Προς το περιεχόμενο

προβλημα με laptop hp


basilisgate13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εχω ενα hp laptop 15-bw0xx το οποιο λογω μικρης ραμ και κακης διαχειρισης με πολλα αχρηστα αρχεια ιους κλπ κολλαει σαν διαολος οποτε ειπα να το κανω ενα format. Το θεμα ειναι οτι δεν μου διαβαζει το φλασακι στο boot menu και επισης το φλασακι οταν παω στον υπολογιστη μου το διαβαζει σαν recovery και μου βγαζει το μηνυμα που θα βαλω σε φωτογραφια, το φλασακι στον υπολογιστη το διαβαζει κανονικα και βλεπω και τα αρχεια windows σαν boot device που ειναι. Μετα απο λιγο ψαξιμο  ειδα οτι το bios version ειναι πολυ παλιο και εχουν βγει παρα πολλα απο τοτε οπως ειδα στο επισημο σιτε(https://support.hp.com/gr-el/drivers/selfservice/hp-15-bw000-laptop-pc/15551418) .Αν κανω update το bios θα φτιαξει και θα δει το φλασακι η δεν εχουν σχεση μεταξυ τους. Επισης στο support ειδα οτι δεν εχει οδηγιες μπορω να παω κατευθειαν στην τελευταια εκδοση η υπαρχει καποια εκδοση ενδιαμεσα που πρεπει να κανεις για να πας στην τελευταια.

version windows 1909

 

https://postimg.cc/gallery/J8nG8Bx

Επεξ/σία από basilisgate13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, basilisgate13 είπε

Δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφιες αφηνει μονο μεχρι 2 mb 

Ανεβάστε το εδώ και επικολλήστε το URL από τον άμεσο σύνδεσμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://rufus.ie/

Κατεβασε το Εργαλείο αυτο.

και επελεξε GPT mode εκει που λεει MBR.

Περίμενε μεχρι να γραψει το στικακι και μετα κανε αυτα που ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 4:18 ΜΜ, kremenarasi είπε

https://rufus.ie/

Κατεβασε το Εργαλείο αυτο.

και επελεξε GPT mode εκει που λεει MBR.

Περίμενε μεχρι να γραψει το στικακι και μετα κανε αυτα που ξέρεις.

λοιπον το φλασακι τελικα ειχε θεμα και με το pc οταν το ξαναδοκιμασα μαλλον απο τις πολλες φορες κατι εκανα και χαθηκε αρχειο. Τωρα το ξανα δημιουργησα αλλα το εκανα με windows tool , το φλασακι ειναι σε μορφη fat32 και οταν τον δοκιμασα στον υπολογιστη το διαβαζει και μπαινει κανονικα για εγκατασταση .Στο λαπτοπ ομως και ενω εκανα ενεργοποιηση το legacy support ,το φλασακι ενω το διαβαζει σαν boot option δεν ανοιγει για να αρχισει η εγκατασταση. Υποθετω οτι λογω παλαιοτητας ισως θελει κατι απο bios η με το rufus που ειπες να αλλαξω τυπο αρχειων δεν ξερω.Αν μπορεις να μ πεις λιγο αναλυτικα  .Μηπως θελει αναβαθμιση  το bios ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και πολυ παλιο το Λαπτοπ σας.

δεν κανεις σωστά την διαδικασία.

 

Κανε reset to BIOS και ξανακανε την διαδικασια.

δηλαδη εκκίνηση απο το στικακι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kremenarasi είπε

δεν ειναι και πολυ παλιο το Λαπτοπ σας.

δεν κανεις σωστά την διαδικασία.

 

ωραια , τι κανω λαθος απο αυτα που ειπα  , την διαδικασια στον υπολογιστη μου την εχω κανει 200 φορες στο λαπτοπ δεν ξερω τι προβλημα βγαζει, πρεπει να αλλαξω κατι απο bios ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kremenarasi είπε

δεν ειναι και πολυ παλιο το Λαπτοπ σας.

δεν κανεις σωστά την διαδικασία.

 

Κανε reset to BIOS και ξανακανε την διαδικασια.

δηλαδη εκκίνηση απο το στικακι.

 

οταν κανω εκκινηση απο στικακι μου βγαζει αυτο που εβαλα σε φωτο

Επισης δοκιμασα και με gpt και ntfs αλλα κανει το ιδιο 

155157741_873867323402472_4714337381295181542_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ice25 είπε

κατέβασες windows από την microsoft?

το λαπτοπ εχει ηδη windows 10 . κατεβασα τα windows και εφτιαξα το φλασακι με το windows media tool πως λεγεται  και τιποτα 

μετα δοκιμασα να κατεβασω με το windows media tool και να φτιαξω windows iso οπου το εβαλα και εφτιαξα το φλασακι με το rufus 

δοκιμασα με legacy option enable και το φλασακι να ειναι γραμμενο με  GPT και NTFS μεσα απο το rufus αλλα τιποτα

μετα δοκιμασα το φλασακι παλι απο το rufus με MBR και fat32  αλλα τιποτα 

Αν κανω disable το legacy bios  δεν διαβαζει καν το στικακι στα boot options,Επισης δοκιμασα  να αλλαξω και το boot priority και να βαλω πρωτο το φλασακι και στις 2 επιλογες και για uefi και για legacy αλλα παλι τιποτα .ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΙΚΑΚΙ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΡΑΣΙΤΑ 

Υ.Γ το στικακι δουλευει κανονικα τουλαχιστον με fat32 εκανε φορματ σε 2 υπολογιστες επιτραπεζιους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ice25 είπε

Δοκίμασε μια με κάποια διανομή λινουξ. οχι εγκατάσταση απλά αν μπαίνει σε live usb.

οι θύρες usb δουλεύουν κανονικά ή κάνουν τίποτα διακοπές?

Ναι δεν είχα κάποιο θέμα και ένα ποντίκι που συνδεσα δούλευε κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...