Προς το περιεχόμενο

“Παραμιλάει” η Wall Street με τις επιδόσεις των μετοχών των GameStop και AMC


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10Κ στην AAPL κλειστά για 5 χρόνια και τελείωσα. Ούτε να ασχοληθώ δεν θέλω με ειδήσεις του χρηματιστηρίου. Ξέρω ότι μπορεί να είναι λάθος κανόνας ”όλα τα αυγά σε ένα καλάθι” αλλά τα βλέπω πιο απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, timos81 είπε

10Κ στην AAPL κλειστά για 5 χρόνια και τελείωσα. Ούτε να ασχοληθώ δεν θέλω με ειδήσεις του χρηματιστηρίου. Ξέρω ότι μπορεί να είναι λάθος κανόνας ”όλα τα αυγά σε ένα καλάθι” αλλά τα βλέπω πιο απλά. 

λαθος δεν πρεπει να ειναι ,ειναι σχετικα safe επενδυση χαμηλου ρισκου κ χαμηλης αλλα σιγουρης σχετικα αποδοσης ,αν εισαι οκ εσυ με αυτο τοτε μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

λαθος δεν πρεπει να ειναι ,ειναι σχετικα safe επενδυση χαμηλου ρισκου κ χαμηλης αλλα σιγουρης σχετικα αποδοσης ,αν εισαι οκ εσυ με αυτο τοτε μια χαρα

Εγώ είμαι οκ, τα στατιστικά βλέπω και γενικά όλοι την εικόνα εταιρείας τα τελευταία 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακουσα οτι ετοιμαζονται μυνησεις, λεει, σε ολους αυτους που οργνωθηκαν για να αγορασουνε μετοχες.

γιατι , λεει, αυτο ειναι μαρκετ μανιπουλεισον, λεει, ...

αν ξερει κανενας να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

κατι ακουσα οτι ετοιμαζονται μυνησεις, λεει, σε ολους αυτους που οργνωθηκαν για να αγορασουνε μετοχες.

γιατι , λεει, αυτο ειναι μαρκετ μανιπουλεισον, λεει, ...

αν ξερει κανενας να μας πει.

Gill’s FINRA record indicates that he began working for the unit of MassMutual on or about April 5, 2019 and is presently employed there. (He has previously worked as a licensed Registered Rep at other broker-dealers.) Some media outlets have reported that Gill worked at MassMutual until recently. MassMutual has 30 days to file a separation/termination report with FINRA for a licensed broker. This is known as a U5 form and must indicate the reason for the resignation or termination of the broker. One can imagine that MassMutual’s entire legal department will be pulling their hair out over what to write in that space. FINRA has strict rules for licensed brokers regarding use of social media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, timos81 είπε

Εγώ είμαι οκ, τα στατιστικά βλέπω και γενικά όλοι την εικόνα εταιρείας τα τελευταία 5 χρόνια.

καποιου ειδους ομολογα? η τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα. Τι μπορείς να πάθεις όταν νομίζεις ότι παίζεις με live δεδομένα στο short interest

GameStop (GME) Stocks Halted; Shares Drop 34% as Short Interest Drops - Bloomberg

Short interest plunged to 53% of its available shares: S3

Εκεί ήταν ήδη αλλά ως γνωστόν ο κερατάς το μαθαίνει πάντα τελευταίος. 

Επίσης με ένα μικρό ψάξιμο στο τουίτερ, το κόλπο με τον περιορισμό συναλλαγών στο RH και αλλού βασίστηκε στο κανονιστικό πλαίσιο 

Notice of Filing of Advance Notice, as Modified by Amendment No. 1, to Enhance the Calculation of the Volatility Component of the Clearing Fund Formula that Utilizes a Parametric Value-at-Risk Model and Eliminate the Market Maker Domination Charge (sec.gov)

Προφανώς κάποιοι το γνώριζαν και το εκμεταλλεύτηκαν.

Όσο αφορά την citadel και τα "firewall" (chinese wall πρέπει να λέγεται αλλά δεν θα τα χαλάσουμε) έχει πιαστεί και άλλες φορές στο παρελθόν να βάζει το δάχτυλο στο μέλι

Citadel Securities Fined $700K for Alleged Breach of FINRA Rules (financemagnates.com)

δεν θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να εκμεταλλεύτηκαν την γνώση στην ροή εντολών για να βγάλουν τα έξτρα τους εκτός από το σπρεντ και από την κατεύθυνση της αγοράς με front running. Καλή τύχη να εξακριβώσει κάποιος εκ των υστέρων ποιες εντολές είναι ποιες.

Για την ρομαντική αντίσταση τα έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, έχει γεμίσει το reddit από σπεκουλαδώρους που κάθε άλλο παρά την πλάκα τους κάνουν και χώνουν μερικοί 20 μερικοί 200 χιλιάρικα και κάποιοι λίγοι ακόμα μεγαλύτερα ποσά με συνθήματα to the moon, diamond hands και άλλες τέτοιες χαζομάρες, ο broker τσε γκε βάρας με την μπαντάνα που ξεκίνησε το πομπάρισμα σύμφωνα με το χθεσινό του σκρινσοτ έχει παντελονιάσει ήδη 13 εκατομμύρια  καθώς έχει ρευστοποιήσει πολλά από τα call options του και στο τέλος θα έχουμε κλάματα και πιθανή ανάμειξη της επιτροπής κεφαλαιαγοράς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, patclo είπε

Σε άλλα νέα. Τι μπορείς να πάθεις όταν νομίζεις ότι παίζεις με live δεδομένα στο short interest

GameStop (GME) Stocks Halted; Shares Drop 34% as Short Interest Drops - Bloomberg

Short interest plunged to 53% of its available shares: S3

Εκεί ήταν ήδη αλλά ως γνωστόν ο κερατάς το μαθαίνει πάντα τελευταίος. 

Επίσης με ένα μικρό ψάξιμο στο τουίτερ, το κόλπο με τον περιορισμό συναλλαγών στο RH και αλλού βασίστηκε στο κανονιστικό πλαίσιο 

Notice of Filing of Advance Notice, as Modified by Amendment No. 1, to Enhance the Calculation of the Volatility Component of the Clearing Fund Formula that Utilizes a Parametric Value-at-Risk Model and Eliminate the Market Maker Domination Charge (sec.gov)

Προφανώς κάποιοι το γνώριζαν και το εκμεταλλεύτηκαν.

Όσο αφορά την citadel και τα "firewall" (chinese wall πρέπει να λέγεται αλλά δεν θα τα χαλάσουμε) έχει πιαστεί και άλλες φορές στο παρελθόν να βάζει το δάχτυλο στο μέλι

Citadel Securities Fined $700K for Alleged Breach of FINRA Rules (financemagnates.com)

δεν θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να εκμεταλλεύτηκαν την γνώση στην ροή εντολών για να βγάλουν τα έξτρα τους εκτός από το σπρεντ και από την κατεύθυνση της αγοράς με front running. Καλή τύχη να εξακριβώσει κάποιος εκ των υστέρων ποιες εντολές είναι ποιες.

Για την ρομαντική αντίσταση τα έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, έχει γεμίσει το reddit από σπεκουλαδώρους που κάθε άλλο παρά την πλάκα τους κάνουν και χώνουν μερικοί 20 μερικοί 200 χιλιάρικα και κάποιοι λίγοι ακόμα μεγαλύτερα ποσά με συνθήματα to the moon, diamond hands και άλλες τέτοιες χαζομάρες, ο broker τσε γκε βάρας με την μπαντάνα που ξεκίνησε το πομπάρισμα σύμφωνα με το χθεσινό του σκρινσοτ έχει παντελονιάσει ήδη 13 εκατομμύρια  καθώς έχει ρευστοποιήσει πολλά από τα call options του και στο τέλος θα έχουμε κλάματα και πιθανή ανάμειξη της επιτροπής κεφαλαιαγοράς.

βλεπεις δλδ την τωρινη αξια του χαρτοφυλακιου του κ εσυ καταλαβαινεις οτι παντελονιασε ,οκ

https://www.reddit.com/user/deepfuckingvalue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη ματιά το πρωί όλοι όσοι μπήκαν την τελευταία βδομάδα μόνο χάνουν.

Και εννοείται το wsb συνεχίζει την προπαγάνδα του.

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

βλεπεις δλδ την τωρινη αξια του χαρτοφυλακιου του κ εσυ καταλαβαινεις οτι παντελονιασε ,οκ

https://www.reddit.com/user/deepfuckingvalue

Ναι, γιατί εσύ τι βλέπεις? Εγώ βλέπω 300 call μόνο τις τελευταίες μέρες με strike 12 και δέλτα πρακτικά μονάδα (δηλαδή στην πράξη 30.000 μετοχές) να ρευστοποιούνται και να μπαίνει το χρήμα στην τσέπη.

Screenshot 2021-02-02 142201.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα πηρε profits για αυτο aka προδωσε τους reddit bros ^ 

Ο καθενας μπορει να το βλεπει οπως θελει, οι περισσοτεροι μπαινουν στο wsb νομιζουν οτι ανταλλασουν αποψεις και hyparoun ο ενας τον αλλο με βλακειες τυπου "HODL" και "diamond hands" (που θα γινουν κατοχοι diamond bags συντομα :P) ενω η πραγματικοτητα ειναι οτι οδηγουνται απο ελαχιστους εξυπνους αριστοτεχνικα στη σφαγη.

Επισης μου κανει εντυπωση που βλεπετε αρκετους να γνωριζουν τοσα πολλα για τα derivatives να πετανε 6ψηφια νουμερα λες και δεν ειναι τιποτα σε πολυπλοκα trades και νομιζετε οτι προκειται περι "average joes" σταυροφορων εναντι της WS...

Το ειπα και θα το ξαναπω αν κανω λαθος και οι περισσοτεροι στο reddit βγαλουν πολλα θα το παραδεχθω χωρις καμια ντροπη. Φοβαμαι ομως τα χειροτερα, ο στρατος του reddit εκτιμώ οτι δεν μπορει να αντεξει τις απωλειες σε αντιθεση με τα hedge funds.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...