus το εχω με IP 192.168.1.254.

Επισης βλεπω αρκετα μειωμενη ταχυτητα συγχρονισμου, δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι εχω και τις 2 συσκευες.

Αν διαβάσεις σωστά τους οδηγούς από adslgr κάτι που προφανώς δεν έκανες, πρέπει τα δύο ρουτερ να είναι σε διαφορετικό ip range. Για τη μειωμένη ταχύτητα συγχρονισμού δεν παίζει ρόλο τα 2 ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...