Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου αυτοκινητου πολης


akarthis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, με τον ερχομο της κορης μου αποφασισα να παρω ενα δευτερο αυτοκινητο για να κινουμαι μεσα στη πολη. Οι γνωσεις μου στα αυτοκινητα ειναι μηδαμινες. 

Κοιταζω τα vw up, i10  και suzuki. 

Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα η μπορει να προτεινει κατι αλλο? Δε θελω να δωσω πολλα χρηματα και με ενδιαφερει να ειναι ασφαλες.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akarthis είπε

Καλησπερα, με τον ερχομο της κορης μου αποφασισα να παρω ενα δευτερο αυτοκινητο για να κινουμαι μεσα στη πολη. Οι γνωσεις μου στα αυτοκινητα ειναι μηδαμινες. 

Κοιταζω τα vw up, i10  και suzuki. 

Εχει καποιος εμπειρια απο αυτα η μπορει να προτεινει κατι αλλο? Δε θελω να δωσω πολλα χρηματα και με ενδιαφερει να ειναι ασφαλες.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Για καινούριο ή μεταχειρισμένο ενδιαφέρεσαι? 

Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις και περίπου πόσα χιλιόμετρα υπολογίζεις ότι θα κάνεις το χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα μεταχειρισμενο αλλα επειδη οπως ειπα δε εχω γνωσεις και ουτε καποιον γνωστο υα παω για καινουργιο. Θα ηθελα να δωσω γυρω στις 12 με 13k αλλα μπορω να παω και πιο πανω.

Θα ειναι το δευτερο αυτοκινητο οποτε δεν θα κανει πολλα χιλιομετρα, ουτε προκειται να ταξιδεψω με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μένεις κοντά σε πρατήριο φυσικού αερίου δες και panda cng καινουργιο. Στο τέλος θα σου βγει πιο οικονομικό από το μεταχειρισμένο λόγω χαμηλού κόστους καυσίμων. 
 

Ακυρο, τώρα είδα ότι έτσι κι αλλιώς πας για καινούργιο...

Επεξ/σία από Metoo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akarthis είπε

Θα ηθελα μεταχειρισμενο αλλα επειδη οπως ειπα δε εχω γνωσεις και ουτε καποιον γνωστο υα παω για καινουργιο. Θα ηθελα να δωσω γυρω στις 12 με 13k αλλα μπορω να παω και πιο πανω.

Θα ειναι το δευτερο αυτοκινητο οποτε δεν θα κανει πολλα χιλιομετρα, ουτε προκειται να ταξιδεψω με αυτο.

Καλησπέρα. 

I10 από εμένα. Έχει και ικανοποιητικους χώρους και 5 χρόνια εγγύηση. 

Όμως, επειδή ειναι φρέσκο ισως να έχει και ελαφρώς τσιμπημένη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Panda CNG . 12500E θα σου βγει με 4ευρώ (όχι λίτρα) /100χλμ αποκλειστικά μέσα σε κίνηση στην πόλη. Εκτός βγαίνει και κάτω απο 3ευρώ/100χλμ αν πας χαλαρά.

Ότι θες ρωτάς για το συγκεκριμένο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Για το i10 μου το εχουν προτεινει αλλα 2 ατομα. Θα παω σιγουρα να το τσεκαρω.

Για το  fiat, πρωτη φορα ακουω και θα το βαλω στην ερευνα. Με εχει "φαει" η συζυγος για το  up διοτι 2 φιλες της το εχουν και ειναι ικανοποιημενες σε οτι εχει σχεση με τα παιδια τους. Ειχα παρει τηλεφωνο και θα το φερουν απο τον αλλο μηνα.

Το πιο πιθανο ειναι οτι θα το οδηγει αυτη διοτι το αλλο αυτοκινητο ειναι μεγαλο και δεν της αρεσει(leasing απο την δουλεια της). 

Αυτο που κοιταζω, οπως ειπα. ειναι ασφαλεια και να μην βγαζει ζημιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Up νομίζω καταργήθηκε, πλέον μόνο ηλεκτρικό (σε τιμή βέβαια που παίρνεις 2 i10)

To Ignis που το έχω δει από κοντά, στην φουλ έκδοση βέβαια, είναι πάρα πολύ όμορφο, τώρα δε ξέρω για αξιοπιστία κλπ

Μεταξύ των τριών θα πήγαινα σχεδόν σίγουρα Hyundai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akarthis είπε

Αυτο που κοιταζω, οπως ειπα. ειναι ασφαλεια

Τότε το Panda δυστυχώς δε θα σε καλύψει γιατί ουσιαστικά είναι >10ετίας με τα ίδια συστήματα και πλέον έχει 0 αστέρια (προσωπικά δεν το έδωσα καθόλου σημασία )

Το up έβγαινε σε φυσικό αέριο και υπάρχουν μεταχειρισμένα απο ιδιώτες σε καλή κατάσταση και μπορείς άνετα να ελέγξεις χλμ και κατάσταση. Για καινούριο βενζίνης όμως δε θα το κοιτούσα καν ,ειδικά σε σχέση με το i10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το up ειδα οτι υπηρχε μονο ηλεκτρικο στο τιμοκαταλογο. Στο τηλεφωνο ο πωλητης μου ειπε οτι βγαινει και σε βενζινη και θα ερθει σε ενα μηνα(ηταν με διαφορα ο χειροτερος πωλητης σε οτιδηποτε εχω αγορασει).

 

Τωρα για το suzuki δε ξερω τιποτα, απλα μου αρεσε οπτικα. Θα το δω απο κοντα.

 

Για μεταχειρισμενα, πρεπει να εχω καποιον που να εχει εμπειρια απο αυτοκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, majnun είπε

Νομίζω παίρνεις και ένα βασικό mazda 2 σε αυτά τα λεφτά

14.000 σε λευκό και με μόνο 100 ευρώ έξοδα pdi, όχι τα 350αρια που ζητάνε οι άλλοι....Έρωτας το mazda, ποιότητα, κύλιση, οδηγική συμπεριφορά, δεν το φτάνει κανένα σε αυτή την τιμή...μας φάγανε τα turbo...

Επεξ/σία από Antman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akarthis είπε

Για το  fiat, πρωτη φορα ακουω και θα το βαλω στην ερευνα. Με εχει "φαει" η συζυγος για το  up διοτι 2 φιλες της το εχουν και ειναι ικανοποιημενες σε οτι εχει σχεση με τα παιδια τους. Ειχα παρει τηλεφωνο και θα το φερουν απο τον αλλο μηνα.

Καταρχήν στο θέμα αυτοκίνητο καλό είναι να μη λαμβάνεις υπόψην τι λένε οι γυναίκες. Η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει ιδέα από αυτοκίνητα. Το μόνο που κοιτάνε είναι η εμφάνιση γι αυτό βλέπεις πολλές να κολλάνε με τον κουβά το 500αρι ή το smart. 

Αυτές που λένε ότι είναι ικανοποιημένες με το Up, έχουν οδηγήσει κάτι άλλο ή είναι το πρώτο τους αυτοκίνητο; Γιατί κι εγώ όταν πήρα το πρώτο μου μηχανάκι (μετά από ποδήλατο) νόμιζα ότι ανέβηκα σε διαστημόπλοιο. Όταν μετά ανέβηκα σε μηχανή απορούσα πως οδηγούσα το παπί και ήθελα να το πετάξω

Δε λέω ότι το Up δεν είναι καλό. δε το ξέρω καθόλου. απλά πρέπει να αξιολογείς τις προτάσεις που σου κάνει ο καθένας και ποιος είναι αυτός που τις κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akarthis είπε

Τωρα για το suzuki δε ξερω τιποτα, απλα μου αρεσε οπτικα. Θα το δω απο κοντα.

Για το Ignis δε λες ? Βασικά μου άρεσε περισσότερο απο το Panda και το i10 , το είχα κάνει test drive .

Απλά αν δεις τη βασική έκδοση δίπλα στη μεσαία θα ξενερώσεις 😛 .Με το Ignis όμως ξεχνάς υγραέριο αν ενδιαφέρεσαι για αργότερα

32 λεπτά πριν, akarthis είπε

Για μεταχειρισμενα, πρεπει να εχω καποιον που να εχει εμπειρια απο αυτοκινητα.

Κανένας απλός οδηγός δεν μπορεί να τσεκάρει σωστά μεταχειρισμένο αυτοκίνητο . Μόνο αν το πας σε συνεργείο ή αντιπροσωπία να δεις χιλιόμετρα, μηχανή , αμάξωμα

Ξέρω σε ζάλισα με CNG ,αλλά πραγματικά είναι κρίμα να αφήσεις στην απέξω ένα κόστος μετακίνησης τριών τεσσάρων ευρώ ανα εκατό χιλιόμετρα απο τη στιγμή που υπάρχει πρατήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...