Προς το περιεχόμενο

Hp photosmart A516


roula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , πριν από κάτι χρόνια αγόρασα έναν μικρό εκτυπωτή φωτογραφιών τον ΗΡ photosmart A516. Δεν τον χρησιμοποιούσα κάθε μέρα ...είναι για φωτογραφίες, πέρασαν λοιπόν τα χρόνια , και τώρα που ήθελα να κάνω δουλίτσα μαζί του θέλησα να αγοράσω και μελάνι. Δεν βρίσκω πουθενά να πουλάνε ! Είναι δυνατόν; Δηλαδή τι; Πρέπει να αγοράσω άλλον εκτυπωτή; Σταμάτησαν την παραγωγή του και την παραγωγή μελανιών του ; Θα κοιτάξω πάλι . Σε ένα μαγαζί που γεμίζει μου είπαν ότι και να βρω κάπου επειδή δεν είχε "πέραση" ο συγκεκριμένος εκτυπωτής ίσως να τους έχουν ξεμείνει τα μελάνια και  ίσως να είναι ληγμένα ! Συμβαίνει κάτι τέτοιο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εκτυπωτής του 2004.
Μελάνια μπορείς να βρεις από το εξωτερικό και αυτό με δυσκολία
Με το κόστος που έχει καλύτερα να πάρεις ένα καινούριο. Και για να πω την αλήθεια από αυτά που βλέπω, ένας απλός inject εκτυπωτής είναι. Τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από το μεγεθος

Αυτόν εδώ, μάλλον τον έχεις πάρει τηλέφωνο
https://www.mediacenter.gr/?subcat=2&product=2630

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου που είναι του 2006 άνετα βρίσκεις μελάνια σχεδόν παντού η και μετασκευασμενα μελάνια. Μάλλον ο συγκεκριμένος δεν θα ήταν δημοφιλές μοντέλο και σε συναρτηση με την χαμηλή προτίμηση / καταναλωση φαίνεται ότι προτιμουν να μην κατασκευαζουν αναλώσιμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 3:16 ΜΜ, roula είπε

Καλησπέρα σας , πριν από κάτι χρόνια αγόρασα έναν μικρό εκτυπωτή φωτογραφιών τον ΗΡ photosmart A516. Δεν τον χρησιμοποιούσα κάθε μέρα ...είναι για φωτογραφίες, πέρασαν λοιπόν τα χρόνια , και τώρα που ήθελα να κάνω δουλίτσα μαζί του θέλησα να αγοράσω και μελάνι. Δεν βρίσκω πουθενά να πουλάνε ! Είναι δυνατόν; Δηλαδή τι; Πρέπει να αγοράσω άλλον εκτυπωτή; Σταμάτησαν την παραγωγή του και την παραγωγή μελανιών του ; Θα κοιτάξω πάλι . Σε ένα μαγαζί που γεμίζει μου είπαν ότι και να βρω κάπου επειδή δεν είχε "πέραση" ο συγκεκριμένος εκτυπωτής ίσως να τους έχουν ξεμείνει τα μελάνια και  ίσως να είναι ληγμένα ! Συμβαίνει κάτι τέτοιο ; 

Είναι πολύ παλιό μελάνι και έπαιζε με λίγα μοντέλα. Ισχύει ότι ακόμα και να το βρεις πιθανότατα θα είναι ξεχασμένο και θα έχει λήξει. Θα το γράφει πάνω στην συσκευασία βασικά. Στην θέση σου δε θα το έψαχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 3:16 ΜΜ, roula είπε

Καλησπέρα σας , πριν από κάτι χρόνια αγόρασα έναν μικρό εκτυπωτή φωτογραφιών τον ΗΡ photosmart A516. Δεν τον χρησιμοποιούσα κάθε μέρα ...είναι για φωτογραφίες, πέρασαν λοιπόν τα χρόνια , και τώρα που ήθελα να κάνω δουλίτσα μαζί του θέλησα να αγοράσω και μελάνι. Δεν βρίσκω πουθενά να πουλάνε ! Είναι δυνατόν; Δηλαδή τι; Πρέπει να αγοράσω άλλον εκτυπωτή; Σταμάτησαν την παραγωγή του και την παραγωγή μελανιών του ; Θα κοιτάξω πάλι . Σε ένα μαγαζί που γεμίζει μου είπαν ότι και να βρω κάπου επειδή δεν είχε "πέραση" ο συγκεκριμένος εκτυπωτής ίσως να τους έχουν ξεμείνει τα μελάνια και  ίσως να είναι ληγμένα ! Συμβαίνει κάτι τέτοιο ; 

Μαλλον μπορω να σου βρω συμβατο (οχι γνησιο), αλλα επειδη προκειται για αρκετα παλιο inkjet εκτυπωτη, αν εχεις χρονια να τον βαλεις μπρος, πολυ πιθανο να υπαρχει ξεραμενο παλιο μελανι μεσα και να μη δουλεψει καθολου, ρισκαρεις να δωσεις λεφτα και να μην κανεις τη δουλεια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lector είπε

Μαλλον μπορω να σου βρω συμβατο (οχι γνησιο), αλλα επειδη προκειται για αρκετα παλιο inkjet εκτυπωτη, αν εχεις χρονια να τον βαλεις μπρος, πολυ πιθανο να υπαρχει ξεραμενο παλιο μελανι μεσα και να μη δουλεψει καθολου, ρισκαρεις να δωσεις λεφτα και να μην κανεις τη δουλεια σου.

Θα συμφωνήσω.Μετά από χρόνια ακινησίας θα δώσεις 25-30 ευρώ να πάρεις μελάνια θα τα βάλεις πάνω και θα φας ενδεχομένως απογοήτευση.

Ανακύκλωση δώσε 40 ευρώ και πάρε ένα καινούργιο να μην ταλαιπωρείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς εσύ να μου προτείνεις εκτυπωτή μικρό και φτηνό ; Όχι αυτούς που είναι τσέπης , σαν ένα πακέτο τσιγάρο, τους έχω δει βγάζουν φωτο για μαγνητάκια ψυγείου!! 😁😜

11 ώρες πριν, lector είπε

Μαλλον μπορω να σου βρω συμβατο (οχι γνησιο), αλλα επειδη προκειται για αρκετα παλιο inkjet εκτυπωτη, αν εχεις χρονια να τον βαλεις μπρος, πολυ πιθανο να υπαρχει ξεραμενο παλιο μελανι μεσα και να μη δουλεψει καθολου, ρισκαρεις να δωσεις λεφτα και να μην κανεις τη δουλεια σου.

Όσο για ξεραμένο μελάνι το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά σκεφτόμουν ότι όταν βάζεις μελάνι μέσα κάνει ευθυγράμμιση, κάνει μια προεργασία ... καθαρισμό κεφαλών κλπ κλπ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λαθος αυτό το μελάνι είχε ενσωματωμένη κεφαλή.

Πέρα από αυτό,προκύπτουν κάποια ερωτήματα αποτρεπτικά στο να ψάξεις μελάνια. Ο εκτυπωτής αυτός ήταν καθαρά φωτογραφικός. Έστω ότι βρίσκεις συμβατό ή γεμισμένο. Αν λειτουργήσει θα σου δώσει στην εκτύπωση φωτογραφίας μια σοβαρή ποιότητα; Έστω ότι βρίσκεις αυθεντικό. Έχω δει ληγμένα ακόμα και κάποιων ετών να λειτουργούν. Αξίζει ομως να δώσεις λεφτά να δοκιμάσεις;

Αντίστοιχος εκτυπωτής είναι αυτός

https://www.skroutz.gr/c/119/printers/m/44/Canon.html?from=catspan&keyphrase=selphy+1300&o=canon+selphy+1300

Με μελανοταινία,όπως οι περισσότεροι αμιγώς φωτογραφικοί εκτυπωτές (εκτός απ' τον hp σου)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα και είδα τα χαρακτηριστικά του, είδα και βιντεάκια στο YouTube. Καλό φαίνεται! Αλλά ....πότε κυκλοφόρησε πρώτη φορά; τα περισσότερα βίντεο είχαν ανέβει πριν από 2 χρόνια.  Μη τον αγοράσω  και σε κάνα χρόνο αποσυρθεί ή δεν υπάρχουν τα "μελάνια" η "χαρτιά" του ! Θα το ψάξω λίγο ακόμα. Και άλλες προτάσεις δέκτες !!!

Πάντως τώρα που ψάχνω να δω από που μπορώ να τον αγοράσω δεν έχει πολλά μαγαζιά ! Στο Σκρουτζ μου εμφανίζει 6 και το εχει στο public ...,αλλά δεν βρίσκω μελάνια και χαρτιά ...!!! 

Λέω για τον Canon Selphy CP1300

 

Επεξ/σία από roula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, roula είπε

Μπήκα και είδα τα χαρακτηριστικά του και το είδα και δε βιντεάκια στο YouTube. Καλό φαίνεται ; Αλλά ....πότε κυκλοφόρησε πρώτη φορά; Μην πάρω και κάτι και σε κάνα χρόνο αποσυρθεί ή δεν υπάρχουν τα "μελάνια" η "χαρτιά" του ; Θα το ψάξω λίγο ακόμα. Και άλλες προτάσεις δέκτες !!!

Το πρόβλημα είναι πως σαν κατηγορία προϊόντος δεν είναι και η πιο δημοφιλής. Οι μικροί που είναι τσέπης όπως είπες παραπάνω είναι λίγο περισσότερο της μοδός. Σε μέγεθος Α6 με μια γρήγορη ματιά δεν είδα και πολλά μοντέλα. Ο canon είναι ο πιο διάσημος. Αν αγοράσεις κάποιον και τον βαρεθείς και τον θάψεις σε κανένα πατάρι και τον θυμηθείς μετά από κάμποσα χρόνια όπως τον hp,να πω την αλήθεια μου νομίζω δύσκολα θα βρεις αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες,αλλά κι έναν τέτοιο εκτυπωτή δεν τον χρησιμοποιεί κάποιος κάθε μέρα. Πόσες φωτογραφίες να εκτυπώσεις; Είναι λογικό κάποια στιγμή να τον αφήσεις λίγο στην άκρη μέχρι να μαζέψεις πάλι κάποιες για εκτύπωση και να τον δουλέψεις. Το θέμα είναι μην τον αφήσεις καμιά δεκαετία πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2021 στις 4:00 ΜΜ, roula είπε

Ένα δίκιο το έχεις....αλλά εμείς οι γυναίκες την τεχνολογία την χρησιμοποιούμε όταν την έχουμε ανάγκη! Εγώ τουλάχιστον σίγουρα ! 😉

Μπα, και οι άνδρες το ίδιο κάνουν 😁

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπέρα, το συγκεκριμένο μελάνι το παίρνει και ο A618 που είχα παρατήσει, γιατί δεν έβρισκα μελάνια εδω και μερικά χρόνια.  Βρήκα επαναγεμισμένο σε ενα κατάστημα στην Αθήνα, το παρέλαβα σήμερα αλλά εμφανίζει το μήνυμα "cartridge error, replace cartridge" και προφανώς δεν προχωράει παραπέρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το δεί ! Το τελειωμένο που υπήρχε στον εκτυπωτή το βλέπει κανονικά αν και άδειο! Επομένως πιθανότητα το μελάνι που μου εστειλαν να εχει καταστραφεί λόγω 'ήλικίας'' ;; Ειναι πάντως απαράδεκτο να αποσύρουν έτσι μελάνια ακόμα και αν δεν ήταν τόσο δημοφιλής εκτυπωτής.

οι εκτυπώσεις που έκανε γενικά ηταν πολύ καλές και ακόμα και μετά απο χρόνια δεν έχουν χάσει τα χρώματά τους ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...