Προς το περιεχόμενο

Καινούριο σύστημα


T0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Μετά από καιρό αποφάσισα να κάνω καινούριο σύστημα (δεν ξέρω αν η περίοδος είναι καλή). Μετά από έρευνα αγοράς θα ήθελα ένα feedback ή ενναλακτικές προτάσεις σε περίπτωση που κάποιο από αυτά που διάλεξα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό (vfm πρόταση που δεν πρόσεξα etc.). Δεν γνωρίζω για PSU και ζορίζομαι με την GPU (availability/price)

Ποσό: Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο κυρίως λόγω των τιμών στις κάρτες γραφικών

Ειδικά προγράμματα: photoshop/premier

Χρήση: δουλειά και gaming

Οθόνη: 1x34 (dell u3419)/1x34 (dell aw3420)

περιφερειακά: όχι

Συναρμολόγηση: εγώ

Τοποθεσία: θεσσαλονίκη (online)

λειτουργικό: όχι 

παρακάτω είναι αυτά που έχω κατά νου: 

Lian Li - PC-O11 Dynamic Mini black | Glass window (glass window)      130

AMD Ryzen 5 5600X (6x 3.7 GHz, 65W)                                                         360

MSI Mortar WiFi, AMD B550 (USB3.1, 1x M.2, yATX)                                   173

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB GDDR6X (ASUS Dual)                               ?

32GB DDR4-3200 Corsair Vengeance Pro                                                      210

970 EVO PLUS 1TB                                                                                             169

970 EVO 1TB                                                                                                        141

Corsair H150i RGB Pro XT (Corsair H150i RGB Pro XT)                               170

PSU                                                                                                                           ?

Total:                                                                                                                      1353

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, T0m είπε

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB GDDR6X (ASUS Dual)                               ?

Βάλτε άλλα τόσα:

25 λεπτά πριν, T0m είπε

Total:                                                                                                                      1353

και είστε εντάξη!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τερης εννοει πως οσο σου πηγε το υπολοιπο pc, θα παει στο τελος η 3060 ti. Απλα δεν υπαρχουν gpu τωρα, αλλα κ οτι εμφανιζεται ειναι υπερκοστολογημενο, οποτε δυσκολα σε βλεπω φιλε μου αν βιαζεσαι. Το κουτι σου παιρνει sfx psus οποτε με κατι τετοιο εισαι καλα(οταν βρεις gpu) . https://www.skroutz.gr/s/17414904/Be-Quiet-SFX-L-Power-600W.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/17134684/Corsair-SF-Series-SF600-600W-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, niko13 είπε

Ο τερης εννοει πως οσο σου πηγε το υπολοιπο pc, θα παει στο τελος η 3060 ti. Απλα δεν υπαρχουν gpu τωρα, αλλα κ οτι εμφανιζεται ειναι υπερκοστολογημενο, οποτε δυσκολα σε βλεπω φιλε μου αν βιαζεσαι. Το κουτι σου παιρνει sfx psus οποτε με κατι τετοιο εισαι καλα(οταν βρεις gpu) . https://www.skroutz.gr/s/17414904/Be-Quiet-SFX-L-Power-600W.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/17134684/Corsair-SF-Series-SF600-600W-Full-Modular-80-Plus-Platinum.html

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι μια πρώτη έρευνα αγοράς και δεν καίγομαι να το πάρω σήμερα. Ο παλιός κρατάει λίγο ακόμα αλλά ξέρω ότι χρειάζεται να αλλάξω. Για κάρτα είχα στο μυαλό μου γύρω στα 600-700 max και ξέρω τι γίνεται αυτόν τον καιρό και γι αυτό έβαλα και το ερωτιματικό. 

 

Έβαλα τα συγκεκριμένα σε περίπτωση που κάποιος είχε να προτείνει κάποια εναλλακτική πρόταση για κάποιο από τα κομμάτια ή να μου πει για παράδειγμα "έχω αγοράσει αυτό και δεν είναι τόσο καλό, προτίμησε το κάτι άλλο". Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ σοβαρά και έχω χάσει λίγο την επαφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, T0m είπε

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι μια πρώτη έρευνα αγοράς και δεν καίγομαι να το πάρω σήμερα. Ο παλιός κρατάει λίγο ακόμα αλλά ξέρω ότι χρειάζεται να αλλάξω. Για κάρτα είχα στο μυαλό μου γύρω στα 600-700 max και ξέρω τι γίνεται αυτόν τον καιρό και γι αυτό έβαλα και το ερωτιματικό. 

 

Έβαλα τα συγκεκριμένα σε περίπτωση που κάποιος είχε να προτείνει κάποια εναλλακτική πρόταση για κάποιο από τα κομμάτια ή να μου πει για παράδειγμα "έχω αγοράσει αυτό και δεν είναι τόσο καλό, προτίμησε το κάτι άλλο". Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ σοβαρά και έχω χάσει λίγο την επαφή. 

Ποιοτικα ειναι ολα οσα διαλεξες απλα κακο timing, 1000+ η πιο φθηνη 3060 ti.. Αν θες να βελτιωσεις κατι, κοιτα ram στα 3600 ( cas latency 16 ιδανικα).Δυστυχως θα σου ελεγα να περιμενεις μεχρι να πεσουν οι τιμες  των gpu, εκτος κι αν εχεις ηδη καμμια παλια, να κανεις δουλεια μεχρι τοτε.Μακαρι να ηξερα να σου πω, ποτε θα γινει αυτο.. Πολλοι αγοραζουν απο απελπισια μια low end καρτα γραφικων(1030), να κανουν τη δουλεια τους στο μεσοδιαστημα , μεχρι να πεσουν οι τιμες φαντασου. Δεν μου φαινεται λογικο εκτος κι αν ειναι απολυτη αναγκη για καμμια δουλεια, αλλα εσυ ξερεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτεροι κοιτατε μονο μπροστα και οχι δεξια και αριστεραλες και δεν υπαρχει τιποτα αλλο και αναφερομαι σαν παραδειγμα τους Samsung evo ......πεταμενα λεφτα.

Περνας τζαμπα το 1000ρικο με καποια πραγματα και θελεις και NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB GDDR6X (ASUS Dual)

Μια χαρα τα ειπε ο Τερης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, triplex1 είπε

οι περισσοτεροι κοιτατε μονο μπροστα και οχι δεξια και αριστεραλες και δεν υπαρχει τιποτα αλλο και αναφερομαι σαν παραδειγμα τους Samsung evo ......πεταμενα λεφτα.

Περνας τζαμπα το 1000ρικο με καποια πραγματα και θελεις και NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB GDDR6X (ASUS Dual)

Μια χαρα τα ειπε ο Τερης

Υπήρχε κάποιος λόγος για το συγκεκριμένο post? 

Το να λες κάτι χωρίς να προτείνεις λύση, ενώ αναφέρω πιο πάνω ότι τα έβαλα τα προιόντα για να μου πει ο κόσμος αν υπάρχουν ενναλακτικές/καλύτερες προτάσεις και ότι χρειάζομαι βοήθεια γιατί έχει περάσει καιρός που τα κοιτούσα εντατικά, είναι πραγματικά ανούσιο. 

Aν θέλεις να βοηθήσεις όντως πες μου ποιά είναι η ενναλακτική έναντι των evo ή οποιαδήποτε άλλη προταση έχεις, αν θέλεις απλά να μου πεις ότι ανήκω στην κατηγορία των περισσότερων δεν με ενδιαφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...