Προς το περιεχόμενο

Ο Biden ήρθε, αλλά η Huawei παραμένει στην «απαγορευμένη» λίστα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω καθε λογικος ανθρωπος δεν περιμενε αλλη εξελιξη. Το οτι ειμαστε εμεις κ@λοχανειο ακομα και σε θεματα εθνικης ασφαλειας δεν σημαινει οτι ισχθει και για τους αλλους ποσο μαλιστα στην αμερικη.

ΤΟ πιο πιθανον ειναι να ακολουθησουν και αλλες εταιριες εκτος και αν κανουν πισω οι κινεζοι εχοντας πια το παραδειγμα της huawei και το αντικτυπο που ιεχε στην  ευρηθμη λειτουργια της.

Η κορη του προεδρου βγηκε απο την φυλακη στον καναδα ή την κρατανε οι κακοι δυτικοι χωρις αποδειξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlacK_DrAgOn είπε

Και τι θα γίνει αν φάει ban η Xiaomi? Σε περίπτωση που όλα τα κινέζικα τηλέφωνα αποφασίσουν να φύγουν από τα google service που θα πουλάει μετά η google? Μόνο το pixel? Δεν νομίζω. Σε περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο θα έχει μεγάλο πρόβλημα η google 

Τίποτα δεν θα γίνει. Τα κινέζικα έχουν τη μερίδα του λέοντος στις ντοπιες αγορές που έτσι κι αλλιώς το εκεί δημοκρατικό καθεστώς απαγορεύει συσκευές με υπηρεσίες Google. Μικρό το κακό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Νομιζω μας περιγραφεις πολυ γλαφυρά το ρητο που λεει "σηκωθηκαν τα πόδια να βαρεσουν το κεφαλι".

Φαντασου τι θα γινοταν αν ξαφνικα σηκωθει το ποδι σου και σου ριξει μια κλωτσια, θα πεσεις κατω γιατι ειναι πολυ δυνατο. Ισως πρεπει να παρεις τα μετρα σου

Εγω ξερω και το αλλο ρητο που καποιος περπαταει γυμνος στα αγγουρια.

Φαντασου τι θα γινοταν αν περπαταγες γυμνος στα αγγουρια, στυμενα ορθια και ηθελες να κατσεις καπου να ξεκουραστεις. 

Η Κινα ειναι το κακο αγγουρι για τις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν είναι, μη κρίνεις από Ελλάδα.

Στις δυτικές χώρες ο κόσμος (παίζει ρόλο και το γεγονός ότι οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι από ότι σε χώρες σαν την Ελλάδα), αγοράζει από Apple store και Google Play.

Απλά κοίτα τα τελευταία έσοδα το Q4 2020 για τη Google από το Play και για την Apple από το App Store.

Αυτό είναι που αδυνατείτε να καταλάβετε γιατί μάλλον δεν έχετε αγοράσει τίποτα, δεν είναι θέμα το search και το YouTube.

Ο κόσμος έχει σπρώξει χρήμα για αγορές από Google Play και App Store.

Δεν έχει καμία σκορδοκαΐλα να χάσει τις αγορές του και τα λεφτά που έχει σπρώξει, να χάσει όλα τα apps και games που έχει αγοράσει τόσα χρόνια για μια συγκεκριμένη μάρκα κινητού.

Αυτό είναι το λιγότερο φίλε μου, έχω βρει την ησυχία μου με τα Pro της εταιρίας εδώ και 5 χρόνια, από σταθερότητα , κάμερα , μπαταρία...

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να δώσω 200-300 ευρώ να αγοράσω πάλι τις εφαρμογές μου αρκεί να δούλευαν τα πάντα σωστά. Προκαλούνται πολλά προβλήματα στις εφαρμογές που δουλεύουν με Google services, όπως πχ το Skype , όλα τα τραπεζικά συστήματα δεν έχουν ειδοποιήσεις και σε κάποια δεν μπορείς να ολοκληρώσεις συναλλαγή, σχεδόν δεν υπάρχει τρόπος να έχεις push mail και πολλά ακόμα .

Στο οικοσύστημα της Google είμαι πάνω από 15 χρόνια, πόσο εύκολο είναι να του δώσω άκυρο σε κάτι που μεγάλωσα με αυτό και με εξυπηρετεί άψογα.

Μέχρι να περάσουν όλες οι εφαρμογές εκτός Google φυσικά στο στη huawei θα πάρει καιρό και σίγουρα κάποιες εφαρμογές και τράπεζες δεν θα μπουν ποτέ.

Αυτή τη στιγμή έχω το p40 pro κανονικά με όλα τα services της Google και με σωστές ειδοποιήσεις παντού, αλλά είναι για προχωρημένους χρήστες, μέχρι και λαμόγια βγήκαν που πληρώνονται για να κάνουν την διαδικασία, αν και η διαδικασία που κάνουν απλά θα σε αφήσει να έχεις Google και ειδοποιήσεις δεν θα έχεις , για τον κοινό θνητό θα φάει άκυρο όπως και από εμένα όταν θα αλλάξω συσκευή και ας είναι έρωτας.

 

Επεξ/σία από konandrio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Εγω ξερω και το αλλο ρητο που καποιος περπαταει γυμνος στα αγγουρια.

Φαντασου τι θα γινοταν αν περπαταγες γυμνος στα αγγουρια, στυμενα ορθια και ηθελες να κατσεις καπου να ξεκουραστεις. 

Η Κινα ειναι το κακο αγγουρι για τις ΗΠΑ.

Εχεις δει κινέζικο αγγούρι??? σαν των Βρυξελλων είναι... 😆

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, konandrio είπε

 

Στο οικοσύστημα της Google είμαι πάνω από 20 χρόνια, πόσο εύκολο είναι να του δώσω άκυρο σε κάτι που μεγάλωσα με αυτό και με εξυπηρετεί άψογα.

 

Πάνω από 20 χρόνια; 😄 😄 😄 😄 Πρέπει να είσαι κολλητός του Λάρρυ και του Σεργκέι 😄😄😄😄

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, vastegial_74 said:

Τίποτα δεν θα γίνει. Τα κινέζικα έχουν τη μερίδα του λέοντος στις ντοπιες αγορές που έτσι κι αλλιώς το εκεί δημοκρατικό καθεστώς απαγορεύει συσκευές με υπηρεσίες Google. Μικρό το κακό. 

tbh δεν το είχα σκεφτεί αυτό που είπε ο φίλος... 

κάτσε λίγο... τι πουλάει εκεί έξω από Android; samsung, xiaomi, huawei; αν κόψουμε τις Κινέζικες εταιρίες ποιες εταιρίες μείνανε να πουλάνε android? samsung motrola alcatel (????) 

εγώ νομίζω ότι θα είναι γερό πλήγμα... και ότι αυτά που λέει έχουν κάποια λογική.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Πάνω από 20 χρόνια; 😄 😄 😄 😄 Πρέπει να είσαι κολλητός του Λάρρυ και του Σεργκέι 😄😄😄😄

 

Αχα

Από τότε που εμφανίστηκε, 15-16 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι θα ξυπνήσουν σύντομα και θα ανακαλύψουν πως τα προβλήματα της χώρας τους  παραμένουν και μάλιστα χειροτερεύουν παρά την φυγή Τραμπ. Η δαιμονοποίηση του Τραμπ έχει δημιουργήσει μια στρεβλή εικόνα ότι για όλα έφταιγε αυτός. Ο Μπάιντεν ακόμα δεν έχει δώσει κανένα σοβαρό δείγμα γραφής οπότε η ικανότητά του να διοικήσει παραμένει ένα μεγάλο ερώτημα. Βέβαια μεγάλο μέρος της δουλειάς θα το κάνουν οι συνεργάτες του οι οποίοι όπως βλέπουμε από την παρούσα είδηση ακολουθούν την σκληρή πολιτική προς την Κίνα που χάραξε ο Τραμπ.

Ωστόσο οι Αμερικάνοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι είναι πολύ πιθανόν ο τωρινός πρόεδρος  να κληθεί να αντιμετωπίσει δεινές στρατιωτικές κρίσεις και τότε θα κρέμονται από το στόμα ενός προέδρου που σύστησε την εγγονή του μπροστά στο πλήθος σαν τον νεκρό γιο του!  Αλλοίμονό τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

tbh δεν το είχα σκεφτεί αυτό που είπε ο φίλος... 

κάτσε λίγο... τι πουλάει εκεί έξω από Android; samsung, xiaomi, huawei; αν κόψουμε τις Κινέζικες εταιρίες ποιες εταιρίες μείνανε να πουλάνε android? samsung motrola alcatel (????) 

εγώ νομίζω ότι θα είναι γερό πλήγμα... και ότι αυτά που λέει έχουν κάποια λογική.

Ο λόγος γίνεται για google services όχι για το Android που είναι ανοιχτός κώδικας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως θα θυμάμαι με νοσταλγία την εποχή πριν το μπαν της Χουαγεϊ , ηταν μια καλή εποχή για κινητά , η Χουάγεϊ ανέβαινε συνεχώς , παρουσίαζε καλά και φθηνά κινητά , η Σαμσουνγκ και Αππλ παρακολουθούσαν με αμηχανία και γενικά όλος ο κόσμος θαύμαζε , ηταν μια καλή ατμόσφαιρα , φθηνά προιόντα με ένα άγγιγμα πολυτέλειας καλοσχεδιασμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alfa1312 είπε

Νομίζω ότι το θέμα δεν προσφέρεται για οπαδικές εκδηλώσεις... κάτι άλλο διαβάζεις μάλλον.

Όσο το πως λειτουργεί η κυβέρνηση στις ΗΠΑ, όταν μάθεις (πως νομοθετούν τα λόμπυ και οι σπόνσορες/εταιρείες) ίσως να αλλάξεις γνώμη.

το μόνο που δε θα δεχτώ ΠΟΤΕ είναι να μου παρουσιάσει κάποιος τις ΗΠΑ σαν υπόδειγμα δημοκρατίας, είναι η χειρότερη μορφή κατευθυνόμενης ολιγαρχίας.

Θεωρούμε δηλάδή την Ελλάδα και την Ευρωπαίκή Ένωση πιο δημοκρατικές και φιλολαϊκές;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι αν θέλουμε να μας παρακολουθούν οι Αμερικάνοι ή οι Κινέζοι. Το ότι μας παρακολουθούν και παίζουν μπάλα με τα δεδομένα μας είναι σίγουρο. Εγώ πάντως στην τουαλέτα δεν το παίρνω το κινητό πλέον, διαβάζω τα απορρυπαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι θεωρίες?

Εγώ δεν βλέπω τίποτε από τα παραπάνω θεωρίες αλλά στοιχειοθετημένη άποψη που αντλώ από πραγματικά στοιχεία. Αυτό ακριβώς τίποτε άλλο που είχε πει και ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Εγώ δεν βλέπω τίποτε από τα παραπάνω θεωρίες αλλά στοιχειοθετημένη άποψη που αντλώ από πραγματικά στοιχεία. Αυτό ακριβώς τίποτε άλλο που είχε πει και ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού.

Καλό είναι να ξεκινήσουμε από τα βασικά...

17 ώρες πριν, mistiri0 είπε

Μα τις απαγορεύσεις δεν τις είχε ζητήσει ποτέ ο πρόεδρος τον ΗΠΑ, αλλά η Apple που...

Βρες μου μια πηγή που να το αποδεικνύει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...