Προς το περιεχόμενο

Συνεργασία Εσθονίας και ΠΟΥ σε πιλοτικό πρόγραμμα ψηφιακού διαβατηρίου εμβολιασμού


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Καλά με δουλευεις? Και τι σχέση έχει αυτό με το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να εμβολιαστεί κάποιος που δεν θέλει ώστε να μπορεί να ταξιδέψει? Αυτό λέω εγώ τόση ώρα!

Εσύ μας δουλευεις που δεν ξερεις τι γίνεται.Κανένας δεν είπε ότι δεν θα μπορεις να ταξιδεψεις χωρίς εμβόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ μας δουλευεις που δεν ξερεις τι γίνεται.Κανένας δεν είπε ότι δεν θα μπορεις να ταξιδεψεις χωρίς εμβόλιο.

Ε και ποιος ο λόγος που έκανες παράθεση την πρώτη ανάρτηση μου εν τέλη δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, radiohead είπε

Σέβομαι την αντίθετη άποψη, την ακούω, φιλτραρω και ζητάω από τον συνομιλητή μου το ίδιο. Θεωρώ αθέμιτο να τσουβαλιαζει ο καθένας την άλλη γνώμη στο σάκο των 'συνομοσιολογων'. Το ότι δεν γνωρίζουμε το λένε οι ίδιοι οι επιστήμονες και όντως δίνουν μάχη με το χρόνο. Το πιστοποιητικο για κάτι το οποίο είναι άγνωστο τι νόημα έχει λοιπόν ερωτώ; Και κάτι άσχετο, προχτές διάβασα ότι το εμβόλιο από -70 βαθμούς τελικά μπορεί να συντηρηθεί και σε συμβατικη κατάψυξη. Δεν γνωρίζουν ούτε για το σκεύασμα τους ρε φίλε ακόμα και θα το κάνω day one σε μένα και στο παιδί μου και δη όταν δεν ανηκω σε ευπαθή ομάδα; Νομίζω ότι είναι και οι απορίες εύλογες και προσωπικό δικαίωμα η επιλογή. Αυτό και κλείνω με την ευχή να μην ξαναδώ άνθρωπο μέσα στο αμάξι μόνο του με μάσκα. Πλακιτσα. Να βγούμε γρήγορα από αυτή την αλλόκοτη κατάσταση λοιπόν.

Μην το κάνεις,δικαίωμά σου .Αλλωστε είναι προαιρετικό. Day one δεν είναι όταν το έχουν κάνει καμποσα εκατομμύρια στον κοσμο.

Επίσης δυστυχως δεν υπάρχει ηλικία ή κατάσταση που να μην την αγγίζει ο ιός . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Μην το κάνεις,δικαίωμά σου .Αλλωστε είναι προαιρετικό. Day one δεν είναι όταν το έχουν κάνει καμποσα εκατομμύρια στον κοσμο.

Επίσης δυστυχως δεν υπάρχει ηλικία ή κατάσταση που να μην την αγγίζει ο ιός . 

Θα το κάνω για όσους ενδεχομένως βλάψω, όχι για μένα. Αρκεί ομως να έχει νόημα και με τα χθεσινά δεδομένα όλα ακόμα ερευνώνται, τίποτα δεν είναι δεδομένο. Αυτό προσπαθώ να πω μπήκαμε σε έναν αγώνα ταχύτητας με το εμβόλιο χωρίς να ξέρουμε αν έχει αποτέλεσμα και ποιες οι παρενέργειες του. Μη το πάμε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JcD είπε

Ε και ποιος ο λόγος που έκανες παράθεση την πρώτη ανάρτηση μου εν τέλη δλδ?

Απο το πρωτο ποστ γράφεις πράγματα που ούτε τα λινκ που βαζεις δεν τα υποστηρίζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, radiohead είπε

Θα το κάνω για όσους ενδεχομένως βλάψω, όχι για μένα. Αρκεί ομως να έχει νόημα και με τα χθεσινά δεδομένα όλα ακόμα ερευνώνται, τίποτα δεν είναι δεδομένο. Αυτό προσπαθώ να πω μπήκαμε σε έναν αγώνα ταχύτητας με το εμβόλιο χωρίς να ξέρουμε αν έχει αποτέλεσμα και ποιες οι παρενέργειες του. Μη το πάμε αλλού.

Ποια είναι τα χθεσινά δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ποια είναι τα χθεσινά δεδομένα;

Τούτα https://www.google.com/amp/s/www.skai.gr/news/ygeia/koronoios-synagermos-stin-iaponia-epivevaiothike-nea-metallaksi/amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

την απάντηση στην έβαλα στο πρωτο σου ποστ .

Και πήρες τις απαντήσεις σου, απαγορεύεται η χρήση του πιστοποιητικού ως προαπαιτούμενο για να δουλέψει κάποιος, δεν είναι απαραίτητο το πιστοποιητικό για να ταξιδέψεις, ακόμα δεν καταλαβαίνω τι ήθελες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Και αν δεν κάνεις το εμβόλιο πως βοηθάει στην κατάσταση;Ηδη τα εμβόλια βοηθάνε λίγο ή πολύ στις υπόλοιπες μεταλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Μα οι μεταλλάξεις του ιού είναι κάτι δεδομένο και δεν μπορεί είναι επιχείρημα κατά του εμβολιασμού... δες το γίνεται στο εμβόλιο της εποχικής γρίπης που κάθε χρόνο είναι και διαφορετικό, χωρίς να ακυρώνει το περσινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα οι μεταλλάξεις του ιού είναι κάτι δεδομένο και δεν μπορεί είναι επιχείρημα κατά του εμβολιασμού... δες το γίνεται στο εμβόλιο της εποχικής γρίπης που κάθε χρόνο είναι και διαφορετικό, χωρίς να ακυρώνει το περσινό...

Πάμε μια ξανά γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη. Μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει κάνει ότι εμβόλιο κινείται στον ίδιο και στο τρίχρονο παιδί του. Η απορία και η επιφύλαξη μου είναι για το ρημάδι το εμβόλιο των έξι μηνών. Της γριπης είναι έξι μηνών;  Τι συγκρίνουμε τώρα; Στη νοτιοαφρικανική μετάλλαξη λιγότερο αποτελεσματικό στα αντισωματα κατά 66%. Και μιλάμε για πιστοποιητικό αυτή τη στιγμή. Παράλογο μου φαίνεται ρε παιδιά με συγχωρείτε. Τέλος πάντων δεν αδικώ κανέναν ότι νομίζετε κάντε για εσάς και τις οικογένειές σας αλλά παραδείγματα σαν αυτό με τη θερμοκρασία από -70 στους -15 είναι τουλάχιστον γελοία. Τουλάχιστον. Με συγχωρείτε αν σας κούρασα ακόμα ένας άσχετος με απορίες είμαι δε θα συνεχίσω την κουβέντα αλλά θα σας διαβάζω. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JcD είπε

Και πήρες τις απαντήσεις σου, απαγορεύεται η χρήση του πιστοποιητικού ως προαπαιτούμενο για να δουλέψει κάποιος, δεν είναι απαραίτητο το πιστοποιητικό για να ταξιδέψεις, ακόμα δεν καταλαβαίνω τι ήθελες!

Απαγορευεται σύμφωνα με εσένα κάτι που ποτέ δεν ήταν απαιτητό όπως λέει και το λινκ που έβαλες αλλά δεν διάβασες ή αν το διάβασες δεν το κατάλαβες.

 

Μόλις τώρα, radiohead είπε

Πάμε μια ξανά γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη. Μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει κάνει ότι εμβόλιο κινείται στον ίδιο και στο τρίχρονο παιδί του. Η απορία και η επιφύλαξη μου είναι για το ρημάδι το εμβόλιο των έξι μηνών. Της γριπης είναι έξι μηνών;  Τι συγκρίνουμε τώρα; Στη νοτιοαφρικανική μετάλλαξη λιγότερο αποτελεσματικό στα αντισωματα κατά 66%. Και μιλάμε για πιστοποιητικό αυτή τη στιγμή. Παράλογο μου φαίνεται ρε παιδιά με συγχωρείτε. Τέλος πάντων δεν αδικώ κανέναν ότι νομίζετε κάντε για εσάς και τις οικογένειές σας αλλά παραδείγματα σαν αυτό με τη θερμοκρασία από -70 στους -15 είναι τουλάχιστον γελοία. Τουλάχιστον. Με συγχωρείτε αν σας κούρασα ακόμα ένας άσχετος με απορίες είμαι δε θα συνεχίσω την κουβέντα αλλά θα σας διαβάζω. :)

Και της γρίπης είναι κάθε φορά καινούργια έκδοση,μαλλον εκδόσεις καθώς βγαίνει 2 φορές ανάλογα σε ποιο ημισφαίριο απευθύνεται .Επίσης η αποτελεσματικότητα δεν είναι ιδια κάθε φορά. https://en.wikipedia.org/wiki/Influenza_vaccine#Effectiveness 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

 Και κάτι άσχετο, προχτές διάβασα ότι το εμβόλιο από -70 βαθμούς τελικά μπορεί να συντηρηθεί και σε συμβατικη κατάψυξη. Δεν γνωρίζουν ούτε για το σκεύασμα τους ρε φίλε ακόμα και θα το κάνω day one σε μένα και στο παιδί μου και δη όταν δεν ανηκω σε ευπαθή ομάδα; Νομίζω ότι είναι και οι απορίες εύλογες και προσωπικό δικαίωμα η επιλογή. Αυτό και κλείνω με την ευχή να μην ξαναδώ άνθρωπο μέσα στο αμάξι μόνο του με μάσκα. Πλακιτσα. Να βγούμε γρήγορα από αυτή την αλλόκοτη κατάσταση λοιπόν.

To βγαζουν απο τους -70 βαθμους και συντηρειται για λιγες μερες στην καταψυξη ωστε να καταναλωθει, δε διατηρειται στην συμβατικη καταψυξη. Μια χαρα γνωριζουν τις προδιαγραφες των εμβολιων τους, σιγα μην ζητουσαν -70  για καπριτσιο.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...