Προς το περιεχόμενο

Η Google αξιοποιεί τις κάμερες των κινητών προκειμένου να μετρά τους καρδιακούς σφυγμούς των χρηστών τους


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πάντως, στο gps μια χαρά το κάνει. Σου παράθεσα και άρθρο. Ο κώδικας της google είναι propentiary και όχι ανοικτού κώδικα. Είναι απροσπέλαστος και αποτελεί πνευματικό της προϊόν. Δεν έχει κανένας δικαίωμα να τον προσπελάσει χωρίς την άδειά της. Δεν ξέρω αν οι εταιρείες πληρώνουν για gms. Δεν παίζει ρόλο σε αυτό που λέμε έτσι κι αλλιώς.

Τις εφαρμογές τρίτων δεν τις αφήνει, τουλάχιστον όχι επίτηδες, να έχουν πρόσβαση στη συσκευή του χρήστη χωρίς τη συγκατάθεσή του. Βέβαια σε επίπεδο marketing, το παρουσιάζει ως "προστασία του χρήστη"... Αυτό, όμως, δεν ισχύει για τις δικές της εφαρμογές... Μια χαρά τραβάνε τα δεδομένα σου θες δε θες...

https://news.softpedia.com/news/google-knows-where-you-are-with-gps-turned-off-and-there-s-nothing-you-can-do-518658.shtml

Και παίζει διαφημίσεις... Η Google πουλάει τα δεδομένα σε εταιρείες που κάνουν τη διαφήμιση... Είναι μερικά σκαλιά ποιο πάνω στην... τροφική πυραμίδα...:P

Αρχικά λοιπόν ο κώδικας είναι προσπελάσιμος (μόλις τον κοίταξα στην συσκευή μου χωρίς root και δεν με κυνήγησε το FBI). Όλοι αυτοί οι αλγόριθμοι που προστατεύει είναι στους server και όχι σε κάθε συσκευή.
Δεύτερον το άρθρο που έστειλες είναι τον 2017 και το location access τώρα πια απενεργοποιεί το location services της google οπότε δεν ισχύει και εκτός από αυτό μπορείς να δεις ακριβώς πια δεδομένα μαζεύει η google για σένα βάση νόμου GDPR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, bcck είπε

Αρχικά λοιπόν ο κώδικας είναι προσπελάσιμος (μόλις τον κοίταξα στην συσκευή μου χωρίς root και δεν με κυνήγησε το FBI). Όλοι αυτοί οι αλγόριθμοι που προστατεύει είναι στους server και όχι σε κάθε συσκευή.
Δεύτερον το άρθρο που έστειλες είναι τον 2017 και το location access τώρα πια απενεργοποιεί το location services της google οπότε δεν ισχύει και εκτός από αυτό μπορείς να δεις ακριβώς πια δεδομένα μαζεύει η google για σένα βάση νόμου GDPR.

Η Google δεν έκρυψε ΠΟΤΕ ότι μαζεύει τα δεδομένα σου. Το ότι τα μαζεύει ΔΕΝ είναι κρυφό και δεν είναι μυστικό ή έκπληξη.

https://policies.google.com/privacy?hl=el#infocollect

Πες μου, πώς άνοιξες και είδες τον κώδικα των υπηρεσιών της; Μπορείς να δεις πχ τον κώδικα των Google Play Services

Εκτός κι αν εννοείς τα open source κομμάτια των υπηρεσιών της, πχ το μέρος του Ghrome, που στηρίζεται σε chromium project (open source).

Επιπλέον, για να δεις τη θέση κάποιου δε χρειάζεσαι απαραίτητα GPS:

https://www.techjunkie.com/fake-location-google-chrome/

πχ όταν συνδέεσαι σε wifi ξέρουν ακριβώς τη θέση σου. Δεν άλλαξε κάτι στη φιλοσοφία, απλά οι αλγόριθμοί της για δημιουργία προφίλ χρηστών έχει πέράσει σε άλλο επίπεδο.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πες μου, πώς άνοιξες και είδες τον κώδικα των υπηρεσιών της; Μπορείς να δεις πχ τον κώδικα των Google Play Services

Εκτός κι αν εννοείς τα open source κομμάτια των υπηρεσιών της, πχ το μέρος του Ghrome, που στηρίζεται σε chromium project (open source).

Έκανα parse to apk αρχείο του google play services και μέσα βρήκα όλα τα αρχεία και java κώδικα (δεν είναι exe στο android είναι class αρχεία java).

Το IP address δεν μπορεί να γίνει track στην Ελλάδα. και το wifi tracking μπορείς να το απενεργοποιησεις
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bcck είπε

Έκανα parse to apk αρχείο του google play services και μέσα βρήκα όλα τα αρχεία και java κώδικα (δεν είναι exe στο android είναι class αρχεία java).

Το IP address δεν μπορεί να γίνει track στην Ελλάδα. και το wifi tracking μπορείς να το απενεργοποιησεις
 

Αυτό που έκανες δεν ήταν να ανοίξεις και να δεις τον κώδικα. "It could parse an apk file into possible source code" γράφει. Πηγή:

https://apkpure.com/apk-parser/com.gmail.heagoo.apkeditor.parser

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.heagoo.apkeditor.parser&hl=en_US&gl=US

Αυτό κάνουν όλα τα προγράματα αυτού του είδους. Δεν βλέπει τον κώδικα. Υπολογίζει και αναλύει τον κώδικα. Μπορει να είναι έτσι, μπορεί και όχι... Δεν είναι open source και δεν έχεις το δικαίωμα να δεις τον κώδικα χωρίς την άδεια της Google. Το να κάνεις parse είναι νόμιμο, γιατί δεν βλέπεις, ουσιαστικά, τον κώδικα και δεν μπορείς να την κατηγορήσεις, αν κάτι δε σου αρέσει, γιατί δεν είναι σίγουρο ότι είναι έτσι. Δεν είμαι ούτε νομικός, ούτε προγραμματιστής, αλλά τα πράγματα εδώ φαίνονται ξεκάθαρα.

Μπορείς επίσης να απεγκαταστήσεις και τα Google services ή να εγκαταστήσεις custom ROM χωρίς Google services από την αρχή (που είναι και πιο αποτελεσματικό ΑΝ δε θέλεις Google στο Android κινητό σου). Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλοι οι χρήστες δεν το κάνουν αυτό. Θα πρέπει να ψαχτείς και να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις για να το κάνεις. Αυτό θέλει η Google και η κάθε Google: να έχεις, φαινομενικά, τη δυνατότητα, αλλά πρακτικά η διαδικασία να είναι δύσκολη. Άσε που πολλοί κατασκευαστές αναιρούν και την εγγύηση της συσκευής όταν το κάνεις...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό που έκανες δεν ήταν να ανοίξεις και να δεις τον κώδικα. "It could parse an apk file into possible source code" γράφει. Πηγή:

https://apkpure.com/apk-parser/com.gmail.heagoo.apkeditor.parser

Αυτό κάνουν όλα τα προγράματα αυτού του είδους. Δεν βλέπει τον κώδικα. Υπολογίζει τον κώδικα. Μπορει να είναι έτσι, μπορεί και όχι...

Μπορείς επίσης να απεγκαταστήσεις και τα Google services. Το θέμα είναι ότι οι χρήστες δεν το κάνουν αυτό. Θα πρέπει να ψαχτείς και να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις για να το κάνεις.

Δεν θα σου πω οτι η google είναι άγια και συμφωνώ οτι να μαζεύει δεδομένα by default είναι λάθος, αλλά να έχει κρύψει ένα backdoor στο android ώστε να μην φαίνεται στα logs και να παρακολουθεί τους χρήστες με την κάμερα μέσω των play services με στόχο μια ελάχιστη αύξηση κέρδους και να μην το έχει δει κανένας ούτε αυτοί που έχουν root και φτιάχνουν custom roms είναι δεισιδαιμονία

Επεξ/σία από bcck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, bcck είπε

Δεν θα σου πω οτι η google είναι άγια και συμφωνώ οτι να μαζεύει δεδομένα by default είναι λάθος, αλλά να έχει κρύψει ένα backdoor στο android ώστε να μην φαίνεται στα logs και να παρακολουθεί τους χρήστες με την κάμερα μέσω των play services με στόχο μια ελάχιστη αύξηση κέρδους και να μην το έχει δει κανένας ούτε αυτοί που έχουν root και φτιάχνουν custom roms είναι δεισιδαιμονία

Όχι φίλε μου. Δε με κατάλαβες. Δε μίλησα για backdoor στο Android. Άλλο πράγμα λέω. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Η Google παρέχει πχ αναβαθμίσεις ασφαλείας. Έστω ότι μπορούσε να αφαιρέσει ένα κομμάτι του κώδικα, το οποίο δε θα είχε επίπτωση στην εμπειρία χρήσης και θα κάλυπτε ένα μεγάλο κενό ασφαλείας εύκολα, αλλά κόβει κάποια δυνατότητα συλλογής δεδομένων. Πιστεύεις ότι θα το κάνει; 

Όχι, θα προσπαθήσει να το patchάρει με οποινδήποτε άλλο τρόπο για να προστατέψει τα συμφέροντά της και όχι τα συμφέροντα του χρήστη. Ακόμα κι αν δε καλύφθεί πλήρως το κενό ασφαλείας.

Αυτό λέω. Για να κάνεις ένα λειτουργικό απόλυτα ασφαλές δε θα πρέπει να υπάρχουν τέτοιου είδους περιορισμοί. Δε μπορεί πχ ένα λειτουργικό να είναι απολυτα ασφαλές και παράλληλα η εταιρεία ανάπτυξής του να κάνει data mining σε πραγματικό χρόνο. Για να επιτευχθεί το data mining θα πρέπει να τρέχουν κάποια προγράμματα, τα οποία θα χρειάζονται πρόσβαση σε πραγματικό χρόνο σε προσωπικά δεδομένα. Είναι θέμα χρόνου κάποιος να δημιουργήσει ένα παρόμοιο πρόγραμμα και να εκμεταλλευτεί αυτή τη λειτουργία.

Τα συμφέροντα της Google και του χρήστη είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Ο χρήστης κερδίζει λίγο από τη Google, όταν η Google κερδίζει πολύ από τον χρήστη. Σε αυτό ακόμα και οι λέξεις έχουν νόημα: η Google δε χρησιμοποιεί τη λέξη "πελάτης", αλλά "χρήστης". Ο πέλάτης, εξ' ορισμού, πληρώνει μια εταιρεία και οι χρήστες όχι. Το ίδιο ισχύει πχ και για facebook. 

Αυτοί που κάνουν custom roms πατάνε πάνω σε AOSP και βάζουν τις google services από πάνω. Δεν τις πειράζουν, ούτε κοιτάζουν τον κώδικά τους. Μόνο στο AOSP μπορούν να δουν τον κώδικα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Τα συμφέροντα της Google και του χρήστη είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Ο χρήστης κερδίζει λίγο από τη Google, όταν η Google κερδίζει πολύ από τον χρήστη.

Αυτό το κερδίζει ο χρήστης λίγο κι ο άλλος πολύ πως το βγάζεις δηλαδή;

Αν διαιρέσεις τα ετήσια κέρδη της από διαφημίσεις με τον αριθμό των χρηστών της (200 δις κέρδη / 4 δις μοναδικοί χρήστες) βγαίνει κάπου στα 50 δολάρια το κεφάλι το χρόνο.

Δεν νομίζω για τόσες υπηρεσίες τα 4 δολάρια το μήνα που βγάζουν από το καθένα να είναι "κερδίζω λίγα εγώ".

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aypnia είπε

Αυτό το κερδίζει ο χρήστης λίγο κι ο άλλος πολύ πως το βγάζεις δηλαδή;

Αν διαιρέσεις τα ετήσια κέρδη της από διαφημίσεις με τον αριθμό των χρηστών της (200 δις κέρδη / 4 δις μοναδικοί χρήστες) βγαίνει κάπου στα 50 δολάρια το κεφάλι το χρόνο.

Δεν νομίζω για τόσες υπηρεσίες τα 4 δολάρια το μήνα που βγάζουν από το καθένα να είναι "κερδίζω λίγα εγώ".

Το κέρδος δεν είναι ανά κεφάλι. Έχει να κάνει και με το πλήθος. Άλλο πράγμα να παρέχεις μια υπηρεσία σε 1 χρήστη και άλλο σε 4 δις. Το κόστος σου επιμερίζεται, όπως και το κέρδος στο πλήθος των χρηστών.

Για παράδειγμα το ετήσιο κόστος πχ του gmail έστω ότι είναι 5 δισ. Στα 4 δις χρηστών βγαίνει 1,25/άτομο. Αν η Google εισπράττει 5, σημαίνει ότι κερδίζει 300%. Αν απευθύνονταν σε 50.000 χρήστες, τότε το κόστος ανά χρήστη θα ήταν πολύ μεγαλύτερο και θα ήταν ασύμφορο να μην του χρεώνει ένα μεγάλο ποσό.

Το κέρδος πάει σύμφωνα με το κόστος και όχι με τους απόλυτους αριθμούς. Άρα η λογική δεν είναι αυτή που παρουσιάζεις. Εκτός αυτού τα 200 δις είναι 200 δις, είτε από 1, είτε από 4 δις χρηστών.

Η Google βγάζει πάρα πολλά σε σχέση με αυτά που προσφέρει:

https://finance.yahoo.com/quote/GOOGL/financials?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9kdWNrZHVja2dvLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAANYUejwYcXqHn1aRsuuQHhg6CMqyC71LzrTq2djjq-s1GopmKy1DXSpWVLgteKqvQDuXUeIiiTOoR859RWTaOebh_H9Vd-h38c4U-PYkB79rRHiY9OVSFjx_MbrX9MMJE7k3y-9UiUXLVtlM6KhDu5vICNfqlUY_RV4t2E4uSTbf

Βγάζει καθαρά έσοδα (προ φόρων) 41,224,000, το οποίο είναι και ένα παραπλανητικό νούμερο αν σκεφτεί κανείς ότι κάνει μεγάλες επενδύσεις σε έρευνα για μελλοντικά κέρδη (27,573,000), το κόστος των οποίων μπαίνει στα έξοδά της, τα οποία είναι υπέρογκα (141,303,000). Κλασσικό κόλπο για να γλυτώνει φορολογία και παράλληλα να αυξάνει τη δύναμή της.

Η κινήσεις της είναι πάρα πολύ επιθετικές, έχει διεισδύσει στα πάντα  και όχι πάντα με νόμιμους τρόπους, τα δικαστήρια και οι αθέμητες τακτικές δεν της είναι άγνωστοι όροι...

Κερδίζει πάρα πολλά (χρήμα, παγκόσμια κυριαρχία στην αγορά, γνώση σε πολλαπλά επίπεδα κτλ) και ο χρήστης λίγα, αν σκεφτείς ότι για όλες τις υπηρεσίες της υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές με ή και χωρίς κάποιες παραχωρήσεις.

Πιστεύεις ότι αν μπορούσες να της προτείνεις να της δώσεις 50 δολ. και να μην σου κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ data mining θα το δέχονταν; Σε μαζικό επίπεδο για ΚΑΝΕΝΑ λόγο, γιατί το θέμα δεν είναι μόνο τα χρήματα. Είναι όλα όσα προανέφερα και άλλα ακόμη...

Δε λέω ότι οι υπηρεσίες της δεν είναι σε υψηλό επίπεδο. Μην ξεχνάμε όμως ότι τα κέρδη της στηρίζονται ΑΚΡΙΒΩΣ σε αυτό, δηλαδή πρέπει να είναι σε υψηλό επίπεδο για να συγκεντρώνουν πληθώρα χρηστών, ώστε το data mining και η προβολή στοχευμένων διαφημίσεων να είναι όσο πιο αποτελεσματική γίνεται. Εκτός αυτού έχει περισσότερα κεφάλαια και πόρους από τις περισσότερες εταιρείες στον κόσμο, άρα μπορεί να παρέχει υψηλού επιπέδου προϊόντα. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το κέρδος δεν είναι ανά κεφάλι. Έχει να κάνει και με το πλήθος. Άλλο πράγμα να παρέχεις μια υπηρεσία σε 1 χρήστη και άλλο σε 4 δις. Το κόστος σου επιμερίζεται, όπως και το κέρδος στο πλήθος των χρηστών.

Τόσο βγάζει κατά μέσο όρο από το κάθε χρήστη, από κάποιον μπορεί να βγάζει 1 από τον άλλο 10, ανάλογα με τη χρήση.
Αυτό πάει αναλογικά, μόνο για το μέσο όρο μπορεί να έχουμε κάποια ιδέα, όλα τα άλλα είναι εικασίες.

7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πιστεύεις ότι αν μπορούσες να της προτείνεις να της δώσεις 50 δολ. και να μην σου κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ data mining θα το δέχονταν; Σε μαζικό επίπεδο για ΚΑΝΕΝΑ λόγο, γιατί το θέμα δεν είναι μόνο τα χρήματα. Είναι όλα όσα προανέφερα και άλλα ακόμη...

Ναι και με πολύ λιγότερα.
Δεν είμαι χρήστης της, είμαι πελάτης workspace και οι όροι χρήσης δεν επιτρέπουν το mining.

Όποιος θέλει πληρώνει, όποιος δεν θέλει απλά χρησιμοποιεί κάτι άλλο.

Βασικά τη πλειοψηφία την ενδιαφέρει μόνο να μη βάλει το χέρι στη τσέπη.

"There is no advertising in the G Suite Core Services, and we have no plans to change this in the future"

https://storage.googleapis.com/gfw-touched-accounts-pdfs/google-cloud-security-and-compliance-whitepaper.pdf

https://cloud.google.com/security/compliance/iso-27017

7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Η Google βγάζει πάρα πολλά σε σχέση με αυτά που προσφέρει:

Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, για σένα μπορεί η αναζήτηση του διαδικτύου, μια υπηρεσία email να είναι χαμηλής αξίας.
Γιατί δεν τους δίνεις την αξία που πραγματικά έχουν, έχεις μάθει να είναι τζάμπα άρα χωρίς αξία.
Πληροφοριακά κάνε μια γύρα και δες πόσο πάει το μήνα μια υπηρεσία email, πχ fastmail.
Βγάζει πολλά γιατί έχει δισεκατομμύρια χρήστες, απόλυτα λογικό, η ένστασή μου είναι το πόσο βγάζει από το καθένα με βάση αυτά που δίνει.

7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Βγάζει καθαρά έσοδα (προ φόρων) 41,224,000, το οποίο είναι και ένα παραπλανητικό νούμερο αν σκεφτεί κανείς ότι κάνει μεγάλες επενδύσεις σε έρευνα για μελλοντικά κέρδη (27,573,000), το κόστος των οποίων μπαίνει στα έξοδά της, τα οποία είναι υπέρογκα (141,303,000). Κλασσικό κόλπο για να γλυτώνει φορολογία και παράλληλα να αυξάνει τη δύναμή της.

Εξαιρετική επιλογή για αγορά μετοχών.
Apple και Alphabet πολύ καλές επιλογές.

7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Κερδίζει πάρα πολλά (χρήμα, παγκόσμια κυριαρχία στην αγορά, γνώση σε πολλαπλά επίπεδα κτλ) και ο χρήστης λίγα, αν σκεφτείς ότι για όλες τις υπηρεσίες της υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές με ή και χωρίς κάποιες παραχωρήσεις.

Για πες, όμως οι εναλλακτικές να είναι τζάμπα. Χωρίς monetization και όχι proxies του Bing.
Επίσης με ενδιαφέρουν οι παραχωρήσεις μέχρι ένα επίπεδο, δεν έχω καμία διάθεση να πάω σε υπηρεσίες του κ*λου γιατί η Google βγάζει λεφτά.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, aypnia είπε

Τόσο βγάζει κατά μέσο όρο από το κάθε χρήστη, από κάποιον μπορεί να βγάζει 1 από τον άλλο 10, ανάλογα με τη χρήση.
Αυτό πάει αναλογικά, μόνο για το μέσο όρο μπορεί να έχουμε κάποια ιδέα, όλα τα άλλα είναι εικασίες.

... και από άλλον χιλιάδες, οπότε καταλαβαίνεις ότι ο μέσος όρος, που παράθεσες, δεν δίνει καμία σημαντική πληροφορία. Είναι σαν να λες ότι το μέσο εισόδημα των Ελλήνων είναι 1.000€/μήνα, μετρώντας Κόκκαλη, Βαρδινογιάννη, Μαρινάκη κλπ. Στα μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής Γ' λυκείου διευκρινίζεται ότι ο μέσος όρος δίνει πληροφόριση μόνο σε τιμές με μικρή απόκλιση. Πράγμα που δεν ισχύει στην πραγματικότητα, αφού υπάρχουν πολύ πλούσιοι και πολύ φτωχοί άνθρωποι

https://el.wikipedia.org/wiki/Μέσος_όρος

"Η καταλληλότερη επιλογή μεταξύ των μέτρων θέσης εξαρτάται από το είδος της κατανομής. Γενικά, καλύτερη εικόνα για την κατανομή σχηματίζεται όσο περισσότερα είναι τα στοιχεία που χρησιμοποιούμε. Η μέση τιμή, όπως και τα υπόλοιπα μέτρα θέσης δεν πληροφορούν για τη διασπορά των παρατηρήσεων γύρω από τις κεντρικές τιμές, γι' αυτό είναι απαραίτητα και τα μέτρα διασποράς."

8 ώρες πριν, aypnia είπε

Ναι και με πολύ λιγότερα.
Δεν είμαι χρήστης της, είμαι πελάτης workspace και οι όροι χρήσης δεν επιτρέπουν το mining.

Όποιος θέλει πληρώνει, όποιος δεν θέλει απλά χρησιμοποιεί κάτι άλλο.

Βασικά τη πλειοψηφία την ενδιαφέρει μόνο να μη βάλει το χέρι στη τσέπη.

"There is no advertising in the G Suite Core Services, and we have no plans to change this in the future"

https://storage.googleapis.com/gfw-touched-accounts-pdfs/google-cloud-security-and-compliance-whitepaper.pdf

https://cloud.google.com/security/compliance/iso-27017

 

Εδώ τα έχεις μπλέξει κανονικότατα. Σε μία κούρσα αλόγων, το άλογο το ταϊζουν, το ποτίζουν, το καθαρίζουν, αλλά δεν είναι πελάτης. Πελάτης είναι ο άνθρωπος που κάθεται στην κερκίδα, έχει πληρώσει και παρακολουθεί τον αγώνα. Προσωπικά δεδομένα, βάσει νόμου, θεωρούν όσα σε στοχοποιούν άμεσα πχ όνομα ή email και όχι αυτά που δείχνουν τί άνθρωπος είσαι (συνήθειες, χόμπυ, τρόπος ζωής, κουλτούρα, τρόπος σκέψης κτλ)... Από εκεί και μόνο ξεκινάει το "πανηγύρι"... Ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τί είσαι, αλλά όχι το πώς σε λένε. Στο μοντέλο λειτουργίας τους αυτό είναι και ασήμαντο σε πρώτο επίπεδο: είσαι ένας καταναλωτής. Παρόλα αυτά η δραστηριότητά σου σχετίζεται με έναν αριθμό χρήστη, οπότε είναι και πανεύκολο να δουν ποιος είσαι όποτε το θελήσουν.

Πελάτης είναι αυτός που αποδίδει χρηματική αντιπαροχή σε μία εταιρεία για να λάβει αγαθά, προϊόντα ή υπηρεσίες. Οι χρήστες δεν είναι πελάτες. Πελάτες είναι πχ όσοι θέλουν να διαφημιστούν μέσω Google. Ακόμα κι εκείνοι, όμως, είναι χρήστες, ταυτόχρονα, σε άλλες υπηρεσίες της.

Ακόμα κι αν πληρώσω για τα πάντα, πάλι η Google θα συγκεντρώνει τα προσωπικά σου δεδομένα και μάλιστα έχει αναπτύξει τόσο τους αλγόριθμους που μπορεί να σου φτιάξει καταναλωτικό προφίλ πάρα πολύ γρήγορα πλέον, γι αυτό και επιτρέπει την διαγραφή δεδομένων αυτόματα πχ στο 6μηνο.

Παρόλα αυτά η συλλογή δεδομένων δε δουλεύει έτσι. Ο χρήστης πρέπει να αισθάνεται ασφαλής και όχι ότι παρακολουθείται, ώστε να συμπεριφέρεται αυθόρμητα, γι αυτό και όλες αυτές οι βαρύγδουπες εκφράσεις του τύπου "δεν πουλάμε προσωπικά δεδομένα", που τεχνικά είναι σωστές, αλλά είναι λογικά λάθος. Ο τρόπος που ζεις και συμπεριφέρεσαι θέ έπρεπε να είναι προσωπικό σου δεδομένο. 

Το GMS είναι εργαλείο συλλογής δεδομένων. Προφανώς και δεν θα προβάλλει διαφημίσεις. Άλλη είναι η δουλειά του. Ξέρουν τί γράφουν και έχουν τα καλύτερα μυαλά για να τα συντάσσουν με τον κατάλληλο τρόπο.

8 ώρες πριν, aypnia είπε

Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, για σένα μπορεί η αναζήτηση του διαδικτύου, μια υπηρεσία email να είναι χαμηλής αξίας.
Γιατί δεν τους δίνεις την αξία που πραγματικά έχουν, έχεις μάθει να είναι τζάμπα άρα χωρίς αξία.
Πληροφοριακά κάνε μια γύρα και δες πόσο πάει το μήνα μια υπηρεσία email, πχ fastmail.
Βγάζει πολλά γιατί έχει δισεκατομμύρια χρήστες, απόλυτα λογικό, η ένστασή μου είναι το πόσο βγάζει από το καθένα με βάση αυτά που δίνει.

Για όσους ενηλικιωθήκαμε πριν το millennium που διανύουμε, ξέρουμε ότι ζωή υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρξει και χωρίς τη Google. Εναλλάκτικές υπάρχουν στις περισσότερες περιπτώσεις. 

Επειδή είμαι επαγγελματίας (έχω δικό μου γραφείο) μου αρέσει να πληρώνω και αυτό που αγοράζω να κάνει ΜΟΝΟ τη δική μου δουλειά. Δε χρησιμοποιώ ΤΙΠΟΤΑ δωρεάν. Είμαι κατά του δωρεάν. Το μόνο που χρησιμοποιώ δωρεάν είναι το gmail και αυτό γιατί έκανα το λάθος να το δώσω σε όλους τους πελάτες μου όταν άνοιξα. Άνετα θα έβαζα proton mail με 48€/έτος

https://protonmail.com/pricing 

Αν το βάλω και στα έξοδα γλυτώνω και αντίστοιχη φορολογία, άρα η τιμή πέφτει ακόμα περισσότερο. Το θέμα είναι ότι δεν κερδίζω και πολλά γιατί ακόμα κι το κάνω εγώ, στέλνω σε πολλούς πελάτες που έχουν gmail, άρα η Google έχει πάλι πρόσβαση.

Οι μέτοχοι και οι επενδυτές δεν κοιτάζουν το κέρδος ανά άτομο, γιατί γνωρίζουν ότι είναι απόλυτα πλασματικό. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που το επηρρεάζουν και δεν έχουν να κάνουν με την απόδοση της επιχείρησης. Κοιτάζουν, κυρίως, κόστος παραγωγής, έσοδα και το συσχετισμό αυτών. Επιπλέον βλέπουν τη στρατηγική και μελλοντική ανάπτυξη, βάσει έρευνας κ.α. Όταν τα έσοδα αυξάνονται ποσοστιαία είναι γενικά ευχαριστημένοι. Θα μπορούσαμε να κάνουμε περαιτέρω ανάλυση σε αυτό, μιας και είναι πολύ κοντά στο αντικείμενο της εργασίας μου, αλλά δεν είναι για forum.

8 ώρες πριν, aypnia είπε

Εξαιρετική επιλογή για αγορά μετοχών.
Apple και Alphabet πολύ καλές επιλογές.

Συμφωνώ απόλυτα. Τις θεωρώ πάρα πολύ καλές επενδυτικές επιλογές. Σαν επενδυτής και σαν επιχειρηματίας θα τις προτιμούσα άνετα. Σαν χρήστης δε τις θέλω.

8 ώρες πριν, aypnia είπε

Για πες, όμως οι εναλλακτικές να είναι τζάμπα. Χωρίς monetization και όχι proxies του Bing.
Επίσης με ενδιαφέρουν οι παραχωρήσεις μέχρι ένα επίπεδο, δεν έχω καμία διάθεση να πάω σε υπηρεσίες του κ*λου γιατί η Google βγάζει λεφτά.

Υπάρχουν open source που είναι αξιοπρεπέστατες. Έχω χρησιμοποιήσει, έναντι δωρεάς, κάποιες αξιόλογες προτάσεις. Παρόλα αυτά συμφωνώ μαζί σου. Απλά το πώς κάνει τη δουλειά του ο καθένας είναι υποκειμενικό. Για τη δική μου δουλειά μπορώ να καλυφθώ 100% χωρίς να χρησιμοποιήσω ούτε μία εφαρμογή της Google και χωρίς να χάσω καθόλου σε ποιότητα. Μετράει και το πώς οργανώνεις τη δουλειά σου. Αν από την αρχή τη στήσεις όλη πάνω στη Google και μάθεις να δουλεύεις έτσι, είναι δύσκολο να αλλάξεις. "Η συνήθεια είναι δεύτερη φύση είχε πει ο Αριστοτέλης.

Η απάντησή μου είναι πολύ μεγάλη και συγνώμη γι αυτό. Όπως θα έχεις δει διάβασα όλα όσα έγραψε και σου απάντησα ξεχωριστά στον καθένα. Αυτό έγινε γιατί σέβομαι στον συνομιλιτή μου. Θα παρακαλούσα να κάνεις το ίδιο και όχι να μου γράψεις πάλι για πράγματα που έχουν απαντηθεί. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Εδώ τα έχεις μπλέξει κανονικότατα. Σε μία κούρσα αλόγων, το άλογο το ταϊζουν, το ποτίζουν, το καθαρίζουν, αλλά δεν είναι πελάτης. Πελάτης είναι ο άνθρωπος που κάθεται στην κερκίδα, έχει πληρώσει και παρακολουθεί τον αγώνα. Προσωπικά δεδομένα, βάσει νόμου, θεωρούν όσα σε στοχοποιούν άμεσα πχ όνομα ή email και όχι αυτά που δείχνουν τί άνθρωπος είσαι (συνήθειες, χόμπυ, τρόπος ζωής, κουλτούρα, τρόπος σκέψης κτλ)... Από εκεί και μόνο ξεκινάει το "πανηγύρι"... Ξέρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τί είσαι, αλλά όχι το πώς σε λένε.

Δυστυχώς δεν είμαι εγώ ο μπερδεμένος, δεν συλλέγει δεδομένα το workspace, καθόλου, τίποτα, ούτε σου κάνει προφίλ, γιατί επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις;
Δεν πουλάει μόνο διαφημίσεις η Google, το 20% των εσόδων της ΔΕΝ είναι από διαφημίσεις πλέον.
Ναι είμαι πελάτης της, δεν έχει μόνο διαφημιστές πελάτες.
To workspace έχει πιστοποίηση ISO/IEC 27017,  ένα απλό link στη wikipedia για τη πιστοποίηση αυτή.
https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_27017

55 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για όσους ενηλικιωθήκαμε πριν το millennium που διανύουμε, ξέρουμε ότι ζωή υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρξει και χωρίς τη Google. 

Φυσικά και υπάρχει.
Τώρα όμως που πέρασε το millenium το internet έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας δισεκατομμυρίων ανθρώπων.
Τότε υπήρχε μόνο η τηλεόραση, η ελεύθερη με διαφημίσεις και η συνδρομητική.
Το ίδιο ισχύει σήμερα και με τις διάφορες υπηρεσίες στο internet.

55 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Επειδή είμαι επαγγελματίας (έχω δικό μου γραφείο) μου αρέσει να πληρώνω και αυτό που αγοράζω να κάνει ΜΟΝΟ τη δική μου δουλειά. Δε χρησιμοποιώ ΤΙΠΟΤΑ δωρεάν. Είμαι κατά του δωρεάν. Το μόνο που χρησιμοποιώ δωρεάν είναι το gmail και αυτό γιατί έκανα το λάθος να το δώσω σε όλους τους πελάτες μου όταν άνοιξα. Άνετα θα έβαζα proton mail με 48€/έτος

Ναι αλλά δεν το βάζεις, ούτε proton ούτε business gmail. Θέλουμε επαγγελματικό gmail; Το πληρώνουμε.
Τo workspace δίνει επαγγελματικό gmail, 30 GB χώρο και support.
Και πριν αρχίσεις τα περί διαφημίσεων, το workspace ούτε διαφημίσεις έχει ούτε σε παρακολουθεί.
Είναι συνδρομητική υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δυστυχώς δεν είμαι εγώ ο μπερδεμένος, δεν συλλέγει δεδομένα το workspace, καθόλου, τίποτα, ούτε σου κάνει προφίλ, γιατί επιμένεις σε κάτι που δεν γνωρίζεις;
Δεν πουλάει μόνο διαφημίσεις η Google, το 20% των εσόδων της ΔΕΝ είναι από διαφημίσεις πλέον.
Ναι είμαι πελάτης της, δεν έχει μόνο διαφημιστές πελάτες.
To workspace έχει πιστοποίηση ISO/IEC 27017,  ένα απλό link στη wikipedia για τη πιστοποίηση αυτή.
https://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_27017

Σε παρακάλεσα να διαβάσεις το μήνυμά μου αλλά δεν το έκανες. Σου έγραψα ότι συγκεντρώνει δεδομένα εκεί που δεν πληρώνεις. Όχι στο workspace, gmail, χάρτες κτλ. 'Αρα όσα και να πληρώσεις στο τέλος τα δεδομένα θα τα πάρει. Θες δε θες.

Όταν το υπόλοιπο 80% είναι, τότε διαφημίσεις πουλάει.

Είσαι πελάτης και χρήστης. Θες δε θες, πληρώσεις δεν πληρώσεις μαζεύει δεδομένα σου σε ιδιωτικό επίπεδο.

40 λεπτά πριν, aypnia είπε

Φυσικά και υπάρχει.
Τώρα όμως που πέρασε το millenium το internet έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας δισεκατομμυρίων ανθρώπων.
Τότε υπήρχε μόνο η τηλεόραση, η ελεύθερη με διαφημίσεις και η συνδρομητική.
Το ίδιο ισχύει σήμερα και με τις διάφορες υπηρεσίες στο internet.

Φυσικά και είναι μέρος της καθημερινότητάς μας. Με έχει βολέψει πάρα πολύ, αλλά τί σχέση έχει το internet με τη Google; Internet υπήρχε πολύ πριν η Google υπήρξε σαν ιδέα. Αυτό είναι το λάθος που διαβάζω συνέχεια.

Μου θυμίζει μια κοπέλα στο δεύτερο πτυχίο μου, που με ρώτησε: "Συγνώμη, μήπως ξέρεις από υπολογιστές", της απάντησα "Ναι, σε τί μπορώ να σε βοηθήσω;" και μου λέει "Α, ωράια. Άρα ξέρεις και από Facebook για να μου δείξεις πώς λειτουργεί"...

Δεν είναι ακριβές το παράδειγμα με την τηλεόραση. Η Google λειτουργεί πολύ πιο σύνθετα και διαφορετικά από αυτό. Γι αυτήν ΚΑΘΕ άνθρωπος είναι χρήστης και εν δυνάμει πελάτης. Σίγουρα πάντως είναι χρήστης. Πχ δεδομένα, από κινητό Google, μαζεύει από όλους.

Δεν ισχύει σε όλα το ίδιο. Υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα. Πχ ο Brave browser προσπαθεί να προωθήσει ένα μοντέλο, όπου ο χρήστης θα διαλέγει αν θέλει να δει διαφημίσεις (προσωποποιημένες ή όχι) στο browser σου και να πληρώνεσαι ανά διαφήμιση. Άλλες εταιρείες επιβιώνουν με δωρεές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σε παρακάλεσα να διαβάσεις το μήνυμά μου αλλά δεν το έκανες. Σου έγραψα ότι συγκεντρώνει δεδομένα εκεί που δεν πληρώνεις. Όχι στο workspace, gmail, χάρτες κτλ. 'Αρα όσα και να πληρώσεις στο τέλος τα δεδομένα θα τα πάρει. Θες δε θες.

Και για αυτό οι υπηρεσίες τους και ειδικά η μηχανή αναζήτησης είναι αιώνες μπροστά από τον ανταγωνισμό.
Δεν γίνεται μηχανή αναζήτησης της προκοπής χωρίς συλλογή δεδομένων.
Μπορείς να μας πεις μια που να μην συγκεντρώνει;
Αν δεν σου αρέσουν οι μηχανές αναζήτησης γιατί σου ρουφάνε τα δεδομένα σου, μη τις χρησιμοποιείς.
Το DDG δεν είναι μηχανή αναζήτησης, είναι ένας proxy για το Bing το οποίο ρουφάει κι αυτό δεδομένα για την ανάπτυξη του.
Με ξένα κόλυβα κάνουμε το μάγκα δηλαδή.
Τώρα αν δεν εννοείς το search, πες μας σε ποια υπηρεσία αναφέρεσαι.

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δεν ισχύει σε όλα το ίδιο. Υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα. Πχ ο Brave browser προσπαθεί να προωθήσει ένα μοντέλο, όπου ο χρήστης θα διαλέγει αν θέλει να δει διαφημίσεις (προσωποποιημένες ή όχι) στο browser σου και να πληρώνεσαι ανά διαφήμιση. Άλλες εταιρείες επιβιώνουν με δωρεές κτλ.

Με ξένα κόλυβα κάνω κι εγώ το μάγκα.
Έχουν ιδρώσει να γράφουν κώδικα, το 99% του κώδικα τους είναι από την ακατανόμαστη.
Επίσης τα brave ads σε Twitter, Reddit και GitHub καταπληκτικά και enabled by default.
Μιλάμε για μοντελάρα, όχι αστεία.
https://news.ycombinator.com/item?id=25519913

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aypnia είπε

Και για αυτό οι υπηρεσίες τους και ειδικά η μηχανή αναζήτησης είναι αιώνες μπροστά από τον ανταγωνισμό.
Δεν γίνεται μηχανή αναζήτησης της προκοπής χωρίς συλλογή δεδομένων.
Μπορείς να μας πεις μια που να μην συγκεντρώνει;
Αν δεν σου αρέσουν οι μηχανές αναζήτησης γιατί σου ρουφάνε τα δεδομένα σου, μη τις χρησιμοποιείς.
Το DDG δεν είναι μηχανή αναζήτησης, είναι ένας proxy για το Bing το οποίο ρουφάει κι αυτό δεδομένα για την ανάπτυξη του.
Με ξένα κόλυβα κάνουμε το μάγκα δηλαδή.
Τώρα αν δεν εννοείς το search, πες μας σε ποια υπηρεσία αναφέρεσαι.

Duckduckgo τη χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αυτή χρησιμοποιώ αποκλειστικά και πάντα βρήκα ό,τι έψαχνα. Δε συγκεντρώνει δεδομένα. Έχω χρησιμοποιήσει και την Qwant, από την οποία έμεινα επίσης ευχαριστημένος. Υπάρχουν και πολλές άλλες όπως Startpage, Swisscows κτλ

https://itsfoss.com/privacy-search-engines/

εκτός αυτού δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα λόγο που μια search engine υποχρεωτικά πρέπει να μαζεύει προσωπικά σου δεδομένα για να δουλέψει. 

Μιλάω για όλες τις υπηρεσίες της Google. ΟΛΕΣ. Σε όσες με ενδιέφεραν έχω βρει εναλλακτικές επιλογές.

4 ώρες πριν, aypnia είπε

Με ξένα κόλυβα κάνω κι εγώ το μάγκα.
Έχουν ιδρώσει να γράφουν κώδικα, το 99% του κώδικα τους είναι από την ακατανόμαστη.
Επίσης τα brave ads σε Twitter, Reddit και GitHub καταπληκτικά και enabled by default.
Μιλάμε για μοντελάρα, όχι αστεία.
https://news.ycombinator.com/item?id=25519913

Η ίδια τους τον δίνει και όχι από την καλή της τη καρδιά. Είπαμε: τα δεδομένα σου έχουν αξία όταν λειτουργείς αυθόρμητα. Δηλαδή όταν αισθάνεσαι ασφαλής. Open source για το αίσθημα ασφάλειας και βάζουμε από πάνω το closed source που κάνει όλη τη δουλειά.;)

Με αυτή τη φιλοσοφία, να υποθέσω ότι στο σπίτι σου έχεις μόνο ΟΤΕ, ΔΕΗ για κινητό-σταθερό και ρεύμα αντίστοιχα . Όλοι οι άλλοι απλά κάνουν το μάγκα γιατί είτε πάτησαν, είτε πατάνε πάνω σε αυτές... Εξάλλου στα open source συμβάλλουν και χρήστες, είτε προσθέτοντας λειτουργίες, είτε βρίσκοντας bugs.  Αυτός είναι και ένας άλλος λόγος που η Google το έκανε open source.

Κανείς browser δεν είναι τέλειος. Ο Brave απλά είναι από τους καλύτερους out of the box. Τα Brave ads ΔΕΝ χρησιμοποιούν δεδομένα του χρήστη. Απλά προβάλλουν διαφημίσεις σε Twitter, Reddit και GitHub (επειδή δεν έχω τίποτα από τα 3 δεν το ήξερα καν) και ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ. Στα προϊόντα της Google ΔΕΝ απενεργοποιούνται πλήρως. 

https://brave.com/privacy/browser/

"Brave Ads is private and anonymous. The data are stored on your device, and are inaccessible to us. No data that identifies you or that can be linked to you as an individual leaves the Brave browser on your device. In the cases where we collect high-level statistics relating to web activity data (e.g. what are the estimated amount of ads that can be served to different content categories that users encounter as they browse the web) we use proven privacy mechanisms like local differential privacy that guarantee that no information about individual users will ever be revealed to us"

Αν δε σου αρέσει, βάλε firefox. Με τις σωστές ρυθμίσεις και τα κατάλληλα πρόσθετα γίνεται πάρα πολύ privacy friendly, λειτουργεί άψογα και δεν χρησιμοποιεί Chromium.

Να θυμίσω ότι ο πυρήνας του Android είναι Linux, οπότε έχουν και εκεί στη Google "ιδρώσει να γράφουν κώδικα"; Έτοιμο πυρήνα παίρνουν και χτίζουν πάνω του...

Τέλος, ακόμα και η Google δεν έχτισε το Chromium από το 0. Πήρε το blink, βασισμένo στο open-source WebKit (αναπτύχθηκε από την Apple στηριζόμενη και αυτή σε open source κομμάτια). Οπότε με τη δική σου λογική ΟΥΤΕ αυτή ίδρωσε...

https://en.wikipedia.org/wiki/Blink_(browser_engine)

https://en.wikipedia.org/wiki/WebKit

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tlykog είπε

εκτός αυτού δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα λόγο που μια search engine υποχρεωτικά πρέπει να μαζεύει προσωπικά σου δεδομένα για να δουλέψει. 

Γιατί αν δεν ξέρεις τι ψάχνει ο κόσμος, όταν ψάχνει κάτι σε ποιο κλικ καταλήγει, δεν μπορείς να παραμερτοποιήσεις τα αποτελέσματα και να φέρεις τα πιο συναφή μπροστά και να μην είναι η σειρά των αποτελεσμάτων ότι να'ναι.
Δεν θέλει και πολύ φαντασία.
Η πάπια τα παίρνει έτοιμα από τη Microsoft τα αποτελέσματα, όπως και όλες όσες αναφέρεις, κάποιες είναι google proxies.
Δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ leeching υπηρεσίες.
Λεφτά έχω να πάρω vpn, χίλιες φορές να πάω στις πραγματικές μηχανές αναζήτησης με το δικό μου vpn.

 

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Duckduckgo τη χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δε συγκεντρώνει δεδομένα.

Δεν συγκεντρώνει δεδομένα, σωστά.
Μόνο που η πάπια έχει πιαστεί με τη κατσίκα στα χέρια.

DDG’s app sends every URL you visit to DDG servers.
https://github.com/duckduckgo/Android/issues/527

Βρε μη σας παραμυθιάζουν, κρίμα είναι.

 

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αν δε σου αρέσει, βάλε firefox. Με τις σωστές ρυθμίσεις και τα κατάλληλα πρόσθετα γίνεται πάρα πολύ privacy friendly, λειτουργεί άψογα και δεν χρησιμοποιεί Chromium.

Μα Firefox χρησιμοποιώ, το κυριότερο γιατί πραγματικά παρουσιάζουν κάτι χωρίς να είναι ο 99% ο κώδικάς τους αλλουνού και δεν το παίζουν μάγκες με ξένα κόλυβα.
Επίσης ξέρω ότι εξακολουθεί να υπάρχει λόγω της ακατανόμαστης, αυτή καλύπτει το 90% των εσόδων της.

 

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ο Brave απλά είναι από τους καλύτερους out of the box. Τα Brave ads ΔΕΝ χρησιμοποιούν δεδομένα του χρήστη. Απλά προβάλλουν διαφημίσεις σε Twitter, Reddit και GitHub (επειδή δεν έχω τίποτα από τα 3 δεν το ήξερα καν) και ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ.

Έχει τρόπους να βγάζει λεφτάκια η Brave Software, Inc., αν μας πιάσουν με τη κατσίκα στα χέρια απλά βγάζουμε μια ανακοίνωση ότι λυπούμεθα και συνεχίζουμε μέχρι να μας ξαναπιάσουν.

Brave browser CEO apologizes for automatically adding affiliate links to cryptocurrency URLs

https://www.theverge.com/2020/6/8/21283769/brave-browser-affiliate-links-crypto-privacy-ceo-apology

 

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Να θυμίσω ότι ο πυρήνας του Android είναι Linux, οπότε έχουν και εκεί στη Google "ιδρώσει να γράφουν κώδικα"; Έτοιμο πυρήνα παίρνουν και χτίζουν πάνω του...

Να σου θυμίσω ότι είναι και στους top linux contributors μαζί με SUSE, AMD, NVIDIA, IBM, Huawei, Samsung και Red Hat.

https://news.itsfoss.com/huawei-kernel-contribution/

Δεν το κάνουν φυσικά για τη ψυχή της μάνας τους, αλλά δίνουν πίσω.
Η Brave Software, Inc. τι δίνει ακριβώς πίσω στον Chromium;
Τίποτα, περιμένει όλη τη δουλειά να τη κάνει η Google και η Microsoft και να πουλάει marketing ότι αυτή είναι η καλή της υπόθεσης (που δεν είναι, έχουν πιαστεί ήδη πολλές φορές με τη κατσίκα στα χέρια).

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...