Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα άχρηστο release ήταν αυτή. 

Α, και για του λόγου το αληθές, πράγματι η 3080 με τα 10GB έβγαλε τα 2 χρόνια ζωής της χωρίς κανένα περιορισμό με εξαίρεση το Far Cry 6 με τα HD Textures που έγινε επίτηδες λόγω AMD sponsorship. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ένα άχρηστο release ήταν αυτή. 

Α, και για του λόγου το αληθές, πράγματι η 3080 με τα 10GB έβγαλε τα 2 χρόνια ζωής της χωρίς κανένα περιορισμό με εξαίρεση το Far Cry 6 με τα HD Textures που έγινε επίτηδες λόγω AMD sponsorship. 

Tο ζητημα ειναι οτι οι καρτες γραφικων για τους περισσοτερους δεν εχουν διαρκεια ζωης μονο 2 χρονια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Tο ζητημα ειναι οτι οι καρτες γραφικων για τους περισσοτερους δεν εχουν διαρκεια ζωης μονο 2 χρονια. 

Απλα επειδή κάποιοι είχαν αμφιβολίες για το αν θα βγάλει έστω αυτά τα δύο χρόνια μέχρι να εμφανιστεί η 4080.

Εξακολουθώ να την θεωρώ την καλύτερη αγορά όταν την έβρισκες αρκετά κοντά στο MSRP, παρά το γεγονός ότι την έδωσα και πήρα την 3080Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε και δίκαιοι δεν έγιναν και τίποτα σοβαρά releases 2 χρόνια τώρα, οπότε η 3080 δεν θα πρέπει να δυσκολευτεί ιδιαίτερα να πάει τετραετία με κάποιες παραχωρήσεις, αφού όλα τα games του 22 πήγαν για 23+

Στο 4Κ με το καλημέρα πάντα θα βρίσκεις δυσκολίες σε κάποια games/settings, είτε είναι θέμα vram, είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά releases όσον αφορά τον τεχνικό τομέα έχουμε μόνο δύο, CP 2077 και Metro Exodus. 

Κατά τα άλλα ψόφια τα πράγματα, προσωπικά αναμένω το STALKER 2 ως το επόμενο σοβαρό release(Οπτικά πάντα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Φαντάσου η 4090.. :P

1832669050_RTX4090.jpg.d6ae5537d1548e79c60671fa0052ed93.jpg

 

Αν και κάπως offtopic, έχει κανένας στο pc του bottom case fan (κάτω από την gpu); Ρίχνει την θερμοκρασία της κάρτας; Δεν βρίσκεις και πολλά συγκριτικά στο youtube κλπ, από κάτι λίγα που έχω δει πάντως δείχνει να κάνει δουλειά, οπότε αν κάποιος από εσάς το έχει τεστάρει θα βοηθούσε πολύ.

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

1832669050_RTX4090.jpg.d6ae5537d1548e79c60671fa0052ed93.jpg

 

Αν και κάπως offtopic, έχει κανένας στο pc του bottom case fan (κάτω από την gpu); Ρίχνει την θερμοκρασία της κάρτας; Δεν βρίσκεις και πολλά συγκριτικά στο youtube κλπ, από κάτι λίγα που έχω δει πάντως δείχνει να κάνει δουλειά, οπότε αν κάποιος από εσάς το έχει τεστάρει θα βοηθούσε πολύ.

Έχω στο δικό μου case (pc υπογραφής) 3 arctic κάτω που φυσάνε στην 3080 ti, δεν το έτρεξα ποτέ όμως χωρίς να τους έχω βάλει στο κουτί οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με/χωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AlexandrosKle είπε

1832669050_RTX4090.jpg.d6ae5537d1548e79c60671fa0052ed93.jpg

 

Αν και κάπως offtopic, έχει κανένας στο pc του bottom case fan (κάτω από την gpu); Ρίχνει την θερμοκρασία της κάρτας; Δεν βρίσκεις και πολλά συγκριτικά στο youtube κλπ, από κάτι λίγα που έχω δει πάντως δείχνει να κάνει δουλειά, οπότε αν κάποιος από εσάς το έχει τεστάρει θα βοηθούσε πολύ.

Περίπου 4-6C με 3x140 fans σε 100% fan speed σε σχέση με 3x140 σε 400rpm. Φυσικά εξαρτάται από την κάρτα και το κουτί, ymmv

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σοβαρά releases όσον αφορά τον τεχνικό τομέα έχουμε μόνο δύο, CP 2077 και Metro Exodus. 

Κατά τα άλλα ψόφια τα πράγματα, προσωπικά αναμένω το STALKER 2 ως το επόμενο σοβαρό release(Οπτικά πάντα). 

Το metro enhanced ήταν ένα RTGI+Infinite Bounce Lighting demo και στα υπόλοιπα ήταν half assed, τίποτα το ιδιαίτερο, κυρίως στα textures ήταν όπως το αρχικό, κάτω του μετρίου, αν δεν έφταναν τα 10gb vram θα ήταν για κλάματα.

Πρακτικά από το cp77 δεν έχει κυκλοφορήσει αντίστοιχου επιπέδου game (στον τεχνικό τομέα), υπήρξαν αρκετά RTX games σε UE4 με τα plug in της nvidia και τίποτα παραπάνω, για να πεις ότι θα μασήσει από vram η 3080 πρέπει να υπάρξουν και αντίστοιχα games, ίσως το 2023 με UE5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε εγκατάσταση σε PC φίλου μου η 3070 ti, εδώ δίπλα-δίπλα τα κουτιά με της δικιάς μου 3080 ti

https://imgur.com/a/psqvTjb

ίδια κοψιά και οι 2 της colorful vulcan

Σε τι temps παίζει η 3070 ti; έχει το TD500 κουτί με watercool στην CPU και όλα τα fans που χωράει το κουτί και του παίζει 77-78c στα πιο πολλά games.

Κακό airflow;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...