Προς το περιεχόμενο

Hp photosmart A516


roula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/3/2024 στις 11:15 ΜΜ, androu είπε

καλησπέρα, το συγκεκριμένο μελάνι το παίρνει και ο A618 που είχα παρατήσει, γιατί δεν έβρισκα μελάνια εδω και μερικά χρόνια.  Βρήκα επαναγεμισμένο σε ενα κατάστημα στην Αθήνα, το παρέλαβα σήμερα αλλά εμφανίζει το μήνυμα "cartridge error, replace cartridge" και προφανώς δεν προχωράει παραπέρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το δεί ! Το τελειωμένο που υπήρχε στον εκτυπωτή το βλέπει κανονικά αν και άδειο! Επομένως πιθανότητα το μελάνι που μου εστειλαν να εχει καταστραφεί λόγω 'ήλικίας'' ;; Ειναι πάντως απαράδεκτο να αποσύρουν έτσι μελάνια ακόμα και αν δεν ήταν τόσο δημοφιλής εκτυπωτής.

οι εκτυπώσεις που έκανε γενικά ηταν πολύ καλές και ακόμα και μετά απο χρόνια δεν έχουν χάσει τα χρώματά τους ! 

Μιλάς για έναν εκτυπωτή 20ετίας σχεδόν που δεν πούλησε σχεδόν καθόλου στην Ελλάδα και που η παραγωγή ακόμη και γνησίων μελανιών σταμάτησε εδώ και χρόνια.
Πιθανόλογώ πως το μελάνι που πήρες (είτε συμβατό είτε επαναγεμισμένο) δεν μπορεί να λειτουργήσει λόγο τσιπ έτσι κι αλλιώς. Μπορεί και να καθόταν στοκ εδώ και χρόνια σε ένα ράφι.
Το κακό είναι πως δεν έχεις επιλογές. Απο όπου και αν αγοράσεις, παλιό στοκ θα πάρεις μιας και δεν βγαίνει πλέον πουθενά.
Στην καλύτερη περίπτωση πήγαινε να γεμίσεις αυτό που είχε μέσα και το βλέπει κανονικά ο εκτυπωτής, αν και δεν θα το πρότεινα.

Για εμένα τέτοια χρονολογίας inject είναι για ανακύκλωση και μόνο. Αλλωστε οι εκτυπωτές αυτών των κατηγορίων έχουν μέση διάρκεια ζωής τα 3-4 βαριά 5 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα εφταιγε το μελανοδοχειο που μου εστειλαν. Ωστόσο αυτό που προυπήρχε είναι πολλά χρόνια μέσα και λογικά θα είναι ξεραμένο. Ναι δεν νομίζω οτι θα βρώ κάπου να πάρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...