Προς το περιεχόμενο

Επιπρόσθετη προστασία έναντι των αμερικανικών τεχνολογικών κολοσσών προτείνει η Ευρωπαϊκή Ένωση


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, AtiX said:

Όπως βλέπεις φίλε μου υπάρχουν άτομα που ψάχνουν θεωρίες ακόμα και σε αυτό το απλό πράγμα και βλέπουν ακόμα και σε αυτές τις κινήσεις συνομωσίες... το θέμα είναι ότι δυο άκρα, υπερσυντηρητισμός και νεοφιλελευθερισμός, βρίσκουν κοινό σημείο έκφρασης και είναι κάτι που με χαροποιεί λόγο συνειδητοποιήσεις τους από τους εκφραστές τους...

ΥΓ: @dieksodo προτιμώ να κάνω accept κάθε μέρα σε sites και εφαρμογές και να ξέρω σε τι δίνω πρόσβαση μέσω του υπολογιστή ή του κινητού μου πάρα να βρεθώ κάποια και να πω μα έτσι γινότανε πάντα με τις δωρεάν σελίδες ή εφαρμογές...

μα αυτο ακριβως λεω

εχει παραγινει το κακο

κανεις αξεπτ τοσο πολυ που στο τελος δεν προσεχεις τι κανεις αξεπτ

12 hours ago, Neural_handshake said:

δλδ τι? να αλλαξουν επιχειρηματικο μοντελο κ να μην εκμεταλλευονται-πουλανε τα προσωπικα δεδομενα των χρηστων?

να απαγορευτει η συλλογη προσωπικων δεδομενων κ να παμε σε συνδρομητικες - payed υπηρεσιες αυτο ειναι η μονη σωστη λυση

εναλλακτικες υπαρχουν για ολα αν δεν εισαι κολλημενος  

 

μονο με προσωπικα δεδομενο μπορουν να παραχθουν προσωποποιημενες υπηρεσιες

στο φαβεβοοκ πχ καποιοι θελουν πολιτικα καποιοι δε θελουν

στο νετφλιξ ο ενας θελει αγαπησιαρικα ο αλλος ντοκυμαντερ

ετσι ζουν αυτες οι πλατφορμες και αυτο θελει ο κοσμος

 

μπορει καποιος να θελει ασφαλεια και ιδιωτικοτητα

ο περισσοτερος κοσμος ομως θελει να κανει τη δουλεια του

πχ εγω μπαινω σε 50 τρακερς . φαντασου να επρεπε να θυμαμαι 50 πασσγουορτ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν θα εμποδίσει την πρόσβαση σε id της συσκευής;

Μόνο αν το επιλέξει ο χρήστης. Θα τον ρωτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, nickolasemp said:

Νομίζω ότι είμαστε ο μόνοι στον πλανήτη που έχουμε τα ελάχιστα πάνω σε αυτά τα ζητήματα. Σκέψου να ζούσες ΗΠΑ ή ακόμα χειρότερα Κίνα... Σοβαρά, υπάρχει άλλη γωνιά στον πλανήτη που έχει προχωρήσει σε αυτό το ζήτημα της προστασίας των προσωπικών δεδομένων ή μόνο σε ευρωπαϊκό έδαφος το έχουμε αυτό;

 

μμμ οχι ακριβως

ολες οι χωρες εχουν διασφαλιση δεδομενων. η αμερικη πρωτη απο ολους. αλλωστε ο μεγαλος πολεμος φαψεβοοκ αππλ γινεται απο αμερικανους και αμερικανικες εταιριες

θυμαμαι πριν απο 5 χρονια που εφτιαχνα για μια αμερικανικη εταιρια που ηθελε να διαφημισει φιρεγουολ για ενα περιπτερο σε μια εκθεση για το επερχομενο τα επομενα χρονια gdpr και τους ρωταγα τι ειναι αυτο

 

η διαφορα ειναι πως στην ευρωπη αντι να γινεται μεσω ιδιωτων γινεται μεσω του κρατους οποτε θες δε θες εχεις ιδιωτικοτητα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΣ

δηλαδη σαν να λεμε η ΕΕ σου βαζει διαιτητη στο γηπεδο ειτε ειναι σουπερ λιγκα ειτε ειναι φιλικο ματσ με εναν φιλο σου χωρις να σε ρωτησει!

 

τωρα απο κει και περα το γιατι το να αποφασιζω εγω και οχι η ΕΕ θεωρηται κακο και συντηριτικο και νεοφιλελευθερο μονο ο ατιξ ξερει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dieksodo είπε

τωρα απο κει και περα το γιατι το να αποφασιζω εγω και οχι η ΕΕ θεωρηται κακο και συντηριτικο και νεοφιλελευθερο μονο ο ατιξ ξερει

Γιατί ζεις σε μια κοινωνία που το πολίτευμα ονομάζεται δημοκρατία, όχι εταιροκρατία, με βασικό κανόνα αυτού που ζεις είναι η έκφραση των αναγκών και η ευημερία των πολιτών και όχι των εταιριών...

ΥΓ: δεν είπα και συντηρητικό και νεοφιλελεύθερο, είπα ότι δυο άκρα εκφράζονται με τα ίδια επιχειρήματα και ότι αυτό είναι καλό μπας και συνειδητοποιήσουν ότι αυτοί οι δυο “αντίπαλοι” είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, AtiX said:

Γιατί ζεις σε μια κοινωνία που το πολίτευμα ονομάζεται δημοκρατία, όχι εταιροκρατία, με βασικό κανόνα αυτού που ζεις είναι η έκφραση των αναγκών και η ευημερία των πολιτών και όχι των εταιριών...

ΥΓ: δεν είπα και συντηρητικό και νεοφιλελεύθερο, είπα ότι δυο άκρα εκφράζονται με τα ίδια επιχειρήματα και ότι αυτό είναι καλό μπας και συνειδητοποιήσουν ότι αυτοί οι δυο “αντίπαλοι” είναι οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος...

δημοκρατια δεν σημαινει να αποφασιζει η ΕΕ τι θα κανω στο πισι μου και τι θα κανω τα δεδομενα μου

αυτο ειναι δικτατορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dieksodo είπε

δημοκρατια δεν σημαινει να αποφασιζει η ΕΕ τι θα κανω στο πισι μου και τι θα κανω τα δεδομενα μου

αυτο ειναι δικτατορια

Δημοκρατία είναι να σου δίνει επιλογές και εσύ να μπορείς να διαλέγεις κατά την οποιαδήποτε κοσμοθεωρία σου... αν πιστεύεις ότι μια εταιρία μπορεί να αυτορυθμίζεται χωρίς την ανάγκη κάποιων κανόνων εδώ ήμαστε να το συζητήσουμε φίλε μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dieksodo είπε

δημοκρατια δεν σημαινει να αποφασιζει η ΕΕ τι θα κανω στο πισι μου και τι θα κανω τα δεδομενα μου

αυτο ειναι δικτατορια

Νομίζω ότι με πείθει ο Atix στην προσέγγισή του. Τω όντι, μπορείς πανεύκολα να πεις I agree to all/I give my consent. Είναι ομολογουμένως πολύ πιο δύσκολο να πηγαίνεις και να λες σε ένα ένα όχι (το κάνουν επίτηδες πολλά sites).

Και το θεωρώ σωστό να ψηφίζουν οι δημοκρατικά εκλεγμένοι ευρωβουλευτές και να έχουν έναν νόμο που να μού δίνουν την ελευθερία τί θα κάνω εγώ με τα δεδομένα μου στο πισί μου. Δικτατορία θα ήταν να τα έκοβαν ετσιθελικά. Δημοκρατία είναι να μού δίνουν την δυνατότητα να κόβω εγώ.

Πού είναι το λάθος βρε @dieksodo;

Επίσης, εάν δεν κάνω λάθος, στις ΗΠΑ, επαφίεται στις ορέξεις ή την συνείδηση της κάθε εταιρείας. Μού γεννά κάποιες ανησυχίες αυτό.

 

Επεξ/σία από nickolasemp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SeaLion είπε

Μόνο αν το επιλέξει ο χρήστης. Θα τον ρωτήσει.

Αν και δεν είναι σίγουρο αν θα ρωτά, θα γίνεται το ίδιο (ερώτηση) και για τις εφαρμογές της apple; Αν υποθέσουμε όχι, τι λάθος είπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Αν και δεν είναι σίγουρο αν θα ρωτά, θα γίνεται το ίδιο (ερώτηση) και για τις εφαρμογές της apple; Αν υποθέσουμε όχι, τι λάθος είπα;

Αν μια εφαρμογή ζητά πρόσβαση στο Advertising ID θα προκαλεί αυτό:

screen-permission-large.jpg

και περί αυτού γίνεται όλη η διαμάχη, καθώς αρκετοί ενδέχεται να μην επιλέξουν το Allow Tracking. Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, θα έρθει μάλλον στο ερχόμενο update.

Όπως βλέπεις η χρήση λέξεων/φράσεων είναι πολύ συγκεκριμένη. Αν μια εφαρμογή θέλει απλά να παρακολουθεί πως χρησιμοποιείς την ίδια αυτή την εφαρμογή, δεν χρειάζεται το ID αυτό το οποίο χρησιμοποιείται για ταυτοποίηση των χρηστών σε πολλαπλές εφαρμογές ή/και websites.

Το μόνο μέρος που έχω δει διαφημίσεις στο iOS είναι το App Store.

Οι σχετικές επιλογές που έχεις είναι αυτές:

ios14-iphone-11-pro-settings-privacy-app

Θεωρώ λάθος την τοποθέτηση " η apple θέλει να γίνει ο μοναδικός εκμεταλλευτής προσωπικών δεδομένων στην πλατφόρμα της" όταν πρακτικά το μόνο που κάνει είναι να σου εμφανίζει μια επιλογή για κάτι που είναι θαμμένο στους όρους χρήσης.

Σε μια εποχή που κάθε site έχει tracking κώδικα από Facebook/Google ή άλλους μικρότερους παίχτες και κάθε application έχει κάποιο αντίστοιχο framework ενσωματωμένο, εσύ μου λες πως η Apple κάνει κάτι αντίστοιχο; Παρακολουθεί την κίνησή μου στο internet? Διαβάζει/αναλύει το ιστορικό περιήγησης του Safari ή το μοιράζεται με κάποιον; Μήπως με παρακολουθεί κι αν πάω στο Windows/Linux PC μου; Όχι. Τίποτα από αυτά.

Όσοι γκρινιάζουν (μέχρι να βρουν άλλους τρόπους) για αυτά τα privacy enhancements είναι όσοι είχαν βρει με κάποιο τρόπο τα apps σαν ξέφραγο αμπέλι, που δεν έπιαναν τα adblockers και τα tracking blockers που μπορεί κανείς να βάλει στον browser οποιασδήποτε συσκευής.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, nickolasemp said:

Νομίζω ότι με πείθει ο Atix στην προσέγγισή του. Τω όντι, μπορείς πανεύκολα να πεις I agree to all/I give my consent. Είναι ομολογουμένως πολύ πιο δύσκολο να πηγαίνεις και να λες σε ένα ένα όχι (το κάνουν επίτηδες πολλά sites).

Και το θεωρώ σωστό να ψηφίζουν οι δημοκρατικά εκλεγμένοι ευρωβουλευτές και να έχουν έναν νόμο που να μού δίνουν την ελευθερία τί θα κάνω εγώ με τα δεδομένα μου στο πισί μου. Δικτατορία θα ήταν να τα έκοβαν ετσιθελικά. Δημοκρατία είναι να μού δίνουν την δυνατότητα να κόβω εγώ.

Πού είναι το λάθος βρε @dieksodo;

Επίσης, εάν δεν κάνω λάθος, στις ΗΠΑ, επαφίεται στις ορέξεις ή την συνείδηση της κάθε εταιρείας. Μού γεννά κάποιες ανησυχίες αυτό.

 

 

μαλλον αναποδα τα λες

πανευκολα οντως πατας αγρεε 1 φορα 2 φορες 3 φορες

μετα την 25η φορα και την 3-4 μερα βαριεσαι και πατας σαν ροβοτ χωρις να κοιτας και να διαβαζεις κειμενα

αρα ουσιαστικα η ΕΕ καταπατα την ελευθερια μου γιατι με ιδρυματοποιει σε ενα στυλ που και ο φορεας ειναι διασφαλισμενος (γιατι εγω του εδωσα δικαιωμα να πει οχι) και εσυ δεν κανεις τελικα τη δουλεια σου

 

οι ευρωβουλευτες ψηφισαν νομο που επιβαλλει στις εταιριες να μπαινουν σε μια πολυ δυσκολη και γραφειοκρατικη διαδικασια για να δουλεψουν. ενω απλα δεν χρειαζοταν. δηλαδη καναν δυσκολη τη ζωη εταιριων (αρα ακριβοετρα προιοντα και υπηρεσιες) και δυσκολοτερη τη ζωη των πελατων.

π.χ. μια μεγαλη εταιρια υποχρεουται βαση νομου να εχει ανθρωπο υπευθυνο για τα δεδομενα gdpr

ποιος θα τον πληρωνει αυτον?

 

μμμ οχι κανεις λαθος

στις ΗΠΑ η συμφωνια γινεται μεταξυ ιδιωτων. δεν μπορει η καθε εταιρια να κανει οτι γουσταρει

μια χαρα υπαρχουν και δικαστηρια που δουλευουν σε αντιθεση με την ελλαδα

12 hours ago, AtiX said:

Δημοκρατία είναι να σου δίνει επιλογές και εσύ να μπορείς να διαλέγεις κατά την οποιαδήποτε κοσμοθεωρία σου... αν πιστεύεις ότι μια εταιρία μπορεί να αυτορυθμίζεται χωρίς την ανάγκη κάποιων κανόνων εδώ ήμαστε να το συζητήσουμε φίλε μου... 

ναι μονο που η "δημοκρατια" της ΕΕ δεν μου δινει καμια επιλογη. ο νομος ειναι σαφης. επισης οταν μιλαμε για αυτορυθμιση αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για αγορα ετσι?. ποιος σου ειπε πως η αγορα δεν εχει κανονες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeaLion είπε

Θεωρώ λάθος την τοποθέτηση " η apple θέλει να γίνει ο μοναδικός εκμεταλλευτής προσωπικών δεδομένων στην πλατφόρμα της" όταν πρακτικά το μόνο που κάνει είναι να σου εμφανίζει μια επιλογή για κάτι που είναι θαμμένο στους όρους χρήσης.

Από την στιγμή όμως που η apple δεν θα εμφανίζει ακριβώς το ίδιο pop-up και για τις δικές της υπηρεσίες που χρησιμοποιούν προσωπικά δεδομένα (το store που αναφέρεις, και πιθανά και τα news), και οι επιλογές βρίσκονται αλλού, δεν δικαιολογεί ότι "θέλει να γίνει ο μοναδικός εκμεταλλευτής προσωπικών δεδομένων στην πλατφόρμα της"; Δηλαδή θα πάρει ο χρήστης το παράθυρο για όλες τις μη-apple εφαρμογές, πιθανόν να τις μπλοκάρει, αλλά δεν θα δει τίποτα για τις apple εφαρμογές. Θα πρέπει να πάει να ψάχνει στα μενού...

Οπότε. νομίζω ότι έχω λίγο δίκιο σε αυτό που είπα. Και πέρα από όποια συγκεκριμένη αλλαγή, αλλά κοιτώντας πιο γενικά, νομίζω ότι αυτό σκοπεύει. Να αποτρέψει όλους τους άλλους, για να έχει το μονοπώλιο. Ο χρόνος θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dieksodo είπε

ναι μονο που η "δημοκρατια" της ΕΕ δεν μου δινει καμια επιλογη. ο νομος ειναι σαφης. επισης οταν μιλαμε για αυτορυθμιση αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για αγορα ετσι?. ποιος σου ειπε πως η αγορα δεν εχει κανονες?

Επειδή αντιλαμβάνεσαι τελείως διαφορετικά έννοιες θα σε παρακαλούσα στο επόμενο ποστ σου να παραθέσεις παραδείγματα που η “δημοκρατία” της ΕΕ νομοθέτησε χωρίς να δίνει καμία επιλογή*, όπως επίσης και παραδείγματα αυτοελέγχου από εταιρίες που λειτουργούν υπό το καθεστώς μονοπωλίου ή trust...
 

* να σου θυμίσω μόνο οτιδήποτε αποφασίζεται από την ΕΕ, πρώτα ψηφίζεται από την πλειοψηφία των ευρωβουλευτών...

11 ώρες πριν, petasis είπε

Από την στιγμή όμως που η apple δεν θα εμφανίζει ακριβώς το ίδιο pop-up και για τις δικές της υπηρεσίες που χρησιμοποιούν προσωπικά δεδομένα (το store που αναφέρεις, και πιθανά και τα news), και οι επιλογές βρίσκονται αλλού, δεν δικαιολογεί ότι "θέλει να γίνει ο μοναδικός εκμεταλλευτής προσωπικών δεδομένων στην πλατφόρμα της";

Αυτό από που το συμπεραίνεις?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dieksodo είπε

μετα την 25η φορα και την 3-4 μερα βαριεσαι και πατας σαν ροβοτ χωρις να κοιτας και να διαβαζεις κειμενα

αρα ουσιαστικα η ΕΕ καταπατα την ελευθερια μου γιατι με ιδρυματοποιει σε ενα στυλ που και ο φορεας ειναι διασφαλισμενος (γιατι εγω του εδωσα δικαιωμα να πει οχι) και εσυ δεν κανεις τελικα τη δουλεια σου

 

οι ευρωβουλευτες ψηφισαν νομο που επιβαλλει στις εταιριες να μπαινουν σε μια πολυ δυσκολη και γραφειοκρατικη διαδικασια για να δουλεψουν. ενω απλα δεν χρειαζοταν. δηλαδη καναν δυσκολη τη ζωη εταιριων (αρα ακριβοετρα προιοντα και υπηρεσιες) και δυσκολοτερη τη ζωη των πελατων.

π.χ. μια μεγαλη εταιρια υποχρεουται βαση νομου να εχει ανθρωπο υπευθυνο για τα δεδομενα gdpr

ποιος θα τον πληρωνει αυτον?

 

μμμ οχι κανεις λαθος

στις ΗΠΑ η συμφωνια γινεται μεταξυ ιδιωτων. δεν μπορει η καθε εταιρια να κανει οτι γουσταρει

μια χαρα υπαρχουν και δικαστηρια που δουλευουν σε αντιθεση με την ελλαδα

ναι μονο που η "δημοκρατια" της ΕΕ δεν μου δινει καμια επιλογη. ο νομος ειναι σαφης. επισης οταν μιλαμε για αυτορυθμιση αντιλαμβανεσαι οτι μιλαμε για αγορα ετσι?. ποιος σου ειπε πως η αγορα δεν εχει κανονες?

Eγώ πάντως το κάνω. Εάν το κάνεις 5~6 φορές μετά πλέον το κρατάνε τα περισσότερα. Τώρα τελευταία είναι πιο εύκολο σε μερικά sites που αφαιρούν το δικαίωμα με ένα reject all.

Ποια ελευθερία καταπατά το ΕυρωΚοινοβούλιο?

Όσον αφορά το GDPR, εμείς έχουμε άνθρωπο και στις 2 εταιρείες που έχω εργαστεί από τότε που θεσπίστηκε. Μεγάλες εταιρείες και οι 2. Η μία έχει πάνω από 500k και η δεύτερη είναι παγκόσμια τράπεζα ~50k. Δεν ξέρω τί θεωρείς μεγάλη. Υποθέτω ότι δουλεύεις σε μεγάλη κι εσύ... και δεν έχετε DPC/DPO; Δεν είναι αυτό παράνομο;

Όσον αφορά τις ΗΠΑ, σε χάνω λίγο. Διαβάζω τώρα ότι η συμφωνία γίνεται μέσω ιδιωτών. Οκ, αλλά εγώ μιλάω για B2C, π.χ. Google σε πολίτη. Δεν υπάρχει νομοθεσία και επαφίεται στις ευαισθησίες (ή όχι) της κάθε εταιρείας.

Τουλάχιστον συμφωνούμε για την Κίνα ;)

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, petasis είπε

Από την στιγμή όμως που η apple δεν θα εμφανίζει ακριβώς το ίδιο pop-up και για τις δικές της υπηρεσίες που χρησιμοποιούν προσωπικά δεδομένα (το store που αναφέρεις, και πιθανά και τα news), και οι επιλογές βρίσκονται αλλού, δεν δικαιολογεί ότι "θέλει να γίνει ο μοναδικός εκμεταλλευτής προσωπικών δεδομένων στην πλατφόρμα της"; Δηλαδή θα πάρει ο χρήστης το παράθυρο για όλες τις μη-apple εφαρμογές, πιθανόν να τις μπλοκάρει, αλλά δεν θα δει τίποτα για τις apple εφαρμογές. Θα πρέπει να πάει να ψάχνει στα μενού...

Οπότε. νομίζω ότι έχω λίγο δίκιο σε αυτό που είπα. Και πέρα από όποια συγκεκριμένη αλλαγή, αλλά κοιτώντας πιο γενικά, νομίζω ότι αυτό σκοπεύει. Να αποτρέψει όλους τους άλλους, για να έχει το μονοπώλιο. Ο χρόνος θα δείξει...

Δεν θυμάμαι τι ρωτάει όταν ανοίγεις πρώτη φορά το App Store, σίγουρα όταν σετάρεις macOS/iOS σε ρωτάει διάφορα από τα οποία μπορείς να κάνεις opt-out. Και γενικά κανένα app δεν εμφανίζει το popup ακόμα, θα δούμε όταν έρθει το update αν θα αλλάξει κάτι σχετικό και για τις εφαρμογές της Apple - χλωμό βέβαια καθώς το popup όπως είπα αναφέρεται σε ταυτοποίηση χρήστη σε πολλαπλές εφαρμογές κι όχι στην συλλογή δεδομένων από την ίδια την εφαρμογή.

Πάντως αυτή την στιγμή όλα τα Apps της Apple έχουν στο App Store τα σχετικά labels σχετικά με το τι στοιχεία μαζεύουν (αυτά που το Google δεν έχει ενημερώσει ακόμα για τις δικές του εφαρμογές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SeaLion είπε

Δεν θυμάμαι τι ρωτάει όταν ανοίγεις πρώτη φορά το App Store, σίγουρα όταν σετάρεις macOS/iOS σε ρωτάει διάφορα από τα οποία μπορείς να κάνεις opt-out. Και γενικά κανένα app δεν εμφανίζει το popup ακόμα, θα δούμε όταν έρθει το update αν θα αλλάξει κάτι σχετικό και για τις εφαρμογές της Apple - χλωμό βέβαια καθώς το popup όπως είπα αναφέρεται σε ταυτοποίηση χρήστη σε πολλαπλές εφαρμογές κι όχι στην συλλογή δεδομένων από την ίδια την εφαρμογή.

Πάντως αυτή την στιγμή όλα τα Apps της Apple έχουν στο App Store τα σχετικά labels σχετικά με το τι στοιχεία μαζεύουν (αυτά που το Google δεν έχει ενημερώσει ακόμα για τις δικές του εφαρμογές)

Πέρα από το app store, η apple μιλά και για news/stocks.

Το pop-up θα βγαίνει μόνο μια φορά, ή πιο συχνά; Έχει γίνει γνωστό;

(Αν είναι για μόνο 1 φορά, τσάμπα και η φασαρία).

14 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτό από που το συμπεραίνεις?

Από το γεγονός ότι για τις δικές της εφαρμογές έχει επιλογή στις ρυθμίσεις (ανέβηκε φωτογραφία πιο πριν) και από την υπόθεση ότι δεν θα βάλει pop-up στις δικές εφαρμογές. Αν βάλει το ίδιο παντού, τότε η άποψή μου είναι λάθος. Αν δεν βάλει, η άποψή μου έχει βάση (οπότε θα δούμε και άλλες κινήσεις μελλοντικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...