Προς το περιεχόμενο

Το δίκτυο Starlink έχει περισσότερους από 10.000 ενεργούς χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ενθουσιάζομαι , ελπίζω να μην γεμίσουμε παλι αντιαισθητικά πιάτα και καλώδια σε καθε μπαλκόνι ενα άσχημο θέαμα που υποβαθμίζει το αστικό περιβάλλον και την ποιότητα ζωής και αισθητικής μας και θυμίζει άλλες εποχές , καθε υποβαθμισμένη πολυκατοικία και 40 πιάτα απ έξω , να είσαι σε επαρχιακή , αγροτική , απομακρυσμένη περιοχή το καταλαβαίνω , αλλά σε περιοχές που έχεις προσβαση σε οπτική ίνα τι να το κανεις , και ποιος σου εγγυάται οτι οι καιρικές μεταβολές δεν θα ρίχνουν την ποιότητα και ταχύτητα του δικτύου  , περίμενε μετά να εκτοξεύσει πύραυλο με δορυφόρους ο Μασκ να φτιάξει το πρόβλημα της περιοχής σου ...

Επεξ/σία από ethereum
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Εγω πάντως τώρα παιζω με 40ms CSGO χωρις οπτική ίνα ακομη..

 

Δεν συμφαίρει σε καμία περίπτωση ολο αυτο το πακετο. Και αν ήσου νόντως esports Player Θα ήξερες οτι το δορυφορικο δεν ειναι και τοσο σταθερο και εχει και πολυ παραπάνω ping.

σε ποιον σερβερ παίζεις ; δοκίμασε κάνα καναδέζικο και αμερικάνικο , μην κοιτάς στη γειτονιά , χαίρω πολύ.

Επιμένεις για κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει , και είναι σε beta έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Ας δώσει και απεριόριστη σταθερή τηλεφωνία + δορυφορικά smartphones με άπειρα data να δούμε τι θα γίνει τότε.

από την στιγμή που έχεις internet , έχεις και τηλεφωνία , άρα κάτι δεν πάει καλά με τον συλλογισμό σου

Δορυφορικά τηλέφωνα ; θα χρειαστεί να δεις πως λειτουργεί το πιάτο , για να καταλάβεις ότι δεν ιφίσταται δορυφορικό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ethereum είπε

δεν ενθουσιάζομαι , ελπίζω να μην γεμίσουμε παλι αντιαισθητικά πιάτα και καλώδια σε καθε μπαλκόνι ενα άσχημο θέαμα που υποβαθμίζει το αστικό περιβάλλον και την ποιότητα ζωής και αισθητικής μας και θυμίζει άλλες εποχές , καθε υποβαθμισμένη πολυκατοικία και 40 πιάτα απ έξω , να είσαι σε επαρχιακή , αγροτική , απομακρυσμένη περιοχή το καταλαβαίνω , αλλά σε περιοχές που έχεις προσβαση σε οπτική ίνα τι να το κανεις , και ποιος σου εγγυάται οτι οι καιρικές μεταβολές δεν θα ρίχνουν την ποιότητα και ταχύτητα του δικτύου  , περίμενε μετά να εκτοξεύσει πύραυλο με δορυφόρους ο Μασκ να φτιάξει το πρόβλημα της περιοχής σου ...

πάτε καλά ρε... αυτό είναι για άτομα που δεν έχουν ούτε 20mb... ΚΑΙ δεν υπαρχει άλλη λύση ... 

500 Ευρώ με ΦΠΑ κάνει και 60€ το courier γιατί είναι τέρας... και μετά 99 ευρώ με ΦΠΑ το μήνα ...  

 

Από το να πληρώνω 50 (ΜΑΧ διαθέσιμο) και να έχω 22/1 (το upload με σκοτώνει) ΤΑ ΔΙΝΩ τα 100 ευρώ το μήνα για 150/20 ... 

 

BTW δεν υπαρχει περιοχή σου... δεν είναι static οι δορυφόροι 
https://satellitemap.space/

Επεξ/σία από BadIronTree
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

από την στιγμή που έχεις internet , έχεις και τηλεφωνία , άρα κάτι δεν πάει καλά με τον συλλογισμό σου

Δορυφορικά τηλέφωνα ; θα χρειαστεί να δεις πως λειτουργεί το πιάτο , για να καταλάβεις ότι δεν ιφίσταται δορυφορικό τηλέφωνο.

Έχεις μείνει πίσω, δεν χρειάζεται δορυφορικό πιάτο, εδώ και χρόνια κυκλοφορούν δορυφορικά τηλέφωνα, χώρια τους μετατροπείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Έχεις μείνει πίσω, δεν χρειάζεται δορυφορικό πιάτο, εδώ και χρόνια κυκλοφορούν δορυφορικά τηλέφωνα, χώρια τους μετατροπείς.

Ρε αυτό που λέει είναι ότι δεν χρειάζεται... είναι VOIP όλα ... 

στο μέλλον μπορεί να βγαλουν κανένα μικρο δορυφορικό για τίποτα ορειβάτες... πλοία και camping δεν χρειάζονται ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Έχεις μείνει πίσω, δεν χρειάζεται δορυφορικό πιάτο, εδώ και χρόνια κυκλοφορούν δορυφορικά τηλέφωνα, χώρια τους μετατροπείς.

Επειδή μπερδεύεις δύο πράγματα. Το δορυφορικό είναι αυτό που είναι , το starlink είναι πιο περίπλοκο. Αν δεις το video , θα καταλάβεις , επειδή όμως δεν θα το δεις , θα σου γράψω ότι το δορυφορικό πιάτο σημαδεύει τον δορυφόρο , επειδή όμως δεν είναι γεωστατικός , και επειδή δεν θα πιάνεις πάντα τον ίδιο δορυφόρο , το πιάτο κινείται ως προς τον δορυφόρο στόχο. Άρα δορυφορικό τηλέφωνο δεν μπορεί να δουλέψει στο starlink. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σας εύχομαι καλή επιτυχία

Προσωπικά με καλύπτει η σύνδεση οπτικών ινών που έχω τώρα 

Αν ήμουν σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη από VDSL ή FTTH θα τα έδινα και εγώ

Δεν το αποκλείω να τα δώσω στο μέλλον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό project το starlink, αλλά πανάκριβο για το 95% των χρηστών..Με 100 και 200 fiber , δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο προς το παρών...Όταν φθηνύνει στα επίπεδα vdsl, σίγουρα θα είναι χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ethereum είπε

δεν ενθουσιάζομαι , ελπίζω να μην γεμίσουμε παλι αντιαισθητικά πιάτα και καλώδια σε καθε μπαλκόνι ενα άσχημο θέαμα που υποβαθμίζει το αστικό περιβάλλον και την ποιότητα ζωής και αισθητικής μας και θυμίζει άλλες εποχές , καθε υποβαθμισμένη πολυκατοικία και 40 πιάτα απ έξω , να είσαι σε επαρχιακή , αγροτική , απομακρυσμένη περιοχή το καταλαβαίνω , αλλά σε περιοχές που έχεις προσβαση σε οπτική ίνα τι να το κανεις , και ποιος σου εγγυάται οτι οι καιρικές μεταβολές δεν θα ρίχνουν την ποιότητα και ταχύτητα του δικτύου  , περίμενε μετά να εκτοξεύσει πύραυλο με δορυφόρους ο Μασκ να φτιάξει το πρόβλημα της περιοχής σου ...

Για αυτό να είσαι σίγουρος ότι θα συμβεί

Όπως γίνετε τώρα με την συνδρομητική τηλεόραση (ευτυχώς που το έκαναν μέσω διαδικτύου με android box) αλλιώς θα είχαμε πήξει στο πιάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Εγώ πάντως σας εύχομαι καλή επιτυχία

Προσωπικά με καλύπτει η σύνδεση οπτικών ινών που έχω τώρα 

Αν ήμουν σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη από VDSL ή FTTH θα τα έδινα και εγώ

Δεν το αποκλείω να τα δώσω στο μέλλον

 

Αυτό εννοείται , αφού καλύπτεσαι , δεν σου προσφέρει κάτι παραπάνω. Για την Κρήτη και άλλες περιοχές , ακόμα και μέσα στην Αττική , θα γίνει απαρατητο σε επιχειρήσεις και επαγγελματίες που χρειάζονται γρήγορη σύνδεση.

 

Κακά τα ψέματα , άμα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε 4G με κάνα microtic και κεραία , τότε καλύπτεις έστω και για τα πρώτα 50 giga του μήνα κάποιες ανάγκες. Πάντα σε περιοχές που δεν υπάρχει VDSL και οπτική ίνα. 

3 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Καλό project το starlink, αλλά πανάκριβο για το 95% των χρηστών..Με 100 και 200 fiber , δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο προς το παρών...Όταν φθηνύνει στα επίπεδα vdsl, σίγουρα θα είναι χρήσιμο

άντε πάλι. Δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε fiber και σε πολλές περιοχές ούτε θα αποκτήσουν ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Επειδή μπερδεύεις δύο πράγματα. Το δορυφορικό είναι αυτό που είναι , το starlink είναι πιο περίπλοκο. Αν δεις το video , θα καταλάβεις , επειδή όμως δεν θα το δεις , θα σου γράψω ότι το δορυφορικό πιάτο σημαδεύει τον δορυφόρο , επειδή όμως δεν είναι γεωστατικός , και επειδή δεν θα πιάνεις πάντα τον ίδιο δορυφόρο , το πιάτο κινείται ως προς τον δορυφόρο στόχο. Άρα δορυφορικό τηλέφωνο δεν μπορεί να δουλέψει στο starlink. 

Κανείς δεν είπε ότι θα δουλέψουν τα υπάρχοντα δορυφορικά τηλέφωνα...😶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jos3ph είπε

σε ποιον σερβερ παίζεις ; δοκίμασε κάνα καναδέζικο και αμερικάνικο , μην κοιτάς στη γειτονιά , χαίρω πολύ.

Επιμένεις για κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει , και είναι σε beta έκδοση. 

Ρε αλανι μου , matchmaking παιζω, τι ποιον σερβερ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...