Προς το περιεχόμενο

USB hub και πρόβλημα με WiFi


Giorgos_00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τα φώτα σας γιατί θα τρελαθώ.

Το setup:

  • MacBook Air M1 και
  • USB-C hub
     
  1. δουλεύω μόνο στο Macbook , είμαι συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού μου > όλα καλά, δουλεύει κανονικά

    συνδέω το usb-hub , και 
  2. ανοίγω browser να δουλέψω > τίποτα. Ενώ είμαι συνδεδεμένος στο router, δεν έχω internet
  3. αλλάζω στο hot-spot του κινητού μου > προσωρινά δουλεύει, μετά από λίγο πάλι τίποτα
  4. προσπαθώ να αλλάξω πάλι στο wifi του σπιτιού μου > πλέον δεν συνδέεται στο δίκτυο

    αποσυνδέω το Usb-hub
  5. συνδέομαι πάλι ακαριαία στο δίκτυο και όλα δουλεύουν ρολόι

 

Πρώτη φορά σήμερα δοκίμασα να δουλέψω με το hub και αντιμετώπισα το παραπάνω.

Τι μπορεί να συμβαίνει;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Giorgos_00 said:

Και δίσκο 🤔

Υπάρχει ένα παλιό θέμα με τους USB 3 δίσκους και το WiFi στα MacBook, γι' αυτό ρωτάω. Έχεις δοκιμάσει χωρίς δίσκο ή να απομακρύνεις τον δίσκο όσο σου επιτρέπει το καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Υπάρχει ένα παλιό θέμα με τους USB 3 δίσκους και το WiFi στα MacBook, γι' αυτό ρωτάω. Έχεις δοκιμάσει χωρίς δίσκο ή να απομακρύνεις τον δίσκο όσο σου επιτρέπει το καλώδιο;

Τίποτα από τα δύο, αλλά θα τα δοκιμάσω αύριο με την πρώτη ευκαιρία. 

Ειδικά αυτό που ανέφερες με την απομάκρυνση του δίσκου, μού έχει κινήσει φοβερά την περιέργεια! 

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@CheOnWeb έψαξα αυτό που μου είπες και πράγματι βρήκα πολλές αναφορές.

Εδώ πχ περιγράφει η Intel το πρόβλημα ήδη από το 2012(!) 
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/docs/io/universal-serial-bus/usb3-frequency-interference-paper.html

Και σε διάφορα βιντεάκια που βρήκα στο Youtube αναφέρουν ως λύση να τυλίξεις με αλουμινόχαρτο (...) το βύσμα του Dongle
https://www.youtube.com/watch?v=07UrAra-Wyk


ΩΣΤΟΣΟ
σήμερα έκανα τις παρακάτω δοκιμές στο δικό μου. Ορίστε τι βρήκα:

  1. Macbook + Dongle μόνο >> WiFi internet κομπλέ
  2. Macbook + Dongle + external HDD portable 2.5''  >> WiFi internet κομπλέ
  3. Macbook + Dongle + external HDD 3.5''  >> WiFi internet κομπλέ

    ΑΛΛΑ
  4. Macbook + Dongle + HDMI  >> WiFi Internet νεκρό!

Μόνο όταν συνδέω την HDMI μου δημιουργείται το πρόβλημα, με τους δίσκους δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τι να κάνω ρε παιδιά;
Να φταίει το συγκεκριμένο dongle και να προσπαθήσω να το επιστρέψω (ΑΝ το δεχτούν στο κατάστημα);

Κάποια ιδέα;

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2021 στις 7:41 ΜΜ, Giorgos_00 είπε

 

Μόνο όταν συνδέω την HDMI μου δημιουργείται το πρόβλημα, με τους δίσκους δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τι να κάνω ρε παιδιά;
Να φταίει το συγκεκριμένο dongle και να προσπαθήσω να το επιστρέψω (ΑΝ το δεχτούν στο κατάστημα);

Κάποια ιδέα για το πως να κινηθώ με αυτό το πρόβλημα;

Έχω παραγγείλει κι ένα καινούργιο HDMI  καλώδιο (εδώ και 1 εβδομάδα βέβαια, αλλά ακόμα να παραλάβω...) μπας και βοηθήσει.

Αλλά αν έχετε και εναλλακτικές λύσεις να προτείνετε, παραπάνω από ευπρόσδεκτες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχει και Ethernet πάνω του ο ανταπτορας που συνδέεις? Αν ναι μπορεί για κάποιο όταν κανεις συγκεκριμένους συνδυασμούς να θεωρεί πως έχεις συνδέσει και καλώδιο Ethernet πάνω και να δίνει προτεραιότητα σε αυτο αντί για το WiFi. Δες όταν χάνει το WiFi στο preferences και μετα στο internet, ποια σύνδεση σου εμφανίζει πάνω πάνω τη WiFi ή το Ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εχει και Ethernet πάνω του ο ανταπτορας που συνδέεις? Αν ναι μπορεί για κάποιο όταν κανεις συγκεκριμένους συνδυασμούς να θεωρεί πως έχεις συνδέσει και καλώδιο Ethernet πάνω και να δίνει προτεραιότητα σε αυτο αντί για το WiFi. Δες όταν χάνει το WiFi στο preferences και μετα στο internet, ποια σύνδεση σου εμφανίζει πάνω πάνω τη WiFi ή το Ethernet?

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Ethernet θύρα έχει το hub, αλλά όταν μου εμφανίζει το πρόβλημα δεν έχω καλώδιο Ethernet συνδεδεμένο. 

Ο υπολογιστής δείχνει να είναι συνδεδεμένος στο WiFi κανονικά, το σήμα full αλλά δεν έχει σύνδεση με internet. 

Όπως είπα, με το που αποσυνδέω το Hdmi, το Internet επανέρχεται αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση για όποιον τυχόν αντιμετωπίσει το ίδιο:

Παρατήρησα οτι το Internet επανέρχεται εάν απλά αγγίζεις με το χέρι σου το type-c βύσμα του hub που συνδέεται με το Macbook.

Επίσης πράγματι το πρόβλημα διορθώνεται αν τυλίξεις με λίγο αλουμινόχαρτο το usb-c καλώδιο του hub! 

Τελευταίο που θα τσεκάρω (και θα κρατήσω σαν λύση αν δουλεύει) είναι να βάλω στο καλώδιο φίλτρο φερρίτη. 

Αναμένω παραλαβή.. 

 

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν μου έτυχε ποτέ κάτι τέτοιο με το hub type c (Anker) που χρησιμοποιώ με το M1 MacBook Pro! 

Προφανώς, όπως και πολλά άλλα προβλήματα , είναι και θέμα "τύχης". 

Πάντως αναζητώντας στο Internet, είδα ότι πρόκειται για γνωστό και παλιό πρόβλημα, με διάφορα usb-c hubs /usb-c devices. 

Ευτυχώς βέβαια, που η λύση τελικά είναι τόσο απλή!

Επεξ/σία από Giorgos_00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...