Προς το περιεχόμενο

Glitches σε ψηφιακά κανάλια τηλεόραση


MANOSGIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σήμερα δοκίμασα να συνδέσω ένα πολυπριζο το οποίο έχει και φίλτρο για την τηλεόραση για να καθαρίσω τα ενοχλητικά glitches από τα κανάλια της τηλεόρασης. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ο σωστός τρόπος αλλά με τις σχετικές ρυθμίσεις στη τηλεόραση φίλτρο mpeg και φίλτρο θορύβου νομίζω ότι διορθώθηκε το πρόβλημα. Η τηλεόραση είναι Samsung smart TV (3D) και το πολυπριζο μάρκας BELKIN. Παραθέτω και φώτο. Ποια η γνώμη σας; 

16141554517472766864203046471696.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα μέτρα είναι το καλώδιο εως την κεραία ; αν μπορείς , το αλλάζεις με ομοαξονικό για δορυφορικά. Αν είναι επιτοίχια εγκατάσταση , μάλλον είναι παλιά και έχει αρκετά σπασίματα. Η καλύτερη κεραία απλά θα δώσει μεγαλύτερο input , δεν ξέρω αν θα βοηθήσει με τα glitches

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://www.skroutz.gr/s/12086872/Matel-Electronics-Matel-5g-Εξωτερική-Black.html?from=drop

με αυτο και 2-3 μετρα καλωδιο ελυσα το θεμα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

https://www.skroutz.gr/s/12086872/Matel-Electronics-Matel-5g-Εξωτερική-Black.html?from=drop

με αυτο και 2-3 μετρα καλωδιο ελυσα το θεμα μου

Άμα μένει στο ισόγειο , και έχει γύρω γύρω 7όροφες πολυκατοικίες , δεν είναι λύση αυτή που προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Άμα μένει στο ισόγειο , και έχει γύρω γύρω 7όροφες πολυκατοικίες , δεν είναι λύση αυτή που προτείνεις.

Ποια ειναι καλη λυση σε τετοιες περιπτωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2021 στις 10:31 ΠΜ, MANOSGIS είπε

Καλημέρα σήμερα δοκίμασα να συνδέσω ένα πολυπριζο το οποίο έχει και φίλτρο για την τηλεόραση για να καθαρίσω τα ενοχλητικά glitches από τα κανάλια της τηλεόρασης. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ο σωστός τρόπος αλλά με τις σχετικές ρυθμίσεις στη τηλεόραση φίλτρο mpeg και φίλτρο θορύβου νομίζω ότι διορθώθηκε το πρόβλημα. Η τηλεόραση είναι Samsung smart TV (3D) και το πολυπριζο μάρκας BELKIN. Παραθέτω και φώτο. Ποια η γνώμη σας; 

16141554517472766864203046471696.jpg

Βάζεις ενα τέτοιο ενισχυτή με 5volt απο usb της τηλεόρασης ή πριζακι αν θέλεις, και καθάρισες!!

Το χρησιμοποιώ πάνω απο 3 χρόνια και έχω πάρει καμια 8αριά και εχω εξοπλίσει όλα τα εξοχικά και σπίτια συγγενών.

 

Αυτό που βάζεις την κεραία στο πολύπριζο, είναι για προστασία απο τάση ρευμάτος στην περίπτωση κεραυνού. Δεν είναι ενισχυτής.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

εγώ απάντησα και ρώτησα εσένα , δεν θέλεις κουβέντα ;

Τι κουβεντα να θελω αν ηξερα δεν θα σε ρωτουσα τι προτεινεις θα προτεινα εγω.

Εσυ τι κουβεντα θελεις δηλαδη και για ποιο λογο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

εσύ ξεκίνησες την κουβέντα και είναι καθήκον μου να την συνεχίσω δίνοντας μια ερώτηση. Απάντησα και ζητάω και την δική σου γνώμη

Εγω ξεκινησα την κουβεντα και σε ρωτησα τι προτεινεις γιατι εχω κι εγω ενα προβλημα με την κεραια και ηθελα την αποψη σου πανω σ'αυτο γιατι δεν γνωριζω απο τετοια θεματα.

Εσυ τωρα θες δηλαδη να κανουμε κουβεντα και να σου πω την γνωμη μου για ενα θεμα στο οποιο δεν εχω γνωσεις ενω σου εκανα μια ερωτηση για να με βοηθησεις πανω σ'αυτο το θεμα?

Αν πουλας τρελα αδερφε η αν δεν καταλαβες πως εκανα την αρχικη μου ερωτηση πες μου για να ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Άμα μένει στο ισόγειο , και έχει γύρω γύρω 7όροφες πολυκατοικίες , δεν είναι λύση αυτή που προτείνεις.

Υπογειο το εχω μεσα στο κεντρο της θεσσαλονικης , και δεν εχει ουτε παραθυρο κοντα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...