Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, comfuzio είπε

Έγινε εγκατάσταση σε PC φίλου μου η 3070 ti, εδώ δίπλα-δίπλα τα κουτιά με της δικιάς μου 3080 ti

https://imgur.com/a/psqvTjb

ίδια κοψιά και οι 2 της colorful vulcan

Σε τι temps παίζει η 3070 ti; έχει το TD500 κουτί με watercool στην CPU και όλα τα fans που χωράει το κουτί και του παίζει 77-78c στα πιο πολλά games.

Κακό airflow;

Ε ναί, όπως το βλέπω το κουτί είναι κλειστό μπροστά; 

Βάλε και την ΑΙΟ από πάνω, ούτε μπαίνει ούτε βγαίνει αεράς, η κάρτα ανακυκλώνει τον δικό της ζεστό αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γειά σας.

Αν και νέος στο thread θέλω να σας ενημερώσω πως μόλις παρέλαβα την MSI GeForce RTX 3090 24GB GDDR6X Ventus 3X OC. Την αγόρασα από ebay καινούργια και ήρθε σε 2 μόλις μέρες από Γερμανία για 1042€. Ετοιμαστείτε για πτώσεις τιμών κάτω του MSRP και σε Ελλάδα μέσα στο καλοκαίρι στις RTX30ΧΧ καθώς οι νέας γενιάς κάρτες θα προβάλλουν. Θα έχει πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, larrysmf είπε

Γειά σας.

Αν και νέος στο thread θέλω να σας ενημερώσω πως μόλις παρέλαβα την MSI GeForce RTX 3090 24GB GDDR6X Ventus 3X OC. Την αγόρασα από ebay καινούργια και ήρθε σε 2 μόλις μέρες από Γερμανία για 1042€. Ετοιμαστείτε για πτώσεις τιμών κάτω του MSRP και σε Ελλάδα μέσα στο καλοκαίρι στις RTX30ΧΧ καθώς οι νέας γενιάς κάρτες θα προβάλλουν. Θα έχει πλάκα...

λινκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

E, τώρα...κοιτάζω για gpu σιγά-σιγά και σε μια ώρα παραλαμβάνω το τροφοδοτικό για να αρχίσω να ανανεώνω το σύστημα, να αποκλείσω και κάποιες αιτίες αστάθειας.

Αν το είχες βάλει νωρίτερα...τσάμπα πήρα το 750ρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα τι θα ηταν η MSRP τιμη για Ελλαδα σε αυτες τις καρτες?

Το αμερικανικο MSRP σε ευρω + 24% φπα?

Bλεπω καρτες σαν την MSI gaming Z  trio 3060 ti για 560 ευρω και προσπαθω να αποφασισω πόσο κοντά ειναι σε κανονικές αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MSRP + 24% αλλά αυτό το "msrp" αλλάζει ανάλογα το μοντέλο/υλοποίηση + άλλοι παράγοντες € που μπαίνουν εκεί. Ετσι που είναι τα πράγματα δε μπορεί να κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ κάποια πρόβλεψη που να πλησιάζει έστω κάπου κοντά. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2022 στις 7:55 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

2500 dollars 1600βατ ευκαιρια προσφορα ε?

χαρ χαρ χαρ..

de3ttg5-6ba93583-7333-43ab-af3b-97a87b32b68d.jpg

κατι τετοιο να πανε να φτιαξουν να πουλαει καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

MSRP + 24% αλλά αυτό το "msrp" αλλάζει ανάλογα το μοντέλο/υλοποίηση + άλλοι παράγοντες € που μπαίνουν εκεί. Ετσι που είναι τα πράγματα δε μπορεί να κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ κάποια πρόβλεψη που να πλησιάζει έστω κάπου κοντά. 

Η συγκεκριμενη MSI gaming Z  trio 3060 ti λεγεται οτι ως υπολοιηση εχει msrp  περιπου 470 δολαρια. Αρα μαλλον εχει τελικα πεσει και ποιο κατω απο την "κανονικη" αρχικη της τιμη.

Ευτυχως καποια μαγαζια κανουν προσπαθειες να εχουν πιο ανταγωνιστικες τιμες και στην Ελλαδα, αν και αλλοι νομιζουν οτι θα πουλήσουν για ~700 τα ιδια κομμάτια που αλλοι πουλάνε για 560

Επεξ/σία από octapusxft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 3:24 ΜΜ, AlexandrosKle είπε

Αν και κάπως offtopic, έχει κανένας στο pc του bottom case fan (κάτω από την gpu); Ρίχνει την θερμοκρασία της κάρτας; Δεν βρίσκεις και πολλά συγκριτικά στο youtube κλπ, από κάτι λίγα που έχω δει πάντως δείχνει να κάνει δουλειά, οπότε αν κάποιος από εσάς το έχει τεστάρει θα βοηθούσε πολύ.

Θα πω πως ναι. Έχω το o11 dynamic xl και τα temps μου είναι απλά άψογα. Ακόμα και σε mining έπαιζα στους 44 τον χειμώνα με μόλις 50% fans (gpu). Έχω συνολικα 12 fans mix and match (6 noctua a12x25, 3 ml120 και 3 ll120. Gaming max 55 warzone σε 1440p/144 και max 65 fh5 4k/60. Τα κάτω fans παίζουν με την gpu temp, γύρω στα 1300 rpm. 

Ήταν ένας λόγος που δεν πήρα το 5000d airflow, που το θεωρώ λιγάκι πιο όμορφο. 

Βασικά τώρα θυμήθηκα ότι το είχα επιβεβαιώσει μέσα από το κανάλι του gamersnexus. Αν πας στα gpu temps των review του κάθε παραπάνω case θα δεις τις διαφορές των 10 βαθμών αν θυμάμαι καλά μεταξύ αυτών των 2. Και γενικά το o11 είχε καλύτερα temps σε gpu

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...