Προς το περιεχόμενο

Huawei P30 DS 128GB (MediaMarkt / Public) - 299€ [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


definitio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AllNatural είπε

Πολύ καλό κινητο το ζαχαρωνα αρκετο καιρο. Απλα πλεον με ανησυχει λιγο η μελλοντικη του σχεση με τα Google Services και σκεφτομαι να μην το παρω.

Είναι ένα θέμα αυτό. Για αυτά τα κινητά υπάρχει κανονικά licence για τα GMS. Τώρα για το Harmony OS, θεωρώ πιο πιθανό στο μέλλον να σου πει απλά ότι έχεις την επιλογή, να παραμείνεις στο Android με GMS ή να πας στο νέο λειτουργικό. Μου φαίνεται ακραίο δηλαδή το σενάριο ότι μια μέρα ξαφνικά θα σου πούνε ότι το επόμενο update είναι το Harmony OS και είσαι υποχρεωμένος να το βάλεις. Όλα αυτά βέβαια θεωρίες είναι. Κι αυτό είναι το κακό, ότι δεν το έχουν ξεκαθαρίσει.

https://www.huaweiupdate.com/harmony-os-2-0-beta-is-now-rolling-out-to-huawei-p30-and-mate-30-pro-5g/

https://www.androidauthority.com/emui-11-phones-harmony-os-upgrade-1157717/

It’s unclear if the upgrade to Harmony OS will be available to all devices running EMUI 11 or if Huawei will only offer the upgrade to certain devices running its new Android skin. It’s also unclear if this will be a mandatory change or an optional upgrade. It nevertheless makes for a pretty interesting proposition, and it could be an intriguing alternative platform for Google-free devices like the Mate 30 series and P40 series.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Σου εχω στειλει p.m να μην χαλαω το θεμα.

Στειλε και σε εμενα ενα π.μ. γιατι το προπαρηγγειλα και εγω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωρινά εξαντλημένο το κινητό και στα Public.

Και τα τελευταία νέα μάλλον είναι άσχημα για το ενδεχόμενο να πάρει ποτέ Android 11 η συσκευή:

Amid the “yet to receive EMUI 11” discussion, Huawei has already planned to reveal a new version of its mobile software and it’s being said that this could be the last EMUI build.

According to a Weibo tipster – DigitalChatStation, the last EMUI version, EMUI 11.1 is tentatively scheduled to launch in March 2021 and it’ll come with HarmonyOS Kernel as the default kernel.

After the rollout of EMUI 11.1, Huawei will no longer develop the new version of EMUI and will rollout software systems based on HarmonyOS.

https://www.huaweicentral.com/emui-11-1-is-coming-will-be-the-founding-stone-of-harmonyos-for-huawei-phones/

https://www.gizchina.com/2021/02/07/huawei-emui-11-1-will-be-launched-in-march/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοθεί διέξοδος σε Harmony OS (απ' ό,τι διάβασα μια εκδοχή του Α10) μια χαρά, αν και θα χαθούν τα Google Services...αλλά στη κατάσταση που είναι τώρα, είναι σε χειρότερη μοίρα τα παλιότερα τηλέφωνα με GSM παρά τα νεώτερα, που διατέθηκαν μετά τις κυρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα αρχιζει να ξεκαθαριζει το τοπιο σιγα σιγα για το μελλον Huawei και λογικα και Xiaomi για τις σχεσεις τους με Google Services. Κριμα γιατι οι επιλογές στην αγορα κινητου περιοριζονται ιδιαιτερα.

Επεξ/σία από AllNatural
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το π@λο και οι 2 μελλοντικά ;  Στο mi 10 πάντως που εχω στο χερι και στο mia3 φοβαμαι να του βαλω το τελευταιο miui 11 με το αndroid 10 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λυθει το θέμα με τις εφαρμογές τραπεζών (έχω διαβάσει αντιφατικά σχόλια μέχρι στιγμής), προσωπικά δεν έχω θέμα με την έλλειψη GSM...αλλά όσο το τοπίο παραμένει θολό, προτιμώ την ασφάλεια της υποστήριξης των GSM

Με το καιρό πιστεύω θα βρεθεί μια φόρμουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stark είπε

Προσωρινά εξαντλημένο το κινητό και στα Public.

Και τα τελευταία νέα μάλλον είναι άσχημα για το ενδεχόμενο να πάρει ποτέ Android 11 η συσκευή:

Amid the “yet to receive EMUI 11” discussion, Huawei has already planned to reveal a new version of its mobile software and it’s being said that this could be the last EMUI build.

According to a Weibo tipster – DigitalChatStation, the last EMUI version, EMUI 11.1 is tentatively scheduled to launch in March 2021 and it’ll come with HarmonyOS Kernel as the default kernel.

After the rollout of EMUI 11.1, Huawei will no longer develop the new version of EMUI and will rollout software systems based on HarmonyOS.

https://www.huaweicentral.com/emui-11-1-is-coming-will-be-the-founding-stone-of-harmonyos-for-huawei-phones/

https://www.gizchina.com/2021/02/07/huawei-emui-11-1-will-be-launched-in-march/

Εγω απο αυτο που διαβαζω, δεν καταλαβαινω οτι δεν θα παρει EMUI 11 η συσκευη. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η Huawei αφου δεν τις ανοιγουν τις πορτες η αμερικη, θα σταματησει να κανει develop το ΕΜUI για να επικεντρωθει στο Harmony OS που ειναι και λογικο. Αυτο δεν αφορα μονο το P30 αλλα ολες τις προ-ban συσκευες.

Παρολα αυτα το EMUI 11 (και οχι το android 11, μην τα μπλεκουμε αυτα τα 2) δεν βρισκω κατι στο παραπανω που να με κανει να καταλαβαινω οτι δεν θα το λαβει η συσκευη.

Μεταξυ μας τωρα η Huawei στα update της μπορει να καθυστερει λιγο αλλα ειναι απο τις πιο αξιοπιστες στην υποστηριξη συσκευων με Updates. To P20 μου ηρθε με Oreo 8.1 και εφτασε μεχρι Android 10, ενω μεχρι και σημερα λαμβανει security updates συνεχεια. Παρολο που η συσκευη (P20) δεν φαινεται να λαμβανει το EMUI 11, υπενθυμιζω παραλληλα οτι ειναι σχεδον 3 χρονια μετα το launch της.

Αντιστοιχα το P30 ηρθε με Pie 9.0, πηρε ήδη Android 10 (μεσω EMUI 10) και θα παρει και EMUI 11 (με στοιχεια απο το Android 11).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Crus είπε

Εγω απο αυτο που διαβαζω, δεν καταλαβαινω οτι δεν θα παρει EMUI 11 η συσκευη. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η Huawei αφου δεν τις ανοιγουν τις πορτες η αμερικη, θα σταματησει να κανει develop το ΕΜUI για να επικεντρωθει στο Harmony OS που ειναι και λογικο. Αυτο δεν αφορα μονο το P30 αλλα ολες τις προ-ban συσκευες.

Παρολα αυτα το EMUI 11 (και οχι το android 11, μην τα μπλεκουμε αυτα τα 2) δεν βρισκω κατι στο παραπανω που να με κανει να καταλαβαινω οτι δεν θα το λαβει η συσκευη.

Μεταξυ μας τωρα η Huawei στα update της μπορει να καθυστερει λιγο αλλα ειναι απο τις πιο αξιοπιστες στην υποστηριξη συσκευων με Updates. To P20 μου ηρθε με Oreo 8.1 και εφτασε μεχρι Android 10, ενω μεχρι και σημερα λαμβανει security updates συνεχεια. Παρολο που η συσκευη (P20) δεν φαινεται να λαμβανει το EMUI 11, υπενθυμιζω παραλληλα οτι ειναι σχεδον 3 χρονια μετα το launch της.

Αντιστοιχα το P30 ηρθε με Pie 9.0, πηρε ήδη Android 10 (μεσω EMUI 10) και θα παρει και EMUI 11 (με στοιχεια απο το Android 11).

 

Μπερδεύτηκες.
Δεν έγραψα εγώ ή κανείς άλλος ότι δεν θα πάρει η συσκευή EMUI 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, definitio είπε

Αν δοθεί διέξοδος σε Harmony OS (απ' ό,τι διάβασα μια εκδοχή του Α10) μια χαρά, αν και θα χαθούν τα Google Services...αλλά στη κατάσταση που είναι τώρα, είναι σε χειρότερη μοίρα τα παλιότερα τηλέφωνα με GSM παρά τα νεώτερα, που διατέθηκαν μετά τις κυρώσεις.

Γιατί είναι σε χειρότερη μοίρα οι παλιότερες συσκευές με GSM; Σε μια χαρά μοίρα είναι φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανά διαθέσιμο το μαύρο σε Public και Mediamarkt στα 299€

-edit-

Τώρα το Public λεει προσωρινά εξαντλημένο, μάλλον απο καμιά ακύρωση θα 'ναι το στοκ.

--

Τέλος και από το Mediamarkt.

Επεξ/σία από yilarakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...