Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία βεντιλατέρ από το ξεκίνημα


Iasonas Pav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το που διαβασα τον τιτλο ηξερα οτι αφορα opel.

κατα πασα πιθανοτητα στο πισω μερος του ψυγειου σου εχει δυο αισθητηρες πρασινους ειναι σαν coil με πρασινη επικαλυψη.  αν τα βλεπεις και φαινονται φαγωμενα κατα πασα πιθανοτητα φταινε αυτα.

το εχει παθει και φιλος σε opel zafira diesel.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε σήμερα σε διαγνωστικό, δεν έδειξε καμία βλάβη. 

Διάβασα και το thread που μου έδειξες, αν τα αγγλικά μου είναι καλά μιλάνε για καβούκι θερμοστάτη το οποίο δημιουργεί το πρόβλημα, το θέμα είναι πως το άλλαξα πολύ πρόσφατα όταν είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα.  Με γνήσιο θερμοστάτη καβούκι και αισθητήρα πακέτο. 

Να είναι πάλι αυτό το πρόβλημα; Θα τρελαθώ κάνει ένα σωρό λεφτά πανάθεμα το. 

Όσο για τον φίλο tyf, τα έχω δει αυτά τα πράσινα που λες κάποια στιγμή τυχαία, θα τα επεξεργαστώ να δω σε τι κατάσταση είναι δεν ηξερα καν τι ρόλο βαράνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θυμήθηκα ότι έχω ένα φτηνό σκανερακι obd, το κουμπωσα την ώρα που είχε κολλήσει πάλι το βεντιλατερ ανοιχτό και με την εφαρμογή μου έβγαλε βλάβη P0115, engine coolant temperature ECT, malfunction. 

Δηλαδή αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού. Αυτός είναι άλλος από τον αισθητήρα θερμοστάτη (που τον έχω αλλάξει πρόσφατα); 

Αν κουμπώσω το μηχάνημα όταν λειτουργεί το αμάξι κανονικά, δεν δείχνει τη βλάβη ούτε είδα να την έχει κρατήσει στη μνήμη, ίσως γι αυτό δε την διάβασε όταν το κούμπωσε ο μηχανικός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να κανεις ή εσυ ή ο μηχανικος μια σειρα απο ελεγχους απο παραφλου και καλωδιωσεις μεχρι τον αισθητηρα:

  • Damaged wiring or connector at the sensor
  • Faulty or corroded connector or wirings
  • Corroded or rusty engine coolant
  • Open or short in signal circuit
  • Open or short in reference signal circuit
  • Bad PCM (rare)

προσεχε γιατι ενδεχεται να μουλαρωσει και να μη δινει εντολη στο κινητηρα να παρει εμπρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο είναι το πρώτο θέμα που με απασχολεί πρώτα. 

Αν αυτός ο αισθητήρας είναι διαφορετικός από αυτόν που πλήρωσα 2 φορές πακέτο με θερμοστάτη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άργησα λίγο λόγο συνεχών βροχοπτώσεων που δεν επέτρεπαν να αφήσω το αμάξι για μια μέρα στο συνεργείο. 

Αισθητήρας θερμοκρασίας ψυκτικού ήταν, διαφορετικός από αυτόν που βρίσκετε πάνω στο θερμοστάτη που είναι για άλλη δουλειά. 

Κόστος 30 ευρώ με την εργασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...