Προς το περιεχόμενο

Απόφοιτος Πληροφορικής: Να συνεχίσω για Μεταπτυχιακό ή όχι


Asevastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Οι τομείς που αναφέρεις σίγουρα σηκώνουν/απαιτούν μεταπτυχιακό (Deep Learning, Bioinformatics etc) αλλά εμένα δε με ενδιαφέρουν προς το παρών αυτές οι κατευθύνσεις αλλιώς σίγουρα θα σκεφτόμουν να βρω ένα αντίστοιχο πρόγραμμα.

Επίσης, για top σχολή (φαντάζομαι αναφέρεσαι σε Imperial, Oxbridge, UCL) θέλει και το κατάλληλο background σε προπτυχιακό επίπεδο και με βαθμό πτυχίου 7.3 νομίζω είναι αρκετά μικρές οι πιθανότητες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα παραπανω με τις αδιακοπες σπουδες περιγραφουν το παλιο κοσμο. Old money.

New money rules , στο κοσμο του διαδικτυου,  εχει αλλους κανονες πλεον και φυσικα πολλαπλασιες απολαβες.

Αν ωστόσο προτιμας το δρόμο του μεταπτυχιακου , επελεξε κατευθυνση που να εχει συναφεια με τη δουλεια που ηδη εχεις, ετσι ωστε να γινεις διευθυντής & προισταμενος στο τμημα, που και αυτο παλι ειναι σχετικο και απολυτα συνδεδεμένο με social ικανοτητες που δεν διδασκονται στα εδρανα. 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Επιλογή του Δημοσίου--> Το μεταπτυχιακό αξίζει 100%.

 

β) Επιλογή Ιδιωτικού τομέα--> Όχι και τόσο. Περισσότερο μετράει η εμπειρία επί του πρακτέου και τα Projects που έχεις ασχοληθεί, είτε μόνος σου είτε σε ομάδα.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Το πιο ενδιαφέρον ερώτημα θα ήταν γιατί να το σκεφτεί σοβαρά.

Διότι έχεις σταθερό μισθό και δύσκολα απολύεσαι. 

46 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Γιατί δε θέλω σε καμία περίπτωση να καταλήξω υπάλληλος στο ελληνικό δημόσιο.

Υπάρχουν πόστα που είναι αρκετά καλά. Αλλά ναι σε γενικές γραμμές είναι κάπως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Διότι έχεις σταθερό μισθό και δύσκολα απολύεσαι. 

Υπάρχουν πόστα που είναι αρκετά καλά. Αλλά ναι σε γενικές γραμμές είναι κάπως. 

Πλέον δεν ισχύει αυτό.

Το 85% του δημοσίου λειτουργεί με συμβάσεις ορισμένης διάρκειας ιδιωτικού δικαίου. Δύσκολα "χώνεσαι".

Εκτός αν κάποιος είναι τόσο πεινασμένος που 900€ στην ώρα τους για 8 μήνες σου ακούγεται σωτήριο. Δεν ξέρω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Πλέον δεν ισχύει αυτό.

Το 85% του δημοσίου λειτουργεί με συμβάσεις ορισμένης διάρκειας ιδιωτικού δικαίου. Δύσκολα "χώνεσαι".

Εκτός αν κάποιος είναι τόσο πεινασμένος που 900€ στην ώρα τους για 8 μήνες σου ακούγεται σωτήριο. Δεν ξέρω πλέον.

Δεν το ήξερα αυτό. Τότε είναι δύσκολο. Στις εποχές που ζούμε 900 € για 8 μήνες είναι όντως σωτήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δεν το ήξερα αυτό. Τότε είναι δύσκολο. Στις εποχές που ζούμε 900 € για 8 μήνες είναι όντως σωτήριο. 

Ισχύει.

Τα λέμε σε καμια 15αρια χρόνια που το 85% του σημερινού δημοσίου είτε θα πεθάνει είτε θα συνταξιοδοτηθεί. Τότε μιλάμε για το ποιός θα χωθεί που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...