Προς το περιεχόμενο

Δραπανοκατσάβιδο vs Κρουστικό vs Πνευματικό


Crypton-R-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα! Μετά από αρκετή χρήση τα τελευταία χρόνια με τρυπήματα-βιδώματα στην εταιρεία που δουλεύω χρησιμοποιώντας Δραπανοκατσάβιδο Κρουστικό Makita, άρχισα να ψάχνω για να πάρω ένα για δική μου χρήση και να μην κουβαλάω κάθε φορά της δουλειάς.

Εδώ και αρκετό καιρό έχω σταμπάρει το Κρουστικό Δραπανοκατσάβιδο Einhell TE-CD 18 Li-i BL 18V. Νομίζω είναι αρκετό για "σπιτική" χρήση.

Έχωντας πάει αρκετές φορές στου ΚΑΥΚΑ για να βρω αρίδα για το εργαλείο της δουλειάς, βλέπω ότι δεν έχουν τις κλασικές αρίδες. Έχουν μόνο τις SDS. Έτσι είπα να ψαχτώ, μήπως τελικά τα δραπανοκατσάβιδα με SDS είναι πιο καλά; Τελικά απ' ότι καταλαβαίνω οι αρίδες SDS είναι πιο σταθερές εφόσον είναι κουμπωτές, αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι τα περισσότερα που παίρνουν SDS είναι τα Πιστολέτα, οπότε είπα να δω τι είναι και το πιστολέτο.

Ψάχνωντας τη διαφορά του δραπανοκατσάβιδου με του πιστολέτου, είδα πως το 1ο κάνει τρυπήματα παντού εκτός από μπετό + βίδωμα, ενώ το πιστολέτο κάνει τρύπημα σε μπετό. Εγώ ήθελα κάτι που να τα κάνει και τα δύο οπότε έπεσε στο μάτι μου το Πνευματικό Κρουστικό Δραπανοκατσάβιδο, όπως είναι το Einhell TE-HD 18 Li 18V, το οποίο τα συνδυάζει όλα μαζί + ότι είναι και πιο δυνατό εφόσον μπορεί να τρυπάει και το μπετόν. Και φτάνω τώρα στο ερώτημα μου.

Αξίζει να πάω σε Πνευματικό Δραπανοκατσάβιδο ή αυτός ο συνδυασμός Δραπανοκατσάβιδου-Πιστολέτου ρίχνει τις επιδόσεις; Βλέπω ότι το συγκεκριμένο Κρουστικό TE-CD μετράει σε ταχήτυτα μοτέρ (1800 στροφές) και μέγιστη ροπή 60Nm, ενώ το Πνευματικό TE-HD είναι στις 1100 στροφές και μετράει την ενέργεια κρούσης σε Joule (1.2 το συγκεκριμένο) με μέγιστη ροπή 9,9Nm. Τελικά ποιό από τα δύο συμφέρει; Με βάση αυτά μου φαίνεται πιο δυνατό το απλό Κρουστικό και όχι το Πνευματικό.

Ρίξτε μου τα φώτα σας γιατί τα έκανα μπάχαλο, ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δουλειές  το θες; ποσα διαθέτεις; το πρώτο είναι για ν βιδώνεις(η τρύπες  σε ξύλο)το άλλο είναι για να κάνεις τριπες  στον τοιχο η ν σκαβεις  τον τοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο των 18V θα σε καλύψει στο 99% των τρυπημάτων που θες να κανεις είτε ειναι ξυλο είτε μέταλλο είτε μπετό μεχρι 13άρι τρυπάνι. Αν το βλέπεις να ζορίζεται ξεκίνα με μικρότερο τρυπάνι και σταδιακα κανε το ανοιγμα που θέλεις. Τα πνευματικα ειναι σαφως πιο δυνατά σε μπετό, το μέγεθος τους ομως δεν τα καθιστα ευκολα στην μετακίνηση καθώς και δεν κανουν για βίδωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πνευματικά είναι για να ανοίγεις τρύπες σε μπετό και να κατεδαφίζεις τοίχους. Αν το χρειάζεσαι αυτό, μόνο εσύ το ξέρεις. Πάντως το να πάρεις πνευματικό και να πας μετά να συναρμολογήσεις έπιπλο με βίδες θα είναι άβολο και ποντιακό.

Αν τελικά καταλήξεις σε απλό δραπανακατσάβιδο, αντί να πάρεις Einhel, δηλαδή μούφα μάρκα και να δώσεις και 150€ πάρε καλύτερα του λιντλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασε που το Πιστολέτο ειναι αλλη ξεχωριστή κατηγορία, δουλεύει  σαν "κομπρεσερ" δεν περιστρέφετε.

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, katsapoli είπε

Γιατί δουλειές  το θες; ποσα διαθέτεις; το πρώτο είναι για ν βιδώνεις(η τρύπες  σε ξύλο)το άλλο είναι για να κάνεις τριπες  στον τοιχο η ν σκαβεις  τον τοιχο

Για δουλειές απλές στο σπίτι, αλλά και να μπορώ να περάσω άνετα ένα τοίχο.

  

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το κάθε ένα είναι για την δουλειά του.

Εσύ τι χρειάζεσαι;

Ρώτησα για το Πνευματικό Δραπανοκατσάβιδο για να μπορώ να τα κάνω όλα, γιατί το Makita ζορίζεται στον τοίχο όταν θέλω να τον διαπεράσω.

  

4 ώρες πριν, stelios.s είπε

Ενα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο των 18V θα σε καλύψει στο 99% των τρυπημάτων που θες να κανεις είτε ειναι ξυλο είτε μέταλλο είτε μπετό μεχρι 13άρι τρυπάνι. Αν το βλέπεις να ζορίζεται ξεκίνα με μικρότερο τρυπάνι και σταδιακα κανε το ανοιγμα που θέλεις. Τα πνευματικα ειναι σαφως πιο δυνατά σε μπετό, το μέγεθος τους ομως δεν τα καθιστα ευκολα στην μετακίνηση καθώς και δεν κανουν για βίδωμα.

Ναι φίλε μου με το Makita αυτά τραβάω, γι' αυτό σκεφτόμουν για πνευματικό. Ακόμα και το πνευματικό δραπανοκατσάβιδο είναι κουμούτσα; Μικρό φαίνεται το συγκεκριμένο που έστειλα.

  

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τα πνευματικά είναι για να ανοίγεις τρύπες σε μπετό και να κατεδαφίζεις τοίχους. Αν το χρειάζεσαι αυτό, μόνο εσύ το ξέρεις. Πάντως το να πάρεις πνευματικό και να πας μετά να συναρμολογήσεις έπιπλο με βίδες θα είναι άβολο και ποντιακό.

Αν τελικά καταλήξεις σε απλό δραπανακατσάβιδο, αντί να πάρεις Einhel, δηλαδή μούφα μάρκα και να δώσεις και 150€ πάρε καλύτερα του λιντλ 

Για τρύπες ούπα και να περνάω τοίχους, όχι να κατεδαφίζω. Η Einhel είναι μούφα; Δεν το θέλω για επαγγελματικό.

  

49 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ασε που το Πιστολέτο ειναι αλλη ξεχωριστή κατηγορία, δουλεύει  σαν "κομπρεσερ" δεν περιστρέφετε.

Μα δε ζήτησα πιστολέτο, θέλω ένα υβρίδιο στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Ναι φίλε μου με το Makita αυτά τραβάω, γι' αυτό σκεφτόμουν για πνευματικό. Ακόμα και το πνευματικό δραπανοκατσάβιδο είναι κουμούτσα; Μικρό φαίνεται το συγκεκριμένο που έστειλα.
 

Δεν γνωριζω ποιο μοντέλο Makita εχεις.. Σίγουρα άλλη δυναμη το Makita των 70 ευρώ άλλη των 200.. Πόσο μάλλον εαν πας απο Makita σε Einhell. Ειναι μάπα θα πετάξεις τα λεφτά σου και δεν θα κανεις και την δουλειά σου. Και έχε υπόψη σου ότι δεν εχει ελεγχο ροπης για βιδωμα, ειναι overkill για ξυλο και κυρίως βαρύ και άβολο.

 

Επαναλαμβάνω ότι και παραπάνω: Ένα σοβαρό (~140+ ευρώ μόνο σώμα) 18V κρουστικό δραπανοκατσάβιδο θα σε υπερκαλύψει. Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξ/σία από stelios.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios.s είπε

Δεν γνωριζω ποιο μοντέλο Makita εχεις.. Σίγουρα άλλη δυναμη το Makita των 70 ευρώ άλλη των 200.. Πόσο μάλλον εαν πας απο Makita σε Einhell. Ειναι μάπα θα πετάξεις τα λεφτά σου και δεν θα κανεις και την δουλειά σου. Και έχε υπόψη σου ότι δεν εχει ελεγχο ροπης για βιδωμα, ειναι overkill για ξυλο και κυρίως βαρύ και άβολο.

 

Επαναλαμβάνω ότι και παραπάνω: Ένα σοβαρό (~140+ ευρώ μόνο σώμα) 18V κρουστικό δραπανοκατσάβιδο θα σε υπερκαλύψει. Ελπίζω να βοήθησα.

ακριβώς αυτό. συγκρίνουμε χαρακτηριστικά, όχι γενικά μάρκες.

κοίτα για makita, dewalt, bosch και ίσως Milwaukee και βρες με κρούση + τα χαρακτηριστικά που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, οπότε κοιτάω για κρουστικά δραπανοκατσάβιδα.

Δηλαδή αν δεν τα σκάσεις ότι και να πάρεις είναι μούφα;

Ακόμα και τα φτηνιάρικα Bormann που ενώ είναι τα πιο οικονομικά, γράφουν τα καλύτερα στις αξιολογήσεις;

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

ΟΚ, οπότε κοιτάω για κρουστικά δραπανοκατσάβιδα.

Δηλαδή αν δεν τα σκάσεις ότι και να πάρεις είναι μούφα;

Ακόμα και τα φτηνιάρικα Bormann που ενώ είναι τα πιο οικονομικά, γράφουν τα καλύτερα στις αξιολογήσεις;

Οι αξιολόγηση κάθε μηχανήματος εχει σχεση με τους αγοραστες, κανενας επαγγελματίας δεν θα κάτσει τωρα να ασχοληθεί με αξιολογήσεις, αυτα που διαβαζεις ειναι απο ερασιτέχνες που θελουν ενα εργαλείο για το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλεονεκτήματα των πνευματικών είναι οτι μπορούν να κάνουν μόνο μέσα-εξω για σκάψιμο, ενώ στα απλά κρουστικά το μέσα-έξω συνδυάζεται πάντα με περιστροφή.

Επίσης, τα πνευματικά δέν μεταφέρουν τον κραδασμό τόσο έντονα στο χέρι, οπότε είναι πιό ξεκούραστα στην πολύωρη χρήση.

Επομένως αν δέν ενδιαφέρει το σκάψιμο ή η συνεχής χρήση, το απλό κρουστικό ίσως είναι πιό καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις, με καλύψατε. Το απλό κρουστικό είναι αυτό που ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν 3 κατηγορίες εργαλείων που μπορεί σχετικά οικονομικά να προμηθευτεί ενας ερασιτέχνης και να κάνει άνετα την δουλειά του,  καθένα απο αυτά μπορεί να κάνει την δουλεια των υπολοίπων 2 αλλα με συμβιβασμούς.

1)Δρέπανο κρουστικό, ρεύματος ή μπαταρίας αν και το μπαταρίας δεν ενδείκνυται. Τρυπάει ξύλο μέταλλο τούβλο, στο μπετό ζορίζεται και θέλει καλή αρίδα. Για βίδωμα δεν κάνει γιατί τρώει τις βίδες εκτός αν εχει τσόκ. Ουσιαστικά είναι το βασικό εργαλείο που θες, και αγοράζεις ενα ρεύματος με 25€ ή απο τα lidl που μπορεί να έχει αυτήν την περίοδο. Πιο σημαντικό είναι οι αρίδες

2)Πνευματικό πιστολέτο, μπαταρίας ή ρεύματος. Δουλεύει σε λιγότερες στροφές, αργεί στο μέταλλο αλλά τρυπάει ανετα το μπετό. ΑΝ είναι κανενα ελαφρύ μπαταρίας μπορεί να κάνει και βίδωμα αλλά χωρίς τσόκ σου τρώει τις βίδες. Τα ρεύματος κάνουν και κατεδαφίσεις, τα μπαταρίας μόνο τρύπημα. Έχω ενα μικρό 12V απο Lidl, παναλαφρο, πιο πολύ μοιάζει με παιδικό παιχνίδι αλλα μια χαρά τρυπάει τα πάντα.

3)Βιδολόγος μπαταρίας. Ελαφρύ εργαλείο που ειναι για να βιδώνει χωρίς να τρώει μύτες, μπορεί να τρυπήσει ξυλο ανετα, μέταλλο με μεγάλη υπομονή και τοίχο σε έκτακτη ανάγκη. ΤΟ παίρνεις ουσιαστικά για βίδωμα μονο, επειδή δεν έχει κρούση.

Αν δεν θές να ξοδευτείς ξεκίνα απο το 1 ρεύματος και αργότερα βλέπεις για τα 2-3. Αν θέλεις μπαταρία τότε πρέπει να το σκεφτείς πιο σοβαρά γιατί σε 3-4 χρόνια θα θές και μπαταρία. Καλη λύση είναι οι οικογένειες της lidl ή κάποιας άλλης μάρκας που μπορεί να βρίσκεις και στο μέλλον μπαταρίες με νορμάλ κόστος.

 

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lary7 είπε

Υπάρχουν 3 κατηγορίες εργαλείων που μπορεί σχετικά οικονομικά να προμηθευτεί ενας ερασιτέχνης και να κάνει άνετα την δουλειά του,  καθένα απο αυτά μπορεί να κάνει την δουλεια των υπολοίπων 2 αλλα με συμβιβασμούς.

1)Δρέπανο κρουστικό, ρεύματος ή μπαταρίας αν και το μπαταρίας δεν ενδείκνυται. Τρυπάει ξύλο μέταλλο τούβλο, στο μπετό ζορίζεται και θέλει καλή αρίδα. Για βίδωμα δεν κάνει γιατί τρώει τις βίδες εκτός αν εχει τσόκ. Ουσιαστικά είναι το βασικό εργαλείο που θες, και αγοράζεις ενα ρεύματος με 25€ ή απο τα lidl που μπορεί να έχει αυτήν την περίοδο. Πιο σημαντικό είναι οι αρίδες

2)Πνευματικό πιστολέτο, μπαταρίας ή ρεύματος. Δουλεύει σε λιγότερες στροφές, αργεί στο μέταλλο αλλά τρυπάει ανετα το μπετό. ΑΝ είναι κανενα ελαφρύ μπαταρίας μπορεί να κάνει και βίδωμα αλλά χωρίς τσόκ σου τρώει τις βίδες. Τα ρεύματος κάνουν και κατεδαφίσεις, τα μπαταρίας μόνο τρύπημα. Έχω ενα μικρό 12V απο Lidl, παναλαφρο, πιο πολύ μοιάζει με παιδικό παιχνίδι αλλα μια χαρά τρυπάει τα πάντα.

3)Βιδολόγος μπαταρίας. Ελαφρύ εργαλείο που ειναι για να βιδώνει χωρίς να τρώει μύτες, μπορεί να τρυπήσει ξυλο ανετα, μέταλλο με μεγάλη υπομονή και τοίχο σε έκτακτη ανάγκη. ΤΟ παίρνεις ουσιαστικά για βίδωμα μονο, επειδή δεν έχει κρούση.

Αν δεν θές να ξοδευτείς ξεκίνα απο το 1 ρεύματος και αργότερα βλέπεις για τα 2-3. Αν θέλεις μπαταρία τότε πρέπει να το σκεφτείς πιο σοβαρά γιατί σε 3-4 χρόνια θα θές και μπαταρία. Καλη λύση είναι οι οικογένειες της lidl ή κάποιας άλλης μάρκας που μπορεί να βρίσκεις και στο μέλλον μπαταρίες με νορμάλ κόστος.

 

Πολύ ωραία τα εξηγείς. Με μπέρδεψες λίγο με το τσοκ. Τσοκ δεν είναι εκείνο το μέρος που έχουν μπροστά που σφίγγει και χαλαρώνει για να πιάνει τις αρίδες/μύτες; Όλα δηλαδή δεν έχουν τσόκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...