Προς το περιεχόμενο

AMD Fx 6200 και easy tune


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Έχω έναν παλιό πλέον υπολογιστή με μητρική gigabyte 970 a ud3 και επεξεργαστή έναν AMD Fx 6200. 

Όταν έτρεχα τα win7 , στο cd με τους drivers της μητρικής υπήρχε και ένα πρόγραμμα , το easy tune, που μου επέτρεπε να κάνω κάτι σαν overcklock τον επεξεργαστή και να δουλεύει από τα 3.8 στα 4.2 με το πάτημα ενός κουμπιού. Τώρα τα Win10 δεν το υποστηρίζουν αυτό το πρόγραμμά, δεν λειτουργεί αν το κάνω install η ακόμα χειρότερα εχω μπλε οθόνες όταν το βάλω. 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μέσω προγράμματος να το κάνω αυτό; 

Θέλω να μετατρέψω κάποια πολύ μεγάλα βίντεο από mpeg σε mkv η avi και βλέπω πως το pc δουλεύει στο 99% τον επεξεργαστή μου αλλά στα 3.8 ghz και θέλει αρκετές ώρες για ένα βίντεο μιας ώρας. Σκέφτηκα ότι αν τον ανεβάσω στα 4.2 θα μειώσω λιγο το χρόνο,αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω τώρα που δεν έχω αυτό το πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Aris_ είπε

image.png.dc9873ba606b9ccc44954c7c0792a4aa.png

εχει έκδοση w10 αλλα θελει app center και καποιο .net 4.5 

GIGABYTE Latest 9 Series Software Utilities

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έκανα ότι λέει στη σελίδα της Gigabyte .Δυστυχώς όταν τρέχω το easy tune μου βγάζει σφάλμα και warning οτι ο επεξεργαστής δεν επιδέχεται overclocking (κάτι που δεν ισχύει) και κλείνει αμέσως η εφαρμογή.

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να το κάνω από bios ,έχω διαβάσει καλά την διαδικασία αλλά δεν θέλω να το κάνω. Κυρίως γιατί δεν με ενδιαφέρει να τρέχει μόνιμα ο επεξεργαστής σε μεγαλύτερη συχνότητα ,  αλλά να μπορώ εύκολα να τον ανεβάζω όταν χρειάζομαι , όπως όταν δούλευε το easy tune .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να το κάνω από bios ,έχω διαβάσει καλά την διαδικασία αλλά δεν θέλω να το κάνω. Κυρίως γιατί δεν με ενδιαφέρει να τρέχει μόνιμα ο επεξεργαστής σε μεγαλύτερη συχνότητα ,  αλλά να μπορώ εύκολα να τον ανεβάζω όταν χρειάζομαι , όπως όταν δούλευε το easy tune .

H συχνότητα ειναι ενας μονο παραγωντας του oc, το φορτιο παίζει μεγάλο ρολο πχ. στις καρτες γραφικων ειναι πιο εύκολο να το δεις πανε 1600mhz με μικρότερο usage % απο ότι στα 450mhz 
απλα τα μεγαλα ρολογια ειναι ενεργειακά μη ανταποδοτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, panos_saxo είπε

Δυστυχώς όταν τρέχω το easy tune μου βγάζει σφάλμα

Μήπως η μητρική σου είναι η version 2; Αν ναι, ίσως χρειάζεται αναβάθμιση του bios στην έκδοση FC (Enhance GIGABYTE utilities compatibility).
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-970A-UD3P-rev-2x/support#support-dl-bios

Θα δοκίμαζα και κάποια 19ρα έκδοση:
https://www.filehorse.com/download-gigabyte-easy-tune/
 

Επίσης, βεβαιώσου ότι έχεις τους πιο καινούργιος για το AMD 970 chipset
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-9-series-chipsets/970

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...