Προς το περιεχόμενο

Corsair h100iV2 Vs Αεροψυξη


Mr^Robot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zen3gr είπε

Οπότε με μια arctic freezer με 2 120 χιλιοστών ανεμιστηρακια για push-pull θεωρείς ότι θα είμαι καλυμμένος;

Eννοείς αυτή? https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html

Ασφαλώς. Push pull για ποιό λόγο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Eννοείς αυτή? https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240.html

Ασφαλώς. Push pull για ποιό λόγο? 

Εννοούσα αέρα, οπότε αυτή: https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-eSports-Duο-Red.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zen3gr είπε

Aν μιλάμε για stock χωρίς MCE που κάποιες μητρικές έχουν ανοιχτές by default ναι, μπόμπα θα είσαι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zen3gr είπε

Οπότε με μια arctic freezer με 2 120 χιλιοστών ανεμιστηρακια για push-pull θεωρείς ότι θα είμαι καλυμμένος;

Εγω πάλι λεω να μην κάνεις αλχημείες όπως με το κουτι. Κι αν σε λίγο καιρό θέλεις και να κλοκαρεις; Τι θα κάνεις; Καλυτερη ψυκτρα και βαλε βγαλε; Άποψή μου, γιατί παλιότερα τα ιδια εκανα και πλεον άλλαξα τροπάριο.

 

ΥΓ. Κάτι άλλο που ξανασκεφτηκα είναι το κουτι σου. Επειδή δεν το ξέρω καθόλου, ας απαντήσει κάποιος που το έχει περισσότερο: Ακόμα και με τα έξτρα fans θα μπορεί να πεταει αρκετο αερα έξω αν δουλεύεις στο 100% για ώρες; Ή θα πιάσει μια αρκετά υψηλή θερμοκρασία μεσα σταθερά μετά από κάποια ώρα και θα μείνει εκει; Μπορει να λεω και βλακειες βεβαια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, vins είπε

Εγω πάλι λεω να μην κάνεις αλχημείες όπως με το κουτι. Κι αν σε λίγο καιρό θέλεις και να κλοκαρεις; Τι θα κάνεις; Καλυτερη ψυκτρα και βαλε βγαλε; Άποψή μου, γιατί παλιότερα τα ιδια εκανα και πλεον άλλαξα τροπάριο.

 

ΥΓ. Κάτι άλλο που ξανασκεφτηκα είναι το κουτι σου. Επειδή δεν το ξέρω καθόλου, ας απαντήσει κάποιος που το έχει περισσότερο: Ακόμα και με τα έξτρα fans θα μπορεί να πεταει αρκετο αερα έξω αν δουλεύεις στο 100% για ώρες; Ή θα πιάσει μια αρκετά υψηλή θερμοκρασία μεσα σταθερά μετά από κάποια ώρα και θα μείνει εκει; Μπορει να λεω και βλακειες βεβαια.

Αν μιλαμε για cpu rendering ανετα, οσο χαλια κουτι και να εχει. Ο 10600 με all core oc στα [email protected]  θα ειναι στα 130watt, μπορει και πιο χαμηλα. Αν μπει και η gpu στο παιχνίδι τοτε θελει καλο airflow. 

Χοντρικα και μπακαλιστιμα η arctic freezer που κοιταει σε εντελως ακραια σεναρια (10900koced) θα ειναι 10-13 βαθμους πανω απο μια κορυφαια aio. Η d15 θα ειναι περιπου 5 με 8. Αυτα απο δικα μου test. Με τον 10600k που εχει ο φίλος λογικα οι διαφορες θα ειναι μικροτερες. Βεβαια τα test μου δεν γινανε σε 24ωρο rendering οπου μπορει η freezer να τα κλασει με τετοιο φορτίο. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η D15 δεν χωράει στο κουτί του ανθρώπου γιατί την συγκρίνετε με το Artic 34 δεν καταλαβαίνω  και δεν βοηθάτε τον άνθρωπο έτσι 

1 ώρα πριν, vins είπε

Εγω πάλι λεω να μην κάνεις αλχημείες όπως με το κουτι. Κι αν σε λίγο καιρό θέλεις και να κλοκαρεις; Τι θα κάνεις; Καλυτερη ψυκτρα και βαλε βγαλε; Άποψή μου, γιατί παλιότερα τα ιδια εκανα και πλεον άλλαξα τροπάριο.

 

ΥΓ. Κάτι άλλο που ξανασκεφτηκα είναι το κουτι σου. Επειδή δεν το ξέρω καθόλου, ας απαντήσει κάποιος που το έχει περισσότερο: Ακόμα και με τα έξτρα fans θα μπορεί να πεταει αρκετο αερα έξω αν δουλεύεις στο 100% για ώρες; Ή θα πιάσει μια αρκετά υψηλή θερμοκρασία μεσα σταθερά μετά από κάποια ώρα και θα μείνει εκει; Μπορει να λεω και βλακειες βεβαια.

τα είπαμε εχτές 😂 Artic πλαστικό μπρίκι και και το καλοκαίρι θα λιώσει σαν παγωτό πάνω στον επεξεργαστή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Αφού η D15 δεν χωράει στο κουτί του ανθρώπου γιατί την συγκρίνετε με το Artic 34 δεν καταλαβαίνω  και δεν βοηθάτε τον άνθρωπο έτσι 

τα είπαμε εχτές 😂 Artic πλαστικό μπρίκι και και το καλοκαίρι θα λιώσει σαν παγωτό πάνω στον επεξεργαστή

 

1 ώρα πριν, vins είπε

Εγω πάλι λεω να μην κάνεις αλχημείες όπως με το κουτι. Κι αν σε λίγο καιρό θέλεις και να κλοκαρεις; Τι θα κάνεις; Καλυτερη ψυκτρα και βαλε βγαλε; Άποψή μου, γιατί παλιότερα τα ιδια εκανα και πλεον άλλαξα τροπάριο.

 

ΥΓ. Κάτι άλλο που ξανασκεφτηκα είναι το κουτι σου. Επειδή δεν το ξέρω καθόλου, ας απαντήσει κάποιος που το έχει περισσότερο: Ακόμα και με τα έξτρα fans θα μπορεί να πεταει αρκετο αερα έξω αν δουλεύεις στο 100% για ώρες; Ή θα πιάσει μια αρκετά υψηλή θερμοκρασία μεσα σταθερά μετά από κάποια ώρα και θα μείνει εκει; Μπορει να λεω και βλακειες βεβαια.

Εγώ μίλησα για την arctic 34 esports duo (αέρας) με τα δύο ανεμιστηρακια για push pull, γι'αυτό μπήκε στη συζήτηση.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν δύο απόψεις τελικά, είτε κάποια noctua να χωράει στα 80 ευρώ, είτε κάποια γνωστή με κανένα 40αρι και οπωσδήποτε 12αρη ανεμιστηρακια.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αν μιλαμε για cpu rendering ανετα, οσο χαλια κουτι και να εχει. Ο 10600 με all core oc στα [email protected]  θα ειναι στα 130watt, μπορει και πιο χαμηλα. Αν μπει και η gpu στο παιχνίδι τοτε θελει καλο airflow. 

Χοντρικα και μπακαλιστιμα η arctic freezer που κοιταει σε εντελως ακραια σεναρια (10900koced) θα ειναι 10-13 βαθμους πανω απο μια κορυφαια aio. Η d15 θα ειναι περιπου 5 με 8. Αυτα απο δικα μου test. Με τον 10600k που εχει ο φίλος λογικα οι διαφορες θα ειναι μικροτερες. Βεβαια τα test μου δεν γινανε σε 24ωρο rendering οπου μπορει η freezer να τα κλασει με τετοιο φορτίο. 

Για το τελευταίο που λες είπα περισσότερο, που κι εγω δεν το ξέρω...

Τώρα για τα watt, προσωπικά έχω δει αποσυνδεση τους σε σχέση με τη θερμοκρασία που απάγεται. Κοινώς μπορεί να βλέπεις και περισσότερα watt αλλα να απάγεται καλύτερα η θερμοκρασία, κάτι που σημαίνει ότι εκεί αρχίζει και παίζει ρόλο το κουτι και το airflow. Ξαναλεω δεν είμαι ειδικός, αλλα προσωπικά το εχω παρατηρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Herald είπε

H D15 πάντως είναι overkill, δεν χρειάζεσαι τέτοια ψύκτρα εκτός και αν παίζεις κλοκαρισμένος στα όρια, πράγμα που δεν νομίζω μιας και θες το PC για πολύωρο rendering. H h100i στα ίδια επίπεδα με την D15 είναι από θέμα θερμοκρασίας αλλά με αρκετά μεγαλύτερο θόρυβο αν αφήσεις τα στοκ φανς, τα οποία είναι αρκετά θορυβώδη. Υπάρχουν και άλλες ψύκτρες από noctua που δεν σου τρώνε όλο το κουτί (u12s ας πούμε) και θα κάνουν δουλειά.  Ακόμα και μια ψύκτρα του 30€ θα έκανε δουλειά. 

Οι θερμοκρασίες του tsamo είναι εκτός πραγματικότητας και πιθανόν να μην έχει βάλει σωστά είτε την πάστα είτε την ψύκτρα οπότε μην τις λαμβάνεις υπόψιν

Είτε είχες κουμπώσει λάθος την ψύκτρα, είτε το application της πάστας ήταν κακό. Ουσιαστικά από την CM στην kraken με 8C υψηλότερο ambient έπεσες 30 βαθμούς. Ε δεν παίζει αυτό, μιλάμε για 38 βαθμούς δέλτα. 

Θα συμφωνήσω ότι η D15 είναι λίγο overkill για τον 10600k και αρκετά ακριβή, εκτός αν σκοπεύεις μελλοντικά να πας σε μεγαλύτερο επεξεργαστή και δε θες να αλλάζεις συνέχεια. Σε εμένα κάτι δεν πήγαινε καλά, αλλά σίγουρα δεν έφταιγε ούτε η πάστα, ούτε λάθος κούμπωμα της ψύκτρας.

Κούμπωσα, ξεκούμπωσα και άλλαξα πάστα 5-6 φορές, πριν αλλάξω την cm. Τόσα χρόνια που φτιάχνω υπολογιστές, πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο που δεν έβγαζε καμία λογική. Σε δεύτερο χρόνο, θα δοκιμάσω τη ψύκτρα και σε άλλους υπολογιστές να δω μήπως έφταιγε εκείνη (αν και αμφιβάλλω). Έχω κάτι υποψίες ότι μπορεί να "έφταιγε" η κάρτα γραφικών, επειδή σε βαρύ load έστελνε όλο το ζεστό αέρα πάνω στη ψύκτρα.

Στην kraken πήγα λόγω τρομερής προσφοράς που βρήκα(και άμεσα διαθέσιμης και κοντά μου) κι επειδή σκοπεύω μελλοντικά να πάω σε δυνατότερο επεξεργαστή, αλλιώς υπάρχουν πολύ καλύτερες vfm ψύκτρες και σε αέρα και σε νερό, όπως έχουν πει και οι φίλοι παραπάνω.

Απλά περιπλέκει αρκετά τα πράγματα η τωρινή κατάσταση.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσανατολίζομαι σε μια από τις παρακάτω Noctua, με έπεισε η φημισμένη ποιότητα της εταιρείας.

ύψος | ανεμιστήρες | μοντέλο | τιμή

160 | 1x140+1x120/140 optional | NH-D15S | 90

158 | 1x120+1x120 | NH-U12S (If power limits are disabled in BIOS, CPU might not be able to keep maximum turbo clock under prolonged AVX loads, suggested maximum power limit: 205W) | 64

Προσπαθόντας να επιλέξω, έχω τις εξής σκέψεις:

-αργότερα στο μικρό κουτάκι μου (Kolink Void, ψύκτρα μέχρι 160mm) θα προστεθεί και κάποια κάρτα quadro ή GTX, αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στο airflow οπότε η μικρότερη u12s θα με ευνοήσει. Από την άλλη, η d15s έχει 140αρη ανεμιστήρα που, αν έχω καταλάβει καλά, για το ίδιο load θα παράγει λιγότερο θόρυβο, κάτι που είναι θεμιτό. Ενώ και οι δύο υποστηρίζουν διπλό ανεμιστήρα, πρακτικά αυτό δεν ξέρω 100% αν μπορεί να γίνει στην d15s καθώς για δεύτερο 140αρη ανεμιστήρα το ύψος θα φτάσει στα 165mm, που δεν χωράει στο κουτί, ενώ με έναν 120αρη ως δεύτερο το ανεκτό ram clearance πέφτει στα 47mm από τα 67mm. Και σε αυτό μια ερώτηση: όταν λέει το e-shop ύψος, εννοεί το "clearance" που βλέπω στο site της noctua; https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c16d-16gis-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-aegis-dual-kit-p-PER.577629

-η παρένθεση της u12s είναι από το site της noctua για το compatibility της ψύκτρας με τον 10600κ. Τί σημαίνει αυτό;

Σκοπός μου δεν είναι να το κλοκάρω την CPU στο θεό αλλά να έχω μια αύξηση στα ρολόγια που θα μου επιτρέψει να δω αποτελέσματα πάνω στην δουλειά μου χωρίς να χάσω σε σταθερότητα/διάρκεια ζωής.

Σε όλα αυτά το +20 της d15s δεν είναι κάτι τρομερά απαγορευτικό αλλά καλό θα ήταν να μείνει στην τσέπη μου αν γίνεται.

Οποιαδήποτε πρόταση/σκέψη/κατεύθυνση θα με βοηθήσουν πολύ.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από zen3gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zen3gr είπε

Προσανατολίζομαι σε μια από τις παρακάτω Noctua, με έπεισε η φημισμένη ποιότητα της εταιρείας.

ύψος | ανεμιστήρες | μοντέλο | τιμή

160 | 1x140+1x120/140 optional | NH-D15S | 90

158 | 1x120+1x120 | NH-U12S (If power limits are disabled in BIOS, CPU might not be able to keep maximum turbo clock under prolonged AVX loads, suggested maximum power limit: 205W) | 64

Προσπαθόντας να επιλέξω, έχω τις εξής σκέψεις:

-αργότερα στο μικρό κουτάκι μου (Kolink Void, ψύκτρα μέχρι 160mm) θα προστεθεί και κάποια κάρτα quadro ή GTX, αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στο airflow οπότε η μικρότερη u12s θα με ευνοήσει. Από την άλλη, η d15s έχει 140αρη ανεμιστήρα που, αν έχω καταλάβει καλά, για το ίδιο load θα παράγει λιγότερο θόρυβο, κάτι που είναι θεμιτό. Ενώ και οι δύο υποστηρίζουν διπλό ανεμιστήρα, πρακτικά αυτό δεν ξέρω 100% αν μπορεί να γίνει στην d15s καθώς για δεύτερο 140αρη ανεμιστήρα το ύψος θα φτάσει στα 165mm, που δεν χωράει στο κουτί, ενώ με έναν 120αρη ως δεύτερο το ανεκτό ram clearance πέφτει στα 47mm από τα 67mm. Και σε αυτό μια ερώτηση: όταν λέει το e-shop ύψος, εννοεί το "clearance" που βλέπω στο site της noctua; https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c16d-16gis-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-aegis-dual-kit-p-PER.577629

-η παρένθεση της u12s είναι από το site της noctua για το compatibility της ψύκτρας με τον 10600κ. Τί σημαίνει αυτό;

Σκοπός μου δεν είναι να το κλοκάρω την CPU στο θεό αλλά να έχω μια αύξηση στα ρολόγια που θα μου επιτρέψει να δω αποτελέσματα πάνω στην δουλειά μου χωρίς να χάσω σε σταθερότητα/διάρκεια ζωής.

Σε όλα αυτά το +20 της d15s δεν είναι κάτι τρομερά απαγορευτικό αλλά καλό θα ήταν να μείνει στην τσέπη μου αν γίνεται.

Οποιαδήποτε πρόταση/σκέψη/κατεύθυνση θα με βοηθήσουν πολύ.

Ευχαριστώ.

Για μένα πας στην d15s και δε χρειάζεσαι τπτ αλλο. Η διαφορά με 2 ανεμιστήρες ειναι πολυ μικρή και για τη χρήση σου overkill ούτως ή άλλως. Καμία σχέση η 12 με τη 15 και για μένα τα καρααξιζει τα παραπάνω χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, zen3gr είπε

Προσανατολίζομαι σε μια από τις παρακάτω Noctua, με έπεισε η φημισμένη ποιότητα της εταιρείας.

ύψος | ανεμιστήρες | μοντέλο | τιμή

160 | 1x140+1x120/140 optional | NH-D15S | 90

158 | 1x120+1x120 | NH-U12S (If power limits are disabled in BIOS, CPU might not be able to keep maximum turbo clock under prolonged AVX loads, suggested maximum power limit: 205W) | 64

Προσπαθόντας να επιλέξω, έχω τις εξής σκέψεις:

-αργότερα στο μικρό κουτάκι μου (Kolink Void, ψύκτρα μέχρι 160mm) θα προστεθεί και κάποια κάρτα quadro ή GTX, αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στο airflow οπότε η μικρότερη u12s θα με ευνοήσει. Από την άλλη, η d15s έχει 140αρη ανεμιστήρα που, αν έχω καταλάβει καλά, για το ίδιο load θα παράγει λιγότερο θόρυβο, κάτι που είναι θεμιτό. Ενώ και οι δύο υποστηρίζουν διπλό ανεμιστήρα, πρακτικά αυτό δεν ξέρω 100% αν μπορεί να γίνει στην d15s καθώς για δεύτερο 140αρη ανεμιστήρα το ύψος θα φτάσει στα 165mm, που δεν χωράει στο κουτί, ενώ με έναν 120αρη ως δεύτερο το ανεκτό ram clearance πέφτει στα 47mm από τα 67mm. Και σε αυτό μια ερώτηση: όταν λέει το e-shop ύψος, εννοεί το "clearance" που βλέπω στο site της noctua; https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c16d-16gis-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-aegis-dual-kit-p-PER.577629

-η παρένθεση της u12s είναι από το site της noctua για το compatibility της ψύκτρας με τον 10600κ. Τί σημαίνει αυτό;

Σκοπός μου δεν είναι να το κλοκάρω την CPU στο θεό αλλά να έχω μια αύξηση στα ρολόγια που θα μου επιτρέψει να δω αποτελέσματα πάνω στην δουλειά μου χωρίς να χάσω σε σταθερότητα/διάρκεια ζωής.

Σε όλα αυτά το +20 της d15s δεν είναι κάτι τρομερά απαγορευτικό αλλά καλό θα ήταν να μείνει στην τσέπη μου αν γίνεται.

Οποιαδήποτε πρόταση/σκέψη/κατεύθυνση θα με βοηθήσουν πολύ.

Ευχαριστώ.

φιλαρακι μην το λυπασαι το 20αρι και παρε την 15s ειναι κατι που θα σου μεινει και θα την δουλευεις καιρο,καλυτερα overkill παρα να σκεφτεσαι το καλοκαιρι αν θα τι βγαλει στο rendeering 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zen3gr είπε

Προσανατολίζομαι σε μια από τις παρακάτω Noctua, με έπεισε η φημισμένη ποιότητα της εταιρείας.

ύψος | ανεμιστήρες | μοντέλο | τιμή

160 | 1x140+1x120/140 optional | NH-D15S | 90

158 | 1x120+1x120 | NH-U12S (If power limits are disabled in BIOS, CPU might not be able to keep maximum turbo clock under prolonged AVX loads, suggested maximum power limit: 205W) | 64

Προσπαθόντας να επιλέξω, έχω τις εξής σκέψεις:

-αργότερα στο μικρό κουτάκι μου (Kolink Void, ψύκτρα μέχρι 160mm) θα προστεθεί και κάποια κάρτα quadro ή GTX, αυτό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στο airflow οπότε η μικρότερη u12s θα με ευνοήσει. Από την άλλη, η d15s έχει 140αρη ανεμιστήρα που, αν έχω καταλάβει καλά, για το ίδιο load θα παράγει λιγότερο θόρυβο, κάτι που είναι θεμιτό. Ενώ και οι δύο υποστηρίζουν διπλό ανεμιστήρα, πρακτικά αυτό δεν ξέρω 100% αν μπορεί να γίνει στην d15s καθώς για δεύτερο 140αρη ανεμιστήρα το ύψος θα φτάσει στα 165mm, που δεν χωράει στο κουτί, ενώ με έναν 120αρη ως δεύτερο το ανεκτό ram clearance πέφτει στα 47mm από τα 67mm. Και σε αυτό μια ερώτηση: όταν λέει το e-shop ύψος, εννοεί το "clearance" που βλέπω στο site της noctua; https://www.e-shop.gr/ram-gskill-f4-3200c16d-16gis-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-aegis-dual-kit-p-PER.577629

-η παρένθεση της u12s είναι από το site της noctua για το compatibility της ψύκτρας με τον 10600κ. Τί σημαίνει αυτό;

Σκοπός μου δεν είναι να το κλοκάρω την CPU στο θεό αλλά να έχω μια αύξηση στα ρολόγια που θα μου επιτρέψει να δω αποτελέσματα πάνω στην δουλειά μου χωρίς να χάσω σε σταθερότητα/διάρκεια ζωής.

Σε όλα αυτά το +20 της d15s δεν είναι κάτι τρομερά απαγορευτικό αλλά καλό θα ήταν να μείνει στην τσέπη μου αν γίνεται.

Οποιαδήποτε πρόταση/σκέψη/κατεύθυνση θα με βοηθήσουν πολύ.

Ευχαριστώ.

u12s.

 

Προσωπικά ψύκτρα που κλείνει όλο το κουτί δεν θα έβαζα, και για αισθητικούς και για πρακτικούς λόγους. Η u12 θα κάνει τη δουλειά που θές. Αν δεν σε πειράζει το μέγεθος της d15 τότε οκ, τσίμπα την.

Αυτό που διαβάζεις για την u12s είναι overclocking, που όπως λες δεν θες να κάνεις. 205w έτσι και άλλιως δεν φτάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής με τίποτα, είχα αντίστοιχα τον 8700k, στα 130watt έπαιζε. 

Ποιό πρόγραμμα σκοπεύεις να τρέχεις για 24ώρο? Αν θες να κλείσω πυρήνες στον 10900k να εξομοιώσω 10600k για να δω κατανάλωση.

Δοκίμασα corona renderer.

10600 5.0ghz all cores @ 1.25v = 128watts 

10600 4.7ghz all cores @ 1.15v = 98watts

Οπότε και η u12 σε υπερκαλύπτει. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

u12s.

 

Προσωπικά ψύκτρα που κλείνει όλο το κουτί δεν θα έβαζα, και για αισθητικούς και για πρακτικούς λόγους. Η u12 θα κάνει τη δουλειά που θές. Αν δεν σε πειράζει το μέγεθος της d15 τότε οκ, τσίμπα την.

Αυτό που διαβάζεις για την u12s είναι overclocking, που όπως λες δεν θες να κάνεις. 205w έτσι και άλλιως δεν φτάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής με τίποτα, είχα αντίστοιχα τον 8700k, στα 130watt έπαιζε. 

Ποιό πρόγραμμα σκοπεύεις να τρέχεις για 24ώρο? Αν θες να κλείσω πυρήνες στον 10900k να εξομοιώσω 10600k για να δω κατανάλωση.

Δοκίμασα corona renderer.

10600 5.0ghz all cores @ 1.25v = 128watts 

10600 4.7ghz all cores @ 1.15v = 98watts

Οπότε και η u12 σε υπερκαλύπτει. 

Εγω πάντως εκτός του αισθητικού που λες, που κι εκεί για μένα ήταν κουκλι, στο πρακτικό δεν αντιμετώπισα καμια απολυτως δυσκολία.

Κι αν μεθαύριο πάρει 10900κ και θέλει και oc? Νομίζω είναι αστεία η διαφορα όταν εχεις 6 χρόνια εγγύηση... Τεσπα άποψή μου! Ας τα ζυγίσει ο ts και ας αποφασίσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vins είπε

Εγω πάντως εκτός του αισθητικού που λες, που κι εκεί για μένα ήταν κουκλι, στο πρακτικό δεν αντιμετώπισα καμια απολυτως δυσκολία.

Κι αν μεθαύριο πάρει 10900κ και θέλει και oc? Νομίζω είναι αστεία η διαφορα όταν εχεις 6 χρόνια εγγύηση... Τεσπα άποψή μου! Ας τα ζυγίσει ο ts και ας αποφασίσει 

Πρακτικό εννοώ πχ. εγώ έφτυσα αίμα στο βάλε βγάλε τις μνήμες να τεστάρω τα slots και τα dimmakia για να τις φτάσω στα 4400, οπότε αν είχα μια d15 εκεί μέσα καταλαβαίνεις. Όπως επίσης και η μεταφορά του case για καθάρισμα φύσημα κλπα. 

Δύσκολο το κόβω μεθαύριο να πάει σε 10900k, αν είναι να αλλάξει θα πάει σε alder lake σε κανά 2 χρόνια αλλά δεν έχουμε ιδέα για καταναλώσεις και λοιπά. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί σήμερα ή και σε 10 χρόνια θα έλεγα επεξεργαστής που δεν θα λειτουργεί άψογα σε μια u12s. Για oc στα όρια αλλάζει το πράμα, αλλά δεν ξέρω αν τον ενδιαφέρει και τον ίδιο κάτι τέτοιο.

Σε corona render αυτή τη στιγμή έχω 141w κατανάλωση στο 1.15v σε 10900k. Δηλαδή και αυτόν τον χειρίζεται η u12. Φυσικά αν θες 5+ ghz σε all core αλλάζει η κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...