Προς το περιεχόμενο

ΚΛΟΠΗ ΚΙΝΗΤΟΥ


otisotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 ώρες πριν, tollisth είπε

Πάντως πριν από 10 χρονια και κατι η samsung είχε ένα πολύ ωραίο χαρακτηριστικο  που εχω να το δω χρονια,ειχε την επιλογή να επιλέξεις 3 επαφές να ειδοποιηθούν όταν αλλάζει η sim και το ειχα κανει σε ολους και μια φορα χρειάστηκε όταν ενας φίλος το εχασε και το βρήκε μια κοπέλα και όταν την πηρα τηλέφωνο στην αρχή το επαιξε Κινέζα όταν την είπα ότι πως νομίζεις βρήκα τον αριθμό σου  και ότι παρακολουθείτε κλείσαμε ραντεβού αμέσως και πήγαμε και το πήραμε, το ποιο ωραίο χαρακτηριστικο που εχω δει ολα τα χρονια για εύρεση κινητού   

Εισαι σιγουρος πως το εκανε το λειτουργικο της samsung by default? Αυτο το εκανε θυμαμαι (και) το φοβερο και τρομερο προγραμμα Cerberus (που πλακα πλακα εχω καιρο να το τσεκαρω αν υποστηριζεται ακομα). Μεταξυ αλλων μαλιστα με κρυφες εντολες SMS μπορουσες να κανεις το τηλεφωνο να ανοιξει δεδομενα, καμερα κλπ, ακομα και format νομιζω.

Κατατα, ολα σπανε, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι δηλωση κλεμμενου και να μπλοκαριστει το ΙΜΕΙ, το οποιο στις περισσοτερες συσκευες μαλιστα δεν αλλαζει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, stormrain είπε

Εισαι σιγουρος πως το εκανε το λειτουργικο της samsung by default? Αυτο το εκανε θυμαμαι (και) το φοβερο και τρομερο προγραμμα Cerberus (που πλακα πλακα εχω καιρο να το τσεκαρω αν υποστηριζεται ακομα). Μεταξυ αλλων μαλιστα με κρυφες εντολες SMS μπορουσες να κανεις το τηλεφωνο να ανοιξει δεδομενα, καμερα κλπ, ακομα και format νομιζω.

Κατατα, ολα σπανε, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι δηλωση κλεμμενου και να μπλοκαριστει το ΙΜΕΙ, το οποιο στις περισσοτερες συσκευες μαλιστα δεν αλλαζει κιολας.

Όχι δεν το έκανε by default,εσυ το επέλεγες οπως ειπα και αν θυμαμαι καλα δεν ηταν καν android απλα ηταν αφης,ναι το θυμάμαι και για το  Cerberus το είχα και αυτό απλα μετα από ένα σημείο είχαν αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις και το άφησα,επισης το prey ειναι πολυ καλο ειδικα για laptop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Εισαι σιγουρος πως το εκανε το λειτουργικο της samsung by default? Αυτο το εκανε θυμαμαι (και) το φοβερο και τρομερο προγραμμα Cerberus (που πλακα πλακα εχω καιρο να το τσεκαρω αν υποστηριζεται ακομα). Μεταξυ αλλων μαλιστα με κρυφες εντολες SMS μπορουσες να κανεις το τηλεφωνο να ανοιξει δεδομενα, καμερα κλπ, ακομα και format νομιζω.

Κατατα, ολα σπανε, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι δηλωση κλεμμενου και να μπλοκαριστει το ΙΜΕΙ, το οποιο στις περισσοτερες συσκευες μαλιστα δεν αλλαζει κιολας.

Υπάρχει κανονικά, απλώς πλέον έχει περάσει σε συνδρομητικό μοντέλο. Από τη μία είναι 5 ευρώ το χρόνο για μία συσκευή, οπότε δεν είναι κάτι, από την άλλη όμως ουσιαστικά φάγαμε άκυρο όσοι το αγοράσαμε.

Πάντως για να εκμεταλλευτείς πλήρως τις ικανότητες της εφαρμογής απαιτείται root.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι και το ΙΜΕΙ να μην αλλάζει, το πουλάνε για ανταλλακτικά.

Πόσοι θα πλήρωναν για ένα μεταχειρισμένο κινητό 60-80 ευρώ για μία οθόνη;

Ενώ με το κλεμμένο, σίγουρα θα βρουν καλύτερες τιμές, αν θέλουν να το κρατήσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπαναφέρω το νήμα επειδή κλάπηκε μικρής αξίας μεν κινητό από μέλος της οικογενειας με android. 

Είχα παλιότερα την paid έκδοση του cerberus έως ότου έκανε την βλακεία και ακύρωσε όλες τις life time.

Γνωρίζει κανείς αν αξίζει η αγορά της πλέον ? θέλω να πω ότι σε περίπτωση κλοπής λογικά το πρώτο πράγμα που θα κάνει κάποιος είναι να πετάξει τις sim . Εαν έχεις την εφαρμογή αυτή και είναι το τηλ κλειστό με κλειστό το gps θα μπορέσει κάποιος να κάνει έστω διαγραφή των δεδομένων πχ μέσω sms ? ( νομίζω ότι παλιά την είχε αυτή την δυνατότητα ) 

Επεξ/σία από paiktaras69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Eπαναφέρω το νήμα επειδή κλάπηκε μικρής αξίας μεν κινητό από μέλος της οικογενειας με android. 

Είχα παλιότερα την paid έκδοση του cerberus έως ότου έκανε την βλακεία και ακύρωσε όλες τις life time.

Γνωρίζει κανείς αν αξίζει η αγορά της πλέον ? θέλω να πω ότι σε περίπτωση κλοπής λογικά το πρώτο πράγμα που θα κάνει κάποιος είναι να πετάξει τις sim . Εαν έχεις την εφαρμογή αυτή και είναι το τηλ κλειστό με κλειστό το gps θα μπορέσει κάποιος να κάνει έστω διαγραφή των δεδομένων πχ μέσω sms ? ( νομίζω ότι παλιά την είχε αυτή την δυνατότητα ) 

Δεν εχει σταματήσει το  cerberus  γιατί δεν μπορεί να πάρει τις άδειες που ζητάει απο το android? Κάτι τέτοιο θυμάμαι.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Eπαναφέρω το νήμα επειδή κλάπηκε μικρής αξίας μεν κινητό από μέλος της οικογενειας με android. 

Είχα παλιότερα την paid έκδοση του cerberus έως ότου έκανε την βλακεία και ακύρωσε όλες τις life time.

Γνωρίζει κανείς αν αξίζει η αγορά της πλέον ? θέλω να πω ότι σε περίπτωση κλοπής λογικά το πρώτο πράγμα που θα κάνει κάποιος είναι να πετάξει τις sim . Εαν έχεις την εφαρμογή αυτή και είναι το τηλ κλειστό με κλειστό το gps θα μπορέσει κάποιος να κάνει έστω διαγραφή των δεδομένων πχ μέσω sms ? ( νομίζω ότι παλιά την είχε αυτή την δυνατότητα ) 

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, γιατί και εγώ την πάτησα με την ακύρωση των εφ' όρου ζωής. Όμως είναι 5€ το χρόνο πλέον, πιστεύεις ότι τα δεδομένα σου δεν αξίζουν τόσο;

Τώρα για την αλλαγή SIM, ανάλογα πως έχεις ρυθμισμένη την εφαρμογή, σε ειδοποιεί για το νούμερο της καινούριας (είτε στέλνοντας κρυφό SMS σε αριθμό που έχεις ορίσει, είτε από το dashboard). Οπότε δεν αλλάζει κάτι, πάλι έχεις επικοινωνία. Ακόμη και δεδομένα να μην έχει η νέα κάρτα, κάποια στιγμή θα το συνδέσει σε κάποιο wifi λογικά. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το κλειστό τηλέφωνο, εάν είναι κλειστή η συσκευή πώς θα γίνει οτιδήποτε;

Προσωπικά το έχω με root, όπου εκεί είναι άλλα τα επίπεδα λειτουργικότητας και το τι μπορείς να κάνεις (επιβιώνει ακόμη και από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων). Είναι σα να έχεις βάλει το Predator στη συσκευή σου και να το ελέγχεις ο ίδιος. Εάν κάποιος πάρει το κινητό μου θα έχω φωτογραφία τη φάτσα του, την τοποθεσία του και το νούμερό του άμεσα. Και φυσικά το πιο σημαντικό, διαγραφή των δεδομένων της συσκευής από απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2023 στις 6:35 ΜΜ, BadBoy είπε

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, γιατί και εγώ την πάτησα με την ακύρωση των εφ' όρου ζωής. Όμως είναι 5€ το χρόνο πλέον, πιστεύεις ότι τα δεδομένα σου δεν αξίζουν τόσο;

Τώρα για την αλλαγή SIM, ανάλογα πως έχεις ρυθμισμένη την εφαρμογή, σε ειδοποιεί για το νούμερο της καινούριας (είτε στέλνοντας κρυφό SMS σε αριθμό που έχεις ορίσει, είτε από το dashboard). Οπότε δεν αλλάζει κάτι, πάλι έχεις επικοινωνία. Ακόμη και δεδομένα να μην έχει η νέα κάρτα, κάποια στιγμή θα το συνδέσει σε κάποιο wifi λογικά. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το κλειστό τηλέφωνο, εάν είναι κλειστή η συσκευή πώς θα γίνει οτιδήποτε;

Προσωπικά το έχω με root, όπου εκεί είναι άλλα τα επίπεδα λειτουργικότητας και το τι μπορείς να κάνεις (επιβιώνει ακόμη και από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων). Είναι σα να έχεις βάλει το Predator στη συσκευή σου και να το ελέγχεις ο ίδιος. Εάν κάποιος πάρει το κινητό μου θα έχω φωτογραφία τη φάτσα του, την τοποθεσία του και το νούμερό του άμεσα. Και φυσικά το πιο σημαντικό, διαγραφή των δεδομένων της συσκευής από απόσταση.

Αυτο μου θυμίζει την ατάκα του Γκανταλφ για τα παλαντιρ. Έχει δύο ακρες αυτό το πραγμά και δεν ξερεις ποιος μπορεί να κοιτάζει από την άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...