Προς το περιεχόμενο

Decode H265 (Hevc)


tyxodioktis100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Εξαρτάται κι απ' το software αλλά το Filmora δεν το ξέρω για να σου πω και δεν ξέρω αν έχει τη δυνατότητα για διαδικασία proxy files, όπου γίνεται transcode σε πιο ευέλικτο φορμάτ για να μοντάρεις και κατά το τελικό export χρησιμοποιείς τα original. Χωρίς αυτή τη διαδικασία το βλέπω δύσκολο με i5 και onboard GPU, χωρίς βέβαια να ξέρω τις απαιτήσεις σου. Αν βρω χρόνο θα κοιτάξω λίγο το Filmora και θα σου πω.

Παρόλα αυτά, βλέπεις ουσιαστική διαφορά από 2.7 σε 4K? Στο 2.7 πώς συμπεριφέρεται το Filmora?

Edit: 

Βλέπω ότι έχει:

Efficient Proxy Workflow

Work with low-resolution clips for faster editing
experience, while still exportable in full resolution.

Αυτό πρέπει να μάθεις πώς δουλεύει και να το δοκιμάσεις πριν κάνεις την αναβάθμιση. 
 

@tyxodioktis100

https://filmora.wondershare.com/video-editing-tips/how-to-create-use-proxy-files.html

Το ξέρω με το proxy και το χρησιμοποιώ. Το θέμα προέκυψε ότι γύριζα 2.7K που η Go pro 7 που είχα τα εβγαζε σε H264. Τώρα πήρα ως υπερκαταναλωτικό ον την go pro 9 που τα 2.7K αλλά και τα 4K που θέλω να γυρίζω τα βγάζει σε Η265 (HEVC)..

Με το H264 όλα βαιναν καλώς, το pc τα έκανε editing πολύ άνετα,  με το HEVC το συμπαν μαμηθηκε. ούτε να τα δω μπορούσα εξού και το αρχικό post..

Οπότε πιστεύω ότι λίγο το proxy, λίγο και ο 10600k και η συμβατότητα με HEVC, λίγο και η παραπάνω ram ( από 8GB που έχω τώρα σε 16) θα γίνει δουλίτσα..

Απλά δεν έχω καταλάβει...το video editing το κάνει ο επεξεργαστής ή η κάρτα γραφικών...? η γίνεται ένα mix n match?

Γενικα το filmora το θεωρώ αξιόλογο, το έμαθα και για το επίπεδο μου ειναι υπεραρκετό..

Στην ερώτηση σου αν βλέπω διαφορά από 2.7 σε 4Κ προφανώς όχι σπουδαία αλλά κάποτε έτσι λεγαμε και για το 1080p κτλ...(από την άλλη σου είπα ότι η go pro 9 το hevc το έβαλε και σε 2.7Κ. οπότε μονόδρομος η αναβάθμιση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tyxodioktis100 said:

Με το H264 όλα βαιναν καλώς, το pc τα έκανε editing πολύ άνετα,  με το HEVC το συμπαν μαμηθηκε. ούτε να τα δω μπορούσα εξού και το αρχικό post..

 

Στο Proxy Editing πώς τα πάει με το HECV? Δεν διευκολύνει αρκετά τα πράγματα; Στο support του Filmora δεν λέει σε τι φορμάτ κάνει τα proxies. Αν τα κάνει σε HECV και απλώς κατεβάζει το resolution δεν βοηθάει και πολύ. Το θέμα είναι να ξεφορτωθείς τον HECV όσο δουλεύεις. Ο DNxHD36 π.χ. βοηθάει πολύ. Για να καταλάβεις, δουλεύω άνετα απλό editing με DNxHD36 στα 1080, σε Core2Duo με 8GB RAM και GT740. Βοηθάει βέβαια και το software που χρησιμοποιώ. Για πιο σύνθετα πράγματα έχω και laptop i7 με 16RAM και 1060 και πάει βούτυρο. Με 4K HECV θα σκάλωνε σίγουρα κι αυτό. 

5 minutes ago, tyxodioktis100 said:

Απλά δεν έχω καταλάβει...το video editing το κάνει ο επεξεργαστής ή η κάρτα γραφικών...? η γίνεται ένα mix n match?

 

Εξαρτάται τι ακριβώς κάνεις. Στα φίλτρα, στα resize και στο color grade π.χ., παίζει σίγουρα GPU (εφόσον υποστηρίζεται απ' το πρόγραμμα). Στο decoding του HECV όμως, αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να παίζει κυρίως CPU. Όλα αυτά σε έναν σχετικό βαθμό. Όλα παίζουν ρόλο προφανώς αλλά και το κάθε software έχει διαφορετική συμπεριφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Στο Proxy Editing πώς τα πάει με το HECV?

Όχι, μολις φορτώνω στο filmora to 4K ( σε Hevc) αρχείο τέλος, το σύμπαν σταματά και κινείται σαν σε αργή κίνηση. Ουτε proxy βοηθάει ουτε τπτ....

4k σε H264 κανενα προβλημα , το σηκώνει νορμαλ..δεν εχω και τεραστια αρχεια ειναι αληθεια, βιντεακια των λεπτων που κοβω ραβω...

Ειναι αστειο, απλα ειναι θεμα συμβατοτητας. Σε ενα Hp spectre i7 8550 HD620 8GB Ram που έχω τα 4Κ HEVC τα παίζει βούτηρο.  Οκ στο filmora γονατιζει, αλλα δεν εχω απαιτησεις απο αυτό το λάπτοπ πολλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, tyxodioktis100 said:

Όχι, μολις φορτώνω στο filmora to 4K ( σε Hevc) αρχείο τέλος, το σύμπαν σταματά και κινείται σαν σε αργή κίνηση. Ουτε proxy βοηθάει ουτε τπτ....

Είσαι σίγουρος ότι του δίνεις τον χρόνο και φτιάξει τα proxies? Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το playback resolution (ή όπως τέλος πάντων λέγεται) στο 1:16; Αλλάζει κάτι;

11 minutes ago, tyxodioktis100 said:

Ειναι αστειο, απλα ειναι θεμα συμβατοτητας. Σε ενα Hp spectre i7 8550 HD620 8GB Ram που έχω τα 4Κ HEVC τα παίζει βούτηρο.  Οκ στο filmora γονατιζει, αλλα δεν εχω απαιτησεις απο αυτό το λάπτοπ πολλές. 

Ο i7 πρέπει να είναι ο κρίσιμος παράγοντας, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι αν αναβαθμίσεις σε i7 κλπ, θα μπορείς να μοντάρεις άνετα HECV. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Είσαι σίγουρος ότι του δίνεις τον χρόνο και φτιάξει τα proxies? Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το playback resolution (ή όπως τέλος πάντων λέγεται) στο 1:16; Αλλάζει κάτι;

Ο i7 πρέπει να είναι ο κρίσιμος παράγοντας, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι αν αναβαθμίσεις σε i7 κλπ, θα μπορείς να μοντάρεις άνετα HECV. 

Λοιπον που λες με εβαλες σε σκέψεις...Εχεις δικιο..οχι δεν εδινα χρονο να φτιαξει proxies..τωρα ειδα καλυτερα πως γινεται σωστά. Απορώ με την βλακεία μου.

Βεβαια αυτα απο το laptop που με το HEVC δεν εχει προβλημα ουτως η αλλως. . Λίγο που πέταξα 3 hevc και περίμενα να γίνουν proxies φαίνεται οτι τα διαχειρίζεται μια χαρα στο απλό κόψε ράψε...

Θα δοκιμασω  με το αλλο pc που εχει το θέμα με την παλια GPU.

 

Πάντως σίγουρα αναπαραγωγή με media player δεν γίνεται με την παλια GPU οπότε η αναβάθμιση είναι ψιλομονόδρομος, γιατι ασχετα με το editing, να μην μπορώ να δω και το αρχικό αρχείο ε δεν λέει. 

Τεσπα θα κανω περαιτερω δοκιμες και θα επανελθω με τις παρατηρήσεις μου,. 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...