Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Time Machine


soiramk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xρησιμοποιώ χρόνια Time Machine και στο προηγούμενο MBP δεν είχα κάποιο θέμα.
Από όταν άλλαξα ΜΒΡ, ενώ για κάνα μήνα δούλευε κανονικά εδώ και κάποιες μέρες μου λέει πως δεν μπορεί να ολοκληρώσει το backup λόγω έλλεψης χώρου ενώ υπάρχει χώρος. Παλιά έσβηνε μόνο του παλαιότερα backups (cleaning old backups) και προχώραγε κανονικά.

Κάποια βοήθεια;

Screenshot 2021-01-31 at 9.09.21 PM.png

Screenshot 2021-01-31 at 9.09.35 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Το παλαιό backup του MBP υπάρχει ακόμα στο δίσκο όπου πέρνεις backup; Για να γίνει ποιο κατανοητό αυτό που ρωτάω κάθε υπολογιστής φτιάχνει δικό του αρχείο επάνω στο δίσκο όπου παίρνεις backup. Λογικά αν ανοίξεις με τον finder τον δίσκο όπου γράφεις τα backup θα δεις αυτά τα αρχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gian είπε

Καλησπέρα. Το παλαιό backup του MBP υπάρχει ακόμα στο δίσκο όπου πέρνεις backup; Για να γίνει ποιο κατανοητό αυτό που ρωτάω κάθε υπολογιστής φτιάχνει δικό του αρχείο επάνω στο δίσκο όπου παίρνεις backup. Λογικά αν ανοίξεις με τον finder τον δίσκο όπου γράφεις τα backup θα δεις αυτά τα αρχεία. 

Όχι, τον είχα κάνει erase τον δίσκο πριν τον χρησιμοποιήσω στο καινούργιο MBP. Επίσης για ένα μήνα δούλευε κανονικά. Μετά άρχισε να βγάζει τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι αν το συγκεκριμένο αρχείο είναι container δηλ. μπορείς να δεις τα περιεχόμενα του μέσω του finder (όπως οι εφαρμογές). Ρίξε και μια ματιά σε αυτό macos - How can I manually delete old backups to free space for Time Machine? - Ask Different (stackexchange.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό το πρόβλημά μου.
Τον δίσκο που χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο MBP τον έκανε erase και άχισα να παίρνω backup του καινούργιου MBP (στον άδειο πλέον δίσκο).
Για κάνα μήνα η όλη λειτουργία γινόταν απροβλημάτιστα. Ύστερα άρχισε να μου βγάζει τα παραπάνω περί χώρου και ότι δεν μπορεί να ολοκληρώσει το backup κλπ, ενώ όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες ο δίσκος έχει ακόμα free space.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μία ματιά στις 2 πρώτες απαντήσεις

https://discussions.apple.com/thread/6657440?answerId=27053163022#27053163022

Δες στην δεύτερη που αναφέρει τον τρόπο που έχεις φτιάξει το partition στον σκληρό για το TM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρίξε μία ματιά στις 2 πρώτες απαντήσεις

https://discussions.apple.com/thread/6657440?answerId=27053163022#27053163022

Δες στην δεύτερη που αναφέρει τον τρόπο που έχεις φτιάξει το partition στον σκληρό για το TM

Να σου πω την αλήθεια δεν πολύ κατάλαβα τη 2η απάντηση.
Από Disk Utility παίρνω το παρακάτω
 

Screenshot 2021-04-05 at 5.39.21 PM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, soiramk είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν πολύ κατάλαβα τη 2η απάντηση.
Από Disk Utility παίρνω το παρακάτω
 

Screenshot 2021-04-05 at 5.39.21 PM.png

Απο ότι λέει ο τύπος εκεί που σου γράφει type θα έπρεπε να λέει GUID Partition Table ή Logical Volume Group

Με τι έκδοση είσαι  ? Γιατί αναφέρουν όλοι αντίστοιχο πρόβλημα σε Yosemite 10.10.x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Απο ότι λέει ο τύπος εκεί που σου γράφει type θα έπρεπε να λέει GUID Partition Table ή Logical Volume Group

Με τι έκδοση είσαι  ? Γιατί αναφέρουν όλοι αντίστοιχο πρόβλημα σε Yosemite 10.10.x

Τώρα έχω macOS Catalina 10.15.7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soiramk είπε

Τώρα έχω macOS Catalina 10.15.7

Μάλιστα δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο , μπορείς να δοκιμάσεις αν θέλεις την 2η λύση να ξανακάνεις δλδ format τον σκληρό και να αλλάξεις τον τύπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μάλιστα δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο , μπορείς να δοκιμάσεις αν θέλεις την 2η λύση να ξανακάνεις δλδ format τον σκληρό και να αλλάξεις τον τύπο

Έβαλα να τρέξει και ένα "First Aid" μπας και αλλάξει κάτι (που δεν το νομίζω).
Ναι, η επόμενη επιλογή είναι να τον κάνω format αλλά σε τι τύπο να τον κάνω αυτή τη φορά; APFS που είναι και δίσκος του MBP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα!!
Μετά το "First Aid" το backup ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε κανονικά!! 
Δεν ξέρω αν θα δουλέψει και σε άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα
ή για πόσο θα συνεχίσει να λειτουργεί πάντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...