Προς το περιεχόμενο

Corsair h100iV2 Vs Αεροψυξη


Mr^Robot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Δυστυχώς δεν με παίρνει στο φάρδος , αφού βρίσκει στο πρώτο ντιμ σλοτ.  ( να είναι καλα το site της Be Quiet ) 

Η επόμενη λύση είναι η Slim έκδοση της .

Νομίζω εχω καταλήξει στης τρεις επικρατέστερες

- DEEPCOOL AS500 BK

- Be Quiet Dark Rock Slim

- COOLERMASTER HYPER 212 BLACK EDITION

Προς το παρών κερδίζει η CoolerMaster αφου εχει τα μισα χρήματα για αυτο που προσφερει.

 

άμα είναι σφικτό το butget θα μείνεις ικανοποιημένος και με την coolermaster

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Coolermaster ψηφιζω κι εγω (δεν υπαρχει λογος να δωσεις +25 ευρω για deepcool και βγαλε οπωσδηποτε το ai suite.

Την πατησα κι εγω περυσι πηγα να κανω μια ρυθμιση στα usb σε ενα htpc 1155 που ειχα και μετα εκανε τα δικα του,μεχρι που δεν εβλεπε κανενα usb και δεν μπορουσα να μπω ουτε bios ουτε windows και αναγκαστικα φορματ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τα fans φανταζομαι δεν ειναι συνδεδεμενα πανω στην ψυκτρα, αλλα στην μητρικη, σωστα? Κατεβασε το argus monitor. Ειναι τοπ για fan control και μου ελυσε τα χερια (το αγορασα κιολας μιας και ειδα οτι κανει σωστα την δουλεια του)

Προτεινω να παιξεις με avg cpu temp για να μην εχεις τα spikes σε rpm λογω θερμοκρασιων

image.png.0ae3f9656b37ef1b233de109beef4c7f.png

 

Επισης πεταξε οπωσδηποτε το ai suite. Υπαρχουν αρκετα reports για Bugs κτλ που μονο με φορματ καθαριζει το pc απο τα asus services που τρεχουν στο bg

Τα φανς είναι Y splitter πάνω στην υδρόψυξη , θα απεγκαταστησω το AI SUITE και θα εγκαταστησω το argus monitor για να δω τι ενδειξεις μου εχει.

5 ώρες πριν, ICE-T είπε

άμα είναι σφικτό το butget θα μείνεις ικανοποιημένος και με την coolermaster

Για 5-10 ευρω δεν το συζητάω εντάξει , απλα η συγκεκριμένη be quiet "βρίσκει" στο πρώτο ραμ σλοτ το οποιο ειναι κατελειμενο ... συνεπώς θα εχω πρόβλημα στην τοποθέτηση . 

5 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Coolermaster ψηφιζω κι εγω (δεν υπαρχει λογος να δωσεις +25 ευρω για deepcool και βγαλε οπωσδηποτε το ai suite.

Την πατησα κι εγω περυσι πηγα να κανω μια ρυθμιση στα usb σε ενα htpc 1155 που ειχα και μετα εκανε τα δικα του,μεχρι που δεν εβλεπε κανενα usb και δεν μπορουσα να μπω ουτε bios ουτε windows και αναγκαστικα φορματ.

Νομίζω θα καταλήξω εκει τελικά αν δεν ερθει στα ισια του και με το προγραμματακι που προτείνει ο φιλος @SabotazNic

 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Τα φανς είναι Y splitter πάνω στην υδρόψυξη , θα απεγκαταστησω το AI SUITE και θα εγκαταστησω το argus monitor για να δω τι ενδειξεις μου εχει.

Προφανώς πρέπει να τα συνδέσεις πάνω στην μητρική αν θέλεις να τα ελέγξεις με bios/software. Αλλιώς μόνο μέσω της corsair. 

Και υπόψιν πρέπει να ορίσεις καμπύλη με βάση την θερμοκρασία του υγρού, και οχι cpu (εκτός και αν αλλάξεις ποια ένδειξη θα διαβάζει) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Τα φανς είναι Y splitter πάνω στην υδρόψυξη

Το προβλημα που έχεις το έχεις δημιουργήσει μόνος σου συνδέοντας διαφορετικά fans με splitter επανω στην corsair .

Αν δεν κανω λαθος ανεφερες σε προηγούμενο ποστ οτι εχεις συνδεσει 4 fans ,δυό ειδών. 

Επίσης εαν παλι δεν κανω λάθος η h100i v2 βγαζει μία γραμμή μονο για fans σε Y cable. Αν πανω εκει βαλεις αλλα δύο splitter ή τελος παντων διαφορετικων στροφων fans,τότε φεξε μου και γλίστρισα,μην περιμενεις να μπορεις να κανεις σωστη ρυθμιση και να δουλευουν σωστά,ούτε και ξερεις μαλλον στις ποσες στροφες φτανουν αφού μόνο το ένα cable έχει το καλωδιο για τις στροφες.

Χρησιμοιποιω εδω και χρονια και το icue αλλα και το corsair link κατα περίπτωση ,με 3-4 διαφορετικες υδροψύξεις και ποτέ δεν ειχα πρόβλημα.

Χρησιμοποίησε τουλαχιστον ιδίων χαρακτηριστικών φανακια στην aio 

Το aisuite ειναι για τα πανηγυρια,βγάλτο χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Το προβλημα που έχεις το έχεις δημιουργήσει μόνος σου συνδέοντας διαφορετικά fans με splitter επανω στην corsair .

Αν δεν κανω λαθος ανεφερες σε προηγούμενο ποστ οτι εχεις συνδεσει 4 fans ,δυό ειδών. 

Επίσης εαν παλι δεν κανω λάθος η h100i v2 βγαζει μία γραμμή μονο για fans σε Y cable. Αν πανω εκει βαλεις αλλα δύο splitter ή τελος παντων διαφορετικων στροφων fans,τότε φεξε μου και γλίστρισα,μην περιμενεις να μπορεις να κανεις σωστη ρυθμιση και να δουλευουν σωστά,ούτε και ξερεις μαλλον στις ποσες στροφες φτανουν αφού μόνο το ένα cable έχει το καλωδιο για τις στροφες.

Χρησιμοιποιω εδω και χρονια και το icue αλλα και το corsair link κατα περίπτωση ,με 3-4 διαφορετικες υδροψύξεις και ποτέ δεν ειχα πρόβλημα.

Χρησιμοποίησε τουλαχιστον ιδίων χαρακτηριστικών φανακια στην aio 

Το aisuite ειναι για τα πανηγυρια,βγάλτο χθες.

Εχω δυο ειδων αλλα τα δυο φανς στο Y spliter ειναι τα μαμα , τα αλλα δυο στο πισω μερος της τα εχω σύνδεσει στην μητρικη τα οποια ειναι τα SP120 και ειναι πανομοιότυπα μεταξυ τους 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mr^Robot είπε

Τα δυο φανς που ειναι πανω στην υδρόψυξη δηλαδη στο Y spliter ειναι τα μαμα , τα αλλα δυο τα εχω σύνδεση στην μητρικη τα οποια ειναι τα ιδια μεταξυ τους .

Τότε θα έπρεπε να λειτουργούν σωστά. Πιστευω πως εχει γίνει conflict πιο πιθανά με το βρωμο aisuite της asus. 

Όλα αυτα τα προγράμματα εκτός οτι κουβαλανε αναπηρίες χρόνων,δεν συνεργάζονται μεταξύ τους και πολλες φορες αν τρεχουν μαζι δημιουργουν θέματα.

Και οι ιδιοι οι devs συμβολευουν να μην τρεχουμε μαζι διαφορετικα monitoring softwares 

Εάν μπορεις κανε ενα φορματ να καθαρίσουν ολα γιατί οπως σωστα γραφτηκε πιο πισω οι μαλακιες της ασους δεν φευγουν ποτέ..Πέρνα μόνο το icue για αρχη και βλέπεις.

Για μενα δεν αξιζει να δωσεις λεφτά για αλλαγες,μια χαρα συστημα εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Τότε θα έπρεπε να λειτουργούν σωστά. Πιστευω πως εχει γίνει conflict πιο πιθανά με το βρωμο aisuite της asus. 

Όλα αυτα τα προγράμματα εκτός οτι κουβαλανε αναπηρίες χρόνων,δεν συνεργάζονται μεταξύ τους και πολλες φορες αν τρεχουν μαζι δημιουργουν θέματα.

Και οι ιδιοι οι devs συμβολευουν να μην τρεχουμε μαζι διαφορετικα monitoring softwares 

Εάν μπορεις κανε ενα φορματ να καθαρίσουν ολα γιατί οπως σωστα γραφτηκε πιο πισω οι μαλακιες της ασους δεν φευγουν ποτέ..Πέρνα μόνο το icue για αρχη και βλέπεις.

Για μενα δεν αξιζει να δωσεις λεφτά για αλλαγες,μια χαρα συστημα εχεις.

Μα μονο το Corsair Link ειχα .. αφου μου ειχε φαει τη ψυχη ο μονος τρόπος για να "ηρεμήσουν" ηταν το AI SUITE , πιστεψε με οτι μετα το calibrating "έστρωσαν" και αφου το ειχα ήρεμο ειπα να το αφήσω ετσι ... αλλα μετα αρχίσαν τα μαρσαρίσματα ... εχω φαει απογεύματα και απογεύματα..

Καλα δεν είναι και πρώτο πράμα το Corsair Link Επισης ... Το Icue που ειχα δοκιμάσει συνεργάζονταν καλύτερα  , ωστόσο απεγκατεστησα το AI suite και εχω το argus monitor που πρότεινε ο φιλος ποιο πάνω , προς το παρων καλα τα παμε.

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Μα μονο το Corsair Link ειχα .. αφου μου ειχε φαει τη ψυχη ο μονος τρόπος για να "ηρεμήσουν" ηταν το AI SUITE , πιστεψε με οτι μετα το calibrating "έστρωσαν" και αφου το ειχα ήρεμο ειπα να το αφήσω ετσι ... αλλα μετα αρχίσαν τα μαρσαρίσματα ... εχω φαει απογεύματα και απογεύματα..

Καλα δεν είναι και πρώτο πράμα το Corsair Link Επισης ... Το Icue που ειχα δοκιμάσει συνεργάζονταν καλύτερα  , ωστόσο απεγκατεστησα το AI suite και εχω το argus monitor που πρότεινε ο φιλος ποιο πάνω , προς το παρων καλα τα παμε.

Το ai suite το εγκατεστησες τωρα ή το ειχες ηδη? Παντως και απο το bios υπαρχει calibration Για τα fans. Απλα αν θες να το βγαλεις, κατεβασε το revo uninstaller να πιασει οτι μπορει.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το ai suite το εγκατεστησες τωρα ή το ειχες ηδη? Παντως και απο το bios υπαρχει calibration Για τα fans. Απλα αν θες να το βγαλεις, κατεβασε το revo uninstaller να πιασει οτι μπορει.

Δεν το είχα , το εγκατέστησα πριν λίγο καιρό γιατί είχε αρχίσει να κάνει νούμερα το Corsair Link.

Θα βάλω και κανένα τέτοιο πρόγραμμα να κάνει καμία εκκαθάριση.

Edit : Εκανα και το μετεωρο βήμα και έβγαλα απο Y splitter τα στοκ φανς και τα συνδεσα στο cpu_header , επιπλεον αφαιρεσα τα παντα απο AI SUITE και Corsair! Εφτιαξα λιγο το curbe απο bios και τα πράγματα φαίνονται σταθερά προς το παρόν ! Πως παω απο θερμοκρασίες σε Load;

1.png

2.png

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αισίως για οποίον ενδιαφέρει κατέληξα στην CoolerMaster λογο Απόδοσης/Τιμής , και σήμερα την τοποθέτησα με της πρώτες εντυπώσεις να είναι θετικές . 35c σε idle  mode στο 50% της ψυκτρας  οπου δεν ακούγεται κιχ .. Σε stress που της εκανα με το OCCT παίζει απο 74c εως 79c και φαντάζομαι κανει adjust με το curve που της εδωσα απο το Bios . Τελος το Corsair Link , Τελος το Icue , Τελος το AI suite και τελος και τα ξερογκαζα  .

Επισης "χώρεσε" στην κυριολεξία "ισα ισα" για οποίον μπορεί να ενδιαφέρει θα βαλω φωτο απο κατω ! Τέλος σκέφτομαι στο κοντινο μέλλον να βελτιώσω το airflow αντικαθιστώντας τους Sp120 με noctua φανς .

Ευχαριστώ ολους που ειπαν την γνώμη τους και με βοήθησαν στην απόφαση μου.

IMG_20210213_165154.jpg

Επεξ/σία από Mr^Robot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mr^Robot είπε

Αισίως για οποίον ενδιαφέρει κατέληξα στην CoolerMaster λογο Απόδοσης/Τιμής , και σήμερα την τοποθέτησα με της πρώτες εντυπώσεις να είναι θετικές . 35c σε idle  mode στο 50% της ψυκτρας  οπου δεν ακούγεται κιχ .. Σε stress που της εκανα με το OCCT παίζει απο 74c εως 79c και φαντάζομαι κανει adjust με το curve που της εδωσα απο το Bios . Τελος το Corsair Link , Τελος το Icue , Τελος το AI suite και τελος και τα ξερογκαζα  .

Επισης "χώρεσε" στην κυριολεξία "ισα ισα" για οποίον μπορεί να ενδιαφέρει θα βαλω φωτο απο κατω ! Τέλος σκέφτομαι στο κοντινο μέλλον να βελτιώσω το airflow αντικαθιστώντας τους Sp120 με noctua φανς .

Ευχαριστώ ολους που ειπαν την γνώμη τους και με βοήθησαν στην απόφαση μου.

IMG_20210213_165154.jpg

 

Λίγο off-topic, αλλά μου φαίνεται τόσο περίεργο που κάναμε εντελώς αντίθετα ταξίδια εμείς οι δύο για (σχετικά) παρεμεφερείς λόγους.😅

Είχα μέχρι πρότινως μία coolemaster hyper 212 black η οποία είχε πολύ υψηλές θερμοκρασίες(ειδικά σε idle) και πολύ θόρυβο οπότε πήγα σε aio και βρήκα την υγειά μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα όντως , και αρκετά παράδοξο θα έλεγα.

Τι θερμοκρασίες είχες με την cooker master ; 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

Χαχαχα όντως , και αρκετά παράδοξο θα έλεγα.

Πόσους βαθμούς είχες με την cooker master ; 

Με ambient 12-15°C είχα ~38°C σε idle. Στο Pes 2021 με 40-45% load έφτανε τους 70-72°C ενώ στο aida64, ανέβαινε στους 85°C σε λιγότερο από λεπτό κι άγγιζε το 90άρι στο μισάωρο.

Γενικά αυτές οι θερμοκρασίες δε θα με ανησυχούσαν τόσο αν δεν ήταν με τόσο χαμηλή θερμοκρασία δωματίου. Και ο θόρυβος ήταν απαράδεκτος για εμένα σε ολοκαίνουργιο pc με καλό airflow, ειδικά σε idle. Σε βαριά χρήση δε, λόγω των πολύ άσχημων θερμοκρασιών έκανε σαν αεροπλάνο.

Κι όλα αυτά με έναν i5 10600k! Που θα έφταναν όταν έκανα upgrade σε καλύτερο επεξεργαστή στο μέλλον και σε 35-40°C ambient;

 

Οπότε πήγα σε aio και συγκεκριμένα σε μία NZXT Kraken X73 που βρήκα σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Πλέον με την Χ73 και με 20°C στο δωμάτιο, έχω σε idle ~27°C, στο Pes είναι στους ~53°C, ενώ στο aida64 μετά από ώρα στο full stress test, δεν ανέβηκε πάνω από τους 62°C.

Και ο θόρυβος! Απόλυτη ησυχία(σε σχέση με πριν τουλάχιστον)!

Αφού φαντάσου, πλέον ακούγεται σχεδόν εκκωφαντικός ο μηχανικός σκληρός δίσκος όταν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...