Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση για το νέο patch του Cyberpunk 2077 λόγω της επίθεσης


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι υπάλληλοι πλέον αντιμετωπίζουν δυσκολίες καθώς δε μπορούν να συνδεθούν στο VPN της εταιρείας

Όπως ανακοίνωσε η CD Projekt RED στα κοινωνικά της δίκτυα, το δεύτερο μεγάλο patch του Cyberpunk 2077 θα καθυστερήσει μέχρι τον Μάρτιο, με κύριο λόγο να αναφέρονται η κακόβουλη επίθεση στην εταιρεία και οι βελτιώσεις που θα έρθουν με το patch. Περισσότερες πλροφορίες δεν έγιναν διαθέσιμες, αλλά σύμφωνα με δημοσίευση του Bloomberg, η κατάσταση (σύμφωνα με ανώνυμες πηγές) είναι χειρότερη απ' ότι υπολόγιζαν αρχικά. Οι υπάλληλοι συγκεκριμένα, πέρα από τον φόβο ότι hackers έχουν πρόσβαση στα προσωπικά τους δεδομένα, δεν έχουν πρόσβαση τα μηχανήματά τους εδώ και δύο εβδομάδες.

Με τα λύτρα που ζήτησαν οι hackers να μην έχουν πληρωθεί, οι developers που εργάζονται απομακρυσμένα δεν μπορούν να συνδεθούν στο VPN της εταιρείας και στα εργαλεία ανάπτυξης, με αποτέλεσμα να ζητήσουν οι υπολογιστές να σταλθούν στις οικίες τους, αφού ελεγχθούν πρώτα για malware. Παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε η CDPR με την κυκλοφορία του τίτλου, η κατάσταση μετά την επίθεση έγινε χειρότερη. Τέλος, άγνωστο παραμένει για την ώρα, αν αυτή η καθυστέρηση επηρεάσει και όλα τα επόμενα patch που αναμένονται μέσα στο έτος.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sungodra είπε

Πως με μια βαστικη κυκλοφορια καταστρεφεις ενα ονομα που δυσκολα ξαναχτιζεις.

... το οποίο στην ουσία το είχες χτίσει από ένα μόνο παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέροχο παιχνίδι με έκανε να πιστεύω ότι είμαι μέσα στο κόσμο του.Παρολαυτα όμως ,είχε κάποια θέματα συν τα ψέματα που είπε η εταιρεία .Πχ ότι τα διαφορετικά μονοπάτια ζωής θα κάνουν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι που ουσιαστικά άλλαζαν τα πρώτα 30 λεπτά του κάθε μονοπατιού.Ομως εν τέλη όλο το περιεχόμενο του και ο κόσμος του ,η υπέροχη ιστορία του με κάνουν να μην μετανιώνω τα 60 ευρώ που πλήρωσα .Όμως κάποιες πρακτικές της εταιρείας cd project  με έκαναν να το ψιλομετανιωσω σε κάποιες φάσεις καθώς έπαιζα γιατί είδα ότι δεν έβγαιναν τα πράγματα που υποσχέθηκαν.Ομως για 60 ευρώ 180 ώρες το άξιζε.Προσωπικα έχοντας μια εμπειρία στο χώρο ,δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει τίποτα .Τους πίεσαν που τους πίεσαν τους προγραμματιστές και όλα τα άτομα που δούλεψαν για το παιχνίδι και είδαμε πως βγήκε.Για να το μπαλωσουν θέλουν αλλά 1-2 χρόνια.Μεχρι τότε δεν ξέρω εάν θα επιστρέψω στο κόσμο του καθώς δεν έχω και κυριολεκτικά τίποτα να κάνω τα έχω κάνει όλα.Εαν βγάλουν κάνα καλο dlc στο μακρινό μέλλον δωρεάν μόνο έτσι θα τους ψιλοσυγχωρεσει ο κόσμος.Επισης πείτε με και πονηρό αλλά το όλο θέμα με το "leak " των δεδομένων τους έδωσε κάποιο χρόνο να δουλέψουν.Αλλα εάν όντως ήταν διαρροή που δεν μπορούμε να το ξέρουμε 100% μόνο από ότι διαβάζουμε (εκτός και εάν κανείς έχει εργαζόμενο μέσα ) .Πάντως μια μικρή παρένθεση.Ωραιο παιχνίδι ένα τίμιο 8/10 .

 

 

Η Judy δεν πήγαινε με τον χαρακτήρα μου :( .Αυτο το κάνει παιχνίδι για 6/10 αλλά τελοσπαντων θα κάτσω με την passive aggressive panam :(

 

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα προηγούμενα σχόλια και συμπληρώνω...Α ρε CDPR πόσο στραβά σας πήγαν όλα απο το ξεκίνημα της κυκλοφορίας του Cyberpunk και το κακό είναι ότι συνεχίζεται αυτη η ιστορία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σας στοιχίσει και μία μεγάλη μερίδα που σας στήριζε day one (ανάμεσα και εγώ σε αυτούς), τους έχετε χάσει σε μελλοντικούς τίτλους που θα βγάζετε και θα αντιμετοπίζονται με περισσότερη επιφύλαξη. Όσο για την κακόβουλη επίθεση αν θέλουμε το πιστεύουμε γιατί σαν σενάριο είναι πολύ καλά στημένο και χρονικά άψογα τοποθετημένο για να ρίξετε λίγο στάχτη στους καταναλωτές να σας λυπηθούν και να στρέψουν για λίγο την προσοχή μακριά απο την αποτυχημένη πορεία του Cyberpunk...Πω πω τι μεγάλο κακό σας βρήκε!! Βάλτε μυαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι ιδιοι  ειπανε οτι εχουν backup τα δεδομενα τους, και ηταν  ενας απο  τους λογους  που  δεν δωσανε τα  λυτρα.  ομως  τους  πηρε  δυο βδομαδες για να  καταλαβουν  οτι η   κατασταση  ειναι χειροτερη (δεν  εξηγουν  πως ακριβως) και οτι θα καθυστερησει το  patch? δεν πειθουν κανενα οι Πολωνοι, ειναι φανερο οτι δεν μπορουν να τηρησουν το χρονοδιαγραμμα τους και τωρα βρισκουν δικαιολογιες.  

Το εχω ξαναπει. Αν αυτο το χαλι με την  πωληση μισοτελωιμενων και κακοφτιαγμενων προιοντων γινοταν σε οποιαδηποτε αλλη βιομηχανια, θα τους ειχανε παει στα δικαστηρια τωρα. Και δυστυχως οσοι οι καταναλωτες-παικτες κανουν  preorders,  αυτα τα φαινομενα εξαπατησης δεν προκειται να τελειωσουν ποτε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να πιστεύω ότι την επίθεση την έκαναν  οι ίδιοι για να τους λυπηθούμε 🤣

Πούλησαν και τον κώδικα που δεν άξιζε μια σε κονσόλες και θα τα πήραν και από καμιά ασφαλιστική.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τέτοια σαπουνόπερα αυτό το παιχνίδι και η εταιρία του που ακόμα και εμείς που δεν παίζουμε παιχνίδια μπαίνουμε με αγωνία να διαβάζουμε τις ειδήσεις του, να έχουμε να κοροϊδεύουμε τους gamers φίλους μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα που το τερμάτισα τι να το κανω το patch ? 

1 ώρα πριν, jerry banana είπε

Υπέροχο παιχνίδι με έκανε να πιστεύω ότι είμαι μέσα στο κόσμο του.Παρολαυτα όμως ,είχε κάποια θέματα συν τα ψέματα που είπε η εταιρεία .Πχ ότι τα διαφορετικά μονοπάτια ζωής θα κάνουν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι που ουσιαστικά άλλαζαν τα πρώτα 30 λεπτά του κάθε μονοπατιού.Ομως εν τέλη όλο το περιεχόμενο του και ο κόσμος του ,η υπέροχη ιστορία του με κάνουν να μην μετανιώνω τα 60 ευρώ που πλήρωσα .Όμως κάποιες πρακτικές της εταιρείας cd project  με έκαναν να το ψιλομετανιωσω σε κάποιες φάσεις καθώς έπαιζα γιατί είδα ότι δεν έβγαιναν τα πράγματα που υποσχέθηκαν.Ομως για 60 ευρώ 180 ώρες το άξιζε.Προσωπικα έχοντας μια εμπειρία στο χώρο ,δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει τίποτα .Τους πίεσαν που τους πίεσαν τους προγραμματιστές και όλα τα άτομα που δούλεψαν για το παιχνίδι και είδαμε πως βγήκε.Για να το μπαλωσουν θέλουν αλλά 1-2 χρόνια.Μεχρι τότε δεν ξέρω εάν θα επιστρέψω στο κόσμο του καθώς δεν έχω και κυριολεκτικά τίποτα να κάνω τα έχω κάνει όλα.Εαν βγάλουν κάνα καλο dlc στο μακρινό μέλλον δωρεάν μόνο έτσι θα τους ψιλοσυγχωρεσει ο κόσμος.Επισης πείτε με και πονηρό αλλά το όλο θέμα με το "leak " των δεδομένων τους έδωσε κάποιο χρόνο να δουλέψουν.Αλλα εάν όντως ήταν διαρροή που δεν μπορούμε να το ξέρουμε 100% μόνο από ότι διαβάζουμε (εκτός και εάν κανείς έχει εργαζόμενο μέσα ) .Πάντως μια μικρή παρένθεση.Ωραιο παιχνίδι ένα τίμιο 8/10 .

Η Judy δεν πήγαινε με τον χαρακτήρα μου :( .Αυτο το κάνει παιχνίδι για 6/10 αλλά τελοσπαντων θα κάτσω με την passive aggressive panam :(

Tι επελεξες στο τελος ?? Δεδομενο οτι ειχες ολα τα μονοπατια available ? Eγω τελικα εκανα το Rogue ending πρωτο και μετα δοκιμασα τα υπολοιπα ... Παντως ηταν λιγο καταθλιψη ολη η φαση ... Παντως θα ξαναπαιξω σιγουρα μολις εχω καρτα με RT στα χερια μου , η καημενη η 1080ti ισα ισα που καταφερνε ενα ανεκτο framerate ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λυπάμαι για όλα αυτά μόνο για ένα πράμα: γιατί για τις μαλακίες των υψηλόβαθμων της εταιρείας κάποιοι devs έχουν χάσει τον ύπνο τους και από τις υπερωρίες αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sungodra είπε

Πως με μια βαστικη κυκλοφορια καταστρεφεις ενα ονομα που δυσκολα ξαναχτιζεις.

Τι βιαστική ...2012 ανακοινώθηκε, 2020 βγήκε. 8 χρόνια βιάζονταν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dchatz είπε

Τι βιαστική ...2012 ανακοινώθηκε, 2020 βγήκε. 8 χρόνια βιάζονταν;

Το τελευταιο 10% μιας εφαρμογης/παιχνιδιου παιρνει περισσοτερο χρονο απο το υπολοιπο 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...