Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Acer Aspire 5 15.6" (R3-4300U/4GB/128GB/FHD IPS/W10S) ~427€ @Amazon.com


LaMereda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα με την υποστήριξη της ACER Αμερικής με live chat . Μου είπαν ότι στο μοντέλο Α515-44 δεν υπάρχει υποδοχή για δεύτερο σκληρό (στην συσκευασία έιχε κανονικά το bracket). Για την ακρίβεια στην αρχή μου είπαν ότι υποστηρίζει και όταν τους είπα ότι δεν υπάρχει η υποδοχή στην μητρική, με ρώτησαν αν μετά το 44 στο μοντέλο έχει άλλο γράμμα. Όταν τους ενημέρωσα ότι δεν έχει μου τα γύρισαν.

Acer Ελλάδος δεν ήξερε να μου απαντήσει. Πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο πολυ να βρώ μια τόσο απλή πληροφορία για ένα laptop. Αναλυτικά χαρακτηριστικά δεν βρήκα παρά μόνο αυτό https://www.acer.com/ac/en/US/content/model/NX.A6KAA.001, ούτε teardown για το ακριβές μοντέλο Α515-44-R93G

Επεξ/σία από Siapla
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Siapla είπε

Επικοινώνησα με την υποστήριξη της ACER Αμερικής με live chat . Μου είπαν ότι στο μοντέλο Α515-44 δεν υπάρχει υποδοχή για δεύτερο σκληρό (στην συσκευασία έιχε κανονικά το bracket). Για την ακρίβεια στην αρχή μου είπαν ότι υποστηρίζει και όταν τους είπα ότι δεν υπάρχει η υποδοχή στην μητρική, με ρώτησαν αν μετά το 44 στο μοντέλο έχει άλλο γράμμα. Όταν τους ενημέρωσα ότι δεν έχει μου τα γύρισαν.

Acer Ελλάδος δεν ήξερε να μου απαντήσει. Πρώτη φορά δυσκολεύομαι τόσο πολυ να βρώ μια τόσο απλή πληροφορία για ένα laptop. Αναλυτικά χαρακτηριστικά δεν βρήκα παρά μόνο αυτό https://www.acer.com/ac/en/US/content/model/NX.A6KAA.001, ούτε teardown για το ακριβές μοντέλο Α515-44-R93G

https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/acer/aspire-a515-44-r93g, δεν παίρνει 2.5" SATA HDD/SSD...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε το δικό μου έχει το βίσμα στην μητρική. Υπάρχει το bracket στην συσκευασία όμως. Κρίμα.

Με την ευκαιρία, η μητρική έχει 4 SK Hynix H5AN8G6NCJ RVKC τσιπάκια ραμ.
Αν βρει κανείς ραμ 8 ή 16GB με τέτοια τσιπάκια, ας δώσει λινκ.

Προσθέτω και τα χαρακτηριστικά της. Ο πίνακας της 4ης σελίδας:
http://www.hytic.net/upload/files/2019/11/SK Hynix -H5AN8G6NCJR.pdf

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Ούτε το δικό μου έχει το βίσμα στην μητρική. Υπάρχει το bracket στην συσκευασία όμως. Κρίμα.

Με την ευκαιρία, η μητρική έχει 4 SK Hynix H5AN8G6NCJ RVKC τσιπάκια ραμ.
Αν βρει κανείς ραμ 8 ή 16GB με τέτοια τσιπάκια, ας δώσει λινκ.

https://www.cosmodata.gr/product/350704/laptop-gps-kinita/notebook-hardware/mnimes-ram-gia-forita/mnimi-ram-patriot-signature-line-8gb-ddr4-3200mhz-psd48g320081s, δουλεύει 100% σε Dual Channel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Σ'ευχαριστώ, αλλά με νοιάζει περισσότερο να είναι ίδια τα ram chips.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρείς, μόνο αν πάρεις δύο τις ίδιες ή αν το κάνει κάποιος άλλος και σου πουλήσει την μαμίσια...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιάσκο για μένα η αγορά. Παρέλαβα σήμερα μετά από έναν μήνα παρά μία μέρα και ο φορτιστής δεν δουλεύει. Αξίζει λέτε να εξαντλήσω την ήδη περιορισμένη μου υπομονή προσπαθώντας να βγάλω άκρη με αμαζον ή acer ή να τους στείλω στον διάολα και να πάω να πάρω έναν φορτιστή να τελειώνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Ipopotamos είπε

Φιάσκο για μένα η αγορά. Παρέλαβα σήμερα μετά από έναν μήνα παρά μία μέρα και ο φορτιστής δεν δουλεύει. Αξίζει λέτε να εξαντλήσω την ήδη περιορισμένη μου υπομονή προσπαθώντας να βγάλω άκρη με αμαζον ή acer ή να τους στείλω στον διάολα και να πάω να πάρω έναν φορτιστή να τελειώνω?

Πίεσες το βύσμα που κουμπώνει στο λάπτοπ τέρμα μέσα; Γιατί είναι λίγο σφιχτό και το είχα φοβηθεί κι εγώ και δεν δούλευε αν δεν τερμάτιζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ μπήκε τέρμα μέσα. Πήγα και στο μαγαζί που πήρα τον αντάπτορα για το καλώδιο μήπως έφταιγε αυτός, δοκιμάσαμε και άλλο καλώδιο και στο τέλος μου μέτρησε τον φορτιστή και δεν έδινε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/2/2021 στις 8:27 ΠΜ, matrixxx είπε

Αν δεν καλυπτεται απο εγγυηση αντιπροσωπου στην Ελλαδα, καλο θα ηταν να αναφερεται στο #1.

Ρώτησα εγώ στην acer Ελλάδας και μου είπαν δεν καλύπτεται στην Ελλάδα. Μόνο από ευρωπαϊκές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, arist1976 είπε

Ρώτησα εγώ στην acer Ελλάδας και μου είπαν δεν καλύπτεται στην Ελλάδα. Μόνο από ευρωπαϊκές χώρες.

Ναι, το εχουν γραψει και αλλοι, γι αυτο αλλωστε την επομενη ημερα μπηκε η σημειωση στο #1 οπως ειχα πει:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν καλυπτεται απο εγγυηση αντιπροσωπου στην Ελλαδα

Επεξ/σία 9 Φεβρουαρίου από matrixxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία να αναφέρω πως επειδή ακριβώς αυτή την απάντηση πήρα κι εγώ από την ελληνική αντιπροσωπία για το θέμα που ανέφερα πιο πάνω, μου έκαναν 10% επιστροφή από την Amazon, χωρίς πολλά πολλά,  και αγόρασα φορτιστή από εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 1:04 ΜΜ, DownUNDERground είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

2ο σκληρό παίρνει;

Ο 1ος αναβαθμίζεται εύκολα φαντάζομαι έτσι;

Εδώ είμαστε;;; Αν βάζω το σωστό μοντέλο απαντάω μόνος μου ότι και στα 2 από πάνω η απάντηση είναι ναι. Μια επιβεβαίωση και από κάποιον άλλον αν γίνεται. @LaMereda εσύ έχεις εικόνα ίσως; Ευχαριστώ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


 

 

 

Δυστυχώς δεν παίρνει δεύτερο σκληρό το συγκεκριμένο μοντέλο Acer Aspire 5 A515-44-R93G.

Στο amazon διάβασα ότι η ραμ είναι κλειδωμένη στο bios να δουλεύει στα 2400 mhz. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παραγγείλω και εγώ την άλλη βδομάδα αλλά ανησυχώ λίγο για την εγγύηση. Γιατί πριν 2 χρόνια πήρα πάλι από το amazon ένα acer 600€ και στους 13 μήνες(μόλις έληξε η εγγύηση) κάηκε η μητρική και αχρηστευτηκε.Οποτε είμαι λίγο διστακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...