Προς το περιεχόμενο

“Παραμιλάει” η Wall Street με τις επιδόσεις των μετοχών των GameStop και AMC


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Neural_handshake είπε

δεν σε συμφερει να συμφωνεις ξερεις

Θα δειξει, συμφωνω οτι ο καθενας φιλτραρει τον κοσμο διαφορετικα και εχει τη δικη του γνωμη και αληθεια, τωρα αν δεν με συμφερει κανενα προβλημα. Οπως ειπα πριν θα ειμαι εδω να παρεδεχθω το λαθος μου, επισης αν θελετε να μιλησουμε πολιτισμενα επισης ειμαι εδω. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μπορώ να καταλάβω σε όσους λέτε ότι όσοι μπήκαν με 300 - 400 είναι χαμένοι.

Εγώ μπήκα με 1 στα 300. Worst case τα χάνω. Best case τα κάνω διπλά +++.

High risk High reward.

Καθήστε έσεις και γράφετε σενάρια και βγάλτε από τα στατιστικά θεωρίες.

 

Χαμένος είναι αυτός που πούλησε ότι είχε και δεν είχε για να παίξει τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει και μια ψυχη:

"Το ασήμι εμφανίστηκε στο στόχαστρο της πλατφόρμας WSB σαν άλλο ένα θύμα της χειραγώγησης των μεγάλων τραπεζών.

Υπάρχει μια θεωρία συνωμοσίας στα δίκτυα που υποστηρίζει πως  αν εκτοξεύσουν την τιμή του ασημιού θα ανατινάξουν το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα στον αέρα καθώς οι   κεντρικές τράπεζες και οι εταιρείες όπως η JP Morgan έχουν "βραχυκυκλώσει" την τιμή του πολύτιμου μετάλλου εδώ  και δεκαετίες...

Οι εξελίξεις προσεχώς στις οθόνες μας..."

 

6% μεσα σε 10 λεπτα, βοηθεια μας....

 

Screenshot_2021-02-01 ΣΜΕ ΑσημιούΤιμή - Investing com.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ολο θεμα, θα μεινει στην ιστορια ως παραδειγμα Emotional Investing σε συνδυασμο με Greater Fool Theory.

Φυσικα οι πιο κακεντρεχεις θα το θυμουνται ως ενα ακομη Ponzi scheme με τη συνεργεια των social media σε καταλυτικο ρολο.

Ο ιδιος φυσικα , πως μια επενδυση των 50000 $ καταφερε να την μετατρεψει σε 48 εκατομμυρια.

His $53,000 investment in the company briefly reached $48 million in value.

Οι ακολουθοι του, θα εχουν να εξιστορουν τελειως διαφορετικα (και ισως δραματικα) γεγονοτα.

Επεξ/σία από Damianus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theoklis είπε

Δε μπορώ να καταλάβω σε όσους λέτε ότι όσοι μπήκαν με 300 - 400 είναι χαμένοι.

Εγώ μπήκα με 1 στα 300. Worst case τα χάνω. Best case τα κάνω διπλά +++.

High risk High reward.

Καθήστε έσεις και γράφετε σενάρια και βγάλτε από τα στατιστικά θεωρίες.

 

Χαμένος είναι αυτός που πούλησε ότι είχε και δεν είχε για να παίξει τώρα.

 

Τα έχεις εντελώς λάθος στο μυαλό σου. High risk - high reward, θα είχες αν αγόραζες μια μετοχή/κρυπτονόμισμα/forex ή οτιδήποτε όταν πέφτει. Γιατί; Γιατί ποντάρεις στο ότι θα γίνει reverse οπότε και θα πάρεις high reward επειδή θα ανέβει πολύ αλλά είναι high risk γιατί είναι σε πτώση.
Μάλλον high risk - low reward περίπτωση θα έλεγα ότι είναι.

Που στηρίζεις ακριβώς τον διπλασιασμό σε μια μετοχή που έκανε μέσα σε μια βδομάδα all-time high; 

Επεξ/σία από judge_manos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theoklis είπε

Δε μπορώ να καταλάβω σε όσους λέτε ότι όσοι μπήκαν με 300 - 400 είναι χαμένοι.

Εγώ μπήκα με 1 στα 300. Worst case τα χάνω. Best case τα κάνω διπλά +++.

High risk High reward.

Καθήστε έσεις και γράφετε σενάρια και βγάλτε από τα στατιστικά θεωρίες.

 

Χαμένος είναι αυτός που πούλησε ότι είχε και δεν είχε για να παίξει τώρα.

 

Αυτοι που μπηκαν στα 300-400$ εχουν πολυ περισσοτερα να χασουν απο αυτους που μπηκαν στα 20$ λογο της μεταβολης της τιμης καθως και δεν ειμαι σιγουρος για το ποια ειναι η exit strategy τους οταν τελειωσει το squeeze και η μετοχη επιστρεψει <50, ειναι τοσο απλο.

Εγω προσωπικα δεν αναφερομουν σε ατομα που αγοραζουν μερικες μετοχες για να κανουν την πλακα τους και ταυτοχρονα ισως να βγαλουν και κατι αλλα ατομα που κανουν margin χωρις να εχουν ιδεα τι ειναι, ατομα που εχουν τιγκαρει πιστωτικες/δανεια κλπ παρασυρομενοι απο το hype, αυτα τα φαινομενα ειναι καπως ανησυχητικα οπως και να το κανουμε.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανεις μας δεν εχει εικαζω γνωσεις χρηματοοικονομικων σε επαρκεια τετοια που να καταλαβαινει σε καθε του εκφανση το τι συμβαινει

ειμαι δε σχεδον σιγουρος οτι οι πληροφοριες μας ειναι πολλες φορες μονοδιαστατες, με εντονο "συναισθηματικο" φορτιο κ στην πλειοψηφια τους χειραγωγημενες

οποτε το να βγαινει να λεει ο ο καθενας με μεγαλη φαινομενικη πολλες φορες η κ μη σιγουρια το τι θα συμβει ειναι λιγο ατοπο

βαζω κ τον εαυτο μου μεσα που νομισα οτι πανε να χρεωκοπησουν την meλvιν κ μετα ο καθενας για τον εαυτο του ,τωρα βλεπω το ενδεχομενο πολλοι απο τους redditors να μην πουλησουν στο κοντινο μελλον ,φυσικα πλην της melvin k των ιδιωτων ειναι κ μπαινουν μεσα κ διαφορα αλλα κεφαλαια κ υπαρχει κ η ιδια η εταιρεια

κουβεντα κανουμε προσπαθωντας να αποκωδικοποιησουμε τι πραγματικα συμβαινει κ τι επιπτωσεις μπορει να εχει

κανεις δεν ξερει πραγματικα τι θα συμβει

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι οικονομικός επιστήμονας, και πρόσφατα έκανα μια έρευνα για αυτό το φαινόμενο για δημοσίευση. Παραθέτω κάτω κάποια πράγματα για όποιον ενδιαφέρεται, προκειμένου να ξεκαθαρίσω την κατάσταση από τους αναπόφευκτους συναισθηματισμούς και "νικάω το σύστημα"-ισμους (που προσωπικά τα θεωρώ τροφή για φούσκα, αν μη τι άλλο). Όποιος διαβάσει παρακάτω να έχει υπόψιν ότι σε καμία περίπτωση δεν συμβουλεύω για επενδύσεις, ούτε προτρέπω να ασχοληθεί κάποιος με το χρηματιστήριο αν δεν σκαμπάζει 5 πράγματα.

1. Οι κίνδυνοι του shorting
Για κάποιον που δεν γνωρίζει από χρηματιστήριο έχει στο νου του το εξής:

  • Αγοράζω μια μετοχή πχ. στα 10€.
  • Αν η εταιρεία για τον x,y λόγο πάει καλά, η τιμή ανεβαίνει στα 15€.
  • Αν αποφασίσω να την πουλήσω σε αυτά τα λεφτά, έχω ένα ταλιράκι κέρδος.
  • (Θα μας χρειαστεί μετά) Αν η εταιρεία πτωχεύσει και οι μετοχές τις φτάσουν στα πατώματα, στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να έχω χασούρα 100% (δηλ. όσα λεφτά έβαλα). Με άλλα λόγια, δεν μπορούμε να ορίσουμε αρνητική τιμή μετοχών.

Υπάρχει όμως και μια επίλογη που σου αυξάνει το ρίσκο πάρα πολύ (συγκεκριμένα η έρευνα μου το αποκαλεί "εκθετικώς άπειρη αύξηση ρίσκου", δηλαδή πάρα πάρα πολύ μεγάλο) με μια παρόμοια όμως αύξηση των ποσοστών κερδών. Λέγεται shorting, το οποίο θα περιγράψω απλά τώρα:

  • ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΙ έναν χ αριθμό μετοχών από μια εταιρεία, πχ. 1000 μετοχές της ΜΕ.ΑΣ.ΑΕ. Εισαγωγές Εξαγωγές (όσοι το πιάσατε είστε ωραίοι).
  • ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΚΑΖΩ ότι θα πέσει η αξία αυτών των μετοχών, τις πουλάω σε έναν τρίτο για λεφτά. Γιατί να τις αγοράσει ο τρίτος; Γιατί αυτός, σε αντίθεση με τις δικές μου αντιλήψεις, πιστεύει ότι θα ανέβει η τιμή της μετοχής και νομίζει ότι με πιάνει κορόιδο.
  • Τα λεφτά που θα αποκομίσω από την πώληση των εν λόγω μετοχών ΔΕΝ είναι κέρδος, καθώς ήδη χρωστάω στην εταιρεία τα λεφτά των αρχικών μετοχών που δανείστηκα.
  • Αν πέσει η τιμή της εταιρείας, ΕΙΜΑΙ κερδισμένος γιατί θα ξανααγοράσω στην χαμηλότερη τιμή της μετοχές που πούλησα στον τρίτο (βλάκα), τις δίνω στην εταιρεία και ό,τι περισσέψει είναι το κέρδος μου. Διαπιστώνεται επιστημονικά ότι όταν αυτή η στρατηγική πετυχαίνει, μιλάμε για ποσοστά κέρδους άνω του 65% (που είναι απίστευτα υψηλά σε σχέση με το παραδοσιακό χρηματιστήριο).
  • Αν όμως ανέβει η τιμή των μετοχών της εταιρείας, έχω γαμηθεί απείρως. Στην ημερομηνία που δεσμεύτηκα να επιστρέψω τις δανεικές μετοχές, για να καλύψω το κενό αναγκάζομαι να δανειστώ ΕΞΤΡΑ μετοχές στην τρέχουσα αυξημένη τιμή. Με άλλα λόγια, επειδή ανέβηκε η τιμή μιας εταιρείας είμαι αναγκασμένος να αγοράσω πολλαπλές μετοχές της αύξησης αυτής. Εδώ φαίνεται πόσο απίστευτα επικίνδυνη είναι η short position, καθώς και το μαθηματικά ενδιαφέρον συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει άνω φράγμα στην χασούρα από αυτή την θέση. Θυμηθείτε ότι δεν γίνεται μια μετοχή να έχει αρνητική τιμή. Για παράδειγμα, αν μετά από short μια μετοχή πάει από τα 100 στα 150, έχω χάσει 50% για κάθε μετοχή που αγόρασα, δηλαδή αν αγόρασα 100 μετοχές, έχω χάσει 100x50% μονάδες. Αφήστε τις μονάδες να διατρέχουν στο άπειρο και φαίνεται το πρόβλημα. Επειδή δεν υπάρχει άνω φράγμα στο κέρδος μιας μετοχής ("to the moon"), δεν υπάρχει και άνω φράγμα στην χασούρα.

2. Η συνήθης μέθοδος που γεννιούνται φούσκες
Για τα hedge funds έχει ήδη γίνει λόγος παραπάνω οπότε δεν θα περιγράψω λεπτομερώς τι κάνουν. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι οι τρόποι με τους οποίους "δελεάζουν" την ψυχολογία των shorters για να πουλήσουν.

  • Κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει κάποιον να πουλήσει τις μετοχές του. Αυτή είναι η προσωπική μου αντίληψη για την λειτουργία των χρηματιστηρίων, και μιας επίσης τεράστιας οικονομικής σχολής. Το πρακτικό του ζητήματος (υπόθεση robinhood) θα το δούμε πιο μετά, καθώς κοιτάμε textbook περιπτώσεις τώρα.
  • Για να αναγκάσουν τους επενδυτές να πουλήσουν, τα funds κάνουν αυτό που περιγράφεται ως "pumping". Δεν θες να πουλήσεις στα 100; Μήπως στα 120; Μήπως στα 140;
  • Όσο πιο αμετακίνητοι είναι οι holders τόσο περισσότερο θεωρητικά ανεβαίνει η τιμή του pump. Για αυτό και το Gamestop έφτασε 4.000% αύξηση.
  • Περισσότερη απόγνωση, περισσότερη αύξηση τιμών. Κακός κύκλος κατ'εμε, που φέρει την επισημη ονομασία "short squeeze". Μέχρι να συμβεί το "breaking point", η τιμή φτάνει όντως στα ουράνια. Εδώ ταιριάζει και το παράδειγμα που ανέφεραν μερικοί πιο πάνω για την VW το 2008.

3. Τι έγινε με το WSB
Μια μειονότητα ατόμων (λιγότερα από τα δάχτυλα δύο χεριών στον αριθμό, απλώς δεν θέλω να γράφω ονόματα) θεώρησαν ότι η τιμή του Gamestop είναι υποτιμημένη. Τα υπόλοιπα τα πάω χρονολογικά

  1. Το Σεπτέμβριο του 2019, ένα συγκεκριμένο άτομο (ξέρουμε όλοι ποιός είναι), αγοράζει call options αξίας 52.800$ για το Gamestop. Βέβαια call option δεν ισοδυναμεί με κανονική αγορά μετοχών, αλλά για τα δεδομένα τα δικά μας ας το θεωρήσουμε έτσι και χωρίς βλάβη γενικότητας βγαίνει το νόημα.
  2. Τους επόμενους μήνες η κοινότητα κυριολεκτικά κατακεραύνωσε αυτόν  τον χρήση, λέγοντας του ότι έκανε την χειρότερη επενδυτική κίνηση της ζωής του (είναι που η wsb νικάει τον καπιταλισμό).
  3. Εκείνος, αρκουδέης, συνέχισε να αγοράζει μετοχές.
  4. Ο τυπάς αγνόησε την πανδημία, που έκλεισε ένας θεός ξέρει πόσα καταστήματα, το Q4 Report της gamestop που παρουσίασε ζημιές άνω των 120 εκ. και τις προαγγελίες για μαζική απόλυση και συνέχιζε να αγοράζει μετοχές. (Πόσοι από εδώ που το παίζετε ειδήμονες θα κάνατε hold/αγορές σε τέτοιες περιπτώσεις;)
  5. Στα μέσα του 2020, έφτασε σε συνολική χασούρα 49.000 δολλάρια. (Μέχρι στιγμής δεν κάνουμε κουβέντα για shorting, γιατί δεν έγινε κάτι τέτοιο).
  6. Τον Μάιο του 2020, το gamestop αναρτά συνολική αύξηση πωλήσεων τάξεως 1200%.
  7. Τέλη Αυγούστου 2020, το gamestop πουλάει 9% των μετοχών του σε έναν δισεκατομμυριούχο.
  8. Τον Οκτώβριο 2020, το  gamestop συνεργάζεται με Microsoft και ο δις από πάνω αυξάνει το μετοχικό του μερίδιο.
  9. Φτάνει στο φώς ότι το 152% των μετοχών της Gamestop είναι shorted. (Όποιος δεν αντιλαμβάνεται το τρελό της υπόθεσης ακόμη και τώρα ας πάψει το διάβασμα).
  10. Διαρρέει αυτό το γεγονός στο wsb, και αρχίζει το short squeeze (κυριολεκτικά αύξηση της τιμής χωρίς να έχει κάνει κάτι άξιο η εταιρεία για να δικαιολογεί τέτοια αύξηση, κυριολεκτικά αγοραπωλείται αέρας επί αέρος).
  11. Δηλώνουν δημοσίως ότι δεν πουλάνε εκτός αν η τιμή πάει στα 1000$. Ο τυπάκος από πάνω έχωσε περίπου μισο εκατομμύριο έξτρα και κατέληξε να έχει γύρω στα 75 εκατ. για πλάκα λόγω του squeeze.
  12. Ολοένα και περισσότεροι αγοράζουν μετοχές Gamestop. Ο κύκλος συνεχίζει.
  13. Χάνονται περίπου 100 δις. από hedge funds.
  14. Φιμώνεται τελείως η μόνη πλατφόρμα που επιτρέπει με άνεση στους μικροεπενδυτές να επενδύουν, το Robinhood.
  15. Φτάνουμε στο σήμερα.

4. Συμπεράσματα

  • Αυτό που γίνεται από τους μικροεπενδυτές ΔΕΝ είναι παράνομο. Δεν μιλάμε για χειραγώγηση μετοχών ούτε εσωτερικό πληροφοριοδότη.
  • Η Robinhood είναι όντως υποσύνολο μεγάλου hedge fund, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται για τους όρους χρήσης και απαγόρευσης αγοραπωλησίας μετοχών. (Προσωπική ερώτηση: Πώς γίνεται όταν το twitter φιμώνει τον Trump να λέμε ότι πράττει σύμφωνα με τους όρους του ενώ όταν στο πλαίσιο των ίδιων των όρων της η robinhood κάνει το ίδιο σε μικροεπενδυτές το αναγάγουμε σε μικροεπενδυτές vs capitalism;).
  • Συμφέρει να μπει κανείς κάποιος τώρα; Όχι βέβαια. Το gamestop είναι textbook φούσκα αυτήν την στιγμή.
  • Συμφέρει κανείς να κρατήσει τώρα αν μπήκε νωρίς (πριν τον Αύγουστο 2020); ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ λέω ναι.
  • Μαίνεται πόλεμος μεταξύ μικροεπενδυτών και καπιταλισμού; ΟΧΙ. Τα χρήματα που χάνονται (ακόμη και αυτά τα 100 δις. που είπαμε) είναι κέρματα για Wall Street. Ας χαθούν δυο τρία funds, υπάρχουν στη σειρά χιλιάδες άλλα. Τέτοιες καταστάσεις έχουν ξαναεπαναληφθεί στην ιστορία του καπιταλισμού, και με προεκτάσεις μεγαλύτερες από το gamestop (ένα λιγότερο άγνωστο είναι το αλβανικό).

 

Όποιος θέλει κάτι ακόμη μπορώ να απαντήσω. Είπαμε μια ζωή διάβασμα να γίνω λίγο διάσημος στο insomnia :P .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Είμαι οικονομικός επιστήμονας, και πρόσφατα έκανα μια έρευνα για αυτό το φαινόμενο για δημοσίευση. Παραθέτω κάτω κάποια πράγματα για όποιον ενδιαφέρεται, προκειμένου να ξεκαθαρίσω την κατάσταση από τους αναπόφευκτους συναισθηματισμούς και "νικάω το σύστημα"-ισμους (που προσωπικά τα θεωρώ τροφή για φούσκα, αν μη τι άλλο). Όποιος διαβάσει παρακάτω να έχει υπόψιν ότι σε καμία περίπτωση δεν συμβουλεύω για επενδύσεις, ούτε προτρέπω να ασχοληθεί κάποιος με το χρηματιστήριο αν δεν σκαμπάζει 5 πράγματα.

1. Οι κίνδυνοι του shorting
Για κάποιον που δεν γνωρίζει από χρηματιστήριο έχει στο νου του το εξής:

  • Αγοράζω μια μετοχή πχ. στα 10€.
  • Αν η εταιρεία για τον x,y λόγο πάει καλά, η τιμή ανεβαίνει στα 15€.
  • Αν αποφασίσω να την πουλήσω σε αυτά τα λεφτά, έχω ένα ταλιράκι κέρδος.
  • (Θα μας χρειαστεί μετά) Αν η εταιρεία πτωχεύσει και οι μετοχές τις φτάσουν στα πατώματα, στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να έχω χασούρα 100% (δηλ. όσα λεφτά έβαλα). Με άλλα λόγια, δεν μπορούμε να ορίσουμε αρνητική τιμή μετοχών.

Υπάρχει όμως και μια επίλογη που σου αυξάνει το ρίσκο πάρα πολύ (συγκεκριμένα η έρευνα μου το αποκαλεί "εκθετικώς άπειρη αύξηση ρίσκου", δηλαδή πάρα πάρα πολύ μεγάλο) με μια παρόμοια όμως αύξηση των ποσοστών κερδών. Λέγεται shorting, το οποίο θα περιγράψω απλά τώρα:

  • ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΙ έναν χ αριθμό μετοχών από μια εταιρεία, πχ. 1000 μετοχές της ΜΕ.ΑΣ.ΑΕ. Εισαγωγές Εξαγωγές (όσοι το πιάσατε είστε ωραίοι).
  • ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΚΑΖΩ ότι θα πέσει η αξία αυτών των μετοχών, τις πουλάω σε έναν τρίτο για λεφτά. Γιατί να τις αγοράσει ο τρίτος; Γιατί αυτός, σε αντίθεση με τις δικές μου αντιλήψεις, πιστεύει ότι θα ανέβει η τιμή της μετοχής και νομίζει ότι με πιάνει κορόιδο.
  • Τα λεφτά που θα αποκομίσω από την πώληση των εν λόγω μετοχών ΔΕΝ είναι κέρδος, καθώς ήδη χρωστάω στην εταιρεία τα λεφτά των αρχικών μετοχών που δανείστηκα.
  • Αν πέσει η τιμή της εταιρείας, ΕΙΜΑΙ κερδισμένος γιατί θα ξανααγοράσω στην χαμηλότερη τιμή της μετοχές που πούλησα στον τρίτο (βλάκα), τις δίνω στην εταιρεία και ό,τι περισσέψει είναι το κέρδος μου. Διαπιστώνεται επιστημονικά ότι όταν αυτή η στρατηγική πετυχαίνει, μιλάμε για ποσοστά κέρδους άνω του 65% (που είναι απίστευτα υψηλά σε σχέση με το παραδοσιακό χρηματιστήριο).
  • Αν όμως ανέβει η τιμή των μετοχών της εταιρείας, έχω γαμηθεί απείρως. Στην ημερομηνία που δεσμεύτηκα να επιστρέψω τις δανεικές μετοχές, για να καλύψω το κενό αναγκάζομαι να δανειστώ ΕΞΤΡΑ μετοχές στην τρέχουσα αυξημένη τιμή. Με άλλα λόγια, επειδή ανέβηκε η τιμή μιας εταιρείας είμαι αναγκασμένος να αγοράσω πολλαπλές μετοχές της αύξησης αυτής. Εδώ φαίνεται πόσο απίστευτα επικίνδυνη είναι η short position, καθώς και το μαθηματικά ενδιαφέρον συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει άνω φράγμα στην χασούρα από αυτή την θέση. Θυμηθείτε ότι δεν γίνεται μια μετοχή να έχει αρνητική τιμή. Για παράδειγμα, αν μετά από short μια μετοχή πάει από τα 100 στα 150, έχω χάσει 50% για κάθε μετοχή που αγόρασα, δηλαδή αν αγόρασα 100 μετοχές, έχω χάσει 100x50% μονάδες. Αφήστε τις μονάδες να διατρέχουν στο άπειρο και φαίνεται το πρόβλημα. Επειδή δεν υπάρχει άνω φράγμα στο κέρδος μιας μετοχής ("to the moon"), δεν υπάρχει και άνω φράγμα στην χασούρα.

2. Η συνήθης μέθοδος που γεννιούνται φούσκες

(θα το συνεχίσω μετα).

Πολύ κατατοπιστικό, περιμένω τη συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

4. Συμπεράσματα

  1. Αυτό που γίνεται από τους μικροεπενδυτές ΔΕΝ είναι παράνομο. Δεν μιλάμε για χειραγώγηση μετοχών ούτε εσωτερικό πληροφοριοδότη.
  2. Η Robinhood είναι όντως υποσύνολο μεγάλου hedge fund, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται για τους όρους χρήσης και απαγόρευσης αγοραπωλησίας μετοχών. (Προσωπική ερώτηση: Πώς γίνεται όταν το twitter φιμώνει τον Trump να λέμε ότι πράττει σύμφωνα με τους όρους του ενώ όταν στο πλαίσιο των ίδιων των όρων της η robinhood κάνει το ίδιο σε μικροεπενδυτές το αναγάγουμε σε μικροεπενδυτές vs capitalism;).
  3. Συμφέρει να μπει κανείς κάποιος τώρα; Όχι βέβαια. Το gamestop είναι textbook φούσκα αυτήν την στιγμή.
  4. Συμφέρει κανείς να κρατήσει τώρα αν μπήκε νωρίς (πριν τον Αύγουστο 2020); ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ λέω ναι.
  5. Μαίνεται πόλεμος μεταξύ μικροεπενδυτών και καπιταλισμού; ΟΧΙ. Τα χρήματα που χάνονται (ακόμη και αυτά τα 100 δις. που είπαμε) είναι κέρματα για Wall Street. Ας χαθούν δυο τρία funds, υπάρχουν στη σειρά χιλιάδες άλλα. Τέτοιες καταστάσεις έχουν ξαναεπαναληφθεί στην ιστορία του καπιταλισμού, και με προεκτάσεις μεγαλύτερες από το gamestop (ένα λιγότερο άγνωστο είναι το αλβανικό).

1) Ειναι τοσο παρανομο οσο παρανομες οι τακτικες sort selling των hedge funds ,δλδ οχι συμφωνα με το ολο κατεστημενο ,χειραγωγηση η μια ,χειραγωγηση κ η αλλη

2) Το Robinhood επικαλειται δυσβσταχτες προμηθειες απο την μερια του διεκπαιρεωτη των συναλλαγων που δεν ειναι το ιδιο φυσικα αλλα ο αντιλογος μπορει να ειναι οτι οταν προσφερεις υπηρεσιες με αντιτιμο τα δεδομενα των συναλλαγων των πελατων σου δεν δικαιουσαι να αλλαζεις το eula μονομερως κ επιλεκτικα ,imho το Robinhood εχει καταστραφει και το ξερει κ ηξερε οτι θα συμβει ,απλως εκτελεσε διατεταγμενη υπηρεσια

3) Κανεις δεν ξερει πως θα κινηθει βραχυπροθεσμα η μετοχη οποτε ειναι θεμα τι ρισκο θελει να αναλαβει καποιος 

4) Παλι κανεις δεν ξερει τι θα συμβει ,κανεις δεν εχει τοσο καλη πληροφορηση κ σιγα μην ειχε οταν παιζονται τρελα δις στον αερα

5) Με τον καπιταλισμο οχι αλλα με το εξοφθαλμα πλεον αρρωστημενο χρηματοπιστωτικο συστημα ναι κ για παρα πολλους ιδιωτες ειναι ο μονος λογος που ειναι μεσα με μικρα χαρτοφυλακια ,ξανα λεω οτι οταν τα funds βλεπουν οτι μια παρεα χαβαλεδες μπορει να ενωθει κ να τους κανει τοση ζημια δεν νομιζω οτι απο εδω κ περα θα γιολαρουν ανετα σορταροντας πχ οτι βρουν μπροστα τους, επισης η ολη ιστορια ανεδειξε με ολοφανερο τροπο την υπερβολικη παθογενεια του ολου συστηματος κ εικαζω οτι αναγκαστικα θα υπαρξουν παρεμβασεις ,το σημαντικοτερο απο ολα αυτα για εμενα ειναι οτι αποδειχθηκε περιτρανα σε οσους ακομα δεν το ειχαν καταλαβει οτι ουτε πραγματικα ελευθερη αγορα υπαρχει ,ουτε αυτορυθμιζεται ,ουτε οτι ολοι εχουν ισες ευκαιρειες και παιζουν με τους ιδιους κανονες ,ναι το ξεραμε πολλοι τωρα ειναι ηλιου φαεινοτερο

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Φιμώνεται τελείως η μόνη πλατφόρμα που επιτρέπει με άνεση στους μικροεπενδυτές να επενδύουν, το Robinhood.

Ενταξει, πολυσυζητημενο αυτο, αλλα η πραγματικότητα κατ εμε ειναι πιο περιπλοκη. Καταρχας σχεδον ολοι οι brokers ειχαν restrictions τα οποια προεκυψαν απο τα clearing houses. IBKR, Trading212 και οποιος χρησιμοποιει την Apex. Η robinhood συγκεκριμενα δεν ειχε ρευστοτητα να καλυψει το collateral που θα επρεπε. Χρειαστηκε να παρουν δανεια και να ζητησουν και ενα δις απο τους επενδυτες τους για να κανουν αρση των περιορισμων. Παραλληλα με τα meme stocks, περιορισαν και καμια 50αρια αλλες μετοχες (στην πλειοψηφία SPACs). 

Η απόφαση ηταν απλή: Ειτε βαζεις περιορισμους και χανεις πελατες, πιστεύοντας οτι θα τους κερδισεις πισω καποια στιγμη στο μελλον γιατι εχεις την καλυτερη πλατφορμα, ειτε δηλωνεις οτι δεν εχεις ρευστοτητα για να καλύψεις την πελατεια σου και μπορεις να ξεχασεις το IPO σου και να φας και πολλα ωραια προστιμα γιατι το risk management σου ειναι ΓΤΠ (ηδη ειχαν ντραβαλα γι αυτο, λογω του θρυλικου GUH για οσους το εχουν δει). 

Ναι πληρώνονται για order flow απο την Citadel Securities (market maker). Ναι υπαρχει Firewall αναμεσα στο Market maker και το hedge fund κομματι της citadel. Οχι δεν υπαρχει λογος η επενδυτικη φιρμα που θα μεινει στην ιστορια σαν η μεγαλυτερη/πιο επιτυχημενη να κανει κατι τοσο παρανομο ΚΑΙ ευκολα εντοπισιμο. 

Προσωπικα αλλαξα γνωμη οταν ειδα οτι εβαλαν restrictions σε ενα καρο securities και οχι μονο σε καποιες με μεγαλο SI, και οταν ελαβα mail απο την tastyworks και την IBKR οπου εξηγουσαν για ποιον λογο χρειαστηκε να βαλουν περιορισμους. 

Αντίλογος καλοδεχουμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αν θα μπλοκάρει το σύστημα η όχι... Το ενδιαφέρoν για μένα
είναι να δούμε αν μπορούν οι μικροί (λίγοι ή πολλοί) να βγάλουν κάποιο κέρδος απο όλο αυτό...
ενω παράλληλα να ζημιωθεί έστω και ένα fund.. αν γίνει αυτό, για μενα ειναι μια
νίκη... και πολυ πιθανόν να ακολουθήσουν κι'αλλες τέτοιες νίκες αργότερα. 
Music to my Ears.. αν γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Ναι υπαρχει Firewall αναμεσα στο Market maker και το hedge fund κομματι της citadel

Αληθεια το πιστευεις αυτο? εγω ειμαι πολυ σκεπτικος

 

 

Επειδη θελω να παιξω <= συνειδητο αυτο, στο χρηματιστηριο ,προς το παρoν διαβαζω κ θα διαβασω αρκετα

ποιον broker προτεινετε? βλεπω καλα λογια για degiro αλλα δεν εχει demo account

επισης απο βιβλια ,courses κλπ οποιος ξερει να προτεινει

δεν θελω να βιαστω ουτε να μπω στην ιστορια των meme stocks

 

 

γοερο κλαμα

Οur scare tactics will block out the sun!

THEN WE WILL HOLD IN THE SHADE

SELL THEM NOTHING, TAKE FROM THEM EVERYTHING

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/comments/l9v8jr/markets_opening_soon_earn_these_stonks_autists/

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30% πρεμιουμ λεει ο εμπορας, αν παει οπως σημερα σε μια βδομαδα θα ζηταει 60%.

https://www.forexlive.com/news/!/retailer-of-physical-gold-silver-says-physical-silver-is-almost-all-gone-20210201

Screenshot_2021-02-01 Retailer of physical gold, silver says physical silver is almost all gone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...