Προς το περιεχόμενο

Online αγορές - skroutz


bardolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε μένα έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Ήρθε προΪόν ανοιγμένο από το οποίο έλειπαν κιόλας κομμάτια. Το Skroutz αναγνώρισε το λάθος και μου έκανε επιστροφή χρημάτων. Το ίδιο και το κατάστημα, αναγνώρισε το λάθος. Ωστόσο η αρνητική κριτική μου για το κατάστημα (100% κόσμια) δεν εμφανίστηκε ποτέ. 

Απλά μαθαίνουμε σιγά-σιγά να μην εμπιστευόμαστε τις κριτικές στο Skroutz. 

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2022 στις 10:41 ΜΜ, naive είπε

Να συνεισφέρω στο θέμα μιας και βρέθηκα εδώ ψάχνοντας αν το skroutz συνηθίζει να  λογοκρίνει.
Λοιπόν εγώ πήρα μια μπαταρία κινητού από ένα κατάστημα και διαπίστωσα ότι ήταν απομίμηση.  παρόλο που το κατάστημα τη δήλωνε σαν αυθεντική.
Το 'εγραψα λοιπόν στην αξιολόγηση και το skroutz μου ζήτησε να την αλλάξω, διότι ", διότι στο Skroutz δεν προβάλλονται Β’ διαλογής ή μη αυθεντικά προϊόντα, καθώς τα καταστήματα δεσμεύονται για αυτό κατά τη σύμβαση συνεργασίας τους. Συνεπώς, η παραλαβή ενός ελαττωματικού προϊόντος δεν σημαίνει αυτομάτως ότι όλα τα προϊόντα είναι δεύτερης διαλογής ή απομιμήσεις." 

Αφού τους τεκμηρίωσα ότι το προϊόν ήταν απομίμηση και όχι απλώς ελαττωματικό, συνέχισαν να μου ζητάνε να την αλλάξω, επαναλαμβάνοντας το λόγο και επειδή η συγκεκριμένη μπαταρία πωλείται και από άλλα προβαλλόμενα καταστήματα.

Τροποποίησα κάπως την αξιολόγηση ώστε να μη γενικεύει για όλα τα καταστήματα, εξηγώντας τους ότι η αποδοχή του όρου από τα καταστήματα δε σημαίνει αυτόματα και την τήρησή του, και προς έκπληξή μου βλέπω να εγκρίνεται μια αξιολόγηση η οποία περιείχε μόνο μερικές προτάσεις από την αξιολόγησή μου. 

Εδώ δε μιλάμε γι ακατάστημα, αλλά για προϊόν, που το skroutz για να μην εκτεθεί δε διστάζει να λογοκρίνει και να καλύπτει αθέμιτες πρακτικές,

Για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω, παραθέτω την αρχική μου αξιολόγηση και την λογοκριμένη:

Αρχική:

Η μπαταρία αυτή νομίζω είναι παράνομο να κυκλοφορεί με την περιγραφή xiaomi. Είναι μαϊμού προϊόν, δηλαδή εξωτερικά γράφει τα ίδια που γράφει και η αυθεντική xiaomi, αλλά δεν έχει καμία σχέση από απόδοση, ενώ έρχεται σε ένα σακουλάκι χύμα, χωρίς καμία σφραγίδα της xiaomi.
Η χωρητικότητα της είναι από την αρχή στο 60% της αυθεντικής, δηλαδή δεν έχει και μεγάλη διαφορά από αυτή που έβγαλα από το κινητό στα 2,5 χρόνια.
Γενικά είναι μια λύση ανάγκης, αλλά σαν προϊόν δεν αξίζει τον κόπο

Λογοκριμένη:

Έρχεται σε ένα σακουλάκι χύμα.
Η χωρητικότητα της είναι από την αρχή στο 60% της αυθεντικής, δηλαδή δεν έχει και μεγάλη διαφορά από αυτή που έβγαλα από το κινητό μετά από χρήση 2,5 χρόνων
Γενικά είναι μια λύση ανάγκης, αλλά σαν προϊόν δεν αξίζει τον κόπο.

 

ευχαριστω τον φιλο για την συνεισφορα στη συζητηση. Σε αλλο topic μου ειχαν επιτεθει καποιοι βαλτοι (;) γιατι δεν τους αρεσε που εγραφα την αληθεια και αμφισβητουσαν την ιστορια μου. Ελεγαν οτι τα βγαζω απο το μυαλο μου και πως το skroutz ειναι αψογο.

Υπαρχει ομως και συνεχεια - υστερα απο οσα εγραψα εδω (προσπαθωντας να τους ξεσκεπασω και να ενημερωσω ) διαπιστωσα σε επισκεψη μου στο account στο skroutz οτι εχουν εξαφανιστει ΟΛΕΣ οι θετικες  ως τοτε αξιολογησεις μου εκει. Ο λογος ειναι απλος - θελουν να απαξιωσουν τον λογαριασμο μου και να πουνε στη συνεχεια αν ξαναπαραπονεθω πως ειμαι προβοκατορας που μια φορα ψωνισα και ειχα παραπονο ( απο το "αψογο" skroutz ). Μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση η επιμονη και η εμπαθεια τους μηνες μετα να ζητουν να αλλαξω την αξιολογηση. Ουτε μια φορα δεν εδωσαν καποιο ονομα  (ειναι πιο ευκολο ανωνυμα να συμπεριφερεσαι σαν τραμπουκος). Τα προσωπα αυτα λοιπον ειναι τελειως αναξιοπιστα και ολο το site ειναι μια βιτρινα και μια απατη. Δεν προκειται να το ξαναχρησιμοποιησω ΠΟΤΕ ξανα και προειδοποιω εδω τους φιλους να καταλαβουν με τι εχουν να κανουν πριν να ειναι αργα.

Επεξ/σία από bardolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...