Προς το περιεχόμενο

Το δίκτυο Starlink έχει περισσότερους από 10.000 ενεργούς χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η SpaceX αποκάλυψε πως η δορυφορική της υπηρεσία που παρέχει πρόσβαση στο internet έχει ήδη χιλιάδες χρήστες.

Οι πρώτες δημόσιες δοκιμές (beta) του δορυφορικού internet της SpaceX ξεκίνησαν τον περασμένο Οκτώβριο με κόστος στα $99/μήνα για χρήστες σε ΗΠΑ, Καναδά και Ηνωμένο Βασίλειο. Μία τελευταία ενημέρωση έρχεται από μία επιστολή που δημοσίευσε η ίδια η εταιρία και υπέβαλλε στην Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών (FCC).

Όπως επισημαίνει το CNBC, η Starlink επιδιώκει να εισέλθει στη λίστα των επιλέξιμων τηλεπικοινωνιακών παρόχων και σημείωνει ότι η SpaceX αναφέρει ότι ήδη πάνω από 10.000 άτομα χρησιμοποιούν την υπηρεσία.

Η Starlink επιδιώκει αυτή την αναγνώριση, ώστε να μπορέσει να έχει πρόσβαση στα εκατομμύρια δολάρια που της έχουν χορηγηθεί από το fund Rural Digital Opportunity για την παροχή υπηρεσιών και σε άλλες πολιτείες των ΗΠΑ. Η επιστολή αναφέρει επίσης ότι η SpaceX έχει ήδη περισσότερους από 1.000 δορυφόρους σε τροχιά και ότι το δίκτυο δείχνει ότι μπορεί να παρέχει συνδέσεις με ταχύτητες υψηλότερες από 100/20 Mbps καθώς και καθυστέρηση μικρότερη από 31ms για το 95% της κίνησης.

Σύμφωνα με παλιότερες αξιόπιστες πληροφορίες, η εταιρεία αναμένεται να παρουσιάσει τις υπηρεσίες της και στη χώρα μας στο μέλλον.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ..Μακαρι να ισχύουν τα νούμερα/ταχύτητες που προβλέπουν , γτ σε περιοχές που δεν φτάνει το «καλώδιο»,που ειναι παρά πολλες και στη χώρα μας,το δορυφορικό Ίντερνετ ειναι πλέον μονόδρομος κατα την άποψη μου..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μετράει....

Έχω κάνει ήδη προπαραγελια εγώ ...να ξέρετε δίνετε 350 ευρώ κάπου εκεί ..και μετά έχει μηνιαίο μίσθωμα 90 ευρώ ...θα μπω σύντομα σε beta εγώ για Ελλάδα γιατί είναι και σε μας...ο μόνος λόγος που το πήρα είναι γιατί είμαι eSports player...και δεν χρειάζεται να μετακομίσω εξωτερικό για να ζω από αυτό... 

Ο μόνος λόγος που θα το πάρετε είναι για το χαμηλό ping και ταχύτητα 100 με 150...

Να ξέρετε επίσης πως θα έχουμε στο διάστημα 50000 δορυφόρους όπου αν βγήτε το βράδυ έξω θα δείτε να λάμπει ένα μικρό φως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikos9595 είπε

Αφού μετράει....

Έχω κάνει ήδη προπαραγελια εγώ ...να ξέρετε δίνετε 350 ευρώ κάπου εκεί ..και μετά έχει μηνιαίο μίσθωμα 90 ευρώ ...θα μπω σύντομα σε beta εγώ για Ελλάδα γιατί είναι και σε μας...ο μόνος λόγος που το πήρα είναι γιατί είμαι eSports player...και δεν χρειάζεται να μετακομίσω εξωτερικό για να ζω από αυτό... 

Ο μόνος λόγος που θα το πάρετε είναι για το χαμηλό ping και ταχύτητα 100 με 150...

Να ξέρετε επίσης πως θα έχουμε στο διάστημα 50000 δορυφόρους όπου αν βγήτε το βράδυ έξω θα δείτε να λάμπει ένα μικρό φως.. 

μέσω δορυφόρου και χαμηλό ping προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω

θα πρότεινα να το σκεφτείς μιας και είπες ότι είσαι eSports Player/Gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δε θα είναι αποδοτικό να έχουν δορυφορικό πιάτο σε κάθε χρήστη και αυτό θα φανεί όταν οι χρήστες θα είναι πολλοί . Θεωρώ πως ένας κόμβος οπτικών ινών που θα "κουμπώνει" π.χ. 100 χρήστες πάνω σε ένα πιάτο θα ήταν καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μέσω δορυφόρου και χαμηλό ping προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω

θα πρότεινα να το σκεφτείς μιας και είπες ότι είσαι eSports Player/Gamer.

Εγω θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις το θέμα εδώ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Εγω θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις το θέμα εδώ 

δεν υπάρχει λόγος να το κάνω φίλε μου

όταν λέμε πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω δορυφόρου

αυτό περιλαμβάνει και υψηλό ping και στο Online/Multiplayer Gaming όπως γνωρίζεις παίζει μεγάλη σημασία το PING

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

31ms χλωμο αλλα αν ισχύει μετραει ασχημα. Ακριβο ακομα πάντως 

δεν υπάρχει καμία περίπτωση σε δορυφορική σύνδεση να έχεις τέτοιο ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Εγω θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις το θέμα εδώ 

 

18 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μέσω δορυφόρου και χαμηλό ping προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω

θα πρότεινα να το σκεφτείς μιας και είπες ότι είσαι eSports Player/Gamer.

Για να είμαστε δίκαιοι πάντως, ένα πρόσφατο βίντεο του Linus αναφέρει download κοντά στα 130Mbps και ping σε CS:GO 44-50ms. Σίγουρα playable, δεν είμαι σίγουρος ότι επαρκεί για pro player. Να μας πουν όσοι ασχολούνται επαγγελματικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trib είπε

 

Για να είμαστε δίκαιοι πάντως, ένα πρόσφατο βίντεο του Linus αναφέρει download κοντά στα 130Mbps και ping σε CS:GO 44-50ms. Σίγουρα playable, δεν είμαι σίγουρος ότι επαρκεί για pro player. Να μας πουν όσοι ασχολούνται επαγγελματικά. 

ναι αλλά ο Linus (είναι από τους Youtuber που παρακολουθώ και είμαι συνδρομητής του) είναι στις ΗΠΑ και έχει πράγματα που δεν τα έχει κανείς μας...

εμείς εδώ είμαστε ΕΛΛΑΔΑ κάτσε να έρθουν οι δορυφόροι από πάνω μας και τότε θα δούμε αν εμείς εδώ στην ελλάδα θα παίζουμε CS:GO με 44-50ms ή COD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

31ms χλωμο αλλα αν ισχύει μετραει ασχημα. Ακριβο ακομα πάντως 

BETA 48 ώρες 

210 MAX 110 Average ... speed 
ping 20-40-50 ανάλογα το ύψος του δορυφόρου...

Μέχρι καλοκαίρι θα είναι 18-22   Average λένε...

αλλά ακόμα έχει κενά 20-30 sec Ελλάδα... πρέπει να μπουν καμιά 500ρια δορυφόροι ακόμα για να είναι 100% uptime ( είμαστε αρκετά νότια ) 

 

Επεξ/σία από BadIronTree
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν υπάρχει λόγος να το κάνω φίλε μου

όταν λέμε πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω δορυφόρου

αυτό περιλαμβάνει και υψηλό ping και στο Online/Multiplayer Gaming όπως γνωρίζεις παίζει μεγάλη σημασία το PING

δεν υπάρχει καμία περίπτωση σε δορυφορική σύνδεση να έχεις τέτοιο ping.

Το δίκτυο της Starlink αποτελείται από δορυφόρους πολύ χαμηλής τροχιάς και δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να τους συγκρίνουμε με τους ήδη υπάρχοντες δορυφόρους τηλεπικοινωνιων οι οποίοι βρίσκονται σε πολύ μεγάλη τροχιακή απόσταση. Ένας από τους λόγους που έγινε αυτό είναι για να εξασφαλιστεί πάρα πολύ μικρό ping. Γενικότερα δεν μιλάμε για ένα απλό τηλεπικοινωνιακό σύστημα δορυφόρων. Μιλάμε για έναν ιστό επικοινωνίας ο οποίος θα κινείται συνεχόμενα στην κατώτερη δυνατή τροχιά από την επιφάνεια της γης. Προσωπικά πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα είναι πραγματικά εντυπωσιακά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οπτικές ίνες είναι πολύ πιο φθηνές, χρειάζονται ελάχιστη συντήρηση και επιτήρηση.

Το δορυφορικό internet είναι για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ναι αλλά ο Linus (είναι από τους Youtuber που παρακολουθώ και είμαι συνδρομητής του) είναι στις ΗΠΑ και έχει πράγματα που δεν τα έχει κανείς μας...

εμείς εδώ είμαστε ΕΛΛΑΔΑ κάτσε να έρθουν οι δορυφόροι από πάνω μας και τότε θα δούμε αν εμείς εδώ στην ελλάδα θα παίζουμε CS:GO με 44-50ms ή COD

O Linus δεν είναι στις ΗΠΑ, στον Καναδά είναι

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την γνώμη μου, σε πόλεις δεν αξίζει και τόσο, διότι υπάρχουν φθηνότερες εναλλακτικές (FFTH, FTTC, Vectoring κλπ). Τώρα σε ορεινό ή πεδινό χωριό, θα αξίζει η εγκατάσταση του.

Επεξ/σία από ImNickDDMe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...