Προς το περιεχόμενο

Huawei P30 DS 128GB (MediaMarkt / Public) - 299€ [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


definitio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, definitio είπε

 

Εδώ διάβασα τώρα ότι λόγω των κυρώσεων από ΗΠΑ η Huawei δεν είχε πρόσβαση - παρά μέχρι πρόσφατα που έγινε open source - στον κώδικα του android 11...οπότε καθυστερημένα άρχισαν οι δοκιμές σε Α11, και τελικά θα ενσωματώσει επιλεκτικά λειτουργίες/χαρακτηριστικά του A11 στο EMUI 11...

https://www.androidauthority.com/huawei-emui-11-review-1156875/

https://www.androidauthority.com/huawei-emui-11-android-11-1157428/

The sure thing is that, after Android 11 is officially open-sourced, we will selectively incorporate some of its features into EMUI 11,” a spokesperson for Huawei told Android Authority.

Huawei didn’t go on to say the specific Android 11 features it plans to incorporate into EMUI, but the statement confirms what we thought was the case. Due to the ongoing US trade sanctions on Huawei, the company didn’t have access to Android 11’s codebase until earlier this week when it became officially available and open source. In other words, work on those features just started.

Ναι, το έχω διαβάσει. Δεν λέει όμως ότι είναι σίγουρο πως θα βγει EMUI με Android 11. "we will selectively incorporate some of its features into EMUI 11".
Τα οποία features έως τώρα είναι αστεία: https://www.huaweicentral.com/emui-11-features/
Και στην ουσία δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση με το Android 11. Είναι απλά δικές τους βελτιώσεις. Εχουν αφήσει έξω άλλα σημαντικά features του Android 11, όπως π.χ. το inline autofill
Τέλος, το άρθρο είναι του Σεπτεμβρίου. Και το EMUI 11 (android 10) θα έρθει (Ευρώπη) στο P30 τον Μάρτιο. Και θα έρθει με τα παραπάνω ελάχιστα και αστεία νέα features. 

EMUI 11 comes with three key specialties including the new themes with the latest wallpapers, new artistic Always on Display themes, Eyes on Display (EoD) feature, subtle animation effects, gestures-friendly software ecosystem, and better multi-screen collaboration features for connected devices.

Και για να μην παρεξηγηθώ. Είμαι ο πρώτος που εύχομαι να βγάλουν (real) Android 11 για το κινητό μου (κι ας το βγάλουν και με καθυστέρηση 1 χρόνου). Αλλά οι έως τώρα ενδείξεις δεν με κάνουν αισιόδοξο και σίγουρο. Νομίζω ότι είναι καλό όσοι επίδοξοι αγοραστές το θεωρούν σημαντικό (το να πάρει Android 11) να γνωρίζουν τα έως τώρα δεδομένα.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό έγραψα...μάλιστα από το άρθρο για τη λήξη της προσωρινής άδειας για software προκύπτει ότι πλήττονται περισσότερο οι συσκευές που είχαν διατεθεί πριν την επιβολή κυρώσεων και είναι αμφισβητούμενη η υποστήριξή τους ακόμη και με αναβαθμίσεις/ενημερώσεις ασφαλείας...

Με αυτό το δεδομένο και παρότι ήταν το καλύτερο κινητό στη καλύτερη τιμή κάτω των 300€ εγώ ακυρωσα τη παραγγελία.

Συγγνώμη αν παρέσυρα κανένα...δεν είναι τελικά καν το ότι μπορεί να μη πάρει το Α11, αλλά πως η υποστήριξη στο λειτουργικό και στις υπηρεσίες Google τίθεται εν αμφιβόλω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, definitio said:

Ναι αυτό έγραψα...μάλιστα από το άρθρο για τη λήξη της προσωρινής άδειας για software προκύπτει ότι πλήττονται περισσότερο οι συσκευές που είχαν διατεθεί πριν την επιβολή κυρώσεων και είναι αμφισβητούμενη η υποστήριξή τους ακόμη και με αναβαθμίσεις/ενημερώσεις ασφαλείας...

Με αυτό το δεδομένο και παρότι ήταν το καλύτερο κινητό στη καλύτερη τιμή κάτω των 300€ εγώ ακυρωσα τη παραγγελία.

Συγγνώμη αν παρέσυρα κανένα...δεν είναι τελικά καν το ότι μπορεί να μη πάρει το Α11, αλλά πως η υποστήριξη στο λειτουργικό και στις υπηρεσίες Google τίθεται εν αμφιβόλω...

Ευτυχώς κατάλαβες γιατί είπα δε θα έδινα 300 ευρώ για Huawei διετίας πριν είναι αργά ;) .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια θετικά και αρνητικά του κινητού:

- η κάμερά του σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή. Κυρίως την ημέρα. Το πρόβλημα με τις βραδινές κίτρινες photos (χωρίς φλας και με θερμό κίτρινο φωτισμό / όπως είναι τα περισσότερα φώτα στους ελληνικούς δρόμους) είναι για μένα μεγάλη αστοχία, καθότι θα μπορούσαν να το αντιμετωπίσουν με το AI ή / και με post processing σε επίπεδο software. Με φλας το βράδυ τα πράγματα είναι καλύτερα. Αρκετά καλό και το Night Mode. Επίσης θα προτιμούσα να είχε OIS στην main camera κι όχι στον telephoto camera sensor (όπου ειλικρινά δεν γνωρίζω την χρησιμότητα του / ίσως κάποιος να ξέρει να μας πει).
- γρήγορο κινητό και δεν έχω παρατηρήσει να κολλάει πουθενά.
- η οθόνη του (oled) πολύ καλή αλλά όχι στα επίπεδα των OLED της Samsung.
- για όσους σκοπεύουν να αξιοποιήσουν την επέκταση χώρου, σημειώνω ότι δεν παίρνει microSD, αλλά NMcard (nano memory) οι οποίες στην Ελλάδα έχουν φτάσει στο Θεό, αλλά από Amazon μπορεί κανείς να βρει πιο φθηνές (αρκεί να έχει την υπομονή να περιμένει). Σε κάθε περίπτωση στις επώνυμες μιλάμε για 2πλάσια τουλάχιστον τιμή σε σχέση με τις αντίστοιχες microSD.
- δεν είναι πλήρως αδιάβροχο / IP68, παρά μόνο splashproof (IP53 dust and splash protection rating).
- συνεχή security updates από την Huawei (έως τώρα, τουλάχιστον).
- κατ' εμέ η καλύτερη επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα (ίσως καλύτερη και απο την Smartec / Samsung). 
- σπαρτιάτικο (στην εμφάνιση) αλλά αψεγάδιαστο interface (EMUI) χωρίς bugs.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stark είπε

- σπαρτιάτικο (στην εμφάνιση) αλλά αψεγάδιαστο interface (EMUI) χωρίς bugs.

+1 και -1

Αψεγάδιαστο ναι, σπαρτιάτικο όχι. Και τα ωραία θέματα του έχει και τα AOD και όλα.

Έχω το P40, όπως επίσης και Xiaomi Mi9 και Samsung Galaxy Tab S5e. Προηγουμένως είχα Xperia XZ2, Oneplus 6T και Essential PH-1.

Να πω ότι το EMUI αρχίζοντας από το 10 (και εννοείται και στο 11) είναι ένα υπέροχο Android shell/UI. Απέχει παρασάγγας από Samsung OneUi, Xperia UI και βέβαια από το MIUI. Μόνο το UI της OnePlus το πλησιάζει αλλά χάνει στα σημεία.

Πραγματικά αψεγάδιαστο και κρίμα που έβαλαν στη γωνία τον πιο δυνατό Android παίκτη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

+1 και -1

Αψεγάδιαστο ναι, σπαρτιάτικο όχι. Και τα ωραία θέματα του έχει και τα AOD και όλα.

Έχω το P40, όπως επίσης και Xiaomi Mi9 και Samsung Galaxy Tab S5e. Προηγουμένως είχα Xperia XZ2, Oneplus 6T και Essential PH-1.

Να πω ότι το EMUI αρχίζοντας από το 10 (και εννοείται και στο 11) είναι ένα υπέροχο Android shell/UI. Απέχει παρασάγγας από Samsung OneUi, Xperia UI και βέβαια από το MIUI. Μόνο το UI της OnePlus το πλησιάζει αλλά χάνει στα σημεία.

Πραγματικά αψεγάδιαστο και κρίμα που έβαλαν στη γωνία τον πιο δυνατό Android παίκτη...

 

Συμφωνώ.  Διευκρινίζω ότι χαρακτηρίζω κι εννοω σπαρτιατικο (με την θετική έννοια του λιτου και καθαρού) κυρίως το μενού με τα Settings, κλπ, κι οχι ότι π.χ. δίνει λιγότερες επιλογές σε σχέση με άλλα. Δηλαδή για παράδειγμα σε σχέση με το One UI εμένα μου φαίνεται λιγότερο εντυπωσιακό (αισθητικά) . Πιο απλό. 

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Στα 300€ υπάρχουν τουλάχιστον 2 εναλλακτικές σε νεότερα κινητά.Πχ M10 lite 5G και Mi 10T lite.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να συγκριθούν αυτά τα Xiaomi με αυτό του θέματος.

Θα έλεγα την αναβάθμιση σε Android 11 αλλά με τέτοια χάλια που έχει το MIUI τι να το κάνεις...

(έχω to Mi9 και μου κάνει εντύπωση πως γίνεται ο 855 να έχει τόσο συχνά stutters και τα 6GB RAM να φαίνονται τόσο λίγα 😮  )

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να συγκριθούν αυτά τα Xiaomi με αυτό του θέματος.

Θα έλεγα την αναβάθμιση σε Android 11 αλλά με τέτοια χάλια που έχει το MIUI τι να το κάνεις...

(έχω to Mi9 και μου κάνει εντύπωση πως γίνεται ο 855 να έχει τόσο συχνά stutters και τα 6GB RAM να φαίνονται τόσο λίγα 😮  )

Δυστυχώς το Miui χαντακώνει το hardware.Εχω το XZ1 με τον 835 με 4 Gb Ram και 150 εφαρμογές.Δεν υπάρχει το παραμικρό lag, όλα λειτουργούν πολύ γρήγορα και περισσεύει και Ram.2+ χρόνια δεν έχω κάνει reset.

Είναι θέμα λειτουργικού και διαχείρισης της Ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος θελει επιλογη με βαση το λειτουργικο , υπαρχουν και αλλα για συγκρίσεις..

Realme, oneplus , motorola ,Nokia, TCL έχουν καθαρό λογισμικό και καλύτερα σεταρισματα σε σχεση με τον επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό κινητο το ζαχαρωνα αρκετο καιρο. Απλα πλεον με ανησυχει λιγο η μελλοντικη του σχεση με τα Google Services και σκεφτομαι να μην το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Καλη τιμη και ισως να το επαιρνα αν δεν ειχα παρει το Realme 7 pro στην πολυ καλη προσφορα που ειχε βγει στα 229 ευρω.

 

Για πες εντυπώσεις γιατί είμαι σε φάση να το πάρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...