Προς το περιεχόμενο

Η Revolut επιβάλει φραγή στη διαπραγμάτευση μετοχών της GameStop


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω.

Με λίγα λόγια τα funds που σορτάρουν δεν είναι παρά "τζογαδόροι" που μπορεί να μέσα σε 1 εβδομάδα να αγοράσουν - πουλήσουν - δανειστούν μετοχές με οικονομικό όφελος, χωρίς να τους ενδιαφέρει πραγματικά αν η εταιρία πάει καλά ή όχι για να βγάλουν κέρδη.

Σα να στηθούμε ας πούμε στο δρόμο και να παίζουμε μονά-ζυγά τον αριθμό του αυτοκινήτου και ξαφνικά σταμάτησαν να περνάνε αυτοκίνητα (σταμάτησαν να πωλούνται μετοχές), να κατηγορήσουμε τους οδηγούς.

Κανόνες τύπου "Αγόρασες μετοχές, δε μπορείς να πουλήσεις πριν περάσει Χ χρονικό διάστημα" δεν υπάρχουν; 

Όχι φίλε μου, δεν κατάλαβες τίποτα.

Άσε τους ειδικούς να μιλήσουν και άσε τα μονά ζυγά. Το χρηματιστήριο δεν μπορεί να εξηγηθεί με όρους "δρόμου", και άνθρωποι σπαταλάνε δεκαετίες της ζωής τους προκειμένου να βγουν κερδισμένοι από την όλη ιστορία. Με αμαξάκια και τραπέζια στο δρόμο μόνο τα παιδιά παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Με λίγα λογια, ελευθερη αγορα μονο αν εισαι πλουσιος. Μολις και ο φτωχος μαζεψει 1000 δικους του και μπει και αυτος στο παιχνιδι, ξαφνικα εχουμε περισσοτερη κρατικη παρεμβαση απ'οση στην Σοβιετικη Ρωσια. Γελαει ο κοσμος.

σκευωρια αδερφε, προβοκατσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Όχι φίλε μου, δεν κατάλαβες τίποτα.

Άσε τους ειδικούς να μιλήσουν και άσε τα μονά ζυγά. Το χρηματιστήριο δεν μπορεί να εξηγηθεί με όρους "δρόμου", και άνθρωποι σπαταλάνε δεκαετίες της ζωής τους προκειμένου να βγουν κερδισμένοι από την όλη ιστορία. Με αμαξάκια και τραπέζια στο δρόμο μόνο τα παιδιά παίζουν.

Ίσως και να μην κατάλαβα τίποτα.

Αλλά θεωρώ ηθικότερο και με κανονισμούς, το παιχνίδι "δρόμου", όπως λες, σε αντίθεση με το σορτάρισμα, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, DizKavalaCity είπε

Χθες η Revolut απαγόρευσε αιφνιδιαστικά την αγορά μόνο από μετοχές GME και AMC και άφησε ανοιχτή την πώληση τους και μέχρι τώρα ισχύει το ίδιο. Από τις 16:25 ώρα ελλάδας χθες μέχρι αυτή τη στιγμή δεν είναι δυνατή η αγορά GME και AMC. Το ίδιο συνέβη και με πολλές ακόμα πλατφόρμες. Δεν πρόκειται για 4 ώρες.

Φίλε μου 4 ώρες κράτησε, μην παραπλανείς τον κόσμο. Μάλιστα μου έστειλαν και email ότι η DriveWealth το επιτρέπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Καμία σχέση η Σοβιετική Ένωση με αυτή τη σαπίλα που ζούμε.

Το χρηματιστήριο έχει πολύ μεγάλη δυσκολία. Eίναι εύκολο να συμμετέχεις γιατί το μόνο που χρειάζεσαι είναι λίγο κεφάλαιο, έναν υπολογιστή ή ένα κινητό και να πατάς το κουμπάκι buy ή sell, αλλά όπως δεν μπορεί να πάρει ένας νυστέρι και να αρχίσει να χειρουργεί χωρίς να είναι χειρουργός έτσι και δεν υπάρχει πιθανότητα να κάνεις trading και να βγάλεις μακροπρόθεσμα χρήμα χωρίς να έχεις κάποιο πλεονέκτημα. Κάποιοι έχουν εσωτερική πληροφόρηση και πολιτικές διασυνδέσεις, κάποιοι έχουν επιστημονικές ομάδες που σχεδιάζουν αλγορίθμους που εκμεταλλεύονται μικρές στατιστικές ανωμαλίες της αγοράς, κάποιοι έχουν εμπειρία να ξεχωρίζουν τις σπάνιες στιγμές που οι πιθανότητες είναι με το μέρος τους και μπορούν να ποντάρουν με σχετική σιγουριά και κάθονται στα αυγά τους όλο το άλλο διάστημα.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Ίσως και να μην κατάλαβα τίποτα.

Αλλά θεωρώ ηθικότερο και με κανονισμούς, το παιχνίδι "δρόμου", όπως λες, σε αντίθεση με το σορτάρισμα, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ τουλάχιστον.

Και αυτό επειδή δεν έχεις ιδέα τι είναι το σορτάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Οι μεγάλοι δεν μπορούν να σορτάρουν τώρα την μετοχή και να βγάλουν τα σπασμένα? 

τι νομιζεις οτι εγινε οταν η μετοχη ηταν στα 440

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Οι μεγάλοι δεν μπορούν να σορτάρουν τώρα την μετοχή και να βγάλουν τα σπασμένα? 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Και αυτό επειδή δεν έχεις ιδέα τι είναι το σορτάρισμα.

Μην παίζουμε το παιχνίδι του μουγγού.

Αν είδες, ρώτησα παραπάνω και συμφορουμίτης απάντησε. Αν είναι κάτι άλλο, το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω.

Με λίγα λόγια τα funds που σορτάρουν δεν είναι παρά "τζογαδόροι" που μπορεί να μέσα σε 1 εβδομάδα να αγοράσουν - πουλήσουν - δανειστούν μετοχές με οικονομικό όφελος, χωρίς να τους ενδιαφέρει πραγματικά αν η εταιρία πάει καλά ή όχι για να βγάλουν κέρδη.

Σα να στηθούμε ας πούμε στο δρόμο και να παίζουμε μονά-ζυγά τον αριθμό του αυτοκινήτου και ξαφνικά σταμάτησαν να περνάνε αυτοκίνητα (σταμάτησαν να πωλούνται μετοχές), να κατηγορήσουμε τους οδηγούς.

Κανόνες τύπου "Αγόρασες μετοχές, δε μπορείς να πουλήσεις πριν περάσει Χ χρονικό διάστημα" δεν υπάρχουν; 

 

Το Short είναι τεράστιο ρίσκο, στη θεωρία δεν υπάρχει ταβάνι για το πόσα μπορείς να χάσεις. Δεν μπορεί ο απλός κόσμος να κάνει τέτοιο παιχνίδι, και για αυτό υπάρχουν τα μεγάλα ιδρύματα.

Τώρα οι μεγάλοι που λέμε, έχουν χάσει και χρήματα πελατών τους. Νομίζω ο Jordan είχε επενδύσεις σε αυτούς και έχασε 300 εκατομμύρια.
Στην ουσία λες σε ένα μεγάλο ίδρυμα πάρε χ ποσό, κάνε ότι καταλαβαίνεις και θα κρατήσεις ψ ποσό από τα κέρδη.

Τα ιδρύματα αυτά αφού έχουν πλέον στην κατοχή τους τεράστια κεφάλαια, πάνε την αγορά όπου θέλουν. Σε αυτή την περίπτωση, την πάτησαν έστω και προσωρινά.


Το σορτάρισμα είναι στοίχημα ότι η εταιρεία θα πάρει πτωτική πορεία. Αφού βάλεις το στοίχημα, κάνεις ότι μπορείς για να επηρεάσεις το αποτέλεσμα. Κάτι ανάλογο γίνεται και σε κρατικό επίπεδο που ποντάρουν σε χρεωκοπίες ολόκληρων κρατών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lanike71 είπε

Μην παίζουμε το παιχνίδι του μουγγού.

Αν είδες, ρώτησα παραπάνω και συμφορουμίτης απάντησε. Αν είναι κάτι άλλο, το λες.

Ρε αγόρι μου τι δουλειά κάνεις; Πες πχ. ότι είσαι βιολόγος. Θα ήμουν ή δεν θα ήμουν βλάκας αν ερχόμουν και προσπαθούσα να καταλάβω την διδακτορική σου διατριβή με ύλη Γ' Γυμνασίου; Σκέψου κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Ρε αγόρι μου τι δουλειά κάνεις; Πες πχ. ότι είσαι βιολόγος. Θα ήμουν ή δεν θα ήμουν βλάκας αν ερχόμουν και προσπαθούσα να καταλάβω την διδακτορική σου διατριβή με ύλη Γ' Γυμνασίου; Σκέψου κάτι ανάλογο.

Μην είμαστε απόλυτοι.

Γιατρός δεν είμαι, αλλά θα προσπαθήσω να ενημερωθώ πριν αποφασίσω να κάνω το εμβόλιο.

Εξάλλου στο isnomnia τα λέμε και όχι στο taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, k_dinos είπε

Μην είμαστε απόλυτοι.

Γιατρός δεν είμαι, αλλά θα προσπαθήσω να ενημερωθώ πριν αποφασίσω να κάνω το εμβόλιο.

Εξάλλου στο isnomnia τα λέμε και όχι στο taxheaven

Τότε δεν θα ενημερωθείς.

Λυπάμαι, αλλά η ανώτατη επιστήμη απαιτεί και ανώτατες γνώσεις. Οποιαδήποτε απόπειρα εκλαϊκευσής της γίνεται με ανώτερα κίνητρα και με προφανή μονομερή πληροφόρηση. Άλλωστε σε τέτοια ένστικτα ποντάρουν αυτοί που όντως χειραγωγούν αγορές και "μορφώνουν" κατάλληλα όλους αυτούς που πάνε και παίρνουν δεύτερο στεγαστικό δάνειο για να ρίξουν στην φούσκα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ο λόγος για τον οποίο έκλεισαν τα trade στην συγκεκριμένη μετοχή είναι οικονομικά απολύτως δικαιολογημένος (οικονομικός επιστήμονας είμαι). Δεν γίνεται να ρισκάρει όλο το αποθεματικό της μια πλατφόρμα επειδή ξαφνικά αποφάσισε ο κόσμος να τροφοδοτήσει μια φούσκα, η οποία σε κανα μήνα θα έχει σκάσει. Καλό είναι να διαβάζεις και την ουσία πίσω από κάθε τι και όχι μόνο να μένεις στα εφάμιλλα.

Μάθε λίγο τις ορολογίες και τις ιδέες πίσω από αυτά. Ένα subreddit έκανε τόσο καλή προπαγάνδα που για να τροφοδοτήσει μια φούσκα και να μείνουν κερδισμένοι λιγότεροι από 50 άνθρωποι παγκοσμίως έχει μετατρέψει ένα panic buy σε αγώνα κατά του καπιταλισμού. Συνέλθετε λίγο όσοι δεν ξέρετε.

Μιας και είσαι οικονομικός επιστημών μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς “να ρισκάρει το αποθεματικό”? Υπάρχουν διαθέσιμες μετοχές; Αν ναι θα έπρεπε να μπορούν όλοι να αγοράσουν. Τι θέλω να πω; Δεν μπορεί να επιλέγει η κάθε πλατφόρμα  πως θα λειτουργήσει το καζίνο του χρηματιστηρίου. Δεν είναι η πλατφόρμα το αφεντικό. Έχουμε ελεύθερη αγορά, το ποιος θα καταστραφεί η όχι δεν είναι ευθύνη της πλατφόρμας. Εκεί είναι η ένσταση μου. 

Επίσης δεν δηλώνω γκουρού των οικονομικών η του χρηματιστηρίου . Φυσικά δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε εσυ και οι άλλοι συμφορουμιτες. Φυσικά και είναι φούσκα, και η μετοχή θα σκάσει με πάταγο. Φυσικά και θα χάσει πολύς κόσμος λεφτά (Μυρίζει Ελλάδα 99). Φυσικά και δεν είναι επανάσταση κατά του καπιταλισμού. Το ότι θα βαρέσει κανόνι ένα hedge δεν σημαίνει κάτι. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως δεν θα έπρεπε κάποια πλατφόρμα οι κάποιες εταιρίες να το παίζουν ρυθμιστικές αρχές.

Φιλικα πάντα. Παρακαλώ feel free to correct me if I am wrong. Υγιή διάλογο κάνουμε.
 

Επεξ/σία από soconium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...